https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-styblo-vlada-se-pondeli-chysta-schvalit-kanal-dunaj-odra-labe?fbclid=IwAR2N3cy0QGEJAXAXLGoSQH7A94spCp1jiLPcWoOHpJzYF5ZyVZ-QhsdJwW8
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Stýblo: Vláda se v pondělí chystá schválit kanál Dunaj – Odra – Labe!

2.10.2020
Na tomto místě u obce Nowa Wieś v blízkosti města Kędzierzyn se uskutečnil dne 8. prosince 1939 slavnostní výkop průplavu Odra-Dunaj. Na Hlivický (Gliwický) průplav navazuje širokým ústím 6 km dlouhý úsek průplavu Odra-Dunaj, používaný jako odbočka přístavu chemického kombinátu v Kędzierzynu.
Na tomto místě u obce Nowa Wieś v blízkosti města Kędzierzyn se uskutečnil dne 8. prosince 1939 slavnostní výkop průplavu Odra-Dunaj. Na Hlivický (Gliwický) průplav navazuje širokým ústím 6 km dlouhý úsek průplavu Odra-Dunaj, používaný jako odbočka přístavu chemického kombinátu v Kędzierzynu.
Foto | Jaroslav Kubec / Wikimeda Commons
Ne, není to apríl. Koronavirové šílenství v kombinaci s volbami je pro vládu ideální doba v tichosti realizovat jeden z údajných slibů panu prezidentovi. Kontroverzní, ekonomicky nevýhodný a ekologicky katastrofální kanál propojující Dunaj s Odrou a Labem je skutečně na pondělním programu vlády. K tomuto jednání připravené usnesení ukládá „zahájit přípravu Oderské větve v úseku Ostrava-Svinov – státní hranice ČR/Polsko – (Koźle) jako první části propojení Odra – Dunaj“. Podkladem pro toto rozhodnutí vlády je studie proveditelnosti, která je podle Českého svazu ochránců přírody, ale i dlouhé řady dalších odborníků účelově vytvořená, neobjektivní, zcela nedostatečná…
 

Bez ohledu na to, že v kanále nikdy nebude dostatek vody pro lodní dopravu, bez ohledu na to, že budování kanálu nevratně změní krajinu, zničí lesní i zemědělskou půdu, bez ohledu na místní obce a jejich obyvatele, prostě zcela bezohledně – tedy s výjimkou ohledu na přání pana prezidenta a jeho blízkých spolupracovníků – je na pondělní jednání připraveno následující usnesení:

NÁVRH USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY

ze dne 2020 č. ke „Studii proveditelnosti vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe“
Vláda
I. bere na vědomí výsledky ekonomického hodnocení „Studie proveditelnosti vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe“ (dále jen SP DOL) a na jejich základě:

II. ukládá

1. Ministru dopravy:
a) zahájit přípravu Oderské větve v úseku Ostrava-Svinov – státní hranice ČR/Polsko – (Koźle) jako první části propojení Odra – Dunaj ve výsledné variantě dle SP DOL a postupovat podle harmonogramu, který je přílohou tohoto usnesení. Do 30. června 2021 předložit vládě zprávu o dosažených pokrocích v rámci přípravy tohoto úseku.
b) v rámci územní ochrany koridoru DOL iniciovat změnu vedení koridorů územní rezervy průplavního spojení dle výsledné varianty SP DOL, a to pro všechny tři uvažované větve.

2. Ministru dopravy zadat zpracování dokumentu vyhodnocení vlivů na životní prostředí a na základě závěrů tohoto vyhodnocení zjistit realizovatelnost Dunajské, Oderské a Labské větve z hlediska vlivu na životní prostředí. Výsledek vyhodnocení vlivů na životní prostředí bude předložen vládě ČR k dalšímu rozhodnutí.
Termín: 31. 12. 2023

3. Ministru dopravy ve spolupráci s ministrem zahraničí pokračovat v mezinárodních jednáních s Polskem a Slovenskem o přeshraničních přechodových bodech.

4. Ministryni pro místní rozvoj ve spolupráci s ministrem dopravy v návaznosti na splnění úkolů uvedených pod bodem č. 2 a 3 aktualizovat Politiku územního rozvoje ČR se zohledněním mezinárodních dohod o přeshraničním bodu.

5. Ministru dopravy zahájit jednání na úrovni EU o zařazení projektu ve variantě Dunaj - Odra do sítě TEN-T při nejbližším termínu aktualizace sítě TEN-T.

Provedou:
ministr dopravy,
ministryně pro místní rozvoj,
ministr zahraničí.
Na vědomí:
hejtman Pardubického kraje
hejtman Olomouckého kraje,
hejtman Moravskoslezského kraje,
hejtman Zlínského kraje,
hejtman Jihomoravského kraje.

Ing. Andrej Babiš
předseda vlády

Text tohoto usnesení zveřejnila včera ve svých médiích Společnost pro trvale udržitelný život. Kéž by se mýlila a byl jí podstrčen upravený dokument z éry Štrougalovy federální socialistické vlády! Dikce i obsah tohoto usnesení by tomu nasvědčovaly.


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (252)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

2.10.2020 13:24
Pozitivní zpráva.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.10.2020 13:50 Reaguje na Jan Šimůnek
Pro koho?
Odpovědět
KP

Karel Procházka

2.10.2020 18:44 Reaguje na Jakub Graňák
Pro koho? Pro celý svět a EU. Všude v Evropě jsou vodní cesty a u nás nejsme schopni postavit 80 km průplavu, nebo 100 km dálnice. O rychlovlacích se nám bude zdát ještě 50 let a D1 budeme opravovat ještě 10 let. Hnus. Je načase, že na průplav tlačí Poláci a EU.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2020 19:31 Reaguje na Karel Procházka
Všude v Evropě jsou vodní cesty. Po těch "malebných" jezdí výletníci, na těch méně hezkých skomírají zlomky plánovaných objemů dopravy.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.10.2020 20:42 Reaguje na Karel Procházka
Jak říkáte, nemáme hotovou dálniční a železniční sít a budeme vyhazovat stovky miliard za projekt, o kterém se ještě před prvním kopnutím do země, ví, že bude nerentabilní.
Odpovědět
IP

Ivan Pt

2.10.2020 23:14 Reaguje na Petr Eliáš
co to je rentabilní? Natolik jsem ekonom, abych vám spočítal ziskovost i ztrátovost. Navíc co do toho započtete? i méně spálené nafty na tunu zboží? Odečtete spotřební daň? připočtete méně zničené silnice nejezdícími kamiony?.... pojede po vodě. Menší zácpy na silnicích bez kamionů? Jde jen o to, kolik vlastně stojí ty zničené silnice, zácpy.... váš čas za kamiony, zatím jen vykřikují, že se to nevyplatí, ale čísla předložili? Ne.
třeba bude plus jen to, že se dá lidem práce, aby se neflákali, smutné bude, že to dají zahraničním firmám stavět a tudíž zisk do zahraničí.... to kritizujme tvrdě.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.10.2020 10:03 Reaguje na Ivan Pt
A vy si myslíte, že se počet kamionů na silnicích nějak extrémně sníží? Minimálně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 08:51 Reaguje na Petr Eliáš
Co pojede po vodě, to nepojede po silnici. Možná by se i vyplatilo kamiony nabrat na loď, převézt k cíli a tam zase vypustit odpadlo by překládání.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:17 Reaguje na Karel Procházka
Pro celý svět a eu... Kde a kdy si myslíte, že žijete?
Připomenu:
Teď jsme v době potřeby rychlé dopravy. V době, kdy ekologické hodnoty jsou už tak doničené, že každý další zásah je obtížně únosný. V době, kdy potřebujeme prostředky na nápravu alespoň těch hlavních podlostí, co jsme stihli udělat: pole bez půdy, ale s minerálním substrátem, vodní režim v krajině vepsí, lesy kvůli desítkám let špatného hospodaření na lopatkách, z rybníků sinicáky, v pitné vodě zamořeno pesticidy. TOHLE je třeba řešit pro všechny lidi, protože z toho budou mít všichni užitek. Ne z podělaného kanálu - ten by všechny jenom prachy stál...
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

2.10.2020 23:59 Reaguje na Karel Procházka
Ten průplav je finanční katastrofa.

Stojí na zmanipulovaném posudku, jako kdyby jím mělo proudit stejně zboží jako na průplavu Rýn-Mohan, což je jak z ekonomických tak technologických důvodů nedosažitelné...
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

3.10.2020 13:54 Reaguje na Karel Procházka
Aha takže pro betonářskou lobby, díky za upřímnou odpověď
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:12 Reaguje na Jakub Graňák
To je snad jasné, ne? Pro prezidenta a klastr lumpů navázaných na jeho kancl. Aaaa zapomněl jsem na další klastr lumpů kolem ŘVC. Hlavně že potečou státní prachy jejich směrem!
Tahle lumpárna nemá v historii Česka opravdu obdoby!
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

3.10.2020 13:56 Reaguje na Jindřich Duras
To byla spíše řečnická otázka:-)
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2020 10:55 Reaguje na Jindřich Duras
Zapomenul jste za zásadní klastr a to klastr lumpů z ODS, navázaných na stavební lobby.
Linie od roku 1991 je jasná, podojit to, jak můžou. Co na tom, že paraziti jsou schopní zahubit i stát.
<rl>
Odpovědět

Pavla Žídková

2.10.2020 17:49 Reaguje na Jan Šimůnek
Něco tak stupidního v době všeobecného sucha (nebo minimálně velkých srážkových výkyvů) může hájit jen ten chorý člověk na Hradě. Co je na tom pozitivního? Že se zničí poslední zbytky něčeho, co aspoň trochu funguje, tedy vodní toky? Dopadne to stejně jako podpora železnice - přes všechny snahy se podíl přepravovaných nákladů po železnici nezvyšuje, protože překládací stanice nikdo nechce ani povolit, ani se nedá dosáhnout pružnosti a dostupnosti silniční dopravy. Ani se nedá domyslet, co by se dosáhlo projektem za stovky miliard, který je už od počátku nefunkční a poškozující životní prostředí. A to nejsem ekoterorista, naopak proti nim často bojuji.
Odpovědět
KP

Karel Procházka

2.10.2020 18:49 Reaguje na Pavla Žídková
Paní melete blbiny. To bylo křiku, že stavbou Gabčíkova vymřou všichni vodní ptáci a ryby dohromady. A co se stalo? Až stavba skočila, tak za pár let se tam všechna fauna vrátila. A nestrašte suchem, když hrozí záplavy.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2020 19:16 Reaguje na Karel Procházka
Je tu jeden dost zásadní rozdíl. Kanál DOL je naprostý ekonomický nesmysl.
Odpovědět
IP

Ivan Pt

2.10.2020 23:18 Reaguje na Viktor Šedivý
kolik jste toho spočítal o ekonomické prodělečnosti? Známý je kapitán v SRN, Holandsku a nestíhají jezdit, prostě na silnici kamiony omezí, osobáky nikdo nezdržuje atd. A jezdí říční plavbu a zisky majitele jsou super. Kolik stojí zničená dálnice od kamionů? zkuste myslet v souvislostech a nejen poslouchat výkřiky zneuznalých eko
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.10.2020 10:07 Reaguje na Ivan Pt
Joooo, srovnávat Holandsko s ČR. To je tedy něco. :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 08:53 Reaguje na Petr Eliáš
Pokud tady ten kanál bude, je to srovnání dost na místě.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.10.2020 13:01 Reaguje na Jan Šimůnek
Přestaňte chlastat...
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 13:50 Reaguje na Petr Eliáš
A co na místě není?
Naopak, proti tomu Holandsku velká výhoda dojezdu mnohem dál.
Odpovědět
VK

V. Kolar

2.10.2020 19:37 Reaguje na Karel Procházka
blbosti melete vy, chtělo by to si nejprve přečíst nějaké studie např. zde:
https://www.researchgate.net/publication/337885799_The_impact_of_the_Gabcikovo_hydroelectric_power_barrier_on_the_Danube_floodplain_environment-the_results_of_long-term_monitoring_of_land_snail_fauna
https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10661-018-6773-5
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:22 Reaguje na Karel Procházka
Pane, že o věci víte houby, to bych vám odpustil, ale že to cpete ostatním a ještě paní výše nezdvořile osočujete. Takže:
Blbiny tu melete vy. Tak postupně:
Odkud víte, že se všechna fauna vrátila?! Naopak má vnitrozemská delta v oblasti Starého Dunaje zásadní problémy a její existence je hoodně na hraně, spíše už za ní.
A váš výkřik o strašení suchem, když hrozí povodně, to snad nestojí za komentář, že?
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2020 10:57 Reaguje na Pavla Žídková
1991, dopravní síť, Řebíček, přístupová smouva k EU a TENT, Vondra, nekoncepce nákladní dopravy, atd, již 30 let. <rl>
Odpovědět

Pavla Žídková

2.10.2020 17:49 Reaguje na Jan Šimůnek
Něco tak stupidního v době všeobecného sucha (nebo minimálně velkých srážkových výkyvů) může hájit jen ten chorý člověk na Hradě. Co je na tom pozitivního? Že se zničí poslední zbytky něčeho, co aspoň trochu funguje, tedy vodní toky? Dopadne to stejně jako podpora železnice - přes všechny snahy se podíl přepravovaných nákladů po železnici nezvyšuje, protože překládací stanice nikdo nechce ani povolit, ani se nedá dosáhnout pružnosti a dostupnosti silniční dopravy. Ani se nedá domyslet, co by se dosáhlo projektem za stovky miliard, který je už od počátku nefunkční a poškozující životní prostředí. A to nejsem ekoterorista, naopak proti nim často bojuji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2020 13:49 Reaguje na Jan Šimůnek
Zcela neomylně špatně.
Vsadím gatě,že se nepostaví ani metr, ale vyčerpají se miliardy na "přípravné práce". Jakmile čučkař zmizí na smetišti dějin, potichu se na vše zapomene.
Odpovědět
Ra

Radek

2.10.2020 13:44
Ekologické organizace blokují všechno, dálnice, obchvaty, letiště i vodní cesty, např. jez u Děčína a u Přelouče. Spousty lidí je zasaženo tímto ekoterorismem.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.10.2020 13:59 Reaguje na Radek
Některým lidem na druhou stranu nevadí vyhodit stovky miliard za projekt, který se nezaplatí a navíc poškodí krajinu... No neber to. :-)
Odpovědět
KP

Karel Procházka

2.10.2020 19:20 Reaguje na Petr Eliáš
Pane Eliáši, Vy to platit nebudete, ale EU + Čína. Pro hlupáky je kanál nesmysl, pro strategické investory je nutnost. Víte, že kanách chtěl postavit už T. Baťa ? Stihl jen kousek z Otrokovic do Slovenské Skalice. Baťa na něm chtěl přepravovat uhlí. Dnes se počítá s přepravou automobilových součástí z Asie do Evropy a Skandinávie. Víte, že např. švédské Volvo vlastní Asiaté? Nemuseli by obeplouvat celou Evropu. Koukněte na mapu, jestli víte co to je.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.10.2020 19:57 Reaguje na Karel Procházka
Vy jste dobře naivní...
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:27 Reaguje na Petr Eliáš
Ne, ten není naivní...
Odpovědět
sv

2.10.2020 20:08 Reaguje na Karel Procházka
A to jste si vycucal z kterýho prstu, že to bude platit EU nebo zlodějská čína?
Kdyby Bata žil dnes, tak se fantasmagoriím hradního čučkaře vysměje. Dobře totiž věděl, že na to čem se dá vydělat dnes může být zítra (nemluvě za 90 let) na bankrot. A na stavění ztrátových nesmyslů, ho neužilo.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:27 Reaguje na Karel Procházka
Vám dneska ty blbosti ale jedou, co?
Máte alespoň vzdálenou představu o tom, jak vypadá financování Čínou :o)?!
Máte elementární představu, proč by EU, kde je kladen zásadní akcent na ekologičnost - neboť jim už došlo, že jedeme do háje - proč by měla platit tuhle stavbu?
Máte snad dojem, že jestli bychom to neplatili my, je dobrý nápad zrealizovat takovou megalomanskou zhovadilost?
Napadlo vás někdy, že od časů Bati se hooodně změnilo?
Na vašem místě bych se do komentů moc nepouštěl, neboť jste systematicky hodně daleko mimo.
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

3.10.2020 00:05 Reaguje na Karel Procházka
No právě.

Ty kanály měly smysl v době, kdy se jimi dopravovalo mnoho základních surovin, u jejiž dopravy moc nezáleželo na čase doručení. Moderní ekonomika a například blízký úplný konec těžby černého uhlí na Karvinsku a později i v celém Slezsku nastavuje úplně jinou situaci. Stejně tak vůbec nechápete, že ten Baťův kanál je naprosto nesrovnatelné dílo oproti DOL...
Odpovědět
ab

ales basta

2.10.2020 17:28 Reaguje na Radek
ano , mate pravdu , uplnou pravdu ,
ale toto prece nema nic spolecneho s debilni myslenkou kanalu , na ktere budou hajzli dojit stat za nesmyslne studie . z nasich dani . zvanime o kanalech , nemame silnice , dalnice . . . . . , zlati komunisti , ti alespon neco vybudovali za tech padesat let .
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2020 14:41
Byl bych v klidu. DOL nemůže v objektivním environmentálním řízení projít, to už bychom mohli plánovat kulaté čtverce.
A pokud by prošlo , lze se dožadovat u nezávislých soudů přezkumu této megalománie.

Spíše mne zaujala odpověď na nevyřčenou otázku, z čeho se to bude platit. A tady je dějová linka jasná , zaplatí to EU z prostředků na kompenzaci útlumu uhelného průmyslu pro heslo EGD o přechodu na bez-emisní společnost.
Nepochybně se tento záměr stane zájmem č.1 stavební lobby, zkorumpovaní politici si také přijdou na své / i ti krajští/.
Bylo by zapotřebí toto rakovinné bujení nekompromisně vyříznout z těla české společnosti.
Proto je nezbytné podpořit stranu, která není spojena s korupčním jednáním z minulosti. Nikdo jiný než Piráti mě nenapadá.
Lépe si dát jointa, než se kochat výhledem na zprzněnou krajinu s DOL.
Odpovědět
DA

DAG

2.10.2020 14:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
No jo Piráti mi ve volební kalkulačce vychází nejlépe, ale co se týče ochrany přírody a energetiky, tak si je vodí ekoteroristi z HD a GR P a podobně. Takže pro mě nepřijatelné.
Odpovědět
ab

ales basta

2.10.2020 17:31 Reaguje na DAG
je to tak
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2020 15:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je šílený, ale já si myslím, že je to trochu jinak. Nikdo nic stavět nechce, je to natolik evidentní blbost, že to chápou úplně všichni (mimo ruského bota Šimůnka, ten to nemá na ramce).
Jde čistě o dojení státního rozpočtu na "přípravné práce", kde se vyfakturují miliardy za nic, vovčanům se zase zvedne žlab a oligarchie bude mít daší zlatou žílu.
Sám soudruh nejvyšší dávno říkal, že není politik a že bude stát řídit jako svou firmu. A když těžební společnost narazí na zlatou žílu, vytěží ji do dna.
Odpovědět

Pavla Žídková

2.10.2020 17:52 Reaguje na Pavel Hanzl
S tím nelze než souhlasit, máte plnou pravdu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.10.2020 20:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Tentokrát plný souhlas.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi ANO. Ti lumpové, přisátí na naše prachy ve státním rozpočtu se řídí stejnými pravidly jako ostatní paraziti: nemusí pršet, stačí když kape...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 21:38 Reaguje na Jindřich Duras
Legrační je, že (skoro) všichni vědí, že je to neproveditelné z hlediska ztrátovosti, ale studii proveditelnosti zadají. A také jsem slyšel, že paraziti jsou prospěšní (co tě nezabije, to tě posilní-)
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 22:01 Reaguje na Karel Zvářal
Aby organismus neuhynul, musí ale držet parazity na únosné míře. Navíc dobrý parazit ví, že nesmí umořit hostitele, ale šetřit si ho...
Jenže teď testujeme, jestli organismus = stát a hlavně občané ty parazity udrží v mezích. Paraziti, co máme my tady, sami žádné meze ovšem nemají a klidně pošlou svého hostitele do kolen...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 22:15 Reaguje na Jindřich Duras
Dovedl bych pochopit nadšení pro ekodopravu, když byl vodní blahobyt a plošně se meliorovalo. Ale po letech, kdy byly průtoky v jednotkách procent průměru, opakovaně se ukazovaly hladové kameny, tak mi tyto snahy přijdou jako chucpe, přičemž ještě oponenta mají za hlupáka!-) Jak chtějí zásobovat kanál, když bude minimální průtok hlavníh řek, a i z něj se bude odpařovat či ztrácet voda jinak? Prostě divadlo...
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.10.2020 20:32 Reaguje na Karel Zvářal
Souhlas. Ale nejen to.

Spíš jde o to, aby se pochopilo, co je zač ten kapitalismus. Zatím, zdá se, že někteří trochu kulhají v poznání. :o)
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.10.2020 20:38 Reaguje na Jindřich Duras
Mám ďábelskou otázku : Není největší parazit sám tento systém ?

Moje odpověď : Ano je, a ví, že když bude rdousit do 5% svých občanů, tak se nemusí obávat ani provádění genocidy.

Na druhou stranu - úloha vzdělanců v dějinách je .... a zde si doplňte za domácí úkol podle svého svědomí. Tuším, že zde by bylo názorů mnohem více, než možností reálných.

<rýpal lesní>
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2020 14:04 Reaguje na rýpal lesní
Napřed je ale potřeba pojmenovat ten systém, který kritizujete.
Je to systém korporátní vlády, kde ministři jsou manažeři velkých korporací (Schillerová, Havlíček, Brabec) a stát je spíš jen servisní organizace a vytváří pro korporáty zákony (dotace na biopaliva, zemědělské dotace, systém čerpání strukturálních fondů atd).
Autor tohoto systému se jmenoval Benito Mussolini a taky říkal, že bude řídit stát jako firmu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2020 15:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
To korupční jednání v minulosti byl skutečný čajíček proti tomu, co jede dnes.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

2.10.2020 17:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Neobhajuji současnost, ale máte krátkou paměť...
Kolik stála např. studie OH v Praze za Béma?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2020 22:34 Reaguje na Jaroslav Studnička
Netuším. Vysvětlete.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.10.2020 08:53 Reaguje na Pavel Hanzl
100 mil Kč za nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2020 20:37 Reaguje na Jaroslav Studnička
100 mil. za možnost pořádat olympiádu. ANO, byl to nesmysl a namistovaný názor, protože olympiáda je za odměnu a tu si skutečně nezasloužíme.
Jenže dnes se ročně vyhází 100 mega jen na nesmyslný DOL. Další miliardy možná desítky až stovky miliard jdou do gigantické korupce. A to nejsou jen rozkradené EU dotace, za které jsme si měli dobudovat infrastrukturu a dostavět dálnice železnice, OZE atd. atd. A co jsme vybudovai??? Ani ťok.
Odpovědět
IP

Ivan Pt

2.10.2020 23:25 Reaguje na Jaroslav Studnička
neobhajuji naše papaláše, kradou, ale zkuste si spočítat nebo zjistit kolik stál kilometr tunelu ve Švýcarsku, v SRN, GB,.... a kolik Blanka a další.... vůbec nevybočuje z cen, bohužel pro vás. Jinak Blanka je plně vytížená a když jí zavřou, tak všichni čumí jak je Praha neprůjezdná, takže spíš křičte na současné radní, že nejsou schopni nic podobného dodělat.... to je smutné
krade se všude, nebojte.
Optimista je pouze neinformovaný pesimista
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2020 14:06 Reaguje na Ivan Pt
Blanka byla dvakrát dražší, než se původně myslelo, ale taky dvakrát delší.
Odpovědět
ab

ales basta

2.10.2020 17:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
👍 , ale jointy neeeeee !
Odpovědět
li

2.10.2020 18:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Neměli korupční jednání,protože nebyli i korýtek.Jestli si myslíte,že jsou to samí Mirkové Dušínové tak vás zklamu.Jsou to novodobí komunisti.Nejdřív něco udělat a až pak se ptát nebo čekat na reakci.Bydlím v Praze a Hřib se teda předvedl.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2020 18:36 Reaguje na
V Praze, tam je blaze. Vážně- pro životná prostředí se dělá více než v minulosti.
Odpovědět
IP

Ivan Pt

2.10.2020 23:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
a co jste vy osobně spočítal? co jste Vy postavil?
Je to obrovské, bez diskuse, ale Panamský průplav? Suez? uklidním vás, uplně stejně řvali vám podobní a měli uplně stejné argumenty na začátku. Známý jezdí říční plavbu v Holandsku a Německu a rejdař těžce vydělává a dobře platí,
Odpovědět
sv

4.10.2020 15:32 Reaguje na Ivan Pt
A co mají fantasmagorie o "dobře vydělávajícím rejdařovi" společného s miliardovými ztrátami, které v současnosti generují betonová monstra typu Dunaj-Mohan-Rýn? Mimochodem, zjistěte si jak dopadl stavitel Panamského kanálu Lesseps, abyste příště nebyl za vemeno.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 17:49 Reaguje na
Jenže ten těžce podcenil rozdíl mezi pouští v Suezu a tropickým pralesem. Dělníci mu umírali jako mouchy na žlutou zimnici (a další tropické choroby). Podcenil i působení klimatu na techniku. Pak přišli Američané a předvedli, že to jde. MMCH, jako doktora měli člověka, který podal důkaz, že žlutou zimnici přenášejí komáři.
Odpovědět
sv

4.10.2020 19:01 Reaguje na Jan Šimůnek
Přišli a dokázali především to, že to jde za MNOHONÁSOBEK Lessepsem původně tvrzených nákladů. My nejsme v pozici Američanů, kteří potřebovali snadnější přístup do obou oceánů pro své válečné námořnictvo, takže pro ně náklady na stavbu ani případné zisky z provozu kanálu nehrály roli. My jsme (potažmo hradní čučkař je) v pozici Lessepse, který lhal, aby nalákal investory na svůj vyfantazírovaný projek, který dle jeho představ byl absolutně nerealizovatelný.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.10.2020 09:13 Reaguje na
Jenže ty náklady právě padly na rozdíl v klimatických podmínkách a podobné faktory. Náklady na objemy přesunuté zeminy Lesseps spočítal dobře.

Pro nás by zcela jistě bylo výhodné být dopravním uzlem uprostřed Evropy. A náklady silně závisejí na způsobu počítání (včetně toho, co se bude počítat ještě jako kanál, a co jako paralelní stavby).
Odpovědět
sv

5.10.2020 15:35 Reaguje na Jan Šimůnek
Nesmysl. Zkuste si znovu přečíst můj předchozí komentář, když jste to napoprvé nepochopil. JE všeobecně známo, že Lesseps náklady na stavbu a nutnou dobu výstavby Panamského kanálu záměrně významně podhodnocoval, aby přilákal více soukromých investorů, kteří by jinak do tak extrémně nákladného a riskantního podniku nešli. Vždyť taky proto byl po krachu projektu souzen za zpronevěru a odsouzen. Jen kvůli vysokému věku a celkové zchátralosti trest nenastoupil (v tom je mu hradní čučkař podobný). Američané museli zaplatit za stavbu mnohonásebek lessepsem plánovaných nejen kvůli vysoušení močálů a desinsekci, ale i kvůli tomu, že lesseps lhal o skutečných nákladech na stavbu, stejně jako si hradní čučkař vynutil zfalšovanou (co zfalšovanou - z prstu vycucanou) studii proveditelnosti, kde jsou náklady záměrně podhodnoceny a případné zisky giganticky přestřeleny. Žádný dopravní uzel s z ČR díky DOLu rozhodně nestane. Jsou to jen vlhké sny hradního čučkaře.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2020 11:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tato premisa by platila, kdyby byly v dosavadní práci pirátů nějaké výsledky. Holomčík "chrání" vodní zdroj ale neumí podat ani pořádně interpelaci. Elfmark slibuje kulatý stůl, aby poté nebyl. Jedině Berg se trefil do černého díky tomu, že tam žije. Ale přínos pirátů zatím nic moc. Jen tah na to, dostat se nějak k lizu. Takže mám pochybnosti. A právě proto bych se nenechal zlákat ani na ten joint, pak to člověku správně nemyslí. Je líp zjistit, komu ku prospěchu a kdo je domluven předem. <rl>
Odpovědět
sv

4.10.2020 15:37 Reaguje na rýpal lesní
No, na "tahu" museli být ti, kteří na tomto nerealizovatelném šílenství participují. Jinak než ožralé je hradní čučkař o své fantasmagorii přesvědčit nemohl.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.10.2020 20:49 Reaguje na
Pokud můžu z historie faktů něco potvrdit, tak vezměte za svědecky prokázané, že to původní nápad nynějšího obyvatele Hradu nikdy nebyl, vyjádřil se k němu až poté, co za ním přišli lidé z ČSSD hned, co se původci námětu stavby ( ODS ) od této šance na tunel odvrátili směrem k velké privatizaci.
Obojí za bedlivého sledování lidovci všech tehdejších forem, včetně zbytků v STB, transformované na úřad nějakým Bendou. Po vzájemném padnutí si do náručí pak započala éra společného postupu ve smyslu : každý chvilku tahá pilku.
<rl>
Odpovědět
MM

Milan Milan

9.10.2020 11:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jistě, zaplatí to EU z nějakého dotačního programu (teda i z našich odvodů do jejich nenažrané kasy), a my se na oplátku vzdáme některých našich zvyků, kulturních nebo národních tradic a práv......
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 15:05
Doufám, že někdo předloží studii, kolik čeho dovezou po vodě okolní země (zejména D, A, SK, PL), které mají možnost lodní dopravy a kolik to činí procent z celkového objemu. A co se plánuje po kanále vozit, když končí uhlí, les než vyroste nový..., a pro ostatní zboží máme hustou síť železnic a dálnic.

Ale ty vynaložené stamiliony developerům a lobistům se někde projevit musí, takže opět jdou s návrhem na vládu, domnívám se však, že tam to (těsně) neprojde. Argumentů proti je více než při vousatém plánování, zejména suchá epizoda posledních let. Takže této přežité megalomanii je třeba stanovit stopku, jelikož je to jen penězovod pro úzkou skupinu lidí, na který budeme doplácet všichni.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.10.2020 15:35 Reaguje na Karel Zvářal
Nic se dovážet nebude. Jediné co bude plout v kanálu bude plovoucí mauzoleum ve kterém bude odpočívat ,,nejvelkolepější stabilizátor české společnosti,,.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:31 Reaguje na Karel Zvářal
Studie jsou - ale těžce cinknuté...
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2020 16:05 Reaguje na Karel Zvářal
Ono když propojíte tři dosud oddělené, nebo jen v blízkosti moře propojené komunikační soustavy, tak dostanete novou kvalitu. Moci se dostat z Černého moře na Balt lodí může být docela zajímavá alternativa oproti obeplouvání Evropy nebo překládání na kamiony.

Další věcí je že takové dílo může mít i vojenský význam. Za WW2 byly na některých bojištích používány říční monitory.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.10.2020 16:50 Reaguje na Jan Šimůnek
Čtyři odpoledne a už ... ;-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 15:14
Zajímavé je též ilustrační foto bez jediné lodi, že by náhoda?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2020 15:27 Reaguje na Karel Zvářal
Myslím, že ten dron musel létat hodně dlouho, než našel jediný okamžik, kdy tam žádná loď není. Jinak je tam asi děsivý frkér!!
Odpovědět
MV

Martin Vlk

2.10.2020 16:05 Reaguje na Karel Zvářal
Ono těch lodí neplují kvanta. Víte pane, na loď se toho vejde mnohonásobně více než na kdejaký vlak. Proto jich může plout o mnoho méně, v klidu a potichu a s asi 9x menšími energetickými nároky než vlak a asi 75x menšími energetickými nároky než kamion při stejné váze.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.10.2020 16:23 Reaguje na Martin Vlk
A stejně budete ty vlaky a kamiony potřebovat. Z jednoho prostého důvodu. Loď po souši nejezdí. :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2020 16:07 Reaguje na Petr Eliáš
Ano, ale co se přeloží na lodě, o to se ulehčí silnicím a železnici.
Kolik jen denně potkávám kamionů s palivovým dřívím. A přesně tohle je materiál, kterému nehoří termíny, nekazí se, a tudíž by se dal po vodě dopravovat.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.10.2020 12:58 Reaguje na Jan Šimůnek
Jasně...a všechny zpracovatelské závody se přesunou ke kanálu aby se to dřevo nemuselo vozit kamiony...
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 13:51 Reaguje na Petr Eliáš
Palivové dříví zase tak sofistifikovanou technologii nepotřebuje: Nějakou pilu a nějaké štípače. A pozemek na uskladnění jednak nezpracovaného, jednak zpracovaného.
Odpovědět
MM

Milan Milan

9.10.2020 11:13 Reaguje na Jan Šimůnek
Doprava na kanálech tak nefunguje. Podle určení a počtu manipulačních míst kolem kanálu budou i přístavy, překladiště, koleje, jeřáby, parkoviště nebo kontejnerová pole. Ve finále to bude mít na krajinu a dopravu kolem kanálu spíše negativní vliv.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 16:35 Reaguje na Martin Vlk
Zdá se, že jste člověk z branže, takže kromě chytlavých frází prosím napište vlastní článek, kde najdu odpovědi z první části příspěvku. Protože já bojuji za dovoz surovin přes půl zeměkoule, které přitom máme doma! Tím by se tak odlehčilo veškeré dopravě...

Ale chápu, každá loby si chce přijít na své, tedy i rejdaři. Mně stačilo, když loni či předloni museli vytvořit na Labi umělou vlnu, aby naši výrobci lodí mohli poslat svůj produkt (3 ks?) do Hamburku. Už jen z tohoto důvodu vidím tento projekt jako beznadějně utopistický, že ani Thomas M. by se pod něj nepodepsal.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:33 Reaguje na Martin Vlk
Máte pravdu, energetické nároky jsou skutečně menší. Ovšem nesmíte do nich započítat všechny stavební práce, přístavy a jejich provoz, udržování plavební dráhy - a také totální doničení zbytků přírodního prostředí, co tu ještě máme!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2020 22:45 Reaguje na Martin Vlk
Trochu jste se jen spletl, ty tunokilometry vychází dobře na moři a na Dunaji, když plujete po proudu.
Důkaz: právě na Dunaji, což je vodní dálnice, se žádná doprava nekoná. Proč? Protože je to celý prostě jen úplná blbost.
Po Baťáku jezdí turisti a kluci na pálavách, prostě nejsme v roce 1930, kdy se řešilo, jestli to není celá fakt na cypa. A bylo to na cypa už tehdy, což třeba pan bot Šimůnek nepochopí doteď.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.10.2020 21:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Poslušně hlásím, že to bylo na cypa i po válce, a Komanči na to neskočili. Tak včil se o to snaží Apači a Čejenové. Ti Apači jsou jak známo čestní a chtějí to jen zjistit, zda by to byl obchod, ale ti Čejenové jsou čeládka ožralá, loupeživá a podvodná a uzavřeli obchod již dopředu, roky se ožírali kořalou od bílého muže, a nyní, když došlo na tuhle věc se z toho budou chtít vyvléct a tvrdit, že byli proti. V téhle lokalitě dosti častý jev. ( keywords : vinné stezky, vinaři, cykloturistika, baťův kanál, lodičky, zážitková turistika, dopravní infrastruktua, ubytování v soukromí, demokracie, pseudodemokracie, ekologický aktivista - nepřítel lidu ).
<rýpal lesní>
Odpovědět
Anyr

Anyr

2.10.2020 16:05

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2020 22:47 Reaguje na Anyr
Hlásím souhlas, než vás smažou. Což asi musí smazat, tohle výrazivo sem nepatří.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.10.2020 23:34 Reaguje na Anyr
Naprostý souhlas. Lidi, kteří DOL schvalují a prosazují, jsou vyčuraní kreténi.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.10.2020 08:14 Reaguje na Majka Kletečková
Já chci také smazat. Jak to, že mne nikdo nesmazal?
To je nespravedlivé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2020 08:45 Reaguje na Majka Kletečková
Protože píšete pravdu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2020 16:09 Reaguje na Anyr
Je to "podle sebe soudím tebe". Prostě, kdo s vámi nesouhlasí, měl v embryonálním vývoji nedostatek jódu. Jenže oni si mohou přesně to samé myslet zase o vás.
Odpovědět
MV

Martin Vlk

2.10.2020 16:18
Konečně po dlouhé době pozitivní zpráva. Už aby se to konečně postavilo. Každý kousek dobrý. Konečně ta naše "ekologická paka" budou mít příležitost vidět, že taková stavba je skutečnou záchranou pro naši přírodu. Jiným, ekologičtějším způsobem, zkrátka náklady vozit neumíme. Železnice je sice taky fajn, ale kdyby po ní mělo jezdit všechno, nestíhali bychom ani vyměnovat ojeté kolejnice (tzn. přetavit). Vodní hladina má nejenom velmi nízký odpor, ale hlavně se také neopotřebovává. Zkrátka nic lepšího neznáme. Kanál není investicí na pár let. Tato stavba tu může být stovky let a stále sloužit. Její ekonomický přínos je tedy obrovský. Ekobláboly, že se nevyplatí jsou tedy hloupé a velmi krátkozraké.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.10.2020 16:31 Reaguje na Martin Vlk
Ale proboha, ten projekt je čistá zhovadilost. Vložené investice se nikdy nevrátí a ještě k tomu si zničíme přírodu. Bude to akorát černá díra na peníze, ve které se za těch 40? let výstavby ztratí desítky miliard. Chápu, je to vlhký sen hradního dědka a šíbru na něj napojených (proto za DOL tak lobují), ale jinak to je čistá zhovadilost.
Odpovědět
KP

Karel Procházka

2.10.2020 19:28 Reaguje na Petr Eliáš
Pane Eliáši, Vy to platit nebudete ale EU a Čína. Chcete urážet jednoho z nejlepších podnikatelů první republiky T. Baťu ? Také ho nazvete vlhkým dědkem? Jemu nesaháte ani po kotníky, člověče. Škoda, že on kanál nedokončil, pak byste zde zbytečně neplkal.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 19:34 Reaguje na Karel Procházka
Jsem si jist, že T. Baťa by DNES do toho nešel. Tehdy nebyly soláry, větrníky, plynovod, ani jádro, takže toho uhlu se protopilo ohromné množství. Kromě dílů pro Volvo, co ještě se má vozit touto pomalou cestou?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.10.2020 19:44 Reaguje na Karel Procházka
Copak Baťa chce tuto zhovadilost stavět? :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2020 16:10 Reaguje na Petr Eliáš
Chtěl to postavit. Rozestavěl kanál do Otrokovic a pak to ukončila válka.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.10.2020 16:47 Reaguje na Jan Šimůnek
Chtěl jenom zlevnit dopravu lignitu z Hodonína do Zlína.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.10.2020 21:29 Reaguje na Karel Procházka
Hrozné kecy, pane Procházko :o)! Zaráží mě, že je dneska někdo ještě schopen takhle uvažovat!
EU to nezaplatí, protože tenhle pitomý kanál se součástí evropských vodních cest nestane
Čína se hrne do všeho, jenže s vidinou následné ekonomické závislosti, jak předvádí všude po světě - takže taky NE!
Tomáše Baťu tady nikdo neshazuje, ale spíše ty, kteří argumentují jeho úmyslem - protože ten odpovídá době před zhruba 100 lety. Jenže tam už nejsme.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.10.2020 21:39 Reaguje na Jindřich Duras
Souhlas. Ohánět se Baťou, to je jako by navzdory situaci v lesích se odvolávali na legendární lesnické postupy v minulém století, kdy prim hrál smrk. Ten pán, jež zavedl u nás pojem tunelář, se o další podobný tunel zasazuje, což je jeden z mnoha jeho omylů, které si nedokáže přiznat, ač sám říká, že jen blbec nemění své názory...
Odpovědět

Pavla Žídková

2.10.2020 17:55 Reaguje na Martin Vlk
Určitě by se tato stavba vyplatila, kdyby byla voda, překládací stanice, zničená příroda a chuť nedopravovat po silnici. Zatím z těchto věcí nemáme ani jednu, jen bezbřehou touhu napakovat se na projektech, EIách, posudcích a průzkumech.
Odpovědět
JD

Jiří Dlouhý

2.10.2020 18:39 Reaguje na Martin Vlk
Možná byste si měl projít tu studii proveditelnosti. Přepravní kapacita kanálu je obdobná, jako kapacita dvojkolejné elektrifikované železniční trati, na které je souběžně provozovaná i osobní doprava.
Jděte se zeptat Němců, jak jim krásně funguje kanál Rýn-Dunaj. Ekonomicky totální fiasko, vše zachraňují jen výletní parníky, doprava materiálu rok od roku klesá - například na všechny kontejnery přepravené za roky stačí cca 4 jízdy jedné kontejnerové lodě.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:39 Reaguje na Martin Vlk
A čo si predstavujetě pod tým "záchrana naší přírody"?
Ano, vodní hladina se neopotřebuje - ale co dno, které se periodicky bagruje?
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

2.10.2020 16:54
Někdo prostě žije v iluzi, že slunce bude svítit i v noci, jiný že voda poteče do kopce.
Odpovědět
va

vaber

2.10.2020 17:11
propojení severu s jihem může být rozumné ,zkrácení dopravní cesty ušetří náklady i životní prostředí a jak bude využíván ukáže budoucnost ,riziko podnikání je vždy
voda v krajině nikdy škody přírodě nedělá ,voda v krajině znamená život,kdy to zelení mozci pochopí, možná tak škodí člověku ,ale většinou je to jeho chyba
je trochu s podivem že zelení najednou počítají peníze za stavbu ,když jindy mají návrhy které by ekonomiku zničily
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:43 Reaguje na vaber
Zkrácení dopravní cesty... lodě budou ale kamzíkovat přes značné převýšení...
Riziko podnikámí je vždy - to ano, ale tady "podniká" někdo za cizí prachy a riziko nesou daňoví poplatníci. To mně zas tak normální nepřijde.
Voda v krajině JE samosebou třeba - ale v kanálu, který místy vede nad zemí a tak? To je jiná, ne?
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2020 16:13 Reaguje na Jindřich Duras
Je to voda v krajině (průsaky, odpary apod.). Budou u toho pomocné nádrže apod. (další voda v krajině), bude nutno občas uměle pumpovat vodu zdola nahoru (trochu to pomůže za sucha) a mnoho dalších věcí.

K tomu zajištění zaměstnanosti a další sociální dopady.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.10.2020 21:32 Reaguje na Jan Šimůnek
Jojo, pumpovat vodu nahoru v kanálu, to a opravdu hooodně pomůže :o)!
Mimochodem, odkud? Z Dunaje? Už o tom někdo jednal s Maďary? Se Slováky jen v úrovni obecné deklarace, což po změně po volbách už nic neznamená.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 08:55 Reaguje na Jindřich Duras
Spíš z přehrad na našem území. I těch, které jsou ve stádiu plánování.
Odpovědět
va

vaber

2.10.2020 17:23
budování kanálu nevratně změní krajinu, zničí lesní i zemědělskou půdu říkají zelení odbornící.
Kanál nebude širší než dálnice , kolik zabere půdy? a kolik se zabírá pro jinou výstavbu a navíc kanál nebude mrtvý ,jako jiná zabraná půda, bude v něm vodní život a do krajiny zapadne jako řeka
Odpovědět

Pavla Žídková

2.10.2020 17:57 Reaguje na vaber
Už jste v minulých pěti letech viděl, jak vypadá Labe, Odra a částečně i Dunaj? To je hloubka, co?
Odpovědět
KP

Karel Procházka

2.10.2020 19:33 Reaguje na Pavla Žídková
5 let nic neznamená. Průplav se nestaví na 5 let ale na 100 let a dnes 2.10.2020 se nám Morava málem vylévá z koryta ( Olomouc)
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:44 Reaguje na Karel Procházka
Ano, těch 100 let mě právě děsí...
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.10.2020 21:33 Reaguje na Karel Procházka
Kanál na 100 let, ale nevratně zničené přírodní poměry...
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2020 19:27 Reaguje na vaber
Zapadne jako řeka? Mohou být i takové kanály.
Bývá na nich povolena pouze rekreační plavba rychlostí jen trochu vyšší, než chůze.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.10.2020 20:32 Reaguje na vaber
To, že kanál zapadne jak řeka, je čistá kravina...
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2020 20:49 Reaguje na Petr Eliáš
Ale to zas jo. Třeba francouzské kanály za těch třista, čtyřista let docela splynuly s okolím, místy vypadají přímo malebně. Na rekreační plavbu rychlostí svižné chůze jak dělané.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.10.2020 20:59 Reaguje na Viktor Šedivý
Tak francouzké kanály možná. Ale v koridoru DOL má být několik dlouhých tunelů, akvaduktů a zdviží. Vše to jsou ohromná železobetonová monstra. Navíc bude potřeba pravidelná údržba a čištění, jinak se zanese a už tak malebný nebude. :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2020 16:14 Reaguje na vaber
Zelení odborníci podporují chovy kůrovce. To na jejich charakteristiku bohatě stačí.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

2.10.2020 18:00
Jezevci na hradě se nepodařilo nás prodat mafiánům v Bamberku, tak se poučil, a prodal nás ČLR. Soudruzi se také poučili, a pojistili si premiéra pěknou půjčkou. Tady nejde o nějaký nefunkční průplav, ale o funkční penězovod.
Odpovědět
SR

Selský Rozum

2.10.2020 18:09
Nenechte se prosím vás obalamutit televizí, že je v Labe nesjízdné, protože je v něm málo vody. Nesjízdné je proto, protože poslední hráz a zdymadlo je v Ústí nad Labem. Když se na Labi mluví o katastrofickém such, tak tudy protéká cca 70-80 kubických metrů. Pro srovnání pro splavnost Vltavy od Českých Budějovic třeba až do Labe což je cca 230km stačí průtok 6 m/s. Tak kde je chyba?
Odpovědět
JD

Jiří Dlouhý

2.10.2020 18:34 Reaguje na Selský Rozum
Technicky chyba není nikde - chyba je ekonomická a ekologická. Celý kanál bude mít přepravní kapacitu jako dvojkolejná železniční trať na které je provozována i osobní doprava.
Odpovědět
KP

Karel Procházka

2.10.2020 19:41 Reaguje na Jiří Dlouhý
Každá přepravní kapacita je dobrá, již dnes je železnice Přerov - Bohumín přetížená a o rychlovlacích (Francie, Japonsko, Čína, Dubaj) se nám bude zdát ještě 50-100 let. Kanálem se budou přepravovat strojírenské výrobky, které nebudou expresní, např součásti aut. Čína - Skandinávie.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2020 20:50 Reaguje na Karel Procházka
"strojírenské výrobky, které nebudou expresní"
Jo, jasně, v automobilkách o Just In Time ještě neslyšeli.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 22:04 Reaguje na Karel Procházka
Jojo, o rychlovlacích se nám bude zdát ještě dlouho - zejména pokud vyhodíme prachy za DOL, tedy kanál Blanka...
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:47 Reaguje na Selský Rozum
6 m/s - tak chyba je asi zrovna tady?
Nebyl jste se mrknout v létě v Drážďanech nebo Magdeburku, když teklo oněch 60-80 m3/s? Možná byste pak nepsal takové divnosti.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.10.2020 22:05 Reaguje na Jindřich Duras
Jsem si ze srandy našel na Raftu kolik je limit pro sjízdnost z Vyšáku ... 16 kubánců za vteřinu. Při šesti to sice teče moc hezky, ale u Soumaráku:-))).
Odpovědět
SR

Selský Rozum

3.10.2020 09:19 Reaguje na Svatá Prostoto
To jste špatně pochopil. 16 m/s je momentální průtok pod přehradou. Protože je dost vody, tak vodohospodáři momentálně určili toto číslo. Přes léto je situace jiná. S vodou šetří a tak v drtivé většině z přehrady pouští minimum vody, což je těch 6 m/s
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.10.2020 17:32 Reaguje na Selský Rozum
Pochopil jsem to dobře, nicméně máte pravdu, že jsem se blbě vyjádřil. Nicméně z níže uvedeného odkazu je zřejmé, že při 6,7 m3/s průtoku ve Vyšáku je stav 70 cm. Limit sjízdnosti je přitom 60 cm. Při těch vašich 6 m3/s by to tedy bylo už silně na hraně, a to se bavíme stále o horním toku řeky s poměrně úzkým korytem a o limitu sjízdnosti pro rekreační plavidla, ideálně kanoe, bo okolo limitu je to na raftu už za trest.

http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_prfdata.php?seq=307036

Jinak průměrný průtok v Chuchli je 148 m3/s, a vaše tvrzení ... "pro splavnost Vltavy od Českých Budějovic třeba až do Labe což je cca 230km stačí průtok 6 m/s." ... je samozřejmě úplná blbost.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.10.2020 21:38 Reaguje na Selský Rozum
A jako přehradu máte na mysli?
A co myslíte tím "16 m/s"?
Třeba pro Slapy a Orlík je minimum 40 m3/s, v suchém létě cca 5 přidá Berounka, 5 Ohře, drobet Sázava a trochu i Labe. Ale na tom fakt sjedete max. na raftu :o)! Leda by celá řeka byla jedna hluboká zdrž navazující na druhou s plavebními komorami mezi => zničená celá řeka.
Navíc by nebylo v Německu (pokud se stále bavíme o Labi) nebude na co navázat, protože tam plavba odchází.
Odpovědět
SR

Selský Rozum

6.10.2020 15:12 Reaguje na Jindřich Duras
Mam na mysli Vltavskou kaskádu, která +/- na těch 15 m/s v Č. Budějovicích začíná a je za těchto podmínek splavná pro lodě do ponoru 1.3m . Samozřejmě že v poproudí řeka vodu nabírá, tak si vodohospodáři můžou dovolit pouštět na Slapech třeba oněch jak tvrdíte 40m/s. Se splavností to ale nemá nic společného, protože je to s řekou přesně tak, jak říkáte - je to jedna velká nádrž navazující jedna na druhou.
Odpovědět
SR

Selský Rozum

3.10.2020 09:35 Reaguje na Jindřich Duras
Samo že 6 m/s je málo, ale 60 m/s je MEGA vody. Jen je třeba s ní umět hospodařit. V Čechách máme na Labi vodní díla a proto u nás splavné je. Upřímně říkám, že Labe v Německu nemám nikterak zmapované. Mam ale takové podezření, že poslední hráz s komorou je právě v Ústí nad Labem a Němci už spoléhají pouze na přírodu a žádné vodní dílo na Labi nemají. Pokud je to jinak, dejte vědět. Rád se dovím více.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 09:00 Reaguje na Selský Rozum
Němci se netají úmyslem Labe zhruba od Hřenska až někam po Drážďany zcela uzavřít, aby zablokovali pro Česko přístup k Severnímu moři. Pochopitelně, blekotají nesmyslné žvásty o ekologii. I proto je DOL zajímavý - jako strategický faktor pro rozvoj našeho průmyslu.
Odpovědět
JD

Jiří Dlouhý

2.10.2020 18:27
Kanál se nikdy nepostaví, to jsem hodně přesvědčen. Kromě vyhozených peněz za další studii - tentokrát pro projednání EIA má ale jmenované usnesení jeden závažný háček a to "b) v rámci územní ochrany koridoru DOL iniciovat změnu vedení koridorů územní rezervy průplavního spojení dle výsledné varianty SP DOL, a to pro všechny tři uvažované větve." Znamená to, že po trase budou mít blokovaný rozvoj mnoha území aniž to s nimi kdokoliv jakkoliv projednal. A pak se tu někdo diví, že je odpor proti jakýmkoliv stavbám - pokud se věci napřed participativně neprojednají a poté teprve začnou schvalovat budeme v situaci blokování.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2020 22:52 Reaguje na Jiří Dlouhý
Tohle je typické jadnání totalitního státu, což jsme si my sami zvolili v posledníc všech volbách za posleních asi 8 let. A pokračování bude ještě horší, tenhle svět není stavěn pro blbý.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2020 11:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Můj dojem je ten, že se jedná o poněkud delší nepřetržité časové období, cca jedno století a kousek, pokud se jedná o totalitu, před tím se to jmenovalo císařství a nebylo to jiné. <rl>
Odpovědět
JD

Jiří Dlouhý

2.10.2020 18:32
V komentářích na stránkách STUŽ je i celý materiál do vlády ke stažení - doporučuji si studii proveditelnosti prohlédnout - 11 km dlouhé tunely, výtahy pro nákladní lodě s rozdílem hladin 100 m, technici se vyřádili. Na Slovensko tunelem pod Bílými Karpaty, no neber to.
Drobnost je, že na Slovensku o DOL nikdo ani neuvažuje, celá studie je založena na jednom dopise jakéhosi subalterního úředníka ze Slovenska, kde píše, že o možnostech výstavby kanálu budou diskutovat. A to bylo za Ficovy vlády, současná vláda je daleko víc nasměrována k udržitelnosti, takže ani náhodou o tom nebudou uvažovat.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.10.2020 19:42
Velmi hodnotná a odborná diskuse! Většina o projednávaném úseku a jeho technickém provedení neví zhola nic, ale už to předem odsoudila. Pouze
asi z principu. Kdyby tak postupovali naši předci, tak jsme zůstali v jeskyních a nikdy nic nepostavili. Počkejte do pondělka a hlavně si zjistěte maximum o možných variantách, kudy má být kanál do Ostravy veden. Minimálně polovina trasy na našem uzemí může vést už stávajícími vytěženými štěrkovnami a kanál nepotřebuje kvůli spádovým poměrům a profilu nikdy tolik vody jako zesplavněná řeka. Pokud jste viděli kanály v zahraničí,
tak mají často takřka stojící vodu a k napájení slouží mnohde říčky a ne nějaké veletoky. Vybudování celého kanálu je asi těžko průchodné a i proveditelné, ale úsek do Ostravy nemusí být až takovým nesmyslem, jak tu mnozí tvrdí. Je to věcí názoru a taky vize do budoucna. Jinak u "snědeného krámu" je nereálné asi i to málo a tak jsem zvědav na výsledek toho jednání. Mimochodem se o tom uvažuje minimálně 100 let, za války
se už začalo a po ní byly jiné priority. V 70 . letech odplulo klikatými meandry z Bohumína-Kopytova pár lodí, ale to šlo o plavbu přírodním tokem
i s jeho zákruty a mělčinami pomocí vzedmutí hladiny vodou z přehrad. Kanál či splavnění v té době zařízly problémy v Polsku a tak tu zůstal pouze provizorní přístav( spíše uvaziště lodí v proudu řeky). Vždy se najdou odpůrci i zastánci jakýchkoliv staveb i s jejich argumenty vycházejícími
z neznalosti projektu a jeho přínosu pro danou aglomeraci. Už za císaře pána rozměřovali geodeti trasu kanálu na polích dědy v Kopytově a dosud
se vybudovalo za války pár kilometrů v Polsku. Takže já si počkám do pondělka a nebudu diskutovat, když už čekám celý život, zda tu bude či nebude ten kanál. Zdar vaši "odborné" diskusi a zbytečně vyplavenému
adrenalínu.
Odpovědět
JD

Jiří Dlouhý

2.10.2020 20:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud jsem něco nepřehlédnul, tak tady nikdo nediskutoval o úseku do Ostravy, i když i k němu jsem slyšel dost výhrad. Problém je, že i kdyby jsme vynechali ekonomické a ostatní problémy české části, Německo mnohokrát jasně deklarovalo že Labe do plavební třídy Vb nikdy nepřevedou, do Polska by to byla v nejlepším případě plavební třída Va a Slovensko o výstavbě DOL vůbec neuvažuje - a tam má být cca 100 km. Až budu tyto drobné "problémky" odstraněny, tak se vůbec dá o nějakých plánech bavit a utrácet desítky milionů na další a další studie.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.10.2020 21:05 Reaguje na Jiří Dlouhý
Já si zase myslím, že vláda bude jednat pouze o úseku
z Polska do Ostravy a zbytek nebude předmětem jednání.
Proto je zbytečné se celou trasou kanálu zabývat. Je
zajímavé, že naši předci v tom problém neviděli a my
jich nacházíme stovky. Oni prostě budovali a nekecali,
neprotestovali a něco po jich zůstalo. Po nás zbudou
stohy papírů a rozbité cesty, mosty, železnice a zanesené
řeky sedimenty tak, že brzo jimi neproplují ani výletní
lodě. Mi už je to teoreticky jedno, ale divím se
krátkozrakosti těch mladších, kteří nevidí všechen ten
úpadek. Sklady, hypermarkety, montovny a satelitní
městečka nejsou úspěchem, ale úpadkem stavebnictví
a architektury. O přištipkářském průmyslu a o dopravních stavbách platí totéž a tak zaostáváme i za tou kdysi rozvojovou Asií, která umí vše vyrobit levněji a staví
rychlotratě tempem o kterém pouze můžeme snít. Tam se
učme a ne v zaostávající Evropě, která spěje k
sebedestrukci a ještě si hraje na největší mudrce.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 21:10 Reaguje na Břetislav Machaček
K té Ostravě to má význam, ale oni mají projednávat všechny tři větve, což je právě ta utopie, o které se bavíme.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2020 11:16 Reaguje na Karel Zvářal
ODS má ráda salámečky, Karle. :o)
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:51 Reaguje na Břetislav Machaček
Ano, tak se postupuje. Nemá cenu se bavit o celém, ale jenom o části. Pak o další. A když už máme tohle, tak tu šílenost doděláme... Salámová metoda se tomu říká...
A netřeba přesně zkoumat technické řešení. Chyba není v technice, inženýři svoje umí. Chyba je v principu. V ekonomice. V zásahu do krajiny a vodních toků.
V Asii bych se učil jen velmi opatrně. Zatím mají zničeno neuvěřitelně území, cena lidské práce roste a najednou se ta optika mění...
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

2.10.2020 20:27
Myslel jsem si , že zde až tak političtí diskutéři nebudou a diskutující bude zajímat opravdu něco ekologického nebo alespoň ekologicky se tvářícího .Bohužel spletl jsem se. Co je ekologičtějšího než lodní doprava ?? Proč po "revoluci " jaksi mávnutím privatizačního proutku zmizela železniční nákladní doprava , druhá nejekologičtější doprava - cargo - proč? Vše se přesunulo na naše jedinečné silnice a ekologie a ekologové ??? Nic, ticho po pěšině. Na každém nádraží byla nákladní rampa, vozil se písek, byla sila na obilí, nakládací rampy na dřevo, železo..... Propojení DOL jakkoli se zdá nákladné a pro někoho neuskutečnitelné smysl jednoznačně má. Paní Žídková, paradoxně v době všeobecného sucha a srážkových výkyvů DOL může napomoci hospodaření s vodou. Takové splavnění toku znamená spoustu pomocných a vyrovnávacích nádrží, plavebních komor, které naopak vodu zadržují .Nemyslím si , že Švýcarsko, Francie, Německo a Nizozemí jsou země které se nezabývají ekologií. Na rozdíl od Česka ale něco vybudovali nejen blbě tlachali a nenechali si do všeho kecat od rádoby ekoaktivistů českých zemí. Vodní cesta Rýn je ukázkou ekologie v praxi a dá se se říci nejfrekventovanější vodní cestou na světě .Naše vodní cesty nechali polistopadové garnitury ať už byly levé či pravé naprosto zdevastovat. Jen jejich obnova bude stát miliardy, pokud vůbec bude. DOL není nápad nový nápad a nebýt války a komunistů byl dávno realizován.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 20:34 Reaguje na Zdeněk Zobač
https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/kanal-labe-odra-dunaj-vodni-cesta-dol.A191023_509841_ostrava-zpravy_jog

Doufám, že tohle vláda zohlední.
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

2.10.2020 20:46 Reaguje na Karel Zvářal
Pane Zvářal to myslíte opravdu vážně ? Myslíte, že starostové jsou ti praví odborníci na tuto akci ??? Toto není projekt o kterém by měli rozhodovat starostové - nic proti nim ale pokud by se dalo na názor každého starosty tak skončíme na stromech kolem svých obcí a měst.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 20:58 Reaguje na Zdeněk Zobač
Mně daleko víc štve devastace silniční sítě přetíženými kamiony se dřevem. Tam bych tu normu snížil, jinak se budou investice vrážet do rekonstrukcí a nezbude na budování nových úseků. Dobudovat železniční síť (rychlovlaky), tam investovat, a pomalou lodní dopravu, určenou zejména pro uhlí, provozovat na stávajících kanálech, ale nové už nebudovat, už jen kvůli měnícímu se klimatu a nedostaku vody i na spodních úsecích řek.
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

2.10.2020 21:15 Reaguje na Karel Zvářal
Kamiony , kamiony , ty nikdo neřeší . Jeden kamion max 30t tonáž , jeden vagon 250 t tonáž .Rozumným víc psát nemusím. Ne vše lze dopravovat vlakem to je jasné ale proč vozit uhlí , písek , štěrky , obilí kamiony ????
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 21:18 Reaguje na Zdeněk Zobač
Vlakem jako doposud.
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

2.10.2020 22:04 Reaguje na Karel Zvářal
Žijete v ČR
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 22:21 Reaguje na Zdeněk Zobač
Právě. Rohlíkem mě nikdo nedostane.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2020 21:26 Reaguje na Zdeněk Zobač
Jako jeden z argumentů se nabízí třeba srovnání hustoty silniční a železniční sítě.
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

2.10.2020 21:54 Reaguje na Viktor Šedivý
No právě
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.10.2020 20:47 Reaguje na Zdeněk Zobač
No, pokud si pod pojmen ,,zadržovat vodu v krajině,, představujete betonovou nádrž, tak ano - DOL je pro vás ideální. :-)
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

2.10.2020 21:23 Reaguje na Petr Eliáš
Jasně dle Vás je asi nejlepší udělat z ČR lužní lesy a močály . A vy se na to budete koukat ze své vilky v Praze nebo snad jiném městě , protože ekologii tady neřeší lidé z vesnic, ti na to nemají totiž čas.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.10.2020 21:42 Reaguje na Zdeněk Zobač
Opět, pokud si myslíte že jediný způsob jak zadržet vodu v krajině jsou lužní lesy a močály, .... .-)

A z jakého palce jste vycucal tvrzení, že lidé z vesnic neřeší ekologii?
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

2.10.2020 22:09 Reaguje na Petr Eliáš
Blbě napsáno, omlouvám se. Ne neřeší ekologii ale nepotřebují radit od lidí z měst
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.10.2020 21:40 Reaguje na Zdeněk Zobač
Agresivní jste dost, ale o tom, co je vlastně zadržení vody v krajině, proč je to třeba a jak se to dělá, víte evidentně houby...
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2020 11:22 Reaguje na Jindřich Duras
Vy ráčíte být ze satelitu či Prahy ?
Von má totiž pravdu, na plky na dědině není čas.
A pokud nemá erozi na svém, udělal víc, než ti pražáci, co pindají.
<rl>
Odpovědět
éi

éiceolaí

6.10.2020 13:49 Reaguje na rýpal lesní
Přesně, na vesnici by nikoho nenapadlo dělat zbytečný kanál, to jen hlupáky z města co hledají způsob jak se napakovat.
A jak pomůže takový kanál proti erozi vysvětlíš? Voda v krajině neznamená voda v korytě, ať už řeky nebo kanálu. A bez vody v krajině není voda ani v tom korytě.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.10.2020 19:42 Reaguje na éiceolaí
Kanál proti erozi nepomůže. Já to vím, nyní i éiceolaí.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2020 20:55 Reaguje na Zdeněk Zobač
Vodní cesty v Německu jsou typickou ukázkou toho, jak lze promrhat závratné sumy. Objem dopravy je zlomkem bláhových představ, ekonomický "přínos" záporný, škody na prostředí rozhodně nezanedbatelné.
Ideologicky to vypadalo dobře, realita je brutálně jiná.
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

2.10.2020 21:01 Reaguje na Viktor Šedivý
Říká kdo ?? Viktor Šedivý ?
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2020 21:13 Reaguje na Zdeněk Zobač
Tak si najděte něco o posledním německém veledíle jménem kanál Rýn - Mohan - Dunaj.
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

2.10.2020 21:35 Reaguje na Viktor Šedivý
Já o něm vím dost , jen nesmíte čerpat z vševědoucích médií. Zkuste něco z odbornějších zdrojů než jsou bulváry
Odpovědět
JD

Jiří Dlouhý

5.10.2020 08:10 Reaguje na Zdeněk Zobač
Tak se podívejte na oficiální stránky kanálu Rýn - Dunaj - na konkrétní údaje o přepraveném zboží, o přepravených kontejnerech. Cca 20 % plánovaného výkonu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.10.2020 21:34 Reaguje na Zdeněk Zobač
Dnes už pane ekologové neuvažují ekologicky, ale oponentně i vůči
zcela ekologickým stavbám jako obchvaty dopravou zatížených měst,
blokací splavnění Labe, výstavbě jaderných elektráren a nejlépe
proti všemu, jen aby byli vidět a slyšet. Za ekologické považují
nicnedělání nebo návrat do předprůmyslové doby. To, že tato Země
musí uživit stále více lidí je jim ukradené, hlavně když se splní
jejich sny o tom návratu k divočině a ekobiozemědělství za každou
cenu. Měli by spíše bojovat proti špatně nastavené ekonomice
konzumu se stále většími nároky na automobilovou a kamionovou
přepravu a i za tu preferenci vodních cest. Takže to už není
o ekologii, ale o něčem zcela jiném a to se tu snažím lidem
stále vysvětlit. Správně jste popsal porevoluční likvidaci
nákladní železniční dopravy ve prospěch kamiónové, která je
výsledkem lobingu ropných společností a nastavením ekonomiky
na on-line zásobování bez skladových zásob. Pak přijde jedna
"chřipečka" a bortí se zásobování, odbyt a i nakonec výroba.
Globalizační rozptyl výrobců součástí vyžaduje operativní a
rychlou dopravu a tak tu je úpadek té železniční i lodní.
O ekologii tak vůbec nejde, ale jde pouze o kšeft a úsporu
nákladů. Ekologové v tomto mlčí a zabývají se až důsledky
místo příčiny. Nemuseli by protestovat proti dálnicím, pokud
by se zboží vozilo vlaky a loděmi, ale oni nakonec pro jistotu
protestují proti všemu. Je mi už z toho šoufl, když vidím kam
směřujeme a ještě pod praporem pseudoekologie.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 21:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Já to vidím docela jinak...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.10.2020 23:02 Reaguje na Jindřich Duras
A jak? Vám ty kvanta kamiónů nevadí? Vám nevadí že
rozbíjejí okresky, jsou příčinou smrtelných nehod,
zabíjejí kvanta zvířat a to i těch chráněných.
Nevadí vám to množství vyprodukovaných zplodin,
otěru z pneumatik a odpadků vyhozených řidiči.
Vám je přednější rychlost a ekonomika před
ekologickou přepravou? Jak chcete jinak to zboží
přepravovat, stále pouze těmi kamióny? Odpovězte
a nepište pouze, že to vidíte docela jinak. Jsme
tranzitní země a čeká nás do budoucna ještě více
těch kamiónů, pokud část nepřevezme železniční doprava a nebo se nebude část přepravovat po vodě. Kolik bude ještě nutné budovat nových dálničních pruhů, když bude stále do nekonečna narůstat tranzitní i cílová doprava. Máte řešení a nebo
to pouze "vidíte docela jinak" . Někdo pouze kritizuje a jiný hledá řešení, ač nemusí být zcela ideální. Nedělat nic a mít složené ruce v klíně,
tak to dopadne jako s tou energetikou, která jedna
končí a nová je v nedohlednu. Dobrý hospodář vždy
požárům předchází, aby je nemusel později hasit.
Tak mi to prosím objasněte kolik dálnic s kolika pruhy je třeba ještě postavit, aby jsme byli schopni zajistit tranzit stále většího množství zboží. To,
že to řeší kamionovou přepravou jinde je jejich věc, když je jim ekonomika přednější než ekologie. Já raději uvidím kanál souběžný s řekou a na něm lodě
s nákladem desítek kamiónů a nebo vedle rychlotratě i železniční trať pro nákladní dopravu. Potom je
tu i možnost přestat s globálním obchodem a jít
cestou soběstačnosti, což je dnes ale utopie.
Tak prosím odpovězte konkrétně a ne pouze pěti
slovy jako dosud.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.10.2020 01:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Souvislost s Milošovým kanálem je jaká?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.10.2020 09:02 Reaguje na Viktor Šedivý
Jaká? Je to jedna z variant jak ulevit českým
dálnicím a silnicím. Jinak Miloš, ani já tu
tu brzy nebudeme, ale problém s tranzitní dopravou tu s podobným přístupem zůstane.
A na tom se bohužel podepíši i "ekologičtí" aktivisté, kteří to pouze kritizují, ale řešení nemají. Z toho je mi pane smutno,
že se takto mohou chovat "ekologové".
Závěrem pouze to, že realisticky vidím kanál taky pouze do Ostravy a ke zbytku mám i já
své výhrady a připomínky. Je to však úkol pro
budoucí generace a jejich priority.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.10.2020 09:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Jenže příklady z celé Evropy jasně ukazují, že přes mohutné zvýhodňování o podobnou dopravu naprosto žádný zájem není a žádná "úleva silnicím" se nekoná ani tam, kde ty kanály dávno stojí a existuje k nim další infrastruktura.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2020 07:31 Reaguje na Břetislav Machaček
Já jezdil na kole Podunajskou stezkou, z Lince do Vídně, kde je přímo vodní dálnice, dávno vybudovaná infrastruktura zdymadel a přístavů a zaujala mě jedna věc. Prakticky tam nic nejezdí, občas výletní lod nebo přívoz, jen jednou jsem viděl nějaký šíf snad s uhlím nebo podobnou srandou.
To stejné Kaledonský kanál ve Skotsku, stejně kanály ve Francii kolem Saone. Nějaký význam to má jen v obrovských kanálech rovinatého Holandska a Německa, ale na naší Vysočině rozhodně NE!
Odpovědět
VP

Vít Pátek

3.10.2020 08:17 Reaguje na Jindřich Duras
Když to konečně mohla být zajímavá diskuse, tak jste se nějak "zasekl". Zcela bez ironie, opravdu by mě zajímalo, jak konkrétně to "vidíte jinak" než Břetislav Macháček. A myslím tím obecný náhled, ne to odbýt tím, že usnesení o DOL je příprava klasického českého tunelu na státní peníze, to s nějvětší pravděpodobností je.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.10.2020 08:23 Reaguje na Vít Pátek
Ona to byla zajímavá diskuse i díky přispění JD, a kdo nepochopil z celkového kontextu nesmyslnost realizace tototo přežitého megalomanského díla, tomu to nepomůže opakovat ani stokrát.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.10.2020 09:23 Reaguje na Vít Pátek
Oni pane ti aktivisté mimo kritiky nemají v tomto
žádné jiné řešení tranzitní dopravy a tak se už
asi k tomu nevyjádří, protože na mé otázky nemají
jak odpovědět. Raději mě nazvou ropákem a nebo
Milošovým příznivcem. Vždyť i ty dálnice se rodí
ve velkých bolestech a to nehovořím o obchvatech
měst a obcí. Vše je škodlivé a neekologické,
ale ekologie je i o životě lidí a ne pouze o
upřednostnění nějaké lokality před utrpením
lidí v místech s kamióny pod okny domů. To je
pouze potížismus a ne skutečná ekologie. Nemá
cenu se tím zabývat, dopiju své ranní kafe a jdu raději dělat něco hmatatelného pro přírodu
v malém, než řešit globální oteplování, tání
ledovců a záchranu celé planety. Tu to stejně
nikdo nevyřeší, protože se o tom rozhoduje jinde.
A všem ostatním doporučuji si zamést před svým
prahem, protože to jak bude vypadat naše země,
je v jejich rukou a nevyřeší to protesty a blbé
kecy.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.10.2020 09:33 Reaguje na Břetislav Machaček
V tomto případě ale protestují nejen ekoaktivisté ale i ekologové a snad ještě víc ekonomové.
Nejde o spor různých pohledů na investici - je to ztráta, ať už použiju jaká chci kritéria a ať už dávám váhu čemukoli.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2020 11:27 Reaguje na Břetislav Machaček
Obojí je potřeba a souhlas, i když je to střelba trochu do vlastních. Ono obojí spolu souvisí a nelze to řešit odděleně. Čímž je to napadáno a to z více stran. Politika společnosti a politika ekologie jedno v zásadě jest. Jedná se o přežití, či lépe, udržení druhu. Transformujíce to jedni na udržení u moci a druzí na přivedení k moci, je nepochopení o co jde. Ale, jak známo, i Babylon byl přesvědčen o tom, že nemůže nikdy zaniknout.
<rýpal lesní>
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

3.10.2020 00:14 Reaguje na Zdeněk Zobač
Už je srovnávat Rýn a DOL mluví jasně o tom, jak jsou jeho zastánci zcela mimo realitu. Primitivní žvásty o ekologičnosti vodní dopravy taktéž. Zjevně vůbec netušíte, co to vlastně ten kanál je a jak drasticky dokáže takový obrovský zářez vodnímu režimu na kilometry daleko od vodního díla ublížit...
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.10.2020 20:45
Zajímavý dokument o zhovadilosti s názvem DOL. :-)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/219562248420006-sen-o-kanalu-dunaj-odra-labe/
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

2.10.2020 21:00 Reaguje na Petr Eliáš
No přesně. Neohánějte ČT a mějte svůj názor. Nedej se je dobrý pořad ale ne všemu se tam dá věřit , bohužel
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.10.2020 21:09 Reaguje na Zdeněk Zobač
Ano, můj názor je takový, že DOL je projekt dvacátého století. V dnešní době čistá zhovadilost. ;)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2020 21:31
Porovnáním současné roční peněžní hodnoty čtyř služeb ekosystémů dotčeného území s předpokládanou budoucí hodnotou po realizaci projektu D-O-L .
Po provedení zemních prací, kdy by byly vytvořeny plochy bez vegetace, by hodnota služeb ekosystémů dotčeného území poklesla ze stávajících cca 100 mld. Kč/rok na necelou pětinu, pod 20 mld. Kč/rok.

---------------
Porovnání s vodním koridorem Rýn-Mohan-Dunaj (RMD), propojujícího Severní a Černé moře:
Výstavba tohoto průplavu probíhala v letech 1960 až 1992 a propojení RMD přišlo německou a bavorskou vládu na 4,7 miliardy marek. Očekávání roční nákladní přepravy 18 až 20 milionů tun zboží (což je kapacita kanálu) se nikdy nenaplnila a naopak se plně projevil efekt nekonkurenceschopnosti říční nákladní dopravy s alternativními způsoby námořní, železniční a silniční dopravy, které jsou levnější a rychlejší. Nákladní říční doprava RMD klesá a nejenže není schopna splácet vložené investice, ale není dokonce schopná ani krýt každoroční provozní náklady, takže udržování RMD v provozu daňové poplatníky SRN stojí a bude i nadále stát další a další veřejné peníze (Kučera J. 2015). Přitom výstavbou kanálu byly nevratně poškozeny nejhodnotnější nivní a lužní ekosystémy Bavorska.
/Bund Naturschutz zieht negative ökologische und ökonomische Bilanz des Rhein-Main-Donau-Kanals/.

Při současných poznatcích ve vědách o životě a Zemi je jasné, že příroda Země i České republiky musí přestat být hračkou v rukou ekologicky nevzdělaných politiků, ziskově orientovaných ekonomických subjektů a příživníků z veřejných rozpočtů.

prof. Josef Seják , dostupné zde :
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/josef-sejak-k-podvodnym-postupum-studie-proveditelnosti-vodniho-koridoru-dunaj-odra-labe
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 21:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
V Česku bych zavedl do pravidel psát lobby se třemi b, bo někdy je to fakt síla.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2020 11:28 Reaguje na Karel Zvářal
bingo !
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2020 16:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Peněžní hodnota čtyř služeb ekosystémů" - co to je? Nový název pro chozrazčot?

A ty ekosystémy, přes které ten kanál (široký +- jak dálnice) totálně zaniknou? Nebudou mít spíš z vody hned vedle benefit?
Odpovědět
Ev

Evžen

2.10.2020 21:47
Suezský průplav má hloubku 20 m , aby jím propluly kontejnerové lodě o ponoru 15,5 metru a max. šířce do 77 metrů. Maximální rychlost je do 16km/h.(pro rýpaly zdroj: Wikipedie). Takový kanál by se vyplatil.

Parametry vodní cesty(https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_koridor_Dunaj%E2%80%93Odra%E2%80%93Labe )
Související informace naleznete také v článku Parametry vodních cest v Česku.
Vodní cesta je navrhována s následujícími rozměry:

Třída vodní cesty[36]: Vb
Přípustná délka tlačných souprav (m)[37]: 185
Přípustná délka motor. náklad. lodí (m): 135
Přípustná šířka plavidel (m): 11,4
Přípustný ponor (m): 2,8
Maximální nosnost souprav (t): 4 000
Maximální nosnost motor. nákl. lodí (t): 2 700
Délka plavebních komor (m): 190
Šířka plavebních komor (m): 12,5
Šířka plavební dráhy (m): 40,0
Šířka lichoběžníkového profilu průplavu v hladině (m): 54,0
Hloubka lichoběžníkového profilu průplavu (m): 4,0 – 5,0
Minimální poloměr oblouků Rmin (m): 800
Výjimečně přípustný poloměr oblouků Rmin min (m): 650
Podjezdná výška mostů (m): 7,0

A takovou stoku chtějí někteří chytráci postavit. Změna by byla pouze v tom, že kontejnerové lodě by nepluly do Hamburku či Rotterdamu,kde se náklad překládá na vlaky či kamiony, ale pluly by do Černého moře a poté proti proudu Dunaje. Někde v maďarsku by zakotvily a celý náklad by se naložil na menší lodě, které by je vezly dál. Náklad jedné lodi, cca 120 000 tun se přerozdělí na nejméně na 30 lodí. Úžasně ekologické a rentabilní.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 21:55 Reaguje na Evžen
Jj, když Pintlichowitz od toho ustupují, je ten správný čas převzít štafetu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2020 16:20 Reaguje na Evžen
Je to jistě ekologičtější než přeložit to do kamionů a vézt po silnici.
Odpovědět
IP

Ivan Pt

2.10.2020 23:09
bohužel pod pláštíkem ochrany ekologie se skrývá často demagogie. Vodní cesta je prostě nejekologičtější, kdyby zakázal ty šílené přesuny výrobků po celém světě, tak to chápu, ale to mlčí a čučí na kamiony hulící plno zplodin.A tady si dělá reklamu.... jen plká, že to je megalomanské.... ale nic víc, cosi o kopání, ale za 20 let nepozná, že se tam kopalo kolik tam bude života a kolik kamionů může na vodu. Jediné co by měl prosazovat, aby se nejezdilo na vrtuli, ale na pohon vůči pevnému břehu, to je ekologičtější ještě víc.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.10.2020 01:17 Reaguje na Ivan Pt
Samotná doprava (tedy externality přepravy 1 tkm) je poměrně levná a šetrná. Bohužel je také pomalá, nespolehlivá a vyžaduje překládání.
Výstavba samotné cesty, pokud nejde jen o drobné úpravy existujícího velkého vodního toku, je naopak extrémně drahá a znamená zásadní zásah do prostředí.
Má tedy smysl pro některé specifické zásilky používat existující cesty, stavět nové ale nemá smysl z žádného pohledu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2020 10:03 Reaguje na Ivan Pt
Vodní cesta je prostě nejekologičtější

Jistě, řada dýmajících dýzlů hrnoucí megatuny proti proudu je silně ekologický prvek. Proti elektrickému vlaku, který je možno živit z OZE.
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2020 16:31 Reaguje na Pavel Hanzl
A pojede ne podle jízdního řádu, ale podle aktuálního počasí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2020 20:41 Reaguje na Jan Šimůnek
Je zajímavé, že nemáte na ramce ten správný klastr. Člověk normální by to už dávno pochopil.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 09:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, normální člověk by už dávno pochopil, že do vyřešení akumulace elektřiny z OZE v dostatečném objemu a za snesitelnou cenu, nemají OZE obecně a v našich zeměpisných a klimatických podmínkách zvláště skoro žádný význam. Jejich přínos (že někdy dávají elektřinu ve smysluplném čase) je zcela vyvážen (či spíš převážen) tím, že proudové nárazy z nich destabilizují síť a nutí nás k provozování drahých paroplynových elektráren (navíc negativních z hlediska produkce skleníkových plynů).

Něco jiného by bylo, kdyby byly OZE odpojeny od sítě a pumpovaly nějakou vodu nahoru, která by měla jednak technické (pro ten DOL) jednak ekologické a jednak energetické užití. Pak by stačilo za dlouhého a zamračeného bezvětří dopumpovávat vodu na technologicky nezbytné minimum (třeba elektřinou z Temelína a Dukovan mimo špičku) a to ostatní ponechat na dobu až sluníčko vysvitne a větřík zafouká. A nedělaly by destabilizaci sítě.
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

2.10.2020 23:58
Tohle může skončit jen ekonomickou katastrofou...
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2020 11:31 Reaguje na Stanislav Hrouzek
... za současné katastrofy ekologické, Stando. Ale oni to vědí.
Odpovědět
Jan Tauš

Jan Tauš

2.10.2020 23:58
Přivést vodu kamkoliv nemůže být negativním prvkem, propojením dostupného
říčního systému se získá dostatečné množství vody pro běžnou říční dopravu.
Ekosystém jen získá. Ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody Stýblo není odborníkem na ekoproblémy, je ředitelem Kanceláře, neboli sekretář. Kdyby byl ženou, byl by jen sekretářkou. Jeho názory nejsou směrodatné, asi chodí rád na houby a nyní tam poteče voda. Ať si vezme gumáky a přeorientuje se na rybky.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.10.2020 01:13 Reaguje na Jan Tauš
Pokud nahradíte volně tekoucí řeku regulovanou řekou, betonovou strouhou a rezervoárem, bude asi té "viditelné" vody víc, rozhodně to ale pozitivní změna nebude.

Zatímco na enviro parametry může mít každý trochu jiný pohled, ekonomické parametry jsou celkem jasné. Šance, že by taková stavba ne snad vydělávala, ale aspoň se časem zaplatila, je mizivá.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.10.2020 02:20
Žvástům o ekologičnosti vodní dopravy nevěřím.

U projektu DOL očekávám více rizik než přínosů.
Dopadů na ŽP bude víc než si dovedeme představit a nejsou dobře odhadnutelné. Dojde k velké změně hydrologického režimu. Urychlí se šíření nepůvodních organismů. Udržování vodního kanálu bude náročné. Přibude např. hodně míst s téměř stojatou vodou –> v nich hrozí znečištění jako u rybníků.

Lodní doprava je závislá na dostatečném množství vody. Kvůli měnícímu se klimatu a nedostatku vody je rozumnější investovat raději do levnější a rychlejší železniční dopravy – osobní i nákladní - a do dokončení dálniční sítě. Projekt vodního kanálu DOL odčerpá z různých dotačních programů velké množství peněz, které jsou potřebné na stavby dopravní infrastruktury a rozšíření atomových elektráren.

Stavby železobetonových monster typu akvaduktů samozřejmě přispějí významně ke zvýšení HDP, podobného efektu se dosahuje např. aktivitami po přírodních katastrofách. Oficiálně uvažované náklady (stovky miliard Kč) není suma konečná. Určitě v průběhu budování, kdy by už stavbu nešlo zastavit, přibudou vícenáklady.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2020 07:21 Reaguje na Majka Kletečková
Nebojte, nikdo to stavět nebude. Jakou stavbu jsme vůbec zahájili v tomhle století? Postavila se Blanka za neskutečných keců a mediálních hyenizací a co ještě? Nejsme schopni ani opravit D1, dobudovat dálnice ke hranicím se sousedy, už dávno se měl stavět koridor pro TGV z Prahy na hranice směrem na Berlín. A postavilo se co? Ani ťok.
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2020 16:32 Reaguje na Majka Kletečková
Minimálně ten průplav a stavby okolo může být součástí opatření proti suchu.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.10.2020 21:41 Reaguje na Jan Šimůnek
To jsou ale už dávno vyvrácené povídačky!
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 09:13 Reaguje na Jindřich Duras
Ne. Odpar jste nevyvrátil, průsaku se jistě bude dílo bránit (ale sákne nakonec i přehradní beton), a záleží velice moc na tom, jak budou konstruovány pomocné a vyrovnávací nádrže, jaký u nich bude režim vodní hladiny atd.
Takové dílo jistě může být ekologická katastrofa, ale může být rovněž ekologický benefit.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.10.2020 05:54
Správně uchopený a ekologicky provozovaný vodní kanál DOl je dlouhodobě významně přínosný. Správně postavené vodní kanály s infrastrukturou kolem jsou ekologické, správně uchopená infrastruktura podporuje vodní biotopy ve svém okolí, propojuje vodní zdroje, takže bude možné kompenzovat nedostatek vody v jedné řece vodou z druhé řeky, vytváří spousty příleži pro stavbu přečerpávacích elektráren coby akumulací, které umožňují ekonomické využívání nestabilních OZE zdrojů typu fotovoltaiky a větrníků. DOl navíc přivede mnohem víc vody do krajiny, respektive mnohem víc než nyní zadrží tu, která nyní z krajiny řekami rychle odteče.
Kanál DOL kromě toho pro střední Evropu zpřístupní velká balkánská ložiska štěrku, písku, kamene a dalších stavebních surovin, které u nás začíná nyní být pomalu nedostatek.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2020 06:33 Reaguje na Radim Polášek
Jste naprosto mimo. Ukažte tady na jediný vnitrozemský kanál v Evropě,který je rentabilní a nemá problémy s ekologií.
Vaše tvrzení o přivedení vody do krajiny má stejnou hodnotu jako když vaším bytem protáhnu trubku s vodou a budu tvrdit,že jsem vám zavedl vodu.

Jedinou vodní soustavou,která spojovala ekologii s ekonomií byla soustava vodních děl ve Východním Prusku . Kanál Königsberg/ Kaliningrad - směr dnes Augustow-Suwalki -... Mazurská jezera

Bohužel se o tom moc nepíše pro spojení s dobou nacismu.
Třeba tady : https://www.armyweb.cz/clanek/zahada-mazurskeho-kanalu-nedokonceneho-nacistickeho-vodniho-dila

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2020 07:15 Reaguje na Radim Polášek
Jen šílený ropák by chtěl tahat kamení a štěrk u Balkánu, co tak rovnou z Paroubkova Marsu?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.10.2020 14:27 Reaguje na Radim Polášek
„bude možné kompenzovat nedostatek vody v jedné řece vodou z druhé řeky“

Stávající klimatický trend je takový, že stále častěji budou přibývat období, kdy vody bude málo ve všech řekách, nedostatek vody v jedné řece nebude z čeho kompenzovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2020 08:49 Reaguje na Majka Kletečková
Třeba půjde!! Ti gauneři vymysleli, že se vyrazí tunel pod Beskydami a voda se bude čerpat z Váhu!!
Stejnou kravinu plánují z Dunaje.
Jenom jim nějak nedochází, že obě řeky jsou na území jiných států, které nemají ve vedení totální pitomce.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.10.2020 21:44 Reaguje na Radim Polášek
Tohle vůbec nezkoušejte :o)! "Správně uchopený a provozovaný..."
Víte, ten kanál je tady a teď úplně špatně už z principu! A ekonomicky ztrátový. Co jsem viděl zdůvodění, že to vyjde do plusu, tak to vyšlo o 8 mld. ročně - a 8 mld. doufali, že přinese cyklostezka :o) :o)!!!
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2020 11:42 Reaguje na Radim Polášek
Nesprávně uchopený a ekologicky provozovaný vodní kanál DOL je dlouhodobě významně průserový. Nesprávně postavené vodní kanály s infrastrukturou kolem nejsou ekologické, nesprávně uchopená infrastruktura nepodporuje vodní biotopy v plné rozmanitosti, ohrožuje disponibilní vodní zdroje, takže bude nemožné kompenzovat nedostatek vody v jednom povodí vodou z druhého povodí, vytváří spousty příležitostí pro kontaminaci i ztráty, což nevyváží stavba přečerpávacích elektráren které nejsou akumulací, které nemohou umožnit ekonomické využívání nestabilních OZE zdrojů typu fotovoltaiky a větrníků, protože se potkávají špičky potřeb. DOL navíc nepřivede ani o litr víc vody do krajiny, respektive mnohem méně díky odparu zadrží tu, která by nyní z krajiny pokraté lesy podzemní cestou za sycení studní pomalu odtékala.

Kanál DOL kromě toho pro Orient a západní Evropu zpřístupní naše zatím netěžená ložiska štěrku, písku, kamene a dalších stavebních surovin, které jsou zatím u nás chráněna jako tvar přírodní krajiny.

Tak takhle to odborně vidím já, Radime Polášku. <rýpal lesní>
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2020 11:43 Reaguje na rýpal lesní
opr. ..pokryté lesy... , ... tvář přírodní krajiny...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.10.2020 06:14
Problém vidím politicky, postavený a realizovaný kanál DOL odvede významnou část zámořské přepravy z velkých západoevropských lodních center, jako je například Hamburg nebo Rotterdam. Tím Západní Evropě, zejména Německu sníží jejich zisky z evropské zámořské přepravy. A přinese ty zisky a ekonomické oživení a vzestup Polsku a potom balkánskému regionu.
Jenže to Brusel, zejména Německo nepotřebuje. Západní Evropa potřebuje, aby v rámci jednotného ekonomického prostoru existovaly chudé země s co nejlevnější pracovní silou ( přiměřeně, ne zas tak chudé, aby tam nešlo vyrábět), protože na tom je založeno dnešní bohatství Západu a zejména ekonomická síla Německa. Mít v jednotném ekonomickém prostoru ( snadná levná logistika a dodávky Just in Time)levné producenty kvalitních technických komponent, ze kterých levně postaví své špičkové produkty a cenově výrazně zhodnotí přilepením cedulky třeba Made in Germany. Kdyby se balkánský region ekonomicky zvedl, přestal by být producentem těchto levných komponent a Západní Evropa by si musela, hledat jiné levné producenty, ideálně uvnitř jednotného ekonomického prostoru EU. Museli by přibrat třeba Moldávii, Ukrajinu atd nebo ještě víc nechat zchudnou jižní evropské státy a to je zase obtížný úkol a velký politický problém.
Proto Brusel potřebuje, aby Balkán zůstal dlouhodobě chudý a přípravě a případné stavbě kanálu DOL všemožně brání a sabotuje ho. A mobilizuje proti němu i své probruselské ovce. Kterými zelení bezesporu jsou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2020 06:57 Reaguje na Radim Polášek
Člověče nešťastná, viděl jste někdy mapu světa? Z Ameriky, Afriky nebo Asie se bude vozit zboží do Evropy přes DOL!!!
Viděl jste někdy v přístavu zaoceánskou loď, viděl jste v reálu Baťův kanál?
Nemáte pocit, že vytvářet vodní cestu přes střechu Evropy je úplná blbost?
V Baťově době to určitou logiku mělo, železnice jezdila na páru a po silnicích? Štětované cesty a na nich první náklaďáky a hlavně formani s koňmi.
Proč se asi nevyužívá přímo vodní dálnice Dunaj?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.10.2020 09:52 Reaguje na Radim Polášek
Bože, vy jste naivní až to duní.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.10.2020 21:49 Reaguje na Radim Polášek
Kristapána! Máte představu o propustnosti toho uvažovaného DOLu? A o tom, co za tonáže lodí by se tam vešlo :o)? Představa o tom, že by DOL konkuroval mořské dopravě a přístavům je ale hodně usvědčující - usvědčující z toho, že nemáte ani páru vůbec o ničem. Tak se ani nepouštějte do kritiky Bruselu :o) :o)!
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 09:15 Reaguje na Radim Polášek
Proč by taky jinak ekologické organizace, placené vesměs Němci, tolik ječely?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2020 07:42
Soudruzi plánovači si asi neuvědomují, že my vůbec k Dunaji přístup nemáme. Ze soutoku Moravy a Dyje je to k Dunaji asi 50 km, na Moravě snad není ani kilometr splavné řeky (když nepočítám srandovní Baťák).
Tak co chtějí plánovat? Rakušáci ani Slováci nejsou padlí na hlavu.
Já vím, chtějí jen těžit miliardy na "přípravné práce", s realizací nepočítá nikdo.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.10.2020 20:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Napojení je řešeno ve studii třemi verzemi, první přímo Dunaj, druhá Moravou na soutok, třetí přes Slovensko na Kúty k Blavě. Slováci tiše vzali na vědomí.
Objem přesunu hmot v rámci moravské části stavby je obrovský, a nevím, zda na něco takového bychom měli kapacity a peníze. Plocha průtočného profilu je daná šířkou dna cca 40m. K tomu svah cca 1:1,7-1:2, hloubka 4,5-5m. Vzdálenost z mapy Břeclav - Ostrava je také známá, použití Baťova kanálu je sporné, trasa paralelně jinudy, Moravou jen od Nedakonic po Přerov. No, i Číňani by to stavěli dýl, než Velkou čínskou zeď. A my bychom pak možná stavěli Novou hladovou. Stát se nevolníky kvůli špatnému rozhodnutí pár papalášů, to se mi nechce. Do tohoto projektu bych nedal ani svůj knoflík od starého kabátu. <rl>
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.10.2020 20:29 Reaguje na rýpal lesní
Jo, a ještě jeden faktor. Poslední velká stavba v Hamburgu stála čtyřnásobek toho, co bylo v projektu podle ceníku.
Odpovědět

3.10.2020 10:12
Nejsem pro kanál z mnoha důvodů.Jeden z hlavních je ten,že jsme v krizi a zadluženi až po uši a realizace kanálu by byla svěřena cizím investorům.Dá se předpokládat,že náš ekonomický zisk by byl dlouhodobě na nule.K omezení šílené kamionové dopravy přes naše území by stejně nedošlo a když,tak pouze v malém měřítku.Bylo by tedy podle mého názoru lépe investovat do výkonné železnice a kamionovou dopravu zákonem přesunout na ni.Ještě lépe by bylo radikálně snížit množství přepravovaného zboží,z jednoho konce Evropy,či světa na druhý,které je v současnosti z velkého procenta naprosto zbytečné.Viz zbytečné přepravy zemědělských produktů a potravinářského zboží aj.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.10.2020 14:42 Reaguje na
Naprostý souhlas.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.10.2020 20:25 Reaguje na
Víte čemu se budu smát nejvíc? To až nějaké šílence z EU napadne,
že nám tu vodní dopravu v rámci snižování CO2 nařídí. Oni vymýšlejí
lecos a vzhledem k jejich kanálům a splavným řekám to pro ně až
tak velký problém nebude, ale pro nás to bude opět nedostižné jako
je to nyní s energetikou. Já s realizací kanálu u "snědeného krámu"
taky nepočítám, ale pro budoucnost ho každopádně neodsuzuji zcela.
Pokud si myslíte, že přepravu zboží zvládne třeba železnice, tak
si zjistěte její momentální využití. Přes den je plně obsazena
rychlíky a osobními vlaky a náklady se stěží protáhnou republikou
v noci. Postavit kilometr nové trati ši
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.10.2020 20:57 Reaguje na Břetislav Machaček
Omlouvám se za neukončený příspěvek a doplňuji, že kilometr nové železniční trati včetně zabezpečovacích systémů a následné údržby je z dlouhodobého hlediska nákladnější
než ten kanál. Ano lodní doprava je pomalá, ale je tu i zboží, které až tak nespěchá a vozí se na sklad. To, že
se nyní lodní doprava používá méně, než v minulosti je dáno lácí té dopravy kamiónové a tím, že peníze ve skladovaném zboží nelze obracet tak rychle jako u on line zásobování. Není ale jisté, jak dlouho to tak ještě bude. V době ropné krize se maximum možné přepravy zboží přesunulo na vodu a železnici, pokud to její kapacita dovolovala. Víte ty miliardy na výstavbu jsou opravdu obrovské, ale když vidím jen kolik se nyní sype do záchrany některých předem
odepsaných odvětví, tak to považuji za daleko lepší investici. Pokud by ty kanály v zahraničí byly až
takovými propadáky, tak by je asi zasypali a nečekali,
že se mohou ještě v budoucnu hodit. Jejich návratnost
je dlouhá, ale jakou návratnost mají dálnice? Mýtem
a daní z paliv se nikdy taky nezaplatí a přesto se
nad tím nepozastavujete. Víte mi to je vcelku fuk, ale
postoj ekologů opravdu nechápu. Loď jede pomalu s minimem
paliva v porovnání s množstvím přepraveného zboží, je
tišší než auta i vlaky, nezabíjí žádná zvířata a ptáky
jako auta a vlaky, šetří na pracovní síle, protože
pár lodníků převeze tolik zboží co sto a více řidičů
a nakonec i to, že vzhledem k velikosti lodí může
jezdit i na ta alternativní paliva jako vodík či CNG.
Je ale vidět, že to o tu ekologi nejde, jde spíše
o to, že to chce Miloš a bude to projednávat vláda
a proto to je předem odsouzeno ke kritice jako ty
jaderky a nedejbože ještě z Ruska či Číny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2020 17:13 Reaguje na Břetislav Machaček
Loď jede pomalu s málo palivem, ovšem pouze po proudu.
Ale zasypávat nějaké staré kanály je přece úplná blbost, je to drahý a vždycky se tam může jezdit na loďkách a chytat ryby.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.10.2020 09:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Je zajímavé, že lodě jezdí i proti proudu. A není to zase o tolik dražší.
Odpovědět

3.10.2020 10:21
Z ekologického hlediska považuji myšlenku kanálu za nesmysl.Šlo by pouze a jedině o byznys.Ten je ale výhodný pouze pro stavitele.Vize dopravní křižovatky Evropy mě vůbec neláká a žít na křižovatce i když bych vybíral z toho prachy,tak to přátelé ani náhodou!A to by bylo tunelů!Ti naši tuneláři už se na to třesou!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2020 08:52 Reaguje na
Ty tunely se kopou už dnes, snad 100 miliónů ročně se už na "přípravu" DOL vyplácí několik let. A kolik to bude, až to vláda schválí? Miliarda? Dvě?
Odpovědět
BP

Bohdan Podlena

3.10.2020 11:23
Ano, je to dobrá zpráva
Odpovědět
rl

rýpal lesní

13.10.2020 20:26 Reaguje na Bohdan Podlena
Kolik zůstalo těch českých lodí ?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.10.2020 17:38
Fakt jsem netušil kolik díky takovéhle úchylárně bude v diskuzi srandy:-))).
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2020 11:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Nedivte se, lidi vždy přitahovaly popravy, někdy i ty vlastní ...
:o)
<rýpal lesní>
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2020 17:09 Reaguje na Svatá Prostoto
Ta úchylárna nás bude stát neskutečné miliardy, které budou scházet na zoufale potřebných věcech.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 17:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Zatím se neskutečné miliardy cpou do naprosto bezcenných OZE.
Paradoxně, pokud by se toto dílo spojilo s možností akumulace energie přečerpáváním vody, tak by OZE získaly částečnou smysluplnost. Alespoň na úrovni výkonu uložitelného do těchto přečerpávacích nádrží.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2020 18:46 Reaguje na Jan Šimůnek
Pan Šimůnek je zcela nezávislý na realitě. Klidně prohlásí, že jedna plus jedna je dvanáct, nebo taky čtyřicet vosum.
Prý je to vlastnost robotů programovaných na Východě...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2020 19:18
Je zajímavé, že se nikdo nebaví o skutečné efektivitě celého projektu.
Je přece velmi jednoduché zjistit, jak funguje říční lodní doprava v Evropě a od toho je možno odhadnout smysl celé stavby.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.10.2020 09:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Bylo by zajímavé na tom nechat jezdit lodě na elektriku (chytat ji z troleje podél břehu), dal by se tam taky položit na dno řetěz (jízda po řetězu je efektivnější než použití šroubu nebo koles) apod.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.10.2020 10:00 Reaguje na Jan Šimůnek
Pane Šimůnek nefantazírujte. Ty lodě musí být univerzální
pro všechny říční a přímořské lokality, aby přes systém kanálů v Německu mohly plout do Ostravy třeba z Hamburku,
Rotterdamu a ne jenom po Odře. Ono je stačí vybavit motory na CNG, neboť podpalubí kontejnérových lodí má dostatek prostoru na těžké a objemné tlakové nádrže stlačeného plynu. Než tento prostor plnit vodní a jinou zátěží, tak mohou mít spoustu paliva, které ani v případě havárie neohrozí kvalitu vody. Dnešní konstrukce lodních šroubů mají daleko vyšší účinnost, než desítky let staré konstrukce. Je dobře, že to vláda dnes nezařízla a bude se dál jednat o podobě úseku do Ostravy. Všem odpůrcům i tohoto úseku nabízím zamyšlení jaký
zájem asi má Polsko na tom úseku, když to nebudou pouze
poplatky za jeho využití? Asi mají jinou vizi, než naši
ekologové a ekonomové, kteří na druhou stranu tleskají
kompenzacím za nečinnost naddimenzovaných hotelů a hospod.
Jak dlouho má stát udržovat něco, co je postavené čistě na komerčním základě a kde se buď přizpůsobím změnám a nebo zkrachuji. Ano pár měsíců to beru, ale když to bude trvat roky? Zatím nevidím u mnoha hotelů ani snahu slevnit služby
a raději vyhrožují uzavřením. Beze všeho, je to stejné jako
u zavírání šachet a hutí. Ty se taky nesanují pokud jsou
soukromé a prostě zkrachují a končí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2020 12:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Má to jednu, ale zase podstatnou vadu. Nikdo po tom kanálu nic dopravovat nebude. Už dnes je říční doprava v Evropě dávno hudbou minulosti.
A kdyby po tom někdo chtěl nějak jet, tak by si musel počkat, až to bude CELÝ hotový. Což nebude na 100.0000000% nikdy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2020 12:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Fakt? Kolik set miliónů (nebo kolik miliard) už stát nalil třeba jen do OKD? Za to bychom měli pěkných pár (desítek? set?) megawatt ve fve.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2020 12:21 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy jste prostě usnul v 19. století.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.10.2020 20:15 Reaguje na Jan Šimůnek
V kategorii lodí Vb nesmysl. Použitelné pro lodičky. Asi jste byl někde u grachtu nebo u Francouzů, tam to tu a tam je. Líp by to pak bylo tahat, jako baťovými koníky, ale to by bylo jen pro fotografy.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.10.2020 20:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Není to tak jednoduché. Ale IMHO jsem přesvědčen po tom, co jsem si přečetl a rozebral studii, že to nemá efekt s výjimkou toho, kdo to chce pumpnout. A Zeman v tom není. První hoši kteří přišli ( 1991 ) byli ze Zlína od ODS. Ale pak byla privatizace a ta je zajímala víc.
<rl>
Odpovědět
JS

Jaroslav Sopuch

5.10.2020 12:50
Katastrofa na obzoru. Jednak vláda o tom jednala tajně bez veřejné diskuze. Jeví se to jako čínská stopa směřující do Polska ,kde Čína plánuje postavit jedno z největších letišť na světě a tuto megastavbu chce mimo jiné napojit vodními kanály na Evropu aby zde mohla chrlit ty své zmetky.Sedněte si na břeh Labe mezi Lovosicemi a Děčínem a počítejte nákladní lodě,které projedou. Za týden možná napočítáte dvě. Tudíž využití nulové,například automobilový průmysl nechce o vodní dopravě ani slyšet. Fotografie z okolí Ratiborze v Polsku působí dost depresívně-mrtvý kanál s mrtvou vodou.To chce někdo zničit kus nejrásnější přírody v Čechách což meandrující Odra skýtá již nyní. Argument ,že to bude i pro vodní rekreaci ale za 17 miliard je pitomost,sloužící několika málo lidem. Proč raději nedostavět napojení brněnské dálnice na Vídeň a pak investovat do silnic a dálnic ? No protože stavební lobby bude mít na léta práci za lukrativní peníze a my se budeme jen koukat jako statisti.Kanál s mrtvou vodou bude naše odměna za mlčení
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2020 13:28 Reaguje na Jaroslav Sopuch
Přesně tak, já počítal lodě na Dunaji mezi Lincem a Vídní, (jezdil jsem několik dní po Dunajské cyklostezce) což je skutečná dálnice s vybudovanou infrastrukturou, výsedek ovšem téměř nula. Jen občas výletní lodě a jeden šíf s uhlím, což byla asi je nějaká historická sranda.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

6.10.2020 20:11 Reaguje na Jaroslav Sopuch
Jaroslave, než budete takto lhát, zjistěte si co a jak. Vláda projednávala projekt, který je na stole od socíku, ale měl stopku pro svoji neefektivitu. Oni soudruzi nebyli padlí na hlavu. Ale to byly i hmoty na přepravu. Nyní je to o tom, co si dojednali s EU pánové bez mandátu, když se lezlo ES do oblasti mezi patami a zátylkem. Bez konzultací s odborníky, podotýkám. A realizaci nyní tlačí ti, kteří jsou v ODS a KDU-ČSL. Lobují, zadávají studie, jsou na MD, MŽP i MPO, a ve státní správě a umožňují hladký průchod. Vláda to - bohužel - musí zúřadovat. A zadání studie DOL vykonal pan ministr za ODS za Nečasovy vlády.
Jiný ministr neudělal tu zmíněnou dálnici na Vídeň, proti které se staví jeho kolega starosta u hranic. Tož ťok.
Není to pro ně masitý kšeft, proto. A také proto, že trasy byly nadiktovány bez projednání s VÚC a neprojednány s občany, a ti se bouří, stejně tak i k ZÚR JMK.
<rl>
Odpovědět
rl

rýpal lesní

7.10.2020 14:57
Pánové a dámy,
mimořádná zpráva ohledně tohoto tématu. V Polsku ve Vratislavi chytili na Odře kajmana. Byl zajat, svázán a podroben výslechu. Přiznal se, že je špion, který měl zjistit, jak jsme na tom s tím DOL a kdy bude možné přes nás plavat ze Středozemního moře na Balt. Dlouho nechtěl prozradit, kdo jej poslal. Až díky příslibu beztrestnosti uvedl, že jej poslal nějaký Víťa Kožený, který chtěl z něj původně udělat peněženky pro svoje kamarády. Ronil krokodýlí slzy, že nebyl chycen v ČR, protože by si zajistil lepší postavení při rozhodování o udělení politického azylu.
<radio jerevan>
Odpovědět
Sl

Slovan

7.10.2020 19:17
A socha by nestačila, Zemane?
Odpovědět
KK

Karolina K

8.10.2020 18:42
Dluh 500 miliard za 2020 a plánovaných 300 miliard za 2021, x let po sobě sucha - koho může toto napadnout? Asi už to slíbili čínským komoušům, tak musí.. A odstrkovat se budou na sucho pádlama nebo ušima? Vždyt je tolik fotek, že přes léto bývá Labe pravidelně vyschlé, i v Německu. Asi máme málo dluhů, nudná doba, nic se neděje, tak musí zainvestovat do blbosti non plus ultra. Aby nedej bože příroda třeba v Poodří nezůstala - musí se to zničit všechno.
Odpovědět
MM

Milan Milan

9.10.2020 11:01
Arogantní politika této vlády se projevuje denně, teď ještě takováto blbost. Co se tam bude vozit, odkud a kam? To mělo význam před 70 lety v době rozkvětu těžby uhlí, ale k čemu dnes? A narychlo dosazené sportovní a odpočinkové využití je na kanálech tohoto typu teletina. Prostě se chystá velký kšeft bez ohledu na potřeby republiky, bez ohledu na odborné posudky, bez ohledu na zbytečně vyhozené peníze. To je zřejmě Babišova představa řídit stát jako firmu. Jako vlastní firmu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2020 15:22
Řečí se tu vede vagón, ale jaké je řešení?

Vidím jen jediné: v regulérních volbách porazit ANO.

Proto je nutno podpořit tu koalici, která má šanci ho porazit.

K tomu je potřeba odložit osobní animozity a žabomyší války, nevolit pro něco ale proti Babišovi. Myslím, že by tohle měl zvládnout každý volič, kterému záleží na vývoji naší země.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist