https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-holub-lex-dukovany-je-novy-reaktor-cestou-ke-snizeni-ceskych-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Holub: Lex Dukovany: Je nový reaktor cestou ke snížení českých emisí?

22.7.2021
Jaderná elektrárna Dukovany. Pokladnička pro velké strany?
Jaderná elektrárna Dukovany. Pokladnička pro velké strany?
Dovolte mi několik postřehů k návrhu tzv. lex Dukovany, tedy zákona o ekonomické podpoře výstavby nového jaderného bloku. Ten ve středu 21.7. projednal Senát a vrátil zpět do Poslanecké sněmovny. Debata senátorů se z většiny bohužel soustředila jen na bezpečnostní aspekt projektu. Ten je (zatraceně) důležitý, ale jsou zde i koncepční otázky.
 
Níže je sled deseti argumentů, kterými bych rád obohatil debatu. Na řadu z nich mohou být námitky a doplnění. Debata je složitá. Tento komentář nemá ambici ji postihnout v celé šíři.

Jsem přesvědčen, že nápad na nový jaderný reaktor vznikl mimo jiné jako nástroj na zafinancování dvou tehdy dominantních politických stran. Prvně měl být umístěn v Temelíně, potom v Dukovanech.

Nová dominantní strana v období zhruba před polovinou dekády chtěla přípravu zastavit, ale do jeho propagace se do té doby vložilo příliš politické a komunikační kapacity, což se projevilo i na veřejném mínění. V určitém bodě už je složité říct: Děti, všechno je jinak, ježek nenosí jablka.

Nakonec ale z toho i tato strana těžila: Populisté nepůjdou proti veřejnému mínění, naopak se jím řídí. A zároveň se to hodilo jako vstřícný krok vlády vůči často zmiňované prokremelské afiliaci na Pražském hradě.

Potom ale přišel tlak veřejnosti a odhalení pachatelů a zákulisí výbuchu ve Vrběticích, což nešlo ututlat. A jeden z hlavních důvodů pro podporu navrženého modelu výstavby, tedy vstřícné kroky ať už vůči Kremlu či Číně, padl. Teď už se to vláda jen snaží dohrát, z mého pohledu více či méně trapně.

Osobně si myslím, že žádný nový jaderný blok této generace a tohoto výkonu se u nás nikdy nepostaví. Půjdou jen miliardy do jeho přípravy. Tím by se mohla zdát snaha postavit jádro relativně neškodná. Ale není.

Vysává totiž politickou politickou a manažerskou kapacitu státu, která by měla být věnována skutečné transformaci energetiky. Z důvodů potřeby snižovat emise, adaptovat se na změny klimatu a učinit energetiku více resilientní, ale také reflektovat technologický vývoj ve světě a politického vývoje v EU, jejíž jsme součástí.

Vemte si jen kapacitu na MPO. Celá sekce je zde pro jeden jaderný reaktor. Jeden odbor pak pro desetitisíce projektů úspor energie a místních OZE. Nebo čas, který tomu věnuje premiér, poslanci, senátoři. Tam je mezi jádrem a úsporami energie či OZE značný nepoměr. A někdy jen pozitivní vyjádření nestačí, často je potřeba priorita a nutnost si téma odpracovat.

Z tohoto pohledu je snaha postavit nový reaktor nástrojem pro zvyšování emisí, ne snižování. Navíc i pokud by nahradil odpovídající výkon nejšpinavější uhelné elektrárny, tak uspoří 6 % českých emisí. Renovace budov a OZE umí uspořit až 30 % (do 2050).

Pojmenování zákona „o přechodu k nízkouhlíkové energetice“ je tedy slušný eufemismus.

Doufám, že po volbách (a neříkám, jestli parlamentních, nebo prezidentských) bude prostor nabídnout jiná řešení nízkouhlíkové transformace. Včetně aspektu decentralizace a demokratizace, který sebou jiná řešení pro snižování emisí přináší.


reklama

 
foto - Holub Petr
Petr Holub
Autor je energetický expert a ředitel poradenské společnosti Budovy21.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

22.7.2021 13:06
Pane Holube, v mnohém lze s vámi souhlasit, byť je zjevné, za koho/co kopete. Ale dovolit si napsat "...ODHALENÍ pachatelů a zákulisí výbuchu ve Vrběticích..." to moc nevypovídá o vaší solidnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2021 13:53 Reaguje na Jiří Svoboda
Vy fakt nevíte, že ti pachatelé bylo odhaleni??
Nebo si fakt myslíte, že to bylo způsobené "neodbornou manipulací", když v prvním skladu pracovali dva profi pyrotechnici a v druhém nebyl vůbec nikdo??
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.7.2021 19:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Fy byt chytra chlap kdyš jde o ruska špion herr stumbafuhrer Hansl
Odpovědět
sv

22.7.2021 20:12 Reaguje na karel krasensky
Soudruh krásenský zapomněl, že němečtí a rusovětští soudruzi byli a jsou jedna ruka.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.7.2021 20:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Já jen vím, že to "odhalení" splnilo svůj účel a slehla se po této kauze zem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2021 20:45 Reaguje na Jiří Svoboda
Nic se neslehlo, postupuje to ouřady směrem s soudu. Doba neomezená, nikdo neví, kolik ouředníků patří puťkovi.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

22.7.2021 13:23
Nemam nic proti lidem, kteri sami o sobe chteji zit tak, aby jejich "stopa" ohledne vyuzivani zdroju a produkovani odpadu (at uz tim minime cokoliv at uz se takova snaha casem projevi jako spravna nebo naopak nesmyslna) ale v momente, kdy se tenhle svetonazor pretavi v nesmiritelnou mocenskou silu a snahu snahu pomoci vsudypritomne masivni propagandy politicky ovladnout ty, kteri to nami nabizene dobro odmitaji - je treba dat si pozor. Na zeleneho Pol Pota po evropsku. Nebo uz tenhleten zeleny nador rozezral mysleni evropskych "elit" a jimi, za pomoci medii a politickych neziskovek postupne indoktrinovane sice jeste blahobytne, lec debilizujici se spolecnosti tak, ze neni navratu? ;)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.7.2021 13:30 Reaguje na Miloš Zahradník
1* !
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

22.7.2021 13:26
Takto se vyjadřuje "energetický expert"?

Čekal jsem něco více technicky zaměřeného. 90% textu je zase jenom politikaření.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.7.2021 20:14 Reaguje na Jaroslav Studnička
buďte klidný, teď bude teprve fičák na dekarbonizaci a pokud se jedná o zdroje, tak jestli je nedokážeme spustit do provozu do roku 2030, tak je nemusíme spouštět vůbec...Dá se říci, že tlak na dekerbonizaci je velký a to především cenami emisních povolenek. V Německu pochopili, že nemůžou zdemolovat všechny centrální elektrárny, které do teď měli a proto z uhelných elektráren budou dělat plynové ve výhledu nastane doba vodíková a elektrárny budou fungovat dál. Pochopili, že OZE je sice hezký ale co se týká udržitelnosti energetické sítě trochu nespolehlivý a za dané situace problematický. Hurá akce, budeme stavět větrníky a FVE nefunguje. Nemůžete zkrátka předstoupit před ředitele korporace, fabriky a říct mu ať si energii pro svoje provozy zajistí FVE nebo ať si vedle parkoviště postaví větrník. S tím by asi každý ředitel firmy by kohokoliv poslal do řitě a přesně tam takové pseudo nápady patří.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2021 08:29 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Zkuste ale dopovědět tu nejdůležitou věc. Kde se bude brát ten vodík pro "dobu vodíkovou".
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.7.2021 14:21
Snad by autor mohl sdělit, co míní svým " skutečná transformace energetiky".

Německou Energiewende s koncovými cenami 8.70 Kč/kWh a českými platy ?

Už to tady padlo n-krát. OZE se svým náhodným chováním vyžaduje ke každému zelenému kW výkonu stejnou rezervu . A tu zajistíme čím ? Ruským ZP ,který nám Němci přeprodají s patřičnou přirážkou. :-)

Celá "skutečná transformace energetiky" v podání EU je cimrmanovským hledáním slepých uliček a povede pouze a jenom ke zbídačení společnosti i jejích občanů. Cenu za zelenou transformaci energetiky nelze ani vyčíslit, natož zaplatit.

Potřebujeme se zvyšujícími se energetickými nároky společnosti koncentrované zdroje energie - a nic jiného než jádro k dispozici zatím není.
Vždy se mi zvýší tlak, když si přečtu podobné bláboly jako jsou ve článku uvedené.
Mít autora v posluchárně před tabulí tak ho roztrhnu jak hada , a to před očima užaslých studentů. Myšleno odborně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2021 17:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Všichni jsou hlupáci jen vy jste letadlo.

Zkuste nějak logicky vysvětlit, proč daleko úspěšnější země do toho jdou a funguje jim to. Kde jste asi udělal chybu?
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

22.7.2021 17:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Ony ty daleko uspesnejsi zeme "do toho" leckdy sly i drive a taky to fungovalo. Valka proti globalnimu bolsevismu ci proti globalnimu oteplovani - kdyz se na to jde s nadsenim a s odhodlanim, navic tak vyspely/nejvyspelejsi ze vsech narod disciplinovane jdouci za svymi vladnoucimi elitami...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2021 20:48 Reaguje na Miloš Zahradník
Bavíme se o celoevropském (spíše celosvětovém) systému a ne o Němcku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2021 08:26 Reaguje na Miloš Zahradník
Bod B ruské demagogie je jednoduchý: zmatení pojmů.
Válka proti bolševismu se jmenovala "Studená válka" a byla to mocenská záležitost, kdy sověti šířili komunismus po světě "ohněm a mečem" a demokratický svět se bránil.

Boj proti klimatické změně je z principu úplně něco jiného, protože je to celopanetární nebezpečí a všichni lidé jsou na jednom břehu. Nemá vyjímku.
Odpovědět
sv

22.7.2021 20:18
"Nápad na nový reaktor" vznikl, protože stávající kapacity jednou dožívají a jednou dožijí a oze parodie na elektrárny je nenahradí byť futrované bilionovými tunely.
"politickou a manažerskou kapacitu státu" nic nevysává. Platí totiž kde nic není ani smrt nebere a mezi ksčssd a anonanisty nic takového jako "manažer a politik" nemůže z princimu existovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.7.2021 08:56 Reaguje na
OZE "parodie" už dnes vyrábí víc, než polovinu elektřiny v celé EU a ty "biliónové tunely" jsou vidět na větrných mořích podle pobřeží Evropy a v hektarech fve panelů úplně všude.
Faktem ale je, že "manažer a politik" se v naší nepolitické politice skutečně najít nedá.
Odpovědět
sv

28.7.2021 20:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak, tak, vození dřeva na stojato přes oceána, aby se v EU spálilo v elektrárně nebo pěstování kukukřice či dovoz palmového oleje ze stejných vzdáleností je přímo vzorem obnovitelného zdroje energie. A ano vidíme ... jen v Německu je to přes 30 000 000 000 (slovy třicet miliard eur) přímých dotací ročně. O dalších nákladech např. na nové sítě nemluvě.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

23.7.2021 03:40
No, autor je označen energetický expert, správnější by bylo energický expert. Ale expertem na energetiku zcela jistě není, takový výblibitek může napsat jen "zelený zaslepenec."
Odpovědět
ms

23.7.2021 10:50
No je hezké a dobré mít zateplené budovy, za něž kopete. Takové izolované budovy pak efektivně vytápí třeba tepelná čerpadla. Ale ještě musí v těch barácích a TČ a hlavně tovránách 24 hodin denně 365 dní v roce fungovat elektřina. A to nám výhledově v českých podmínkách dodá jedině nová sestava mdoerních reaktorů funkčních 60 let. Protože nechci žít ve světě, který se řídí východem a západem slunce. Vracet se do prvobytně pospolné společnosti nemíním. Jestli vy ano, tak si pořiďte zateplenou jeskyni.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.7.2021 09:15 Reaguje na
Máte pocit, že země, kde mají víc jak poloviny elektřiny z OZE (většina Západní Evropy) žije v primitivních podmínkách řídící se východem a západem Slunce?
Nežijete trvale na Paroubkově Marsu??
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist