https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/patricia-cekanova-priklady-ze-zahranici-ukazuji-ze-komunitni-energetika-dava-smysl
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Patrícia Čekanová: Příklady ze zahraničí ukazují, že komunitní energetika dává smysl

14.11.2022
Větrný park u obce Feldheim.
Větrný park u obce Feldheim.
Komunitní energetika je ve veřejném prostoru včetně médií vidět a slyšet stále více, což považuji za velmi pozitivní. Sdílení elektrické energie v komunitách jednoznačně představuje jednu z efektivních cest, jak můžeme zvýšit energetickou nezávislost, dostat náklady na elektřinu pod kontrolu a kromě jiného tak směřovat k dosažení uhlíkové neutrality. Zatímco v Česku plnohodnotný rozvoj komunitní energetiky naráží na chybějící legislativu, v jiných evropských státech vypadá v tomto ohledu situace o poznání lépe. Díky tomu již nyní existují jasné příklady z praxe, jež potvrzují, že komunitní energetika opravdu funguje.
 

Komunitní energetice se mimořádně daří v Dánsku, ale i v některých zemích, se kterými sousedí Česká republika – konkrétně jde o Německo a Rakousko.

V Dánsku se komunitní energetika rozvíjí již od 70. let a vzhledem k tamějším podmínkám se soustřeďuje především na větrnou energii. Dnes Dánsko pokrývá pomocí větru asi polovinu své spotřeby elektřiny a není bez zajímavosti, že většinu tamních větrných turbín vlastní právě komunitní společenství.

Funkční energetické komunity se však vyskytují také blíže českých hranic. Třeba v Německu, kde zcela běžně působí energetická družstva (jsou jich tam stovky) představující hnací motor přechodu našich západních sousedů na obnovitelné zdroje. Výborný příklad přináší bavorské družstvo EGIS. Začínalo před více než dekádou s asi 150 členy a nyní jich má už přes 1500. EGIS v současné době spravuje 15 projektů FVE s celkovým výkonem 51 megawattů a může se chlubit i speciální protihlukovou stěnou se solárními panely, generující ročně kolem 50 tisíc kilowatthodin.

Zmínit musím i unikátní německou vesničku Feldheim, která dovedla využívání obnovitelných zdrojů prakticky k dokonalosti. Místní spoléhají na kombinaci větrných elektráren s bateriovým úložištěm a jako zálohu mají výtopnu na dřevní štěpku. Vlastní zelené energie má vesnice o 150 obyvatelích dokonce tolik, že může prodávat přebytky.

Komunitní energetika není opomíjena ani v Rakousku, kde dokonce existuje koordinační centrum pro komunitní energetiku. Jeho cílem je především poskytovat informace k realizaci projektů sdílené energetiky. Takový institut považuji za velmi užitečný, proto naše Asociace komunitní energetiky ČR v zájmu využívání obnovitelných zdrojů samosprávami prosazuje zavedení regionálních agentur, které by prostřednictvím energetických specialistů radily městům a obcím, jak OZE efektivně využívat.

Velmi dobře prospívající energetická společenství nalezneme také jinde – například v Belgii již od 90. let působí uskupení Ecopower, jedno z nejstarších družstev pro využívání OZE vůbec. Družstvo Ecopower začínalo velmi skromně, dnes ale dodává elektrickou energii více než 50 tisícům domácností. Ecopower má navíc nadnárodní působnost – založilo totiž evropskou federaci pro energetická družstva, nazvanou REScoop.e, čítající přes milion členů.

Všechny zmíněné příklady z praxe sice musely zpočátku překonat nejednu překážku (často též legislativní – tedy něco, na co momentálně narážejí i obdobné plánované projekty v Česku), ale postupem času jasně prokazují, že komunitní energetika má obrovský potenciál. Ten je třeba využít k decentralizaci energetického trhu, ke zvýšení soběstačnosti, snížení neustále rostoucích nákladů a rovněž k eliminaci uhlíkových emisí.


reklama

 
foto - Čekanová Patrícia
Patrícia Čekanová
Autorka je prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

14.11.2022 11:29
Dobrý den paní Čekanová

Z článku jsme se nedozvěděli, jak taková komunita funguje (může fungovat) technicky. Tedy jak je vyrobená elektřina v rámci komunity sdílena, jak je napojena na veřejnou siť a jaké služby a za kolik se od veřejné sítě očekávají. Další článek byste mohla napsat o tomto. Jinak to vypadá, že vlastně nevíte, co žádáte.

Předem díky

Jiří Svoboda
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2022 16:44 Reaguje na Jiří Svoboda
přesně tak, já z toho vůbec nepochopil, co to ta komunitní energetika. V principu mi to připomíná akciovou společnost.
Odpovědět

15.11.2022 22:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Paní Čekanová nám názorně sdělila, že parazitování je třeba uzákonit.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.11.2022 11:53
Cywe, samozřejmě že komunitní energetika může mít smysl ... to má být jako nějaký objev? Družstva/spolky existovala už za c.k. mocnářství a tohle v zásadě nic jiného není.

A článek je úplně na pikaču, bo tvrdí, že někde něco funguje, a to za situace, kdy nikdo snad netvrdí, že ne.

Podstatně zajímavější by bylo s více zaměřit na problémy, které v dané oblasti u nás jsou a na možnosti/návrhy jejich řešení.
Tedy článek ne o tom CO, bo to je nošení dříví do lesa, ale JAK, nebo naopak jak NE.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.11.2022 16:59 Reaguje na Svatá Prostoto
Slovo družstvo, je od " sametu " v zemích Koruny české - sprosté slovo.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.11.2022 19:23 Reaguje na smějící se bestie
družstvo vyžaduje kooperaci ne egoismus...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.11.2022 09:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A v naší společnosti převládá co? To je třeba respektovat. Nebo chcete vychovávat?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.11.2022 11:16 Reaguje na smějící se bestie
To je bohužel pravda a je to smutné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2022 16:45 Reaguje na smějící se bestie
Družstva fungovala velmi dobře už za 1. republiky, ovšem komáři to zdupali jako ostatně všechno a tak se z toho stalo sprosté slovo.
Odpovědět
HH

Honza Honza

15.11.2022 06:48
Nejdůležitější pro fotovoltaiku je uložení elektřiny. EU by mohla zřídit velká bateriová nebo jiná úložiště (velké vodní přečerpávající elektrárny),kde by v létě se shromažďovala energie a v zimě uvolňovala.
Jinak fotovoltaika má smysl jen pro lidi, kteří mají velký odběr v létě: elektroauto, vyhřívání bazénu: tj. jen exkluzivní odběr, pro běžné svícení, ohřívání bojleru, topení smysl nemá. V zimě je výroba elektřiny zanedbatelná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2022 08:34 Reaguje na Honza Honza
EU není energetik, tohle dělají energetické společnosti.
Normální člověk má v zimě i v létě skoro stejný odběr, pokud netopí elektřinou. Časem se ale stane výrazným odběratelem klimatizace a ta právě na fve funguje velmi dobře.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.11.2022 09:17 Reaguje na Honza Honza
Proboha, co to tu navrhujete za totální pitomost! To si myslíte, že bude úložiště, které jednou za rok vybijete a nabijete, rentabilní?????????????
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.11.2022 11:18 Reaguje na Honza Honza
Jen tak ze zvědavosti ... ty velké přečerpávačky byste třeba u nás chtěl stavět jako kde?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2022 16:48 Reaguje na Svatá Prostoto
V Kruškách. Zálohovaly by velké fve pole ve vytěžených velkolomech po hnědém uhlí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.11.2022 11:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně, my na jednu stranu konečně snad vyhlásíme CHKO Krušné hory ...

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-podepisuji-petici-za-vyhlaseni-chranene-krajinne-oblasti-krusne-hory

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klady-a-zapory-vyhlaseni-chko-krusne-hory-posoudi-pracovni-skupina

A Hanzl by to vylepšil pár přečerpávačkama.
Myslím, že při veřejných projednáváních návrhu na CHKO by tento váš nápad získal velkou pozornost a reakce by byly jistě emotivní ... jen si nezapomeňte nějaké boty, ve kterých se dobře běhá:-).
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

15.11.2022 07:59
Jak v komentářích zmineno: článek je seznam, příkladů, nejspíš dobrých. Víc neobsahuje.
Já se ptam: jsou ony energeticke komunity skutečně nezávislé? Vcetne zimniho topeni? Opravdu nemusejí nakupovat energií odjinud, snad kromě katastrof zvladnutelnych řekněme lokálními diesely u velkých mrazáků a tak.
A taky: zvládají něco víc, než domacnosti?
Protože jestli ne, tak je to technicky totéž, jako jakákoliv akciovka, s r.o. nebo jakákoliv jiná právní forma.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

15.11.2022 10:54
Paní Čekanová jak se říká "objevila teplou vodu".

Že komunitní energetika může dávat smysl, o tom nikdo nepochybuje. Akorát že to neplatí všude.

A k té fotce: Chtěla s ní paní čekanová svou ideu podpořit, nebo nás vyděsit? Mne tedy rozhodně vyděsila.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2022 16:50 Reaguje na Karel Ploranský
Zkuste si všímat, když jedete naší krajinou, jak je prodrátovaná a zaneřáděná příhradovými sloupy VN a VVN.
Pokrytím vrtulemi se to zhoršit nemůže.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.11.2022 11:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to je debilní argumentaci? Jako že když už takto naše krajina není v úplně nej stavu, tak je vlastně v poho, když ji dorazíme?

Vy máte fakt dost.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist