https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/nikola-miculkova-benefity-esg-v-cesku-zastinuji-strach-z-byrokracie-a-neduvera-v-nove-trendy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nikola Mičulková: Benefity ESG v Česku zastiňují strach z byrokracie a nedůvěra v nové trendy

9.9.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Velkým korporacím obchodovaným na burze s více než 500 zaměstnanci zákon dle směrnice z roku 2014 ukládá povinnost zveřejňovat zprávy týkající se nefinančního reportingu. Původní Směrnici NFRD (The Non-Financial Reporting Directive) zcela zásadně rozšířila nová, a to CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Ta se zaměřuje především na ESG (Environmental and Social Governance) reporting. Do hledáčku se tedy dostaly různé faktory udržitelnosti, jako například uhlíková stopa či nakládání s odpady.
 
Od letošního roku se rovněž tato povinnost netýká už jen velkých korporací, ale i menších firem, které splňují alespoň dvě z následujících kritérií: mají 250 a více zaměstnanců, roční čistý obrat 50 milionů eur nebo bilanční sumu 25 milionů eur. Zároveň se rozšiřuje také rozsah informací, nutný reportovat.

Ačkoliv změny v českých zákonech reflektují rostoucí důraz na udržitelnost, mnoho českých firem ESG reportování stále nevěnuje dostatečnou pozornost. Jejich přístup je zatím často velice laxní, a to zejména ve srovnání se zahraničními společnostmi. Jedním z hlavních důvodů je nedostatek povědomí a vzdělávání v této oblasti. V České republice totiž chybí systematická podpora a edukace ze strany státu, která by jasně ukázala, jaké výhody může integrace ESG principů přinést. Na rozdíl od západních zemí, kde vlády aktivně propagují udržitelnost a motivují firmy k zavádění ESG strategií, české podniky často vnímají tyto požadavky jako byrokratickou zátěž, potřebnou plnit spíše z nutnosti než z přesvědčení o jejím přínosu.

Bohužel, téma udržitelnosti také často bylo a bude využíváno politickými stranami pro vlastní alibistické komentáře, které problematiku zkreslují a spíše matou, než-li ji osvětlují. Stát by měl svou roli v edukaci trhu přijmout odpovědněji a skrze různé organizace a komory začít firmy lépe informovat o tom, co ESG skutečně znamená a jaký má potenciál pro budoucnost. Současně je však nezbytné, aby se i samotné společnosti chopily iniciativy a začaly se samy vzdělávat a hledat informace.

Skepse a nedostatek zkušeností

Podstatnou překážku tvoří i pověstná česká mentalita - tradičně konzervativnější a skeptičtější vůči jakýmkoliv novým trendům, zejména pokud přicházejí z Bruselu. Pro nejednu firmu ESG představuje jen další administrativní břemeno, přinášející zbytečné náklady bez prokazatelných benefitů. Oproti tomu v západním byznysu vnímají ESG jako příležitost nejen ke zlepšení reputace a přilákání investorů, ale i jako klíčovou součást strategií svého růstu.

Pokulháváme i v oblasti praxe. Většina českých firem nemá s ESG žádné hlubší praktické zkušenosti, takže je jejich přístup k této problematice zatím velmi opatrný. Často se spoléhají na teoretické informace a chybí jim jasný plán, jak ESG efektivně implementovat do procesů. Tyto skutečnosti pak v praxi vedou k obavám z vysokých nákladů a nejistoty ohledně návratnosti těchto investic.

Nevyhnutelná udržitelnost

Správné začlenění principů udržitelnosti, poctivé měření a kvalitní vyhodnocování dat naopak pomohou společnostem náklady ve výsledku snížit za cenu jednorázových investic. Například prostřednictvím optimalizace nakládání s odpady a zavedením energeticky úsporných opatření mohou výrobní podniky dosáhnout výrazných úspor na energiích a surovinách.

Podstatnou roli však v úspěšné implementaci ESG hraje postoj vedení společnosti. Pokud vrcholové vedení vnímá vše jako nesmysl nebo zbytečnost, je velmi pravděpodobné, že se tyto principy ve firmě neujmou a nebudou mít žádný reálný dopad. Naopak tam, kde vedení chápe význam a potenciál ESG, může dojít k zásadnímu posunu směrem k udržitelnějšímu a odpovědnějšímu podnikání.

Nicméně se dá očekávat, že odmítavé vedení časem svůj postoj k ESG bude nuceno změnit. Nové generace totiž přikládají udržitelnosti stále větší význam, pečlivě zvažují, od jakých společností nakupují či pro koho pracují, a především čím dál častěji bojkotují ty podniky, které na zmiňované principy nedbají. Tlak na firmy, aby se více věnovaly udržitelnosti, zesílí. Navzdory všem negativním přístupům, projevujícím se v českém byznysovém prostředí v rámci problematiky ESG a ESG reportingu, tedy vidím budoucnost zeleně. Postupem času i u nás jistě dojdeme do bodu, kdy nepůjde jen o strohé dodržování předpisů, ale o cestu k získání konkurenční výhody, kvalitní optimalizaci a vytváření dlouhodobé hodnoty.


reklama

 
foto - Mičulková Nikola
Nikola Mičulková
Autorka je ESG expertka investiční skupiny Thein Digital.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

9.9.2024 06:03
Byrokrati z Bruselu nutí firmy do zavádění ESG, protože byrokrati vědí lépe než firmy, co je pro firmy dobré.
Tady by se dalo skončit, protože už toto konstatování ukazuje kde jsme a kam směřujeme.
Odpovědět
FO

František Orság

9.9.2024 06:48
Škoda, že autorka nenapsala konkrétně co ESG firmám přinese a co to konkrétně přinese životnímu prostředí. To by ale autorka musela napsat, že jediný přínos je hodnocení ze strany bank při žádosti o úvěr, ale nic to neznamená o finančním zdraví firmy. Stejně tak to nepřinese nic životnímu prostředí. Navíc pokud má firma zavedený systém ISO 14001, tak je ESG jenom dublování tohoto systému.
Navíc firmy tlačící ESG do firem lžou a přeháněj, že tato povinnost na firmu dopadne, což pokud nepřekročí podmínky a nebudou je do toho tlačit zákazníci, tak není pravda.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

9.9.2024 06:51 Reaguje na František Orság
1*

Vyjádřil jste to naprosto přesně! Smekám...
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

9.9.2024 09:26 Reaguje na František Orság
Obávám se, že nic jiného než nadšené plky o světlých zítřcích o tom autorka neví a v podstatě ji to ani nezajímá. Stačí jí vidina zářné budoucnosti.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.9.2024 10:03
A není lepší, aby cokoliv, co je neudržitelné, bylo adekvátně zpoplatněno a trh by fungoval bez zbytečné byrokracie?
Odpovědět
MM

Milan Milan

9.9.2024 10:23
Jako ve filmu Pacho, hybský zbojník. "Zbojníci na koně!, Koně nemáme náčelníku. Nevadí, tak utíkejme!" Prostě něco se v těch envirohlavách musí zrodit a něco se musí zavést, děj se co děj.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

9.9.2024 19:21
Jediní, kdo mají benefit z těhle nařízení, jsou tyhlety přísavky (včetně autorky). Jinak jenom komplikují život. Díky/kvůli těmto nářízením, výkazům a směrnicím je obtížné vyrábět zbraně a munici (např.).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist