Lucie Kubesa: Je „slušné“ hovořit v souvislosti s provozem záchranných stanic o ekonomice?
Ekonomika provozu záchranných stanic je z velké části sanovaná nějakou formou ze státních peněz, prostřednictvím rozpočtů zřizovatelů, a jedná se nemalé peníze. Jen malou část prostředků na provozní náklady tvoří příspěvky od lidí, či firem. Sluší se v souvislosti s činností záchranných stanic poměřovat cenu a výkon? Poměřovat, které zvíře zachraňovat, a které má být v případě jeho donesení do stanice humánně utraceno. Nepochybně stojí za připomenutí to, že spousta ptačích mláďat je vyhozena rodiči, protože ti ví, že mládě je nějak defektní, nebo příliš slabé. Možná to zní krutě a necitlivě, ale říká se tomu přírodní výběr, přežije jen silný. Zachraňováním takových slabých jedinců vlastně vypouštíme do přírody jednotlivce, který poškozuje genofond druhu.
Známý fotograf Tomáš Grim, vystudovaný zoolog, do roku 2018 učil na katedře zoologie na Univerzitě Palackého, je především významným ornitologem a fotografem přírody, který vypustil do světa své myšlenky z pozice odborníka. Já sama problémy řeším spíš v sobě, a jen málokdy emocionálně. Tyto informace odborníků mně utvrzují v tom, že my jako politici, bychom měli řešit ekonomiku provozu záchranných stanic, ač se to mnohým nelíbí, především právě na základě takových informací.
Ochrana přírody má svá zákonná ustanovení, na jejichž základě by mělo být pregnantně řešeno, napsáno a řečeno, jaká zvířata ještě zachraňovat, či zkoušet zachraňovat, a která již ne. Samozřejmé je, že to vymezení je hodně široké – od invazních druhů, přes běžné, k méně běžným u nás, směrem k chráněným.
Ztotožňuji se s názorem Tomáše Grima, tedy že „do záchranné stanice patří pouze a jen jedinci přímo poškození činností člověka: kolize s dopravou, sklem či elektrickým vedením, ty ano; ale určitě ne kos nedostatečně usmrcený krahujcem nebo čapí mládě polouklované rodičem“ , ale už vidím ta zdvižená obočí „pseudoochranářů“, kteří neuvažují ani v souvislostech již naznačených, ale ani za používání mozku.
Přikláním se k v textu zmíněné citaci „Smyslem záchranných stanic přitom není napravovat přírodu, ale minimalizovat aspoň některé škody, které volně žijícím organismům způsobuje člověk“ (David Storch, Ekolist 2021) s drobnými výhradami. Protože vliv člověka je tak významným faktorem v životě všech zvířat, že nezbývá prostor na onu selekci dle významu zachraňovaného zvířete. Z toho vyplývá, že je před námi nutnost řešit mnohé z toho také úpravou legislativy. Zákon na ochranu přírody a proti týrání zvířat bude s takovou selekcí v konfliktu.
V rámci té ekonomiky provozu mně trochu překvapily údaje, že výsledek snahy o záchranu zvířete se dá statisticky vyjádřit jako buď, anebo, 50:50, buď to vyjde nebo ne. Byť vím, že úmrtnost třeba ptačích mláďat po vylétnutí z hnízda je velká. A použiji-li selský rozum, jen těžko se budou ptáci odchovaní člověkem adaptovat na přírodní podmínky, pokud by měli být po odchovu vypuštěni. Tím dochází velmi často k tomu, že takoví jedinci zůstávají dál ve stanicích, a vlastně zbytečně rostou náklady na jejich provoz.
V polemickém článku se David Číp dotkl i pro mne velmi citlivého tématu, které je v současné době velmi aktuální. Ve stanicích se totiž často zachraňují také městští holubi, „věžáci“. Po vyléčení jsou pak vypouštěni. Pokud tuto situaci umístím do kontextu, že na jedné straně se města snaží počty holubů snižovat, nedává vůbec žádný smysl takovému zraněnému zvířeti věnovat ani vteřinu času, mimo šetrného utracení, poté, co odejdou šťastní „zachránci“ ze stanice. Z toho ovšem opět vyplývá nutnost legislativních úprav, aby nedocházelo k rozporu se zákony.
Ekonomiku provozu stanic ovlivňuje nejvíc počet zachraňovaných zvířat, protože tomu musí také odpovídat počet lidí, kteří se o ně starají. Velku výhodu mají stanice, které dobře pracují s dobrovolníky, z nichž mnozí jsou dokonce na velmi slušné úrovni odborníka, byť koníčkáře. V takových stanicích si mohou dovolit zachraňovat například i běžné druhy zvířat i ptáků. Ale opět, dává taková činnost a vynaložené náklady vlastně smysl? Zvláště pak, pokud se takové zachráněný jedinec stane předmětem predace jedincem výše postaveným na potravním žebříčku.
Je jasné, že pokud bude stanice zachraňovat vzácného živočicha, jako tomu třeba bylo v té pražské v případě dvou mladých vyder z Uhříněvsi, je jasné, že se musí udělat všechno pro to, aby se odchov povedl. Ovšem pak narůstají nároky na lidi, aby se zvládla péče o ostatní zvířata. Umím si představit, jak tito nadšenci opět kroutí hlavou, že takto oni neuvažují. Ale oni nejsou zároveň nuceni přemýšlet o tom, kde vezmou peníze na provoz stanice.
Nabízí se otázka, kdo má stát v čele záchranné stanice? Odborník, nebo nadšenec, který by zachránil i žížalu? Bude odborník zárukou efektivity provozu stanice? Podle mého názoru, bez náležitých legislativních změn, určitě ne. Určitě také pomůže, pokud se budeme všichni věnovat osvětě, aby lidé více věděli především to, co nemají dělat. Stanice se osvětě věnují dokonale, je tedy na nás politicích, abychom jim vytvářeli podmínky pro činnost takové, aby lidé v nich se mohli věnovat účelně své práci.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (23)
vaber
13.7.2023 07:56jediné kde je zakázáno mluvit o ekonomice, je dnešní třídní boj a válka
Jaroslav Řezáč
13.7.2023 08:07 Reaguje na vaberPoměry cena / výkon je snaha o jakési řízení nákladů pomocí tvrdých dat.
Je zřejmé, že pokud bychom chtěli porovnávat totéž třeba u domova důchodců, museli by porovnávat kolik důchodců opustí zařízení a zapojí se do života svými silami (bez pomoci) je zřejmé, že tvrdá data nejde aplikovat všude.
vaber
13.7.2023 08:17 Reaguje na Jaroslav Řezáčekonomika záleží na úhlu pohledu
Jaroslav Řezáč
13.7.2023 08:40 Reaguje na vaberOBECNĚ BYCH ŘEKL, ŽE NAŠE ZÁKLADNÍ ŠKOLSTVÍ BY MĚLO BÝT SPÍŠ ZÁCHRANOU STANICÍ NEŽ TOVÁRNA NA "MOZKY", neustálého posuzování a odsuzování.
Břetislav Machaček
13.7.2023 09:55 Reaguje na vaberúmrtí některých na ošetřování náročných pacientů,
protože je těžké posoudit závažnost zdravotního
stavu každého z nich. Ale je s podivem, že tam
ležel těžce nemocný senior v horečkách a nebyl
převezen do nemocnice. Čekat od pátku večera do
pondělka ráno, než přijde smluvní lékař není asi
to nejmoudřejší. Ekonomicky se to zařízení asi
vyplatilo, pacient zemřel a nový zaplatil "DAR"
zařízení za přednostní umístění. Kus jako kus,
ale když je více nových kusů, tak je více darů.
U "zachraňovaných" zvířat je to o úhlu pohledu
na smysl některá zachraňovat a odsoudit je k
životu v zajetí a nebo s trvalým poškozením.
My vesničané jsme byli vždy naučeni, že nemám
prodlužovat nemocnému zvířeti trápení a raději
ho co nejrychleji ukončit. Bohužel, dnes se
už léčí i bílé myšky, kterým šedé příbuzné
záměrně trávíme. Je to nešvar polidštění zvířat
a naopak odosobnění lidí "odložených" do různých
zařízení k dožití. Kdyby se ochranáři alespoň
z poloviny dojímali nad nemocnými lidmi, jak se
dojímali u Bubly a jiných zvířat, tak bych těm
záchranným stanicím fandil bez výhrad. Tak jen
pouze říkám, že zachraňovat se má pouze to, co
je perspektivní a opravdu vzácné. Zachránit
liščí mládě a pak ho vypustit k zastřelení, jako
škodné, mi připadá padlé na hlavu a plýtváním
těmi ekonomickými prostředky o kterých se píše.
Více kusů, tak je více co vykazovat a žádat o více
peněz, ač je to "zachraňování" často zbytečné!
Vladimir Mertan
13.7.2023 15:15http://www.tomasgrim.com/downloadfile/255-grim-nase-priroda-2021-opustena-mladata-web-pdf
ZÁCHRANÁŘSKÝ SYNDROM Ventilovat své pečovatelské pudy nám přirozeně přináší dobrý pocit. Úplně jiná otázka je, zda to přináší něco dobrého těm, kdo se stali terčem naší nevyžádané pomoci. Neplyne nakonec potřeba zachraňovat např. „opuštěná“ mláďátka, kterou v nezápadních kulturách zpravidla nenajdeme, z velké části z naší odtrženosti od reálného světa? Smrt jsme v našem vyvatěném vesmíru pohodlně zametli pod koberec, respektive do virtuálního světa na displejích. Setkání se smrtí „na živo“ nás pak šokuje jako něco nepatřičného. Cítíme potřebu to napravit… Než dopíšu tuto větu a než vy ji dočtete, sežerou tisíce kun, lasic a krahujců tisíce mláďat po celém světě. Před koncem odstavce to budou další tisíce. Nejen že na tom není nic špatného, naopak, je to dobře – jen díky tomuto přírodnímu výběru existuje příroda v té podobě, v jaké ji obdivujeme. Nikdy to nebylo jinak. Nikdy to jinak nebude. A není důvod do toho zasahovat. Přirozený běh věcí máme respektovat, ne mu invazivně „pomáhat“.
Richard Vacek
13.7.2023 18:54Financování jednak z dobrovolných darů "citlivých" občanů, ale i dotací z měst. Město si pak snad ohlídá, aby dotace sloužila svému účelu.
Jarek Schindler
14.7.2023 09:11 Reaguje na Richard VacekPetr
13.7.2023 20:10Například:
"Je jasné, že pokud bude stanice zachraňovat vzácného živočicha, jako tomu třeba bylo v té pražské v případě dvou mladých vyder z Uhříněvsi, je jasné, že se musí udělat všechno pro to, aby se odchov povedl."
A proti tomu:
"A použiji-li selský rozum, jen těžko se budou ptáci odchovaní člověkem adaptovat na přírodní podmínky, pokud by měli být po odchovu vypuštěni. "
A toto: "Zachraňováním takových slabých jedinců vlastně vypouštíme do přírody jednotlivce, který poškozuje genofond druhu."
Různých úhlů pohledu je tady hodně. Včetně toho ekonomického.
Já zde vidím velkou podobnost se zoologickými zahradami. I tam se zaštiťujeme šlechetností ochrany ohrožených zvířat, ve skutečnosti to máme jako zábavu a kratochvíli.
Libor Šprysl
14.7.2023 06:21 Reaguje na PetrV případě těch vyder nevíme, zda ta zvířata nebudeme potřebovat pro něco podobného, bohužel.
Zachraňovat holuby, kachny divoké, nebo zmíněné pěnkavy a další drobné pěvce, to už vidím jako ekonomicky nesmyslné.
Jarek Schindler
14.7.2023 09:13 Reaguje na Libor ŠpryslLibor Šprysl
14.7.2023 09:49 Reaguje na Jarek SchindlerOtázka té brzkosti je zatím hodně relativní :-)
Břetislav Machaček
14.7.2023 16:20 Reaguje na Libor Špryslrybník a co mám z náhrady škody? To si mám místo
svého pstruha koupit tu hrůzu z velkochovů? No a
u těch aut, které je přejedou pouze to, že zvíře
migruje většinou z místa přemnožení a vyčerpání
potravních zdrojů jinam a v cestě mu stojí silnice.
Pročpak ti vzácní a ohrožení tvorové migrují, když
mají údajně v potocích a říčkách dost potravy?
No přece za potravou, když ty potoky vyplení do
poslední mřenky a raka. Nu což, není nad Vydrýska,
když spapá poslední raky, ryby a žáby z chráněného
potoka a pak ho při migraci přejede auto.