https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ludek-niedermayer-kde-se-bere-nedelni-elektrina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Luděk Niedermayer: Kde se bere nedělní elektřina?

5.4.2022
V severně položeném Nizozemí je největším zdrojem elektřiny slunce.
V severně položeném Nizozemí je největším zdrojem elektřiny slunce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jako často v neděli, zvlášť když je tam nepěkně jako o uplynulém víkendu, jsem našel chvilku na pohled na electricityMap. Co jsem vyčetl?
 

Třeba, že:

- u nás dominuje výrobě uhlí (částečně asi i tím, že skoro 20 % elektřiny vyvážíme a uhlí se dnes velmi vyplatí),

- díky tomu nyní máme dle dat druhou emisně nejnáročnější výrobu elektřiny v EU,

-v sousedním Něměcku se o vedení dělí slunce a uhlí, slunce a vítr vyrábí 45 % elektřiny (a Německo exportuje 4 GW do Francie),

Ve využití uhlí porážíme ostatní evropské země skoro "na hlavu".
Ve využití uhlí porážíme ostatní evropské země skoro "na hlavu".
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

- FVE v Německu (i přes oblačno) vyrábí zhruba 1,5 násobek naší celkové spotřeby,

- v severně položeném Nizozemí je největším zdrojem slunce, které vyrábí 39 % tamní dostupné elektřiny,

- Rakouská emisní stopa je proti nám skoro třetinová, vítr vyrábí 39 % elektřiny, dokonce více než vodní elektrárny,

Pod kopií mapy (v době psaní) vidíte, jaké je porovnání, přepočteno "na hlavu". Jak patrno, ve využití uhlí porážíme ostatní skoro "na hlavu" (přitom cena elektřiny na trhu je stejná jako v Německu). Proti Německu a Nizozemí vyrábíme třikrát méně elektřiny z fotovoltaiky, ale jsme mírně výše než Rakousko. Vítr se u nás "nekoná", zato ve všech ostatních zemích hraje velkou roli.

Jinými slovy, čisté elektřiny bychom mohli (a měli) vyrábět řádově více, data jasně ukazují, že to jde. Pokud by se to povedlo, nemuseli bychom tolik devastovat naši zem těžbou uhlí, jehož pálení má špatný dopad na klima i zdraví. Pomohli bychom též snížit dovoz plynu z Ruska, neb ve všech okolních zemích teď běží i plynové elektrárny. Vedlo by to ke snížení ceny, neb právě potřeba pálení plynu je zdrojem dnes vysokých cen.


reklama

 
foto - Niedermayer Luděk
Luděk Niedermayer
Poslanec Evropského parlamentu za TOP 09, bývalý viceguvernér České národní banky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (40)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EN

Emil Novák

5.4.2022 07:15
Vylezl další "expert", co ještě loni tvrdil, že např: "Otázka krátkodobého energetického mixu a investic je v České republice naprosto jasná. Maximální bezpečné prodloužení životnosti našich jaderných bloků by měl doprovodit růst plynu kompenzující rychlý pokles uhlí", a teď by chtěl naopak podíl plynu snižovat. Obdivuji sebevědomí, s jakým tito "experti" dál šíří své rozumy, přestože se ty jejich předchozí ukázaly jako naprostý "epic fail".
Nevím na koho má být tento článek cílený, ale takových prosťáčků, co zbaští vyvozování nějakých závěrů ze statistiky kolik vyrobí slunce o dubnovém víkendu kolem poledne, tu asi moc nebude. Napadá mě jediný...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.4.2022 07:55 Reaguje na Emil Novák
náš energetický mix reaguje pomaleji ale i další aspekt do těch transformycí je Bruselská poblázněnost elektromobilitou, která je spíš pokrytectvím než ekologií...kvůli tomu, aby jsme se mohli cítit ekologicky se do těch baterií dováží velké množství cenných kovů a tak se hloubí díry, odčerpává voda z půdy, aby se Pokrytci v Bruselu mohli cítit eko, skutečnost je, že se ničení planety ještě zvýší a to nemluvím o tom, že se zvýší výroba zkrátka emise nezastavíš. Ono ti lobbisti v Bruselu nejezdí na dovolenou, že?
Odpovědět
JZ

Jiří Zima

5.4.2022 16:29 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To není pokrytectví. To je velmi dobrý kšeft pro vyvolené, kteří budou vyrábět ta "správná" zelená vozidla. Jednak obdrží štědré dotace a zároveň se zbaví konkurence, které nemá ty správné styky, aby si je zajistila. Vyhovuje to i evropským levičáckým vládcům, kterým se velmi líbí snížení mobility a samostatnosti občanů. Tím se stanou více závislým na státu a zajistí se ten správný elektorát pro jejich vládu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.4.2022 07:32
Možná je docela štěstí, že vyrábíme z FVE tak "málo" elektřiny za 15 Kč/kWh, kterou stát povinně vykupuje.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

5.4.2022 11:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Ale jděte, tady se jedná i o to, že je u nás málo ostrovních systémů, co využívají energii jen pro sebe. V tom jsme zaspali a celkém záměrně kvůli vládě, která tlačila na výstavbu jaderek..Teď se nám to vymstí...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.4.2022 12:17 Reaguje na Karel Pavelka
Vymstí se hlavně, že vlády zaspaly s výstavbou jaderek.

Co by pomohlo více ostrovních systémů, které si za příznivých podmínek vyrábějí samy pro sebe, ale když nesvítí, berou ze sítě? Není to tak trochu parazitismus, navíc významně dotovaný státem?
Odpovědět
JZ

Jiří Zima

5.4.2022 16:12 Reaguje na Karel Pavelka
Pane Pavelko, vy si představujete energetiku jak Hurvínek válku. Vy nemáte pojem o poměrech a proporcích v elektrické síti. Reálný výkon všech možných (tedy i těch nepostavených) ostrovních systémů je v porovnání s potřebami nedostatečný nehledě na jejich nestabilitu, což je zásadní zejména v průmyslu. Jaderná energetika je JEDINÝM stabilním a bezemisním zdrojem s požadovaným výkonem. Kydy zelenorudých evropských ekofanatiků, kterým Niedermayer podkuřuje, na tom nemohou nic změnit. Je velmi smutné, že až strašná válka na Ukrajině odhalila jak je ta energetická "koncepce" založená na tzv. obnovitelných zdrojích neudržitelná.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.4.2022 19:45 Reaguje na Karel Pavelka
Ony jsou u nás nějaké ostrovní systémy?
Pokud vím, tak ani mezi těmi, co mají plnou hubu keců o OZE a možnosti fungovat z OZE, není nikdo, kdo by se ustřihnul od rozvodné sítě a dokázal tak pravdivost těch žvástů, kterými tak ochotně krmí veřejnost.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.4.2022 07:50
celkem zajímavé. Proslýchá se však, že kdyby Babiš před osmi lety nestopl dostavbu bloku v Dukovanech, tak dnes by jsme jej dokončovali. Takže asi tak. Ostatně je zajímavé, že Rakousko je jen žluté, na to jak se tváří eko, by se očekávalo zeleně
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.4.2022 21:35 Reaguje na Jaroslav Řezáč
On Babiš je, byl tvrdý a cynický politický oportunista. Vycítil, že kdyby tu dostavbu nestopl, stalo by se z té stavby hlavně bojiště všelijakých politických sil, sežralo by to spoustu energie a času a nakonec se to stejně nemuselo vůbec dostavit.
Spousta "projaderných" politických sil k tomu totiž přistupovalo tak, že je +- jedno, jestli se to dostaví za 5 let nebo za 20 let, občané to mezitím nějak vydrží, i když bude elektřina dražší a bude to třeba na někoho hodit. Takže si na úkor stavby JE mohou nahnat voliče.
No a "protijaderní" jen číhali na to, jak do té stavby hodit vidle definitivně ji zastavit.
To by bylo stejné i dnes, kdyby nedošlo k tomu otřesu válkou na Ukrajině. Kdy vyšlo najevo, že německá Energiewende a bruselký Green Deal je z hlavní části pouze Putinova past, jak svázat Evropu s Ruskem a přinutit ji tancovat, jak Putin bude pískat. Naštěstí past sklapla příliš brzo, takže jen částečně, Evropa z toho bude venku.
Ovšem nyní je stav takový, že když ty JE nepostavíme a Putin brzo nepadne, takže nebudeme mít ruský plyn, budeme klepat kosu a nebudeme mít práci, protože drahá enegie a její nedostatek vyžene průmysl z Evropy. Nebo do doby, dokud je nepostavíme. Neboli až dnes je správná doba pro stavby JE, projaderní politici se neodváží na jádru pinožit a ždímat voličské hlasy a tím zdržovat, naopak se budou snažit o dokončení staveb co nejrychleji. Protijaderní budou z velké části čušat, protože jakékoliv oponování stavbě JE je přiřadí k Putinovským slouhům a lokajům, k jeho lžím a k ruskému vraždění na Ukrajině.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

5.4.2022 07:53
Když se podívám na toto: https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/29.03.2022/05.04.2022/today/
tak to zase tak vypadá jinak, ale je zvláštní, že s těmito radami, co a jak se má dělat přichází člověk , který se skoro celou svou kariéru pohybuje ve finančnictví a politice. Mohl, měl a má i vliv a moc na to, aby tu ty větrníky dávno stáli, ale lépe se o tom jen hovoří.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.4.2022 08:08
Luděk Niedermayer je možná skvělý finančník, ale mizerný energetik. Jeho úvahy na tento obor silně připomínají tvrzení předsedy federální vlády Štrougala, že v globále máme všechno.
Když jsem si přečetl jeho článek , ihned jsem si vzpomněl na dnes zapomenutou filmovou povídku se skvělým Pavlem Landovským, kterému celkem dobře sekundoval Luděk Kopřiva "Vraťte mi školné."
Tam na otázku jak dlouho trvala sedmiletá válka Landovský odpověděl, že jednadvacet let..."což bylo posledními vědeckými výzkumy potvrzeno" .
Odpovědět
JZ

Jiří Zima

5.4.2022 16:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Niedermayer není ani žádný skvělý finančník. Je to jen vyžírka, který pobírá závratný europoslanecký plat a drží se toho místa jako ho.no košile. Proto všude kde může podkuřuje evropské věrchušce, při jejich "politikách". Vzpomínám jak při uprchlické krizi v roce 2015 házel hnůj na ČR, že nechce přijmout muslimské primitivy a hlasoval pro kvóty. Jindy zase prohlašoval, že je nutné potrestat Polsko a Maďarsko za údajný nedostatek demokracie a to prosím ve stejné době, kdy ve Španělsku zavírali lidi za pouhou účast na organizaci referenda v Katalánsku a proti demonstrantům používali gumové projektily.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.4.2022 16:53 Reaguje na Jiří Zima
Ano, Niedermayer se už naší společnosti naškodil dost. Už by to chtělo, aby ho příští volby poslaly na smetiště dějin.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.4.2022 16:00 Reaguje na Jiří Zima
LN byl velice kvalitní odborník, a to primárně v oblasti řízení rizik a bankovních obchodů. Problém je, že tihle lidé jsou už tak nějak od přirození:-) poněkud úchylní a lidskou společnost si často představují jako matematický model. Což ne vždy funguje. Navíc u LN byl vždy problém jeho ego, bo přes své nesporné kvality si on sám o sobě myslel ještě daleko víc. S ním o něčem jednat byla fakt radost. Ale to tak nějak platilo pro celý ten odbor:-))).
Odpovědět
KP

Karel Padevet

5.4.2022 10:32
Další kdo si dělá uvědomělé zelené PR... při jeho příjmech ho jistě důsledky těchto nápadů nezajímají... a občané jsou mu fu(c)k.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.4.2022 11:40
No, já jsem se tedy teď podíval sem ... https://app.electricitymap.org/zone/NL

... a je to ve většině uvedených zemí celkem jasné, podíl plynu je zcela zásadní, jen v Říši spíš frčí to uhlí. Takže bych to s tím nadšením až tak nepřeháněl.

Jednoznačně pak vybočuje, v pozitivním slova smyslu, jaderná Francie. O té nicméně v článku ani slovo.
A s tím porážením někoho na hlavu, to si ve vztahu k Říši fakt představuji jinak.
A taky ani slovo o podílu JE nás. A ok, podíl onovitelných zdrojů u nás není nic moc, ale pokud se podíváme na podíl NÍZKOEMISNÍCH zdrojů, tak už to zase taková tragédie fakt není.

Prostě takové ne úplně šikovné ohýbání reality.
Odpovědět
EN

Emil Novák

5.4.2022 11:57 Reaguje na Svatá Prostoto
Když už jsme u toho porážení na hlavu, tak by pan Niedermayer třeba taky mohl zmínit, že spuštěním reaktoru Olkiluoto 3, i přes jeho extrémně dlouho dobu výstavby, přidávají Finové na hlavu více nízkoemisní elektřiny než Němci s celou jejich slavnou Energiewende za stejné období. Ale to od něj zcela jistě neuslyšíme, protože to se mu vůbec ale vůbec nehodí do krámu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.4.2022 12:00
Proboha ty žvásty o OZE pořád po těchto zkušenostech někoho drží? Co až
v tu neděli nebude foukat a bude zataženo a nebo tma? To zapálíme svíčky
a budeme se asi v kožichu modlit, ať zafouká? Bez záloh se neobejde
OZE NIKDY !!! a kdo bude provozovat zálohy v pohotovosti? No pouze ten,
který si pak za tu energii nechá setsakra zaplatit. Tu její cenu pak
dodavatel započte do mixu a zjistíte, že energie z OZE+záloh je o mnoho
dražší, než z těch stabilních zdrojů, na které mohou být v neděli třeba
napojeny akumulační kamna a nebo akumulační nádrže v domcích. Tato
koncepce stabilních zdrojů s akumulací předvídatelných přebytků je
daleko efektivnější a bezpečnější, než se spoléhat na OZE a jejich
přebytky. Nikdo nikdy nenaakumuluje teplo z léta na zimu a elektřinu
z týdne vichřic na týden bezvětří. Kdo to jednou dokáže, tak vyřeší
stabilitu energetiky, ale zatím to je pouze spoléhání na zálohy
a příznivou souhru náhod. Zatleskám vládě, která řekne
dost kšeftování na burze s naši elektřinou a přestane při
výpadcích OZE dotovat ty mudraly v okolí. Tak by alespoň
věděli jakou hodnotu má stabilní energie, kterou jim
lepíme to kolísání z jejich OZE.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.4.2022 19:50 Reaguje na Břetislav Machaček
Až nebude foukat a bude zataženo, bude tahle pakáž řvát, že to chce víc větrníků a slunečníků.
Že to nedává smysl? To je jedno, když se do lidí rvou lži dost intenzivně, věří čemukoli. (Ne? Račte se podívat, jak se podařilo zblbnout Rusy v otázce Ukrajiny.)
Odpovědět
MS

Martin Svárovský

5.4.2022 13:02
Jasne, data se daji vylozit ruzne. Ja mam zase jiny pohled na vec. Co chcete delat s timhle?

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/23.01.2022/26.01.2022/today/
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.4.2022 15:29
To jsou věci v článku. Rakousko s tou „třetinovou emisní stopou“ kupuje el. energii od východních sousedů, Francie dotuje švýcarsko a Holandsko jadernou energií, Německo zase posílá přebytky Francouzům, je to pěkně cirkulární jen díky smlouvám, ale jinými slovy, kdyby si Česko nedevastovalo krajinu výrobou energie samo, tak by si ji pro nás musel devastovat někdo jiný, tak jak na to běžně spoléhají západní státy EU. Plyn je důležitý pro topení a průmysl, ale pro výrobu elektřiny nikdy potřeba nebyl, ani když ho prosazovalo Německo.
Když p. Niedermayer býval bankéř, tak by mohl radši vysvětlit, odkdy se změna bankovního spojení pokládá za porušení smlouvy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.4.2022 16:21 Reaguje na Jarka O.
K poslední otázce. Odjakživa. Pokud máte ve smlouvě uvedeno bankovní spojení druhé strany, tedy máte v ní uvedeno na jaký účet vedený v jaké bance, vyžadovat úhradu na jiný účet a navíc v jiné měně je jednoznačné porušení smluvních podmínek. Stejně tak by bylo porušením podmínek smlouvy provést úhradu na jiný účet druhé strany a v jiné měně.
Platí všude.
Od Horní Dolní až po NYC.
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.4.2022 16:54 Reaguje na Svatá Prostoto
Hmm... ach jo. Měna problém není. Jen změna číslo účtu, to mi nejde do hlavy, co je na tom za porušení. Teď to vypadá tak, že jedna strana dodává zboží zadarmo druhé straně, tak to se jí asi nebude dlouho líbit.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.4.2022 16:04 Reaguje na Jarka O.
No, změna nejen účtu, ale i banky dodavatele, kterému platíte. A to už změna je. Velká. Hlavně když na tu banku jsou uvaleny sankce:-).

Což je taky celý důvod té taškařice.
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.4.2022 16:55 Reaguje na Svatá Prostoto
PS:a diky za vysvětlení.
Odpovědět

Jirka Černý

5.4.2022 21:18
Solární zdroj energie je úžasný vynález který nám umožňuje v slunečném letním dni takřka neomezeně zatopit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.4.2022 08:55 Reaguje na Jirka Černý
Na topení se skutečně moc nehodí.
To spíš na mrazáky a klimatizace, na nabíjení aut a veškeré aktivity během dne, kterých je vždy nejvíce.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.4.2022 09:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Do mrazáku musíte mít co dát(chudí nemají a bohatí kupují
čerstvé). Při dobrém zateplení klimatizace v létě není třeba, pokud ještě využijete k zastínění oken žaluzie a markýzy. No a na elektromobil mají taky pouze ti movití, kterým na ceně energie tak moc nezáleží, když vytápějí bazény i v zimě. A nakonec v zimě svítí pouze občas a
tak po zbytek zimy topí lidé i tím plynem jako vy a nebo
elektřinou v té době vyrobenou spalováním plynu. Nápad
dobrý, ale jako doplněk mixu a nikoliv jako jeho základ.
Kamarád na své chalupě provozuje celoroční vysoušení
vytápěním sluncem(teplým vzduchem) za zlomek nákladů na
fotovoltaiku pomocí Trombyho stěny umístěné i na střeše.
Použil na "zasklení" jižní stěny a střechy polykarbonát
a systém mechanických klapek, které se celoročně bez
elektroniky otvírají a zavírají na základě termických
zákonů. Při pobytu klapky řídí on, aby nedocházelo v
létě k přehřívání, ale naopak k ochlazování. Levné
jednoduché a spolehlivé.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.4.2022 14:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Na to nabíjecí auto nejdřív musíte mít. Což je pro drtivou většinu dnešních majitelů automobilů zcela mimo mísu. A lepší to fakt jen tak nebude, viz ... https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/volkswagen-zrusi-desitky-modelu-chce-vic-vydelat-na-kazdem-aute-vysoke-prodeje-uz-nebudou-klicove-1389060

K tomu by bylo fakt zajímavé za jak dlouho vám panely na střeše běžného RD ten e-mobil v reálu nabijí (předpokládejme, že vám přes den stojí u baráku). A co budou dělat ti, ve městě jasná většina, kteří bydlí v obecně řečeno "bytovce". jedno jaké.

Nic proti FVE na střechách, ale ty to opravdu nevytrhnout, rozhodně ne v případě rezidenčních budov.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.4.2022 17:03 Reaguje na Svatá Prostoto
Na nabití malého elauta na 100 km jízdy vám stačí 30m2 panelů a jeden průměrný den.
Já vyloženě miluji nešťastníky, kteří pořád dokola zdůvodňují, proč to nejde.
Jenže v normálních státech mívají panely nad parkovišti před fabrikami, v nákupních centrech, na sídlištích. Nabíječky se dělají v kandelábrech VO, na veřejných parkovištích atd. atd. atd. atd.

Ono to totiž jde, když se chce. Ale ropáček ZÁSADNĚ nechce, to by totiž nebyl už ropáček.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.4.2022 12:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud je vaším jediným autem nějaké prdlátko, co ujede 100 km a šlus, tak teda nic moc.
Bavíme se o PLNOHODNOTNÉ náhradě vozidla kategorie alespoň nižší střední třídy.

Kolik těch velkých parkovišť pokrytých FVE panely už jste v životě viděl, vy pohádkáři? Bo ona jsou, ne že ne, ale fakt jich moc není.

A co do toho kua zase taháte dobíjecí stanice??? Začal jste tu s mokrými sny o dobíjení e-mobilů z FVE na baráku a těď už jste u dobíječky v kandelábru? Vy taky už jděte s tou vaší úchylnou pseudoargumentací stranou do hajzlu, lopato.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.4.2022 12:17 Reaguje na Pavel Hanzl
A zrovna vy Hanzl fakt držte ústa. FVE nemáte a auto máte XX let starý benzíňák, který si tipnu nebude splňovat ani EURO 6.

Ale keců máte jak kdybyste byl druhý Musk.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.4.2022 15:25 Reaguje na Pavel Hanzl
A co jste rovněž taktně opomněl, je ta cena toho e-vehiklu. A tam se na lepší časy fuck teda neblýská ... " ... žádné skutečně dostupné elektrické auto v dohledné době dorazit nemůže, ne za v současnosti používaných technologií."

https://www.autoforum.cz/predstaveni/technicky-sef-mercedesu-rekl-smutnou-pravdu-o-budoucnosti-elektromobilu-ani-on-uz-se-nepretrvaruje/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=720610&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=720610&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=Nt2lwL74M3k-202204071315&dop_id=16035829
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2022 09:23 Reaguje na Svatá Prostoto
S blbů babů aj kefovačka na figu.
Odpovědět
ms

6.4.2022 02:33
Jestlipak si pan europoslanec, který očividně si chce svou zelenou demagogií zasloužit nějaký super zelený post ve vedení EU, sám už nafackoval za svůj článek 9.2. v HN, kde tvrdil, že Česko v energetice nic nemusejí stavět, že všechnu energii si dovezeme? Asi myslel i z Ruska, ne? Pan Niedermayer je ostudou zbytku realistické TOP09.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.4.2022 19:56 Reaguje na
Realistické TOP09?
Nějak se neorientujete.
TOP09 se snažila chovat rozumně v prvních letech existence, pak s přetvařováním skončila a teď je to naprosto neskrývaně ochotná parta bruselských europoskoků.
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.4.2022 15:46
porovnávat výrobu je nesmysl. smysl má porovnávat spotřebu (analogicky tomu daníme-li přímými daněmi - daň z příjmu nebo nepřímými - dph, čili daň z koncové spotřeby).
najednou by ti někteří blouznivci a klaďasové pěkně ztmavli - typicky německo, marně nabízející elektřinu v okamžiku, kdy je prakticky bezcenná, a dovážející energii z (například) polska.

analogicky machrování evropských správňáků o tom, jak neprodukují kysličník, by bylo vhodné korigovat ne výrobou, ale spotřebou - čili doveze-li se a spotřebuje-li se v němcích ocel z turecka či polska, potom náleží emise s tím spojené připsat německu.

trochu mi to připomíná před pár lety článek nějakého nedouka zde (teď se mi jej nedaří dohledat), který se rozplýval, jak je Liberecký kraj tuzemským premiantem, kolikže veliké procento tam vyrobené energie je z obnovitelných zdrojů, opomenuv zmínit důležitou informaci, že v libereckém kraji se vyrábí pouze jednotky procent energie tam spotřebované.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.4.2022 09:25 Reaguje na Lukas B.
Jsem rád, že jste mne předběhl a napsal jste to, co nejen v článku pana europoslance, ale i v následné diskusi postrádám nejvíc.
Že zelenost státu není správné posuzovat podle toho, kolik procent VYROBENÉ elektřiny tam pochází z nefosilních zdrojů, nýbrž z kolika procent tam ty nefosilní zdroje KRYJÍ SPOTŘEBU.
A slušelo by se doplnit to časovými diagramy, které by ukázaly, jak dlouho trvaly situace, kdy by se bez hnusné špinavé fosilní elektřiny v těch úžasně zelených zemích zastavila nejen výroba, ale i normální život.

Odpovědět
JO

Jarka O.

10.4.2022 17:55
Žijeme v zajímavé době... Francie nově přiznává, že její jaderná zařízení jsou rezavá a podfinancovaná, nahodila staré uhelky, protože zima byla (přes globální oteplování) chladnější, dováží elektřinu částečně z Německa, a bojí se blackoutu i když by plyn z Ruska nepřestal proudit. A EU zatím zakazuje dovoz ruského plynu, uhlí, ropy.... To je jak u bláznů, čím se teda bude příští zimu topit a které zdroje se budou používat v průmyslu, jestli nějaký bude, a bude mit Francie cas stavět JE v jiných zemích?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist