https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulas-peksa-rekordni-horko-a-sucho-rekordni-vypadky-ve-vyrobe-elektriny.co-s-tim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Rekordní horko a sucho, rekordní výpadky ve výrobě elektřiny. Co s tím?

8.10.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vzpomenete si ještě, jak bylo v létě horko a sucho? Tak s tím budou teď v zimě ještě problémy. Horké počasí a nedostatek vody totiž vyřadily z provozu elektrárny hlavně na jihu a západě Evropy. Nedostatek elektřiny v některých státech se na společném trhu řešit dá, prostě se nakoupí od elektráren v zahraničí. Ukazuje to ale, že musíme naši energetiku přizpůsobit nové realitě, a tou jsou bohužel v Evropě vysoké teploty a nedostatek vody. Green Deal je jeden z mála plánů, který na to přináší odpověď.
 
Jak souvisí sucho s energetikou? Podívejte se třeba na Francii. Francie vyrábí 15 % evropské elektřiny a za mírných klimatických podmínek většinu roku energii vyváží. V létě ji postihly vlny extrémních veder a horkého počasí. Teď musí elektřinu dovážet, a to i v těchto podzimních dnech.

Výpadky ve Francii mají dvě hlavní příčiny. První jsou technické problémy s korozí na některých jaderných reaktorech (stále jich téměř polovina neběží). Ale druhý velký problém způsobil nedostatek vody v řekách a její vysoká teplota. Kvůli tomu část jaderných elektráren neběžela, protože je nebylo jak ochladit.

Jen pro představu, letos v létě byly dny, kdy se přes Loiru dalo normálně přejít. Průtok byl okolo 40 m3 za vteřinu, normálně to bývá čtyřikrát víc, téměř jako v létě na Labi v Děčíně. Představte si, že by tam šlo přejít vodním korytem. To je fakt průšvih.

Horké a suché léto = málo energie na zimu

Francie v tom ale nebyla zdaleka sama, podobné problémy řešila i Itálie. Desítky elektráren kolem řeky Po nemohly běžet, protože je nebylo jak ochladit. Rýnská vodní cesta v Německu zase kvůli nízké hladině vody nedokázala obsloužit všechny dodávky uhlí, které byly poptávané.

Samostatnou kapitolou jsou vodní elektrárny, které zkrátka neměly dost vody na svůj provoz. Týká se to nejen Španělska a Portugalska, kde se voda tradičně používá na výrobu elektřiny, ale taky alpských přečerpávacích elektráren, kam se energie ukládá. Letos je docela běžné, že mají k dispozici třeba polovinu vody než v předchozích letech.

Výpadky ve výrobě se neprojevily v létě hned, protože elektrárny, které nedokázaly příslušný objem energie vyrobit, elektřinu prostě nakoupily na trzích od někoho jiného. Teď ale půjde do tuhého, protože zima je zpravidla na výrobu elektřiny horší než léto.

Co by se stalo, kdyby ve Francii nastal nedostatek elektřiny? Do nějaké míry to má na jednotném evropském trhu řešení, nakoupila by se třeba z Německa. Státy si mezi sebou běžně posílají velké objemy energie, část na přímou spotřebu, část jako regulační pro vyrovnání napětí ve společné síti. I když je samozřejmě jasné, že žádný přebytek u sousedů není nekonečný.

Případné regionální výpadky kvůli suchu a horku můžeme zvládnout. Jen přišly ve špatnou dobu, protože souběžně řešíme nedostatek plynu kvůli válce na Ukrajině. A vyplývá nám z toho důležitý závěr. Evropská energetika ve své současné podobě není připravená na nástup klimatické změny.

Energetika potřebuje upgrade na novou realitu

Nejsme připravení žít v podmínkách 40 stupňových veder a dlouhých vln sucha a nízkých srážek, kde nám vysychají řeky před očima. Není na to připravené naše zemědělství, doprava, průmysl, ale jak vidíte, ani samotná energetika.

Proto potřebujeme dál pokračovat v dekarbonizaci a v Green Dealu. Je to jedna z mála nadějí, jak postupující klimatickou změnu alespoň zpomalit. Ano, tuhle zimu musíme vybrat ne úplně jednoduchou „zatáčku“, kdy potřebujeme počítat každou MWh.

Ještě důležitější je ale budovat novou, bezpečnou energetickou infrastrukturu, kterou nám napřesrok nikdo nevypne ani neodstaví kvůli suchu a horku. A to jsou především obnovitelné zdroje a k nim baterie nebo nové formy ukládání energie, jako třeba vodík z přebytků OZE. Tohle má přinést Green Deal, je nejvyšší čas o tom přestat planě mluvit a začít na vlastních čistých zdrojích energie konečně pracovat.


reklama

 
foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (88)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.10.2022 06:56
Europoslanec a předseda evropských Pirátů by si měl dát studený hadr na hlavu, aby takhle dále neblábolil.
Přesně tento typ lidí stojí za současnými energetickými problémy EU - buď naivní snílkové anebo prohnaní ideologové, kterým záleží více na jejich egu než na blahu společnosti.
Ostatně prostředky i lidský materiál Piráti mají, ať si postaví pirátskou základnu zcela závislou na OZE a užaslému lidu předvedou, že to s tou úžasně levnou a kdykoli dostupnou energií jde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 10:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
Co kdybyste konečně přestal kdákat ideologické kecy a napsal konkrétně, v čem pan Peksa nemá pravdu.
Vždycky melete úplné cypoviny zcela mimo téma typem výstřel do tmy a NIKDY nejste schopen to vysvětlit nebo argumentovat. Vás to fakt baví??
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.10.2022 14:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak třeba konkrétně nemá pravdu v tom, že ve Francii "druhý velký problém způsobil nedostatek vody v řekách a její vysoká teplota." Ve skutečnosti došlo pouze k omezení výroby ve čtyřech reaktorech z 56 na několik dní, a to opravdu není "druhý velký problém." V celkové výrobě je to naopak problém zcela zanedbatelný, ale odpůrci jádra často zveličovaný.
Další nesmysl je že ve Francii polovina reaktorů neběží kvůli korozi, momentálně je jich už jen osm z původních dvanácti.
Další nesmysl je tvrzení, že alpské přečerpávací elektrárny měly letos jen k dispozici třeba polovinu vody než v předchozích letech. Z principu přečerpávací elektrárny plyne, že vody mají pořád stejně a stačí doplňovat pouze celkem zanedbatelné ztráty způsobené odparem.
A k výrobě vodíku nestačí "přebytky OZE", ale taky je potřeba hodně vody - na kilogram vodíku minimálně 9 kg vody, a to ne ledajaké, extrémně čisté demivody. Nehledě na to, že "z přebytků OZE" nikdo žádný vodík vyrábět neplánuje, protože to je ekonomický nesmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 18:00 Reaguje na Emil Novák
Samozřejmě je možno vypichovat hnidy, ale ten článek o nich není.
"Evropská energetika ve své současné podobě není připravená na nástup klimatické změny".

Ten článek je o tom, že grýndýl je pro nás prostě nutností, i kdyby se Vinkler zbláznil hrůzou.
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.10.2022 18:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Typický troll Hanzl. Nejprve požaduje "napsat konkrétně, v čem pan Peksa nemá pravdu", a pak místo aby poděkoval za odpověď, označuje ji jako "vypichování hnid", přestože o ni sám žádal.
Evropská energetika je rozhodně lépe připravené na nástup klimatické změny než na nástup podobných "expertů" jako tento Peksa.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 18:47 Reaguje na Emil Novák
Předpoklad je pochopit, o čem ten článek je. A pak můžu kritizovat ten význam , to sdělení. Rýpat se ve hnidách fakt nemá cenu, s tím článkem to nepolemizuje.
Prostě ta odpvěď je: ano máte pravdu, a co má být?
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.10.2022 19:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Předpoklad je pochopit, o čem ten článek je, což se vám jako obvykle nepodařilo, i když si myslíte opak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 20:59 Reaguje na Emil Novák
Tak o čem to bylo, podle vás?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2022 12:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Dyť to stejně nepochopíte a je přitom úplně jedno, jak jasně vám to kdo napíše.

Pan Novák vás tady argumentačně rozbil jak hračky, a vy stejně prudíte a zkoušíte to dál.

U vás je to prostě buď duševní nemoc, nebo vrozená mentální nedostatečnost.
Odpovědět
Ze

Zellosh

9.10.2022 09:48 Reaguje na Emil Novák
Nedivte se .On je prostě duševní mrzák a kripl.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.10.2022 11:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.10.2022 08:57
Příčinou energetické chudoby je to, že se řadu let neinvestovalo do klasických zdrojů, které zelení pomatenci označili jako fuj s výhledem, že je brzy úplně zakážou. Podpora šla do OZE, i když se vědělo, že se jedná o zdroje, které jsou nespolehlivé a v zimě nejsou schopny pokrýt potřeby.
Řešením je hnát k zodpovědnosti politiky, kteří nás na danou cestu přivedli a nahradit je takovými, pro které nebude na prvním místě (vadná) ideologie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 10:01 Reaguje na Richard Vacek
Jen kecy. Investovalo se velmi výrazně, třeba do fosilního plynu kupovaném z Ruska. Byl to určitě dobrej nápad?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.10.2022 19:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Mělo se investovat do jaderných elektráren. Dnes bychom otevírali už třetí blok od Rosatomu a byly bychom za větrem. Namísto toho se ty samé prostředky utopily v dotacích do fotovoltaiky, vzniklo pár solárních baronů a v zimě možná zmrzneme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 21:02 Reaguje na Richard Vacek
Měli bychom jaderky jako Finové v Haikiviki a Maďaři v Paksu. Děkuji, už jsem blul.
Ne nadarmo se celý Temelín předělával na Westihghousovou technologii, zvláště ovládací systémy.
Odpovědět
dv

11.10.2022 20:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Hunžlingu, zkuste si pod sebe 50 x napsat......Spotřeba není investice. Vy už jste jako kobliha maláčová druhá, která hovořila o investicích do sociálních dávek.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.10.2022 11:15 Reaguje na Richard Vacek
Bingo! Vystihl jste to přesně a krátce!
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.10.2022 09:04
Snůška lží a ideologické masáže.

Tepelné (tedy i jaderné) zdroje nepotřebují nutně vodu ke chlazení. Jen je to způsob nejefektivnější. Ale i JE se systémem suchého (nebo spíš hybridního) chlazení je stále efektivnějším a spolehlivějším zdrojem než jakákoli kombinace zdrojů občasných.

Jen je samozřejmě zapotřebí věnovat těmto zdrojům přiměřenou péči a ne je zanedbávat kvůli ideologickým žvástům Peksy a podobných ničitelů civilizace.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.10.2022 09:43 Reaguje na Viktor Šedivý
Např. pětistovka v Mělníce má chladící věž, ale šetří a chladí na Labe. Žabožrouti věže ani nepostavili chytráci. navíc před 50 lety nebylo ekologické omezení na teplotu vody vypouštěné. No napřed se omezí teplota a pak se řve, že to je spatné, aby se zdůvodnil občasné zdroje. To je jako se vším.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.10.2022 10:43 Reaguje na Slavomil Vinkler
Asi dostavbu věží nedovolili, jako ekologicky zbytečné investice do odstavovaných zdrojů.
Odpovědět
dv

11.10.2022 20:21 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pětistovka v Mělníce má leda tak kulové, právě se rozebírá na šrot.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.10.2022 09:56
"Ještě důležitější je ale budovat novou, bezpečnou energetickou infrastrukturu, kterou nám napřesrok nikdo nevypne ani neodstaví kvůli suchu a horku. A to jsou především obnovitelné zdroje a k nim baterie nebo nové formy ukládání energie, jako třeba vodík z přebytků OZE. Tohle má přinést Green Deal..."

Podle pana Peksy už to bude napřesrok hotové! Jeho pozice v Bruselu je opravdu ohromující! Stačí se jen nebránit Green Dealu, jak to tu na Ekolistu mnozí blbečci žádají.
Odpovědět
FO

František Orság

8.10.2022 12:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Kde pan Peksa kupuje ten matroš, taky bych chtěl mít tak veselou náladu.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

9.10.2022 08:04 Reaguje na František Orság
Oni to fasují v Bruselu - co poslanec , to blábolil
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.10.2022 10:37
No on pan Pexa postupuje podle pana Parkinsona.
Akumulace EE je v řádu cca 100E/ kWh. Evropa spotřebuje asi 3000 TWh za rok. Rezerva v akumulaci na 1/30 roku je teda 100x10na 12 děleno 100 x 10 na 3
tj asi 1x 10na 9 x 100E. tj. 100x10 na 9 Euro. To je tak nepředstavitelná částka (a to neposuzuji potřebu nedostatkových surovin), ze mě to připomíná tvrzení pana Parkinsona, že správní rada schválí investici sto milionů liber za 20 vteřin, neboť si to nikdo neumí představit, zato o 10 pencích na hadru pro uklízečku diskutují 1/2 dne, neboť tomu rozumí všichni.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.10.2022 13:10 Reaguje na Slavomil Vinkler
To jste spočítal nějak divně.

Nechť je potřeba skladovací kapacita 3000/30 TWh = 100 TWh tj. 100 miliard kWh. Tato kapacita pak vyjde na 100x100 miliard EUR, tedy 10 bilionů EUR.
Odpovědět
FO

František Orság

8.10.2022 13:39 Reaguje na Slavomil Vinkler
U pana Peksy to je jiný Parkinson.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 18:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ten výpočwt se mi nezdá. Pokud Evropa potřebuje 3000 TWh za rok a akumulace potřebuji na 1/30 roku, tak mi stačí 100 TWh. A ČR spotřebuje asi 75 TWh, takže to se už srovnávat dá. Darda to je, ale když to zase podělíte půl miliardou obyvatel Evropy.....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.10.2022 11:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Když 10 bilionů EUR podělíte půl miliardou hlav, dostanete jenom za akumulátory 20 tisíc EUR na hlavu. Reálné náklady na dekarbonizaci založené na silně dominantním OZE pak budou řádově vyšší.

Pokud by se v Evropě porylo 3000 TWh za rok výstavbou 500 nových 1GW jaderných bloků po 10 miliardách EUR, vyjdou na bratru 5 bilionů EUR. A je na 100 let vystaráno.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.10.2022 11:19
Není to ten stejný expert, který nedávno prohlašoval, že není nutné budovat nové velké zdroje a lpět na soběstačnosti, protože vše dovezeme 😀?

Pan Pexa je klasický příklad toho, že ideologie je víc než odborná praxe a z těchto lidí mě polévá studený pot, tragédie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 12:05 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy jste se podíval do zrdcadla, že?
Odpovědět
FO

František Orság

8.10.2022 12:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč by se měl dívat do zrcadla, buď to je pravda a p. Peksa je totální i...t a nebo p. Studnička si vymýšlí. Nic mezi tím není.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.10.2022 13:09 Reaguje na Pavel Hanzl
To jsou zcela dostupná fakta, co p. Peksa tvrdí:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-elektrarny-v-cesku-se-nevyplati-energii-nam-zajisti-dovoz-mini-europoslanec-187853

Ostatní bez komentáře. Všichni si z mých příspěvků mohou udělat obrázek, kde je ideologie a kde ta odbornost.

Ve vašem případě to je zcela jasné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 15:56 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ve vašem taky.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2022 12:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl, z vás by měl nebožtík Lojza Jirásků radost ... Proti všem rulezz:-).
Odpovědět
FO

František Orság

8.10.2022 12:16
Zajímá mne na základě čeho soudruh Peksa hovoří o energetice, zda ma nějaké technické vzdělání a nebo je to jenom dle stranické knížky. Příkladů, jak to vypadá když o technických věcech rozhodují netechnici máme dost - Habeck, Timmermans, atd.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.10.2022 13:11 Reaguje na František Orság
Bohužel se potom nemůžeme divit, kam se evropská energetika dostala.
Odpovědět
JE

Jan Effenberger

8.10.2022 12:59
Proč vůbec zveřejňujete názory nevzdělaného diletanta, který o energetice neví vůbec nic?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

9.10.2022 08:06 Reaguje na Jan Effenberger
Protože má bohužel moc zařídit , abychom ho museli poslouchat . :-(
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.10.2022 13:05
V takovém počasí snad soláry vyrábějí o sto šest. Pirát by se měl nad svými slovy zamyslet, nedostatek energie v létě bez JE je zakázán! On se snaží tvrdit, že za zanedbání a neschopnost údržeb francouzských JE může klima změna? Opravdu, a nebo je vinna ideologie klima změny? Stihnou ty JE vůbec do zimy zprovoznit? Mohou také investovat do staveb přehrad na tocích nad JE, které by kolísání hladin u JE vyrovnávaly, misto strašení nedostatkem E. Ale přehradu na ekowebu nesmím zmiňovat...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.10.2022 13:24 Reaguje na Jarka O.
Podstatně levnější by bylo postavit chladící věže než přehrady.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2022 07:43 Reaguje na Jarka O.
On tvrdí (což je pravda), že Francouzi museli odstavovat některé bloky JE, protože neměli dost vody na chlazení. A to letošné extrémní sucho je důsladkem klimatické změny tutově.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.10.2022 08:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Které bloky museli odstavovat, protože neměli dost vody na chlazení, když je to podle vás pravda? Nebo jde opět jen o vaše dojmy?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2022 12:59 Reaguje na Emil Novák
Vy zase chcete po Hanzlovi fakta! To jsou ty vaše hnidy:-)))
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.10.2022 19:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak jiným způsobem: Francouzi (a jiní) byli také omámení ideologií bezodpadových oze, že neinvestovali do modernizace, oprav, personálu, vzdělání v jádru, až je nyní skoro za minutu 12. Ale na cenu energie jejich JE stejně vliv mít nebudou.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

8.10.2022 15:25
I u nás v ČR máme energeticky souběstačnou obec Kněžice, která vyrábí 4x více elektřiny, než spotřebují její občané. Akorát je nemůže prodat na trhu, nemáme na to legislativu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.10.2022 15:36 Reaguje na Katka Pazderů
Asi nějaký nesmysl. Kolik vyrábějí v zimě? Vyrábět dostatek v létě přes den, kdy slunce svítí 16 hodin, není problém.
Když jsou na tom ty Kněžice tak skvěle, tak ať se odstřihnou od distrubutora, ale to asi neudělají, protože by v zimě ve tmě pomrzli.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.10.2022 18:06 Reaguje na Richard Vacek
Viz http://www.obcepro.cz/invence-pro-regiony-a-obce-74.pdf

Ti tam mají bioplynku, kam svážejí i vlastní výkaly. Nemusí mít proto ani kanalizaci ani čističku odpadních vod. Vše za investici bratru 280 tisíc Kč na hlavu. Biomasu berou, kde se dá, jaké to má důsledky na kvalitu půdy, to se neunádí. Jistě hodno následování!

Uvidíme, jak to tam bude fungovat za 10 let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 18:11 Reaguje na Richard Vacek
V létě snad není potřeba elektřina? A pročpak? Nebude dlouho trvat a bude to jak na Jihu, kdy je větší spotřeba elektřiny, než v zimě.
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.10.2022 19:53 Reaguje na Pavel Hanzl
To je taky pěkná blbost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2022 07:44 Reaguje na Emil Novák
Fakt? Tak proč v Kalifornii (nebo na Sicílii) hrozí blackouty havně v létě? Kvůli klimatizacím.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.10.2022 08:55 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Nehrozí tam blackouty kvůli klimatizacím ale kvůli energetice v žalostném stavu. To vaše tvrzení je stejná blbost jako bychom tu odstavili uhelné elektrárny a pak tvrdili, že tu hrozí blackouty kvůli tepelným čerpadlům například.
2) Doporučoval bych se někdy podívat na mapu, na jaké zeměpisné šířce se nachází Kalifornie a Sicílie, a na jaké Česká republika.
Odpovědět
FO

František Orság

9.10.2022 09:48 Reaguje na Emil Novák
Byť pan Hanzl vypadá, že není technik, také v tomto má bohužel pravdu.
1) co je příčina, za mne to je že v létě neodpovídá spotřeba elektřiny její výrobě. A to může mít 2 základní příčiny - spotřeba - vyšší použití klimatizací, a výrobu - nemají dostatek zdrojů a nebo vedení. V Evropě můžeme být rádi, že tu po určitou dobu vládli komunisti, bohužel, kteří požadovali zálohování linek, zdrojů apod.
2) P. Hanzl hovořil o budoucnosti a tady, pokud někdo technicky uvažuje, tak globální oteplování je nepopíratelný fakt a dochází k posunu jižního podnebí směrem na sever.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.10.2022 10:20 Reaguje na František Orság
Ad 1) Ani v tom Hanzl pravdu nemá, zodpovědně řízená energetika si s dobře predikovatelným nárůstem spotřeby musí umět poradit a nelze se vymlouvat na to, že nám narostla spotřeba a my jsme to nečekali. Zvlášť ve chvíli, kdy z pseudoekologických důvodů zavírám stabilní zdroje, nahrazuji je občasnými a pak se divím, že mi hrozí blackouty.
Ad 2) Průměrná teplota v Kalifornii je o osm stupňů vyšší než v ČR. Vy spolu s Hanzlem očekáváte, že tu vzroste průměrná teplota o osm stupňů, že dáváte za příklad Kalifornii? Co třeba vzít za příklad nějakou zemi, kde je průměrná teplota vyšší cca o ty 2 °C, což je zhruba očekávaný nárůst teploty, a podívat se, jak to se spotřebou v létě a v zimě vypadá tam? To by ale bylo moc práce a ještě by se ukázalo, že to Hanzlovo tvrzení je nesmyslné, že?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.10.2022 16:48 Reaguje na Emil Novák
V Kalifornii mají dlouhodobě socialistické zastropování cen elektřiny, aby byla levná pro lidi . Výsledek je ten, že kalifonsté energetické společnosti dlouhodobě, několik desítek let nestaví nové zdroje elektřiny, protože by se jim to nevyplatilo, snaží se pouze kupovat elektřinu z jiných n států EU. Proto tam je energetický deficit . Navíc mají problém s tamějšími zelenými nařízeními, třeba i s prostým čištěním prostoru dálkových elektrických vedení procházejících lesními uzemími od vpdřevin hrozících pády strhnout vedení nebo elektrickými výboji z vedení zapálit les.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2022 13:03 Reaguje na František Orság
Čistě faktická, existují studie které předpokládají, že v části Evropy, a dokonce té naší, by globální oteplování mohlo naopak znamenat celkově chladnější klima a více srážek.
Takže i pokud připustíme tezi o globálním oteplování a současně rozhodující úlohu lidských aktivit na něm, tak jeho podoba se v různých oblastech může sakra lišit a v některých se o nějakém oteplování nedá hovořit.
Rozhodně ne s jistotou, bo jak to skutečně bude neví dnes nikdo.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.10.2022 16:50 Reaguje na Svatá Prostoto
Chladnější klima ale zmanená méně srážek, protože za nižší teploty pojme ovzduší méně vody. Právě oteplování množství srážek v dlouhodobém průměru zvyšuje.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2022 17:06 Reaguje na Radim Polášek
Tak záleží jak moc chladnější. Plus, pokud je chladněji, tak je nižší odpar. A popravdě řečeno, já tohle neřeším, jen jsem pár obdobných predikcí četl ... ale jednak tomu dost nerozumím, jednak si myslím, že ve skutečnosti tak nějak hádají všichni.
Počkáme a uvidíme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 18:03 Reaguje na Katka Pazderů
Jak nemůže? Přes enri.cz může prodávat i každý stryc, který má na střeše pár panelů, na spotovou burzu.
Odpovědět
FO

František Orság

8.10.2022 18:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkusil jste to? Jinak tak firma je ENTRI, takže adresu jste uvedl špatně. Hlavní ale je, že pokud nechcete odebírat a jste u ČEZu tak máte smůlu. Stejný jako soudruh Peksa, navenek to vypadá perfektně, ale když jdete do detailu, tak zjistíte, že to nejde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 21:05 Reaguje na František Orság
Jetě mi fve nejede (ještě ji nezačali ani stavět), ale podle různých názorů to není problém, všem to funguje. Ty podmínky se mění pořád, ale zatím k lepšímu.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

9.10.2022 08:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Když ptáčka ( Hanzla) lapají , pěkně mu zpívají. Chtějte to písemně a jako nevypověditelný závazek.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.10.2022 21:01 Reaguje na Katka Pazderů
Že sem vůbec tenhle kněžický podvod taháte.
Na výstavbu pobrali dotace (takže nemuseli řešit návratnost investice), materiál pro bioplynku tahají ze širokého okolí (takže zcela neudržitelným způsobem) ... ale stejně se od sítě neodstřihli, protože se občas ten spolehlivý zdroj hodí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 21:07 Reaguje na Viktor Šedivý
Svět není odzdi kezdi, samozřejmně je výhodné, komunikovat se sítí. Ale ta úspora je nesporná.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.10.2022 23:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Jaká úspora? Hora promrhaných peněz.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2022 07:47 Reaguje na Viktor Šedivý
Pokud jedete na OZE, nemusíte kupovat palivo. Pokud máte bioplynku na odpad, ještě vyrábíte hnojivo.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

9.10.2022 08:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste si ho dát na zahrádku a to se rychle proberete. Digestát je svinstvo
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.10.2022 21:02 Reaguje na Katka Pazderů
Škoda, že jste se nezeptala kolik ten energetický ráj v Kněžicích stál. Jde o stamiliony přes dotační tituly.
Odpovědět
ms

9.10.2022 01:43 Reaguje na Katka Pazderů
Nepište nesmysly: https://smutny.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=786860
Odpovědět
FO

František Orság

9.10.2022 09:33 Reaguje na Katka Pazderů
Toto je lež. Říkáte, že není možné získat EAN jako výrobce za a podmínek definovaných OTE dodávat do sítě. Tady je problém jiný a to rozdíl mezi cenou za nakupovanou a prodávanou elektřinu, čili mantra komunitní energetiky a krátkodobý zisk.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.10.2022 21:00
Energetičtí experti jsou znepokojení evropskou energetickou krizi jako „jasné a aktuální varování“ pro USA.
Šest expertů varovalo představitele Kongresu, aby nenásledovali Evropu „slepě do stejné katastrofy“.
"Skutečné přínosy 'zelené' energie pro životní prostředí jsou velmi malé, pokud vůbec nějaké existují. Přesto je její ekonomický dopad a dopad na národní bezpečnost nezměrně negativní," napsali odborníci v dopise. "Kompromitování americké energetické bezpečnosti kvůli klimatickému alarmismu je víc než chybný krok, je to katastrofální chyba - stačí se podívat na Evropu."
"V Evropě vidíte ceny elektřiny, které jsou přibližně dvojnásobné než tady ve Spojených státech."
zde: https://www.foxbusiness.com

Peksa a spol. si však navečer pod polštář dávají novotou vonící spisek Green Dealu a plnými doušky nasávají toto novodobé opium lidstva.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2022 21:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
Někdo v USA se chce připojit na ruský pyn? fakt nekecáte?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2022 13:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste si to přečíst ještě jednou ... existuje šance, že to tentokrát dáte. Sice malá, ale ..
Odpovědět
Ze

Zellosh

11.10.2022 12:04 Reaguje na Svatá Prostoto
Že by Hanzl pochopil?No to jste mě rozesmál.Jede si svůj kolovrátek,sebereflexe nula u něj.Proste hňup.
Odpovědět
ms

9.10.2022 01:41
Peksa mele jako kolovrátek stále mantru o Green Dealu, který spolehlivě deindustrializuje EU včetně Česka vinou vysokých cen energie kvůli "dozdrojovávání"nesmyslných občasných zdrojů energie. Nevšiml si pirát Peksa, že hlavní viníci naší krize Němci teď se pokusí zachránit domácnosti a průmysl injekcí 5 bilionů korun, přestože porušíá všechna pravidla EU? Já Peksu a spol.ale chápu: investovali do zelené tranzice celou svou politickou kariéru a teď jim z ní zbývají trosky. Měli by už říci sorry a zmizet. Ale protože nemají sebereflexi, slušnost a ani pud sebezáchovy, bude jejich konec asi hodně nepěkný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2022 07:48 Reaguje na
Hlavní viník krize je Němčour? Já vždy myslel, že Putin je Rus.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

9.10.2022 08:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Jeden za 18 , druhý 20-2
Oba poslat do gulagu k lopatě
Odpovědět
FO

František Orság

9.10.2022 09:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Prvotním viníkem jsou bohužel Němci, vzhledem k neuváženému rušení JE aniž by měli dostupnou adekvátní náhradu (velikost a stabilita). Když už se tato náhrada hledala, tak se volil externí zdroj a bez jeho diverzifikace. Putin vzal zbraň a Němci mu dodali náboje a ještě mu ji nabili.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.10.2022 16:51 Reaguje na František Orság
1***
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.10.2022 19:47 Reaguje na
Z toho zastropování cen jsem vyrozuměla něco asi toto a zajímalo by mě, jestli správně: všichni výrobci E budou prodávat el.E za tu stropovou cenu, tzn. na stropu nejdražšího plynu, který se používá na výrobu el. Ecelkem málo, ti ostatní ( uhlí, jadro, ozze) vydělají velmi tučné částky. Platí samozřejmě státní rozpočet. Jaká je pak motivace energ.firem, potazmo spřažených politiků, ten strop snížit nebo zrušit? Nebo oddělit plyn od ostatních zdrojů? Jak dlouho to může stát přežít.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.10.2022 16:56 Reaguje na Jarka O.
Takhle funguje prodej komodity přes burzu. Srovnávají se nabídky a poptávky a v určenou dobu nebo když se splní určité podmínky se ta pozice komodity uzavře. Kdo je uvnitř, ten prodal a nakoupil, všichni za stejnou cenu a kdo se tam nedostal, neprodal a nenakoupil a může bádat, co by měl příště udělat lépe, aby se do obchodu dostal. Nemusíte platit obchodníky, kteří mezi prodávajícími a nakupujícími handlují správnou cenu a nemusíte platit třeba soudy a pokuty, když se ukáže, že cena je třeba nesprávná.
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.10.2022 17:00 Reaguje na Jarka O.
Výrobci budou prodávat elektřinu pořád za stejnou cenu jako dosud, není to totiž strop na cenu ale na marže. Takže všechny prostředky, které z prodeje elektřiny získá výrobce nad stanovený strop, půjdou státu místo výrobci.
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.10.2022 19:32 Reaguje na Emil Novák
Ano, to se asi nevylučuje. Nevyznám se v těch vztazích, takže kdo je výrobce třeba v Chvaleticích? ČEZ? Ten prodá na burzu produkci el.E, a tam se obchoduje E za velkoobchodní cenu stropu (výroby z plynu)? A kdo tam za cesko prodává a nakupuje, taky ČEZ nebo jiní? Takhle mi to připadá, že provozovatelé plynovek vydělávají nejméně.
Nad strop se přece prodavat nesmí, tak proto možná Němci chtějí zlevnění US LPG, na kterém jsou skoro jednostranné závislí, aby se nad něj nedostali?
Se zatropovánim myslím burza není burza, ale úplně jasno v těch vztazich nemám.
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.10.2022 20:07 Reaguje na Jarka O.
Výrobce v Chvaleticích je Sev.en, ten prodá elektřinu na burze nebo kdekoliv jinde pořád za tržní cenu stejně jako to dělá dosud, klidně třeba za 500 €/MWh nebo za kolik se zrovna bude elektřina prodávat, ale nedostane za ni víc než bude ten strop, např. 180 €/MWh, zbytek dostane stát, který z něj bude financovat zastropování ceny pro spotřebitele (6 Kč/kWh).
Odpovědět
JO

Jarka O.

11.10.2022 13:25 Reaguje na Emil Novák
Takže zastropování cen určuje stát níž, než je burzovní cena, a rozdíl použije např. dotace cen elektřiny pro zákazníky nebo cokoliv jiného? Stále vypadá pro výrobce nejnevýhodnejší vyrábět el. E z plynu, ale státu je to naopak tímto systémem jedno nebo je vysoká burzovní cena pro něj výhodná? Je ta burza na politicích nezávislá? Nevím, jestli mluvíme oba o stejném zastropování. Ale jak píšu v 1.příspěvku, zřejmě jsem si to zastropováni cen špatně vyložila.
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.10.2022 13:43 Reaguje na Jarka O.
U výrobců je to zastropování zisků, cena zůstane pořád stejná. Kdyby byl strop vyšší než tržní cena, stát by nic nevyberal. Výše stropu zisků (180 €/MWh) je stanovená tak, aby se všem ostatním zdrojům mimo plynových pokud možno ještě vyplatilo vyrábět, a těch plynových se strop netýká. Jinými slovy, aby bylo stále výhodné vyrábět elektřinu z plynu jen v případě, že už žádné další zdroje k dispozici nejsou.
Pak je druhý strop na cenu silové elektřiny pro spotřebitele, to už je opravdu strop na cenu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2022 13:12
Tak s tímhle lze souhlasit ... "Evropská energetika ve své současné podobě není připravená na nástup klimatické změny."

Bohužel navrhované řešení je zcela mimo a místo tlaku na diverzifikaci zdrojů, která jako jediná může zajistit vyšší stabilitu, navrhuje dát ještě více vajec do jednoho košíku, tedy ještě víc tlačit na pilu co se OZE týče. A to za situace, kdy ty "baterie a nové formy energie" stojí buď raketu, nebo je jejich praktické a ekonomicky únosné využití stále ještě ve hvězdách.

To je jako když Karel s Bedřichem a následně Voloďou celkem správně popsali, jak kapitalismus 19. století stojí za vyliž, ale současně přišli s řešením, které ... jak se ukázalo ... stálo ještě více za vyliž.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.10.2022 17:00
Peksa, typický zelený aktivita. Buď bez základních znalostí oboru energetiky a fyzikálních znalostí nebo přihrabující k sobě v nějakém zatím veřejnosti neznámém obchodním vztahu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist