https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulasn-peksa-promarnili-jsme-sanci-opravdu-zlepsit-zemedelstvi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Nová reforma zemědělské politiky aneb jak agrobaroni převálcovali možnost změny k lepšímu

24.11.2021
Reforma nechrání krajinu před velkoprůmyslovým plundrováním, ilustrační snímek.
Reforma nechrání krajinu před velkoprůmyslovým plundrováním, ilustrační snímek.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Evropský parlament dnes schválil novou podobu historicky důležité reformy společné zemědělské politiky (SZP), na kterou celá Evropa čekala se zatajeným dechem. Nová reforma měla být obrovským milníkem pro zemědělství po celé Evropě, které nutně potřebovalo obléct spravedlivější a udržitelný kabát.
 

To se ale nestalo. Přes všechny sliby a naděje je nová podoba SZP až podezřele podobná té předchozí. Reforma sice obsahuje i řadu pozitivních návrhů, ty jsou ale v celkovém kontextu naprosto minimální. Velké zemědělské agrokoncerny se můžou zase radovat další dekádu.

S Piráty a našimi kolegy v evropské frakci Greens/EFA jsme zemědělskou politiku pro 21. Století konzistentně podporovali. Naprosto mne proto znechucuje, jaké monstrum (paradoxně bezzubé) si na míru ušila velká koalice eurosocialistů, eurolidovců a Babišovy frakce Renew Europe. Pod něco takového, co ve výsledku pouze podporuje průmyslový přístup k zemědělství prosazovaný agrobarony, jsem se nedokázal podepsat.

Společná zemědělská politika je druhým největším finančním výdajem celé Evropské unie a tvoří celou třetinu jejího rozpočtu. Dává proto rozum, aby něco tak důležitého hospodařilo s evropskými penězi rozumně a zohledňovalo zájmy všech evropských občanů spravedlivě. Dosud ale SZP obzvláště ve východních státech EU sloužila především jako nástroj pro hromadění zisku místních agrobaronů.

Vzhledem k tomu, že řada členských států má právě takové agrobarony rovnou ve vládě, není divu, že byla řada užitečných návrhů na pomoc malým a středním farmářům jedním švihem shrnuta ze stolu Radou ministrů EU. Země jako Česká republika, kde jsou jak premiér Babiš, tak ministr zemědělství Toman přímo napojeni na velké zemědělské podniky, jasně daly najevo, že pokud chceme lepší zemědělskou politiku, musíme se nejdřív zbavit agrobaronů ve vlastním vedení.

Pro pomyslné odtrhnutí agrobyznysů od nekončícího zdroje evropských dotací jsme se v parlamentu snažili prosadit povinné zastropování vyplácení přímých plateb na fixní částku, jak se doteď dělo v některých uvědomělejších zemích. Po schválení dnešní reformy ale s můžu říct, že žádný z dalších členských států na něco takového nejspíš za další dekádu nepřistoupí. Proč taky, když je to pořád dobrovolné

Ten samý problém nastává i v rámci jednotlivých členských států. Podobně jako například Státní zemědělský a intervenční fond v České republice, i v jiných státech o připsání dotací rozhodují státní úřady. Ty jsou ale v rozdělování dotací často naprosto netransparentní, a není tak dále dohledatelné, kde peníze původně pro menší farmáře končí. Ne vždy totiž končí právě u nich.

Ani menší podnikatelé a zemědělci, ale ani ochrana klimatu zřejmě nejsou pro koalici europoslanců, co reformu schválili, důležitá. Naše návrhy, aby byla zemědělská půda dostatečně chráněna proti velkoprůmyslovému plundrování a aby zemědělci používali udržitelné postupy práce, do finální podoby reformy neprošla.

Podobně se do nové reformy prakticky nezařadil vůbec žádný z cílů Green Dealu, stejně jako chybí důležité body vzniklé z nové strategie “Z farmy na vidličku”, které by mohly mimo jiné značně snížit množství pesticidů v potravinách. Je to naprostá ostuda, protože největší výdajová částka evropského rozpočtu pořád nijak nezohledňuje to, že jsme v klimatické krizi.

Nová reforma společné zemědělské politiky vstoupí v platnost v roce 2023. Nová, snad konečně lepší, by mohla s trochou štěstí vstoupit v platnost třeba už za deset let, pokud se to povede. Otázkou ale zůstává, jestli v tu dobu už nebude příliš pozdě.


reklama

 
foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.11.2021 09:30
Já jen doufám, že není všem dnům konec. Jak praví klasik: Azda nabudúce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 07:21 Reaguje na Karel Zvářal
Otázkou je, jestli bude v Evropě za 10 let ještě nějaké výkonově významné zemědělství.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

27.11.2021 03:02 Reaguje na Karel Zvářal
změny k lepšímu? Může být hladomor lepší?
Když ekolist dává prostor levičákům, podívejme se také na pohled konservativních poslanců. Zda také chtějí dovážet (jedovaté) jídlo z Brazilie a Usa, jako piráti.
- Budu hlasovat proti genocidě zemědělců nazvané reforma Společné zemědělské politiky
https://www.facebook.com/MUdrIDavid/posts/1503474496759723?__tn__=K-R


Dnes končí Konference OSN o změně klimatu. Z žádného výletu jsem se netěšil domů tolik jako z tohoto zeleného koncilu. Měl jsem zde totiž možnost vyzkoušet si „budoucnost“, kterou nám s papaláši z OSN připravuje Evropská komise.
https://www.facebook.com/MUdrIDavid/posts/1494882187618954?__tn__=K-R

Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

27.11.2021 03:12 Reaguje na Kamil Krabice
Podle dopadové studie, kterou vypracoval vědecký útvar Evropské komise, reforma způsobí:

- snížení výroby potravinářských komodit o 20%,
- snížení příjmů zemědělců o 25%
a zdražení potravin o více než 10%.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

24.11.2021 09:39
Naopak, buďme rádi, že se podařilo návrh schválit a my máme konečně rámec, do kterého budeme napasovávat strategické plány. Zelená je nová SZP až na půdu, teď ty vize bude muset někdo zrealizovat - a ekologové to opravdu nebudou. Realizovat to budou zemědělci.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

27.11.2021 03:13 Reaguje na Marcela Jezberová
Podle dopadové studie, kterou vypracoval vědecký útvar Evropské komise, reforma způsobí:

- snížení výroby potravinářských komodit o 20%,
- snížení příjmů zemědělců o 25%
a zdražení potravin o více než 10%.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

24.11.2021 10:00
Plundrování? Prostě biopaliva a bioplyn se nějak projevit musí. Tuším, že to prosazovaly zelené strany. A pokračují v tom stále - nelíbí se jim stejky, takže statková hnojiva nebudou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.11.2021 11:32 Reaguje na Richard Vacek
Jo, tím se v Bruseli vyznamenali ! Nadnárodní potravinové řetězce donutit, aby se v ČR chovali jako v zemích svého původu.
Dotace zrušit po celé EU a uvidíme, kdo přežije. Sedlákům v zemích Koruny české věřím !
Odpovědět
Miloš Lesák

Miloš Lesák

25.11.2021 21:07 Reaguje na smějící se bestie
Když se v EU zruší dotace tak tu zemědělství končí a všechno se bude už jen dovážet, vždyť už dnes jsou tu výkupní ceny masa a mléka stejné 20let díky tomu že zpracovatelé vám při výkupu řeknou že pokud jim neprodáte za tuto cenu, dovezou si vše levněji ze třetích zemí....
Odpovědět
JS

Jiří S

26.11.2021 06:43 Reaguje na Miloš Lesák
Ono by se docela slušelo říci, že třeba takové země Mercosuru, které sem dováží sóju a hovězí převážně, tak v přepočtu na 1 obyvatele mají vyšší dotace, než český zemědělec, což se málo ví. Takže kdyby se zrušili dotace po celém světě, tak se evropský zemědělec udrží docela snadno v konkurenci.
Odpovědět
JS

Jiří S

24.11.2021 10:16
Já nechápu pořád, proč by měli ti velkozemědělci plundrovat pole více než ti malozemědělci. Vysvětlí mi někdo prosím tento problém?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

24.11.2021 12:35 Reaguje na Jiří S
Dříve neměli komunisté rádi velkokapitalisty a dnes velkobarony. A když se s nimi po soudružstu popasují, tak dojde na malozemědělce. Nic jiného bych v tom nehledal.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

24.11.2021 12:59 Reaguje na Jiří S
Pokud do toho nebude někdo neustále zatahovat ideologii, tak vám to samozřejmě nevysvětlí nikdo, protože to ani nejde. Vám to nemusím vysvětlovat, jen pro ilustraci uvedu, že v mém nejbližším okolí malozemědělci točí na svých 120 ha tři plodiny, my se svými 800 ha děláme 6 plodin. To myslím stačí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.11.2021 17:08 Reaguje na pavel peregrin
A mají starosti, aby přežili.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

24.11.2021 17:37 Reaguje na smějící se bestie
Ti malí se nemají vůbec špatně, to se jen ideologicky někdo neustále snaží lidi přesvědčovat, že tomu tak není.
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

25.11.2021 20:54 Reaguje na pavel peregrin
A na kolika ha hospodaříte?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.11.2021 07:39 Reaguje na Stanislav Mudra
Zhruba na 800 ha.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 07:24 Reaguje na Jiří S
Není to složité. Velcí hospodaří na obrovských lánech, což způsobuje půdní erozi a ničí biodiverzitu. Více chemizují, protože potřebují výnosy za každou cenu. Používají nejtěžší stroje, které půdu udusávají atd. atd. atd. Nemají prostě vztah k půdě, takže jim je to celé egál.
Odpovědět
JS

Jiří S

25.11.2021 08:02 Reaguje na Pavel Hanzl
To ale vůbec není přece pravda. Teď jste mne velmi pobavil. Hospodaří na úplně stejně velkých lánech jako ti malí, každý malý hospodář se snaží mít co nejvíce. Více rozhodně nechemizují, spíše naopak, ti malí nemají tak precizní stroje a rozhodně je to metoda odměřování ,, by voko,, kdežto ti velcí přemýšlí více nad snížením dávek a podobně, protože mají dokonalejší postřikovače a navíc většina již variabilně aplikuje. Používají těžší stroje, aby byli efektivnější, což nemá na půdu vůbec vliv ve vašem podání, protože měrný tlak flotačních pneumatik, které velcí využívají je menší na jednotku půdy než takový starý zetor padesátka. Ti menší naopak pojezdí kolama víc plochy. A tak bych mohl pokračovat atd. atd. atd. Mají vztah k půdě naprosto stejný, akorát byli schopnější a efektivnější a proto mají více půdy než ti maličcí. Závěrem, horší nejsou, spíše naopak, k půdě se vesměs chovají lépe. Jen byli na začátku úspěšnější. To je ten trh, který akorát ukázala, že vyhrává schopnější.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2021 15:32 Reaguje na Jiří S
Zkuste mi vysvětlit, že takový muhehehheheheh Babiš má vztah k půdě!!!
O jakém proboha trhu píšete? Selský stav se obnovit nepodařilo, za Ministra Luxe byla velká snaha podpořit sedláky, za soc. ministrů Fencla a Palase se dotace přepákovaly na jézédáky a Babiš s Tomanem tomu dali korunu. Korupce v zemědělství (hlavně v dotacích) patří i u nás mezi nejvýznamnější.....biopalivový tunel je kouzelný, monopol na agrochemikálie atd. atd. prostě babišistán....
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.11.2021 16:10 Reaguje na Pavel Hanzl
To mi připomíná Tankový prapor, jak zemřel Stalin (uplakaný Jandák): "A teď si představte, soudruzi, jak velká musí být ta bolest v Sovětském svazu"...

Tito agrobaroni ani nevědí, kolik přesně mají hektarů, natož aby všechna místa někdy navštívili a měli k nim nějaký vztah. Ti mají vztah leda k počtu nul na kontě... Čili je to přesně naopak, funguje zde nepřímá úměra.
Odpovědět
JS

Jiří S

25.11.2021 22:56 Reaguje na Pavel Hanzl
A kdo mluví o Babišovi? Myslíte, že on sám snad řídí nějaké farmy? Znám pár lidí z farem, které vlastní a jsou to obyčejní agronomové jako já či pan Peregrin, kteří se snaží dělat vše co nejlépe dle svědomí a vědomí a jsou navíc pod tlakem, protože na ně všichni ukazují prstem jako na první. Věřte mi, že v jejich podnicích dochází například k erozním událostem výrazně méně než u vašich opěvovaných malých sedláků. To že vy ty podniky nevidíte a neznáte ty lidi a víte jen, že Babiš má 100 k hektarů a muhehehe Babiš, špatný, půda špatná, zničil všechno, wow, to je myšlení pudla.

Mluvím o trhu, kde se na to prostě sedláci vysrali, komu se chtělo pachtit na 50 ha, prostě skončili, protože to je řehole a nic pro rodinu. Proto přišel Babiš, vyplatil je dosti solidníma penězma a všichni byli spokojeni. Takže jestli tohle není trh, pak už nevím co.

Biopalivový tunel? Víte vůbec o čem mluvíte? To že něco EU zavedla, Babiš to jako podnikatel využil, dal do toho všechno (má asi 40mld dluh), a proto se dal do politiky a podržel biopaliva? Co je na tom korupčního. Neříkám, že to je etické, to rozhodně není a mne se to taky nelíbí, ale rozhodně to není protizákoné, takže si to můžete strčit tak akorát za klobouk.

Kde jste vzal to, že má monopol na agrochemikálie? Vy jste fakt kouzelnej, Babišovci jsou jen takoví drobní čučkaři v porovnání s tím, kdo ovládá chemikálie.

Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.11.2021 07:42 Reaguje na Jiří S
To je marná snaha, p. Hanzl se zasekl jako kolovrátek a přede si neustále tu svou.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

24.11.2021 11:38
Pane Pekso, doufám, že si to přečtete, jednu otázku k Vám- prošoupal jste za celý svůj život na poli boty za pět korun? Jste naprosto mimo, je jen dobře, že to dopadlo alespoň tak, jak to dopadlo!
Odpovědět
PB

Petr Blažek

24.11.2021 18:30
Je vidět , že pan předseda zemědělství opravdu rozumí, vždyť si to přečetl na internetu.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

25.11.2021 06:06
Pane Pekso. Vy nám tady jedním dechem říkate, že EU a její úřední součásti naprosto rezignovaly a kontrolní mechanismy EU minimálně v oblasti podpor do zemědělství nefungují.
Tak si tam ukliďte. Přeci jste europoslanec.
To,co se vyjednalo, buďme rádi za to, protože bez tohoto rámce a bez podpor by se také mohlo stát, že nebude žádné evropské zemědělství.
Když zemědělství zhruba jen 20 % evropské populace (v průměru), tak je to velký problém, jít na pole a přemýšlet, jestli vlastně naši evropští spoluobčané chtějí jíst. A to jsem Zelená.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

25.11.2021 06:09 Reaguje na Katka Pazderů
Když zemědělství podporuje zhruba jen 20 % evropské populace (v průměru), tak je to velký problém, jít na pole a přemýšlet, jestli vlastně naši evropští spoluobčané chtějí jíst
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

25.11.2021 14:47 Reaguje na Katka Pazderů
Ale jděte, podle profilovky vypadáte, že barvu máte zdravou:-)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist