https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/sona-mikesova-stat-utopil-stovky-milionu-korun-za-jez-ktery-nebude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soňa Mikešová: Stát utopil stovky milionů korun za jez, který nebude

7.1.2020
Jez, který nebude.
Jez, který nebude.
Po čtrnácti letech a proinvestovaných 625 milionech korun skončilo hodnocení vlivu plánovaného jezu u Děčína na životní prostředí s tím, že se tento plavební stupeň nepostaví. Stát tak skrze Ředitelství vodních cest ČR utratil obrovskou částku na projekt, u kterého bylo od počátku nabíledni, že nemá šanci na realizaci kvůli zásadním negativním dopadům na životní prostředí. „Buďme za to rádi," dodává Petr Štěpánek, předseda Strany zelených, „neboť odhadovaná cena vybudování plavebního stupně v Děčíně byla odhadována na 5 miliard korun a zesplavnění do Pardubic by mělo stál další 4 miliardy. Taková investice by se přitom státu nikdy nevrátila. Ušetřené peníze by měly být investovány do rozvoje osobní i nákladní železniční dopravy a do nápravných opatření v krajině."
 
Senátor Petr Orel zvolený za Zelené a dlouhodobý odpůrce vzniku kanálu DOL k tomu dodává: “Je dobře, že se plánovaná realizace plavebního stupně na Labi u Děčína realizovat nebude. Nelze vyhandlovat naše přírodní bohatství za nejisté zisky v budoucnu. Proti stavbě byli přitom nejenom ekologické organizace a ekologicky smýšlející politici, ale ve svém odborném stanovisku jej odmítla i Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR.”

Komise logicky argumentovala, že by bylo vhodnější využít volné kapacity na železnici nebo na dostavěné dálnici D8. Za zadáním studie proveditelnosti megaprojektu průplavu Dunaj-Odra-Labe vidí tlaky zájmových skupin usilujících o nevratné přesměrování několikamiliardových částek ze státního rozpočtu do soukromých rukou s cílem zhodnotit soukromý majetek v podobě pěti desítek předlistopadových zastaralých lodí, které nebyly stavěny na mělký ponor za sníženého stavu Labe. Aby se tyto lodě mohly po Labi plavit, vyžadovalo by to výstavbu betonových pro vodu nepropustných ploch ve volné krajině.

Petr Globočník, předseda Zelených v Ústeckém kraji pak vidí mnohem palčivější problémy svého kraje, než je sen o zesplavnění Labe: „Tady na severu potřebujeme investovat do úplně jiných věcí. Potřebujeme zlepšit školství, podpořit malé a střední podniky, které by tu zvýšily zaměstnanost, podporovat turistiku, protože byť severní Čechy ani Ústecký kraj v médiích neoplývají aurou přitažlivosti, ve skutečnosti je tu nesmírně krásná krajina a kulturní bohatost. Zkrátka bych byl rád, aby stát a potažmo kraj investoval do lidí a ne do železa a betonu v řece.“
reklama

 
foto - Mikešová Soňa
Soňa Mikešová
Autorka je předsedkyní Zelených ve Středočeském kraji.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

7.1.2020 10:44
To se přece vědělo od začátku, že to neprojde. Ale bylo potřeba utratit 625 M :-) Určitě by stálo za to dohledat, kdo dostával peníze za studie, posudky, analýzy, předprojekty, ... :D
Odpovědět

Jan Škrdla

8.1.2020 22:35 Reaguje na
Kolik se dá potom utopit v takovém projektu DOL, ještě než se kopne do země?
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.1.2020 07:38 Reaguje na Jan Škrdla
ano, plně souhlasím s tím, že fakt, že příprava stavby schlamstne zhruba 10% předpokládaných nákladů stavby je otřesný. vypovídá to o nesmyslné přebyrokratizovanosti českého právního prostředí. (ať už to dopadne nebo nedopadne).

a ano, souhlasím také s tím, že DOL je očividně pitomý záměr.

jez děčín, hm, bez něj ovšem v současné době probíhající stavby na labské a vltavské vodní cestě postrádají smysl, tj. např. most Mělice, komora Hořín, mosty na VH kanále... jen tyhle dohromady řádově za půldruhé miliardy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.1.2020 10:44 Reaguje na Lukas B.
Jenže to je problém plánování a realizace těch staveb. Ano, mělo se počkat na to, jak "Děčín" dopadne a teprve realizovat stavby, pro jejichž smysluplnost je právě Děčín rozhodující. To že se pitomě už řada věcí postavila fakt není důvod stavět tuhle hrůzu.

SZ mám obecně rád jako mor, ale tady souhlasím, že nejen danému regionu by ten jez a prostředky na něj vynaložené byl platný jak díra v hlavě.
Odpovědět
JV

Josef Volfík

7.1.2020 14:36
No a co, EET od babek zelinářek, které prodávají v létě mrkev a v září jablka to státu nahradí.
Odpovědět
Jiří Makoň

Jiří Makoň

7.1.2020 16:57
Ryze zelená záležitost. Nemít Karla IV,tak nemáme splavnou žádnou řeku. Ale jsou důležitější věci - V táborské zoo zahynula sova, lekla se pyrotechniky
Odpovědět
JC

Jan Cedič

9.1.2020 11:58 Reaguje na Jiří Makoň
Pane, že vy jste tam nikdy nebyl nebo jste úplně blbej, co ?
Odpovědět
MM

Milan Milan

7.1.2020 18:09
Mělo by padnout trestní oznámení.... Vždyť za udajně předražené letadýlka CASA to šlo poměrně snadno, ač letadla skutečně na českých letištích přistála. Zdá se že toto byl od počátku zřejmě něčí tunel. Navážet se do různých skupin občanů a vykládat kolik že stát stojí např. děti nebo senioři to je hned. Ale takhle nakládat s našimi penězi to přece nelze .
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.1.2020 10:47 Reaguje na Milan Milan
Obvinění v kauze Casa zatím vypadá na slušnou ostudu OČTŘ, takže tak.
Odpovědět
JC

Jan Cedič

9.1.2020 11:56
Teď by se měli najít viníci, kteří zapřičinili vyhození takové hromady peněz. Všichni rozumní a svéprávní lidé z okolí místa činu od začátku vědí, že se jedná o naprostý nesmysl a to bez potřeby jakékoliv studie.
Jsem přesvědčen, že to bylo jasné i zadavateli všech těch nehorázně předražených studií. Ale tady přeci dlouhodobě funguje, že je potřeba přemístit obrovský balík peněz ze státní pokladny do kapes několika soukromých firem, z jejichž kapes se příslušný obnos zase přemístí do kapes osob z okolí zadavatele těchto nesmyslů. Takhle to prostě, tak to je zavedené !
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist