https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/magdalenan-davis-mrtva-becva-a-co-dal
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Magdalena Davis: Mrtvá Bečva a co dál?

2.10.2020
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Jednou z perel Moravy je řeka Bečva. Část jejího koryta stále patří přírodě a tak se může volně rozlévat a přetvářet si koryto k obrazu svému, tak jak to činila po milénia. Břehy divočící řeky lemují smíšené lesy a posezení na březích Bečvy vždy přinášelo radost všem, kdo k ní zavítali. Kolega a spolupředseda Zelených, Michal Berg, který to má k řece co by kamenem dohodil, jednou popisoval, jak pod vodní hladinou pozoroval řadu druhů různých živočichů, od těch běžných až po ty v dnešní krajině vzácné. Dnes je všechno úplně jinak.
 
Řeka Bečva se stala svědkem jedné z největších ekologických katastrof, ke které na území Česka za poslední desetiletí došlo. Dne 20. září se úsek o délce 30-40 km, který do té doby bujel životem, během pár chvil proměnil v mrtvou zónu poté, co do koryta unikly smrtící kyanidy. Rybáři, hasiči a dobrovolníci následně vytáhli z řeky přes 40 tun mrtvých ryb, celkové škody ale budou mnohem větší. Kromě ryb zahubily kyanidy řadu dalších živočišných druhů a bude trvat desetiletí, než se život v tomto úseku Bečvy navrátí zpět do původního stavu.

Záhy po katastrofě se začal hledat viník, který únik kyanidů způsobil. Podezření padlo na chemičku DEZA patřící do koncernu Agrofert, která působí nedaleko od místa havárie. Z jejich materiálu bylo totiž dohledatelné, že v rámci její produkce v ní kyanidy vznikají a jak upozornila i Arnika, občas jsou v menším množství do Bečvy vypouštěny. Vlna rozhořčení se začala valit. Jak ale upozornil Michal Berg již 21. září na Twitteru, ukazovat prstem na chemičku DEZA nebylo na místě, protože mrtvá zóna začínala po proudu mnohem níže, než je umístění výpustí z jejího závodu.

Spekulacím o původci otravy přispěl i Ministr životního prostředí Richard Brabec (za ANO), který k případu dlouho, předlouho mlčel. Vyjádřil se až 25. září, kdy na svůj twitterový účet napsal: „Všem, kteří už mají jasno v tom, kdo způsobil katastrofu na Bečvě: Mám absolutní důvěru v ČIŽP a Policii ČR, které celou věc vyšetřují. Nechme tyto orgány pracovat a netahejme do této katastrofy politiku. Nyní je hlavně na policii, aby původce znečištění dopátrala.“ Později přilil olej do ohně tím, že prohlásil, že viníci budou známí do několika hodin. Nestalo se tak a do dnešních dní nevíme, kdo Bečvu otrávil. Víme však téměř od prvních chvil, že ji neotrávila DEZA, která dle svého vyjádření od počátku plně spolupracovala s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP). Po pachateli se tak nadále usilovně pátrá.

Nejnovější závěry Policie naznačují, že kyanid se do řeky dostal z výpustě staré kanalizace, která do Bečvy odvádí výstupy z čistírny odpadních vod v areálu bývalé Tesly Rožnov, tedy 15 kilometrů daleko. V něm sídlí i firmy, které s kyanidem a dalšími nebezpečnými látkami nakládají. Podle posledních informací již policie v areálu zasahovala a zřejmě se brzy dočkáme i odhalení pachatele.

Co se stane, až bude viník známý? Bohužel skoro nic. Usvědčení pachatele nemá prakticky žádné důsledky, protože náš právní řád takový čin v podstatě neumí adekvátně potrestat. Pokuta dosahuje obvykle jen několik stovek tisíc, trestný čin počítá se sazbou maximálně půl roku nebo zákazem činnosti. A náhrada v penězích? Jen opětovné zarybnění Bečvy bude stát miliony, náš zákon o životní prostředí však takovou újmu vyčíslit neumí. Ani třicet let od jeho vzniku totiž nebyla schválena vyhláška, která by určila, jak ekologickou újmu tohoto typu spočítat!

Katastrofa na Bečvě odhaluje současný problém naší společnosti až na dřeň. Střet zájmu českého premiéra, který přes svěřenecký fond vlastní celou řadu firem, včetně prošetřované chemičky DEZA, i ministra životního prostředí, který dříve v jiné chemičce koncernu Agrofert pracoval, způsobuje, že lidé přestávají státním úřadům věřit. Stačí pak trocha ticha ministra životního prostředí a důvěra občanů v proces, kde ČIŽP a Policie ČR záležitost objektivně vyšetří, je ta tam. To je vážný problém. Ztráta důvěry občanů ve státní aparát bude obrovským šrámem, který za sebou vláda ANO zanechá na nás všech. Bude trvat dlouho, než se ho podaří zacelit. Ale dokud to nám, voličům, nebude vadit, těžko s tím něco uděláme.

V mezidobí je třeba upřít naši pozornost k legislativě a požadovat její změnu. Je zcela nezbytné, aby tresty za podobné havárie byly vyšší a aby bylo možné po vinících požadovat peněžitou náhradu ekologické újmy. Rybám v Bečvě už to život nevrátí, ale firmy, které nakládají s nebezpečnými chemikáliemi, by si na podobný únik daly do budoucna mnohem větší pozor. Změnu můžeme začít požadovat už dnes, třeba podpisem petice Arniky ”Za řeky bez jedů”, nebo tím, že v krajských a senátních volbách, které proběhnou již tento pátek a sobotu 2. - 3. října, budeme volit ta politická uskupení a osobnosti, pro které není ochrana životního prostředí jen prázdnou frází.
reklama

 
foto - Davis Magdalena
Magdalena Davis
Autorka je spolupředsedkyní Zelených a starostkou středočeského Mníšku pod Brdy. Než se stala političkou, působila jako bioložka a následně manažerka v soukromé konzultační firmě specializující se na životní prostředí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

2.10.2020 14:29
" ... způsobuje, že lidé přestávají státním úřadům věřit." ... přestávají. Oni jim někdy věřit začali? Min za života autorky:-).

A tohle je taky hezký ... "Ztráta důvěry občanů ve státní aparát bude obrovským šrámem, který za sebou vláda ANO zanechá na nás všech." ... jo, když byla ve vládě SZ, to bylo jiný kafe.

Jak že jste to pak v těch volbách dopadli a jak to bylo s tím vaším klubem v PS.

Za mně ANO tedy ne:-), ale že zrovna tragédy ze SZ huba nebolí ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2020 09:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Zkuste nějak přiblížit, jakou tragédii a korupci vytvořila u nás SZ. Já znám jen vagóny špinavostí z dílny ANO.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

3.10.2020 17:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Kůrovec, "biomasa", histerie, po které následoval, solární tunel, byť už bez jejich účasti ve vládě, hlavně lhaní a lhaní, nekom,petence a jen povrchní znalost toho o čem sami mluví. O svědčí i tento volebně propragační článek.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

3.10.2020 17:23 Reaguje na Jiří Daneš
O tom svědčí ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2020 21:07 Reaguje na Jiří Daneš
Kůrovec je škodlivý brouk a se zelenými namá nic společného, biomasa je normální způsob získávání energie, hysterie je ropácká záležitost,solární tunel vytvořili ČSSD a KSČM. A dál je to taky nesmysl.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 13:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Chovy kůrovce na Šumavě jsou dílem Zelených. Solární tunel je dílem zelené lobby v Bruselu. Biomasa, vožená přes půl zeměkoule a získávaná devastací tropických pralesů, je dílem ekologicky uvědomělých EUroúředníků a ekologické lobby v Bruselu.
Hysterii předvádějí perfektně ekologové, pokud jim někdo připomene vědecká fakta, která jsou v rozporu s jejich katastrofickými fantasmagoriemi.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.10.2020 23:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Korupci bych na ně neházel, na to nemám info, natož důkazy.

O jejich úspěšnosti ale svědčí to, jak následně dopadli ... kníže zdrhnul, Bursík to zabalil a SZ se od té doby může o PS akorát tak zdát.

Jinak persóny typu Kuchtové, Stehlíkové a Kocába (a že jsem ho v dobách PV měl sakra rád a i po 89 to chvíli šlo) snad netřeba připomínat. Liška to zkusil změnit ... a jako ministra školství jej dodnes považuji za jednoho z nej, co tam byli ... a semlelo ho to stejně.

SZ měli důvěru, měli šanci a totálně ji projebali. Takže na místě paní spolupředsedkyně ... to samo o sobě je úchylarna jak fík ... bych byl hodně zticha. Ale třeba je fajn starostka, to jí neberu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2020 10:39 Reaguje na Svatá Prostoto
Nevím, co znamená pojem "projebali". Prostě ropácká společnost infikovaná špinavci zelené volit nebude, protože jsou proevropští a jdou proti zájmům uhlobaronů a ropáků.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 14:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Prostě předvedli obrovskou míru korupce a ochotu k jakékoli špinavosti. Včetně toho, že běžně upouštěli od svých stěžejních programových bodů, pokud byla vyhlídka na nějaký vývar.

Jinak jsou zcela jistě proevropští, protože v demokratickém státě by jejich fantasmagorie narazily na odpor občanů (který se projevuje i jejich nevolením). V naprosto antidemokratické EU, řízené navíc naprosto neschopnými úředníky, nemajícími mentální kapacitu na predikci důsledků svého konání, ani na rozlišení podstatných věcí od nepodstatných mohou, bohužel, uspět.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.10.2020 20:16 Reaguje na Pavel Hanzl
"Prostě ropácká společnost infikovaná špinavci ... jdou proti zájmům uhlobaronů a ropáků."

Vy jste buď vysadil medikaci, nebo je na čase ji změnit. Leda že by vás tak vzaly volby:-). Protože začínáte mít úplně stejný slovník jak Rudé právo v padesátkách nebo po normalizaci.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.10.2020 14:31
A nepletete se tak náhodou paní spolupředsedkyně? Píšete: " ukazovat prstem na chemičku DEZA nebylo na místě, protože mrtvá zóna začínala po proudu mnohem níže, než je umístění výpustí z jejího závodu." Na to jste prosím přišla jak? Nebo vám to někdo poradil? Mám takový skromný dojem, že zmiňovaná výpusť z Rožnovské Tesly je ještě výše po proudu než je výpusť ze chemičky Deza. Nebo že bych se mýlil?
Odpovědět
JH

Jaqen Hghar

2.10.2020 15:22
to mě dostalo - "Dne 20. září se úsek o délce 30-40 km, který do té doby bujel životem", pravda, něco tam žilo, ale to co tam žilo se nedá vůbec srovnávat s tím, co tam žilo před desítkami let, místy to byla ryba na rybě a pokud nebudou svinstvo vypouštět ve velkém množství tak se to do půl roku bude zase "bujet"
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 17:42 Reaguje na Jaqen Hghar
Průměrně více než q na 100 m toku není zase tak málo, a to zřejmě část ryb nenašli či drobné nevybírali vůbec. A ano, tam kde se krmí z mostu, bývá hlava na hlavě, jinak je to čirá fantasmagorie.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.10.2020 23:36 Reaguje na Jaqen Hghar
Nasypejte si popel na hlavu pane. Vy žádné splašky neprodukujete?
Vy je pouze pošlete za úplatu k vyčištění do čističky a ta je
pouze předčistí. Zbytek zůstane na řece a v ní žijících rybách a ostatních tvorech. Ona ta voda z čističek by měla projít retenční
nádrží s obsádkou ryb a to by jste se divil, co to je za čistou
vodu. A to nehovořím o ochozech a přepadech kanalizací za velkých
dešťů. Takže si vzpomeňte i na tu dobu před desítkami let, kdy se
lidé myli mýdlem v lavoru a pomeje z mytí nádobí sežral čuník.
Prvé průmyslové podniky vypouštěly klidně do vody cokoliv a nikdo
to tehdá neřešil, protože jich až tak moc nebylo. Čím jich bylo
víc, tak bylo zase horší a já pamatuji i řeky mrtvé. Proč asi
byl ten kanál z Tesly veden až k vypuštění ve Val. Meziříčí?
Takže nebásněte o čistých vodách a kvantech ryb, tak jako jiní
o čistotě vody nynější. Pouze ty ryby by vám řekly, kdyby mohly,
jak je ta voda čistá a jak se jim v ní žije. Mimochodem samotní
rybáři se divili, kolik ryb v řece bylo. Být tak zarybněné všechny
řeky, tak je to tu rybářský ráj.
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

3.10.2020 06:28
Ať už tady píše kdo chce co chce , byl to Babiš a basta . Nikdo nebude demobloku kecat do toho koho určí za viníka . Jednou řekli Babiš , tak je to Babiš .
Odpovědět
ab

ales basta

3.10.2020 07:30
ubohá politička , co tu mele o premierovi , že by bloncka ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2020 09:40
"Ztráta důvěry občanů ve státní aparát bude obrovským šrámem, který za sebou vláda ANO zanechá na nás všech".
Bohužel, je to ještě horší. Právě tato garnitura lidem nakecala, že státní aparát za "starých stran" byl ještě zkorumpovanější a dnešní zcela neskutečné jednání téhle vládní mafie je ještě ta lepší varianta.
Prostě vovčan uvěřil tomu, že lhát a krást přímo ve vedení státu je normálka a my nejsme schopni najít v celém národě politika, který nelže a nekrade. Naprosto příšerná situace.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

3.10.2020 17:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Ztrátu důvěry občanů vestátní aparát způsobilo především rozkradení bývalých národních podniků, výzkumných ústavů, JZD a pod., za prvních polistopadových vlád, kterého se zůčastnil třeba i Babiš, ale které nezvratně zaštítil Klaus svou amnestií. Na ledačemse podíleli i Zelení se svou "Bimasou" Kateřinou Jacques na místopředsednickém postu strany.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2020 21:14 Reaguje na Jiří Daneš
Trochu vám uniklo, že ty národní podniky byly kompletně v bankrotu. Víte, kolik musely západní firmy investovat, aby nás dostaly na normální, funkční pozici?
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 14:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Většinou je vytunelovali a zavřeli. Takto, s jedinou výjimkou brněnské Mosilany a Sametexu v Kraslicích (stejný majitel z Itálie), skončil všechen textilní průmysl, který se dostal do zahraničních rukou.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.10.2020 23:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Zatímco když národ zjistil, že premiér skáče jak kantýnská píská a že tato dostávala, krom těm pár mega co jí pravidelně dával na odměnách už na MPSV, zcela běžně dárky v hodnotě desítek a stovek tisíc od lidí jako byl Roman, Křetínský, Beneš a další ... to důvěru národa fakt posílilo.

Jděte už s tou vaší historickou ztrátou paměti do ... pryč. Děláte ze sebe akorát vola.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2020 10:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Samozřejmě to jsou lži od špinavců, právě Nečasova vláda byla nejpracovitější v tomhle století a provedla dvě zásadní reformy. Vypsala tendr na dostvabu Temelína a začala stíhat gaunery i v nejvyšší politice (Rath).
Dárky tam dostávají všechny ženské zcela normálně a znáte JEDNU JEDINOU, která by je šla zdaňovat??
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.10.2020 13:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Na nějaké danění s..e, pes, jde o to, pro je dostávala.

"Například podnikatel a majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský Nagyové věnoval dva náhrdelníky za 508 tisíc korun. Pro server Lidovky.cz připustil, že dárky jí skutečně dával. Avšak proto, že jsou kamarádi."

https://www.lidovky.cz/domov/tri-kozichy-za-milion-ci-sedm-kabelek-podivejte-se-co-dostala-nagyova.A150612_170626_ln_domov_sk

Taky je u vašich známých a příbuzných něco podobného běžné? V tom případě máte docela zajímavou finančně sociální bublinu:-DDD

Jste prostě kašpar.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.10.2020 13:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to už není přesvědčení, ale diagnóza! Dosud jsem
si o vás myslel, že jste pouze snílek a nadšenec, ale
nyní už si myslím i něco jiného.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 14:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Mě stačilo, že ti klerofašisté procpali církevní "restituce".
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist