https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakub-hruska-v-evropskem-parlamentu-zuri-boj-o-obnovu-evropske-prirody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Hruška: V Evropském parlamentu zuří boj o obnovu evropské přírody

14.6.2023
Foto | Jakub Hruška
V Evropském parlamentu zuří boj o obnovu evropské přírody, kterou si dal za cíl Nature Restoration Law (NRL - nařízení o obnově přírody) představený Evropskou komisí v roce 2022. Chránit biodiverzitu se státy už mnohokrát zavázaly v mnoha strategiích. Jenže STRATEGIE jsou nezávazné, zatímco NAŘÍZENÍ závazné.
 
Proto dobrovolné dohody a strategie o ochraně biodiverzity zůstávají jen na papíře. A právě NAŘÍZENÍ o obnově přírody stanovuje konkrétní závazné cíle. Má nastartovat obrat nepříznivého trendu u opylovačů, rozšíření ekologického zemědělství a dalších zemědělských postupů šetrných k biologické rozmanitosti, zlepšení zdraví evropských lesů, obnovu vodních toků, ozelenění měst a další. Jde pravděpodobně o jeden z nejvýznamnější legislativních návrhů Evropské komise v oblasti ochrany přírody za posledních 20 - 30 let.

Některé zcela konkrétní cíle jsou následující:

  • návrat přírody na zemědělskou půdu – je naléhavě nutné vrátit zpět nejméně 10 % zemědělské plochy s vysoce rozmanitými krajinnými prvky, kdy hlavními ukazateli zdraví zemědělských ekosystémů jsou polní ptáci a hmyz, zejména opylovači, kteří mají rovněž zásadní význam pro zemědělskou produkci a potravinové zabezpečení. Je potřeba zvrátit jejich alarmující pokles
  • zvýšení rozlohy lesů a zlepšení jejich zdraví a odolnosti
  • obnovení dobrého stavu prostředí mořských ekosystémů
  • obnova sladkovodních ekosystémů - do roku 2030 obnovit (revitalizovat) v EU bude nejméně 25 000 km řek na volně tekoucích řeky, a to odstraněním primárně zastaralých překážek a prostřednictvím obnovy záplavových území
  • ekologizace městských a příměstských oblastí - zvrátit nepříznivý trend úbytku městských zelených městských ekosystémů

Foto | Jakub Hruška

Jenže v Evropském parlamentu se šíří politický odpor, stručně vyjádřený stanoviskem nejpočetnější frakce EPP (Evropská lidová strana): „ochrany přírody už bylo dost, nechceme žádné další regulace“. Jenže NRL nemá vyhlašovat žádná nová chráněná území, ale má obnovovat přírodu jako celek.

EPP ale nechce NRL upravovat, chce ji prostě manifestačně zcela odmítnout. Ve čtvrtek se bude o NRL hlasovat ve výboru pro životní prostředí. A EPP vyvíjí silný tlak na své členy ve výboru, a to i dost drsnými hrozbami, aby hlasovali pro úplné zamítnutí. Z českých europoslanců jsou členy Stanislav Polčák (STAN) a Saša Vondra (ODS). Doufám, že tlaku nepodlehnou.

Protože přesně to, co je obsahem NRL, je ve vládním prohlášení české vlády…

A myslím, že nikdo nechceme krajinu, jaká je na fotkách.


reklama

 
foto - Hruška Jakub
Jakub Hruška
Autor je přírodovědec.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DM

Dalibor Motl

14.6.2023 16:51
Na fotkách je také mrtvý smrkový les. Takže index stojícího a ležícího mrtvého dřeva bude pár roků nad očekávání dobrý... Index "běžného lesního ptactva" (no těžko soudit ale asi OK- na pasekách bývá živo). Zásoba uhlíku (velké špatné ale pokud to necháme zetlít na stojato a ležato...?). Index různověkých lesů :D Index propojení (s ostatními holinami to asi propojené bude?) Možná by pomohl třeba rozsáhlý požár. Potom by se příroda mohla začít velmi přirozeně obnovovat. Omlouvám se za jízlivost ale mám už těchto agitek plné zuby. Přeji si aby odpor převládl. Jinak si za ohromné peníze koupíme ještě dražší jídlo, dříví nebo stavební pozemky, sociální otřesy zejména v chudších a také severských zemích, více přerozdělování od nás všech k těm nejbohatším (= dotace). "Odstranění překážek v řekách" znamená třeba konec říční dopravy nebo výroby obnovitelné energie. Jako vodákovi se mi to třeba i líbí ale asi nechceme vozit písek nebo sůl stovkami dalších kamionů nebo rušit vodní elektrárny v době potíží se stabilitou elektrické distribuční sítě. Vážně "uvolníme překážky" třeba na Vltavě? Kamýk, Slapy, Orlík nebo Lipno? nebo to po česku "očůráme" uvolněním toků, které lze překročit i v době povodní? Zvýšíme dále rozlohu lesů v ČR? Na úkor čeho? V roce 1897 byla lesnatost Česka 28,9%. Dnes o 125let později máme 34% (někde se uvádí i 37,1%). Je to málo a chceme opravdu víc? Zalesníme si další pastviny, louky nebo pole? Možná vypustíme a zalesníme nějaké rybníky (?). Cíle nejsou realistické (promiňte v dokumentu se eufemisticky píše, že jsou ambiciózní).
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

14.6.2023 18:01
Kdyby se taková opatření týkala celého světa, tak OK. Ale takhle se, jako Evropané" vyvyšovat nad ostatní? Není to evropská sebestřednost? Myslím, že mlčící většina z toho musí být zase v šoku. Člověk si zase naléhavě uvědomuje co způsobuje propaganda, jakou má sílu, - o to víc, že nemusí být jen ze zemí, kde se řinčí zbraněmi.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.6.2023 19:48
No jo pane Hruška. Asi poslední kapka je lepení se k silnici a píchání gum bohatým.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.6.2023 20:31
Spíš se jedná o další rozplizlé pravidlo, které dá nátlakovým skupinách do rukou další prostředek, jak dobývat rentu.
Nehledě na zvýšení moci lokálních úředníků, kteří mohou selektivně trestat vybrané subjekty.
Odpovědět
ZH

Zbyněk Hoták

15.6.2023 08:18
Já s návrhem obnovy celkově souhlasím, ale obávám se, že se to nakonec zvrhne podobně jako biopaliva. Zavedou se kvóty, kolik se musí zalesnit, kolik se musí vytvořit "přírodních biotopů" apod. a ve svém důsledku to odnesou skutečně hodnotné ekosystémy (staré louky mezi lesy, vlhké a podmáčené louky). Zejména, když plán obnovy nebudou realizovat odborníci, mimochodem každý často upřednostňuje něco jiného, ale úředníci, kteří si budou potřebovat jen odškrtnout kolonku "splněno".
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.6.2023 08:26 Reaguje na Zbyněk Hoták
Asi tak.
Odpovědět
DA

DAG

15.6.2023 08:25
No kdyby to bylo tak skvělé a nekonfliktní, tak pro to budou hlasovat všichni a rádi. Kde je sakra chyba. Opět v těch zlých lobistech? Každá strana vždycky tvrdí, že za to může silná protiloby. Tady pan Hruška někoho dokonce obviňuje z nátlaku. Ať tedy pan Hruška napíše kdo a jak koho vydírá.
Já tedy jsem pro obnovu biodiverzity všema deseti, ale to že je teď o to takový boj znamená, že to někdo podělal už dávno před tím a asi to špatně projednali mezi sebou nebo je tam spousta nepřijatelných věcí pro některé frakce.
Mimochodem mi přijde dost úchylné, že politici z nějaké strany se zařadí do nějaké frakce a pak hlasují podle jejich nařízení. Je to jen další věc, kterou normální člověk (volič) nemůže pochopit. Další z věcí, které odeženou lidi od podpory EU.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.6.2023 19:47
Článek je jak úkoly pro jednu komunistickou pětiletku. Samé neurčité a obecně kladné fráze, tak gumové, že se do nich vejde cokoliv. Včetně dalšího ničení evropské ekonomiky zelenými výmysly.
Uvidím co na to bude říkat Vondra, mně se zdá, že ten člověk má velmi realistické názory.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.6.2023 07:55
Jak chce člověk obnovovat něco co nestvořil. Člověk přírodu již z proncipu nemůže obnovit. Může ji pouze dát prostor aby se obnovila sama. V našich podmínkách by to asi znamenalo vysídlit třetinu republiky a dívat se co se bude dít. Věřím, že ekologové by i na to dívání dostali dotace takže se o to své bát nemusejí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.6.2023 18:12 Reaguje na Jarek Schindler
člověk může přírodu obnovit přesně stejným postupem jak ji zničil. Stačí vytvořit vhodné biotopy, lepší než ty staré. Do vhodného biotopu, stanoviště, si život najde již cestu. Viz například výsypky dolů, pastviny...
Odpovědět
va

vaber

19.6.2023 08:31
v Evropském parlamentu zuří boj, rád bych věděl ,jak se bude zuřivě bojovat v přírodě,
já mám skleník ,který byl ještě tak před 10lety vždy plný létacího hmyzu všeho druhu a pavouků,
poslední roky ve skleníku není skoro nic, proč , nevím ,v okolí se nic viditelného nezměnilo,
jsem zvědav ,jak tohle ten zuřivý boj v EU změní,
že by zakázali rotační sekačky,auta,postřiky a podobné likvidátory hmyzu
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist