Vladimír Wagner: Co nám říká současná krize v energetice?

Zdroje dnešní situace?
Současná situace v energetice a vysoké ceny plynu a energie má několik zdrojů. Nejen v Evropě se bez ekvivalentní náhrady odstavila celá řada jaderných a uhelných zdrojů. Místo nich se zde budují hlavně větrné a fotovoltaické zdroje, které však v bezvětrném zimním období i při velkém instalovaném výkonu dodávají minimum elektřiny. V té době tak musí požadovaný výkon zajistit stále více plynové elektrárny. Spotřeba plynu tak roste, a to má dopady i na jeho cenu.V Evropské unii je dalším zdrojem velice rychlý růst ceny emisních povolenek, které se staly kromě prostředku pro tlak na snižování emisí i nástrojem pro investování. Jejich úkolem má být vytlačování uhelných zdrojů. Ty jsou však nahrazovaný dominantně plynem a to vede k jeho větší spotřebě. Emise oxidu uhličitého při spalování plynu jsou zhruba poloviční oproti uhelným. Je však třeba zmínit, že v současné době extrémně vysokých cen plynu by musela být cena emisních povolenek extrémně vysoká, oproti dnešní násobně vyšší, aby plyn vytlačil uhlí. Je třeba zdůraznit, že vliv vysoké ceny povolenky není jen v její absolutní hodnotě. Vedou však také ke zvyšování spotřeby plynu a tím i k růstu jeho ceny.

V Evropě jsou zároveň tlaky na zákaz investic do fosilních zdrojů a těžba plynu zde tak poklesla. Vysoká spotřeba fosilních paliv v Asii vedla k tomu, že zkapalněný plyn nejen z USA šel dominantně za vyšší cenou do východní Asie. I Rusko má stále větší možnosti dodávat na asijský trh. Velký vliv má i to, že v Evropské unii je velký tlak na přechod od dlouhodobých smluv pro nákup plynu k nákupu na okamžitém trhu. To v případě přebytku plynu vede k nižším cenám. Problém nastává v krizové době, která zažíváme nyní.
Letošní rok byl mnohem méně větrný, než byl minulý. Větrnou elektřinu tak musela nahradit ta plynová. I to přispělo ke zvýšení spotřeby plynu. Na druhé straně je třeba připomenout, že ani minulá zima nebyla nijak extrémní. Ani současný začátek zimy není extrémně chladný a bezvětrný. Podobné podmínky, pro větrné zdroje a velikost spotřeby energií i ještě horší, se mohou kdykoliv opakovat. Pokud bude stále více plynu potřeba pro výrobu elektřiny, budou zvyšovat jeho cenu i pro teplárenství, které na něj spoléhá.
Významným iniciátorem současné krize v energetice je i obnova ekonomiky po propadu vlivem koronavirové pandemie. To je vliv, který v budoucnosti opadne. Ovšem většina ostatních zmíněných vlivů, které zvyšují spotřebu a cenu plynu, lze očekávat i v dalších letech. Německo odstaví do roka všechny zbývající jaderné bloky a čeká se odstavování dalších uhelných zdrojů.

Co vytváří spotovou cenu elektřiny?
Připomeňme, že spotová cena je vytvářena tzv. závěrnými elektrárnami. Zdroje se řadí podle svých provozních nákladů. První jsou tak obnovitelné zdroje, za nimi jsou ty jaderné. Pak fosilní podle ceny paliva a povolenek. V současné době je jejich pořadí dominantně dáno vysokou cenou plynu. I přes vysokou cenu povolenky tak levněji vycházejí uhelné bloky. Zvláště v případě, že jde o domácí hnědé uhlí v blízkosti elektrárny. Pokud tedy není dostatek uhelných elektráren, tak na řadu přicházejí bloky plynové. Začíná se s těmi s nejnižší cenou paliva a provozu a postupně se přechází k těm dražším. V současné době tak spotová cena v daném regionu závisí na tom, zda je zde dostatek zdrojů uhelných a případně plynových s levnějším plynem. Pokud se tak podíváme na ceny v kritické době, kdy nefouká, je nejnižší cena v Polsku. To má velký výkon v uhelných elektrárnách a poměrně malý v těch plynových. Zároveň má omezené možnosti přenosu elektřiny mimo Polsko. V současné době tak zde patří ceny v bezvětrných obdobích k těm nejnižším. Německo musí počítat s nutností pokrýt v bezvětrném období téměř celý svůj potřebný výkon pomocí fosilních zdrojů. Má tak zatím velké instalované výkony uhelných zdrojů. I instalované výkony plynových elektráren jsou zde vysoké. Navíc alespoň část plynu pro ně je pořízena na základě dlouhodobých smluv s nižší cenou. Ve velmi odlišné situaci je Francie. Zde dominantní část výkonu zajišťují stabilní jaderné elektrárny. Uhelné bloky tam tak už téměř nejsou, a i instalovaný výkon plynových je omezený. Plyn je navíc z velké části pořizován na burze. Spotové ceny elektřiny jsou tak v kritických dnech ve Francii i vysoko nad těmi v Německu. Je třeba zdůraznit, že spotové ceny reprezentují jen velmi omezený objem elektřiny. A neukazují na cenu elektřiny pro spotřebitele. Ta je naopak díky jaderným zdrojům ve Francii mnohem nižší než v Německu.

Rizika, které současná krize přináší
Odstavování jaderných a fosilních zdrojů a stále větší spoléhání na větrné a fotovoltaické zdroje vede v době zimních inverzí k nedostatku dostupného výkonu a k ohrožení stability sítě. Spotřeba elektřiny roste i přechodem k vytápění pomocí elektřiny, například k tepelným čerpadlům, a rozvojem elektromobility. Regulační schopnosti se snižují i s úbytkem rotujících zdrojů. Zvyšuje se tak hrozba blackoutu.Přechodem od uhlí a jádra k plynu se významně zvyšuje závislost Evropské unie na Rusku. Rostoucí cena plynu a elektřiny pak může vyústit k odchodu průmyslu za nižšími cenami energií mimo Evropskou unii. Vysoké ceny energií pro obyvatelstvo mohou společně s odlivem pracovních míst vést k úpadku ekonomické a životní úrovně lidí. To vše pak může vést k ohrožení sociální a politické stability společnosti.

Jak situaci čelit?
Opatření, která umožní čelit přicházejícím problémům, lze rozdělit na krátkodobá a dlouhodobá. Je třeba počítat s tím, že výstavba každého zdroje chce svůj čas. Připomeňme, že cena plynu bude těžko v budoucnu klesat. Pokud jde o emise skleníkových plynů, tak při započtení emisí metanu při těžbě a dopravě už plyn nevychází o moc lépe než uhlí. Otázka budoucího postoje Evropské unie k plynu je tak hodně nejistá.Vypínání uhelných zdrojů by tak mělo být podmíněno dokončením výstavby jejich odpovídající náhrady. A to nejen v celkové výrobě, ale i v pokrytí výkonu v každém okamžiku a zajištění regulace a stability sítě.
Je třeba využít co nejefektivněji dostupné možnosti regulace a akumulace a doplnit je a rozvíjet, třeba právě zapojením mikroregulace a chytrých sítí. Je třeba podpořit budování obnovitelných zdrojů hlavně v decentralizované podobě. Je však třeba zdůraznit, že Německo předpokládá vybudování obrovských výkonů ve větrných a fotovoltaických zdrojů. V době, kdy v našem regionu bude svítit slunce a foukat vítr, bude elektřiny spíše přebytek. Zároveň se intenzivně bude orientovat na plynové zdroje. Pokud bychom se zaměřili na ně i my, budeme vzájemnou konkurencí zvyšovat spotřebu a cenu plynu. S tím souvisí i můj názor, jak bychom měli na energetickou koncepci Německa, které nás velmi silně ovlivňuje, reagovat. Nelze tak o převzít německý odchod od jádra a spoléhat na masivní budování obnovitelných a plynových zdrojů. Podle mého názoru je správná reakce naopak budovat zdroje, které německý mix doplňují a budou dodávat elektřinu v době, kdy nefouká a nesvítí. Mělo by se tak pokračovat ve využívání jaderných elektráren a budovat i nové jaderné zdroje. Pokud by to mohlo dělat Bavorsko, tak by šlo nejspíše také touto cestou.
Velice důležitý úkol, který stojí před současnou vládou, je vyjednání několika důležitých témat u evropských orgánů. Jednou je možnost případného zavedení kapacitních plateb. Ty už má vyjednané například Německo. Druhou oblastí je možnost v případě, kdy dojde k situaci, že vysoké ceny elektřiny vznikající u sousedů vedou k ohrožení sociální úrovně velké části obyvatel u nás, prodávat českou elektřinu přímo českým občanům. Je to obrana proti tomu, aby bohatý a ekonomicky silný soused, který si nezajistil dostatek energetických zdrojů přeplácel české občany a průmysl při nákupu elektřiny vyrobené v Česku. Dalším důležitým bodem je vyjednání reformy systému povolenek tak, aby plnil svůj úkol. Tedy předpověditelným a časově rozumným způsobem tlačil na přechod k technologiím s nižšími emisemi. To je mnohem užitečnější, než je jeho používání jako investiční komodity. Velmi důležitým úkolem je dosažení toho, aby byly jaderné zdroje v evropské taxonomii označeny jako udržitelné.
To je extrémně důležité hlavně z dlouhodobého hlediska. Nový jaderný zdroj nelze postavit rychle. I proto je třeba velmi rychle vyjednat s evropskými orgány finanční model pro nový blok v Dukovanech, realizovat tendr a zahájit jeho výstavbu. Zároveň je třeba zvolit finanční model pro výstavbu nových bloků v Temelíně, a i ty začít co nejdříve budovat. Je třeba postupně upřesňovat strategii postupného přechodu k nízkoemisnímu mixu. Při tom je třeba udržovat energetickou bezpečnost a sociální únosnost této transformace a být připraveni maximálně využít případné nové technologie, například nové možnosti akumulace, regulace sítě s využitím prvků umělé inteligence či malých modulárních reaktorů.

Jedním z neslyšitelnějších hlasů na našem energetickém poli je Michal Šnobr. Jde o nejstriktnějšího oponenta výstavby nových jaderných bloků u nás (viz třeba zde). Toho si velice často zvou sdělovací prostředky jako odborníka při prezentaci událostí na našem energetickém trhu. Je však třeba připomenout, že jde o analytika banky J&T zaměřené i na investice do plynu a akcionáře, který intenzivně operuje na akciovém trhu zaměřeném na energetiku. Je si také dobře vědom toho, že každé veřejné vyhlášení odborníka může akciový trh silně ovlivnit a využívá toho.
Pamatuji si, když před více než pěti letech zdůvodňoval svůj názor, že by se nové jaderné zdroje u nás stavět neměly tím, že cena silové elektřiny bude u nás vlivem Německa jen klesat a trh s emisními povolenkami a jejich nízkými cenami se po řadu následujících let měnit nebude. Jaderný blok tak nemůže být rentabilní. Navíc prohlašoval, že Česko má dostatek zdrojů a může dvacet let počkat s rozhodováním o tom, co stavět. A v té době už třeba budou ve výhledu levné baterie a obnovitelné zdroje.
V současné době naopak zdůvodňuje nevhodnost výstavby nového jaderného zdroje nedostatkem času. Předpovídá konec éry levné elektřiny a příchod období velmi vysokých cen. Podle něj je konec energetické nirvány, kterou si v Česku obyvatelé v předchozích letech užívaly. A je to vlastně dobře, protože teprve teď začnou šetřit. Což je důležité. Zároveň se teď budou konečně intenzivně budovat decentrální obnovitelné a plynové zdroje a on už v této investorské oblasti začíná intenzivně operovat. Jádro by se nyní nemělo stavět, protože už je na ně pozdě. Podle něj by se měla striktně následovat energetická koncepce Německa. Podrobně je možné se seznámit s představami Michala Šnobra například v nedávném podcastu.

Závěr
Současný podzim a zima jasně ukazuje, že jenom na nízkoemisních zdrojích nelze vybudovat nízkoemisní energetiku. Zavírání jaderných a uhelných bloků a jejich náhrada plynem vede ke zvyšování spotřeby plynu. Důsledkem toho je pak tlak na zvyšování jeho ceny a růst závislosti na dodávkách z Ruska. Jelikož nelze předpokládat, že by se zmíněné trendy v nejbližších letech změnily, nedá se předpokládat, že by se ceny plynu a elektřiny v následujících letech vrátily na bývalé hodnoty. Pokud se bude udržovat méně větrné a studenější počasí, může se situace v našem regionu docela zdramatizovat. Po novém roce totiž Německo odstaví další tři své jaderné bloky. Chybět budou čtyři jaderné bloky i ve Francii. Riziko blackoutu tak opravdu nebude jen teoretické. Na jaře by se mohly ceny plynu i elektřiny stabilizovat i klesnout. Jak už však bylo zmíněno, bude to na jiné úrovni než v minulých letech. Je tak otázkou, jak se s tím vypořádá obyvatelstvo a průmysl. Ohroženy jsou hlavně nízkopříjmové vrstvy společnosti a energeticky náročný průmysl. Velkým problémem je, že různé evropské státy mají různou ekonomickou úroveň společnosti i jednotlivých obyvatel. Obyvatelé Německa tak pociťují sjednocené ceny energií jinak, než je tomu třeba u obyvatel v Česku. A právě nová německá koalice chce v oblasti přechodu od uhlí a k elektromobilitě ještě přitvrdit. Stejně tak těžko ustane v boji proti jaderné energetice. Je tak málo pravděpodobné, že Evropská unie bude na nastávající situaci reagovat racionálně. Její politické špičky hlásají, že řešením je stále rychlejší zavírání fosilních zdrojů a masivní budování větrných a fotovoltaických elektráren. Což je ovšem absolutně scestná představa. Právě současný podzim ukazuje, že velice často mohou být mnohadenní období, kdy téměř nefouká a nepomůže libovolný instalovaný výkon větrných turbín. Na tak dlouhou dobu jsou nanic i baterie, které se nemají z čeho nabíjet. Pokračování této cesty jen zvyšuje riziko kolapsu energetiky a dramatických sociálních dopadů takové události.
V půli prosince 2021 jsme měly seminář a diskuzi k dané problematice na CIIRC ČVUT:
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (184)
pavel peregrin
4.1.2022 07:53Jaroslav Pobeha
7.1.2022 02:46 Reaguje na pavel peregrinJaroslav Pobeha
7.1.2022 02:46 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Miroslav Vinkler
4.1.2022 07:54Ovšem způsob jakým je prováděný je doslova tragédie, někdy zase až fraška.
Zoufale schází solidní strategický plán, rámcově politiky zadaný a odborníky propracovaný do jednotlivých etap, který by se následně realizoval.
To, čeho jsme dnes svědky, evropská energetická krize je důkazem o selhání celého zcela nevhodně mechanismu , který se dnes nazývá European Green Deal.
Položím-li vratké základy, nesmím se potom divit, že stavba je nestabilní a uživatelé se nestačí divit.
Tuto praxi absolutně odmítám, neboť nás spolehlivě vede k ekonomickému propadu a silným sociálním otřesům.
Zde jsem silný skeptik a absolutně nevěřím ,že celý hon proti sodovkáči je v tomto podání k něčemu dobrý. Prostě všechno špatně.
Jednoznačně musí být kostra evropské energetické sítě položena na stabilních ,nízkoemisních zdrojích a nic jiného než JE k dispozici není a nebude. Dokud k tomuto principu nebude přihlédnuto, jsou veškerá OZE na dvě věci a přinesou více škody než užitku.
Pavel Hanzl
4.1.2022 08:25 Reaguje na Miroslav VinklerKdy vezmeme za rok, dva, pět, deset, dvacet let, takový objem výkonu v jádru??
Kdyby se všichni v Evropě dnes sprčili a vrhli se na stavbu nových JE, tak by se stalo co?? Jen zmatky a totální chaos.
Jádro jako základ beru všemi deseti, jenže do doby, než něco vůbec v ideálním případě postavíme, musíme ve velkém budovat OZE.
A tohle nejste schopen pochopit, podle vás máme sedět na řiti a vést básnické projevy na téma Jádro.

Karel Zvářal
4.1.2022 08:37 Reaguje na Pavel HanzlVypínání uhelných zdrojů by tak mělo být podmíněno dokončením výstavby jejich odpovídající náhrady. A to nejen v celkové výrobě, ale i v pokrytí výkonu v každém okamžiku a zajištění regulace a stability sítě.
Svatá Prostoto
4.1.2022 14:47 Reaguje na Pavel HanzlVýsledek je v článku výborně popsán.
Pavel Hanzl
5.1.2022 10:39 Reaguje na Svatá ProstotoTa krize je způsobena čtyřmi příčinami, píšu to sem pořád.
Oldřich Vašíček
5.1.2022 11:58 Reaguje na Pavel HanzlAkceptuji jejich averzi k jádru, ale ať nebrání jiným. Vždyť je to i ku prospěchu věci. Globálně to emise CO2 sníží a stabilizuje síť.
Svatá Prostoto
5.1.2022 13:54 Reaguje na Pavel HanzlProstě zvolili ten nejpitomější způsob transformace energetické soustavy jaký mohli.
Karel Ploranský
5.1.2022 12:56 Reaguje na Pavel HanzlProbíhá skákání od zdi ke zdi.
Ono totiž nestačí, když něčemu dám krásný název - ať už "Energiewende", nebo "Green Deal" a nechám si to odkývat politiky. Musí v tom být i jasná koncepce postavená na SPLNITELNÝCH předpokladech. Splnitelných HNED, tak aby to bylo v korelaci s propklamovanými termíny. Ne teprve až se něco dovyvine.
A to co ta koncepce obsahuje, tj. prostředky k dosažení cíle, musejí být nejen ÚČELNÉ a technicky vhodné, ale i EKONOMICKY ÚNOSNÉ. Mezi takové prostředky rozhodně nelze zařadit elektromobilitu - a OZE jen s velkými výhradami. Kdyby to bylo jinak, nebyly by potřebné dotace.
Shrnuto:
Nesmí se nadělat víc škody než užitku. Což se zatím děje.
Chytří lidé to vidí a nelíbí se jim to.
Ti ještě chytřejší (nebo lépe řečeno vyčuranější) to také dobře vědí - ale prosazují to, protože je to super kšeft a tím či oním způsobem jim to nese profit.
Zbytek občanstva se buď moc nezajímá, nebo má sklon slepě věřit a nemá dost vědomostí na to, aby chápal která bije.

Miroslav Vinkler
4.1.2022 08:45 Reaguje na Pavel HanzlPolitici ovšem přemýšlejí s horizontem 4letého volebního údobí jak si moc udržet anebo ji získat, odborníky doloženo, že právě v této sortě je nejvíce psychopatů.
J.C. Juncker předchozí předseda EK byl těžký alkoholik, současná Uršula též v hlavě vymeteno, odborně zcela out, komisařka pro energetiku doktorka historie a stážistka v NATO- skvělá kvalifikace.
A s tímto matrošem chcete dělat dekarbonizaci ???
Prostě s tímto týmem to nepůjde.
Pavel Hanzl
4.1.2022 10:09 Reaguje na Miroslav VinklerCelá dekarbonizace je silně nepopulární, protože nutí lidi měnit zvyky a hlavně stojí gigantické peníze, ktré by chtěl každý utratit radši za konzum.
Takže žádné politické body na tom nevyrejžujete. Je to jasně vidět na tom, že populisti jsou prakticky všichni ropáci (Orbán, Zeman, Kaczinski, celá naše SpD, samozřejmě komunisti a jiní ruští votroci).
Dekarbonizace je plánována na 30 let, což je taky silně ambiciózní úkol. Jenže klimatická tragédie nebude čekat, až se ráčíme vyštrachat a něco udělat.
Pokud nepochopíte, že vše se dělá pod tlakem klimatu a ne nějakých iluzorních parazájmů různých lobby a podobných nesmyslů, nepochopíte nic.
A neschopnost evropských politiků je zase jen ruská demagogie, protože hybridní válka se vede přesně těmito metodami. Zkuste si o tom něco přečíst, stačí poslední velmi stručné zprávy BIS.
Petr Eko
4.1.2022 14:28 Reaguje na Miroslav VinklerCo je noční můrou USA - ruské suroviny a evropská technologie. Tomu nemají šanci konkurovat, takže všemožně bojují proti spolupráci EU a Ruska. A protože Rusko už se dostává z pod kurately USA - suroviny levně nebudou, musí USA zničit druhou stranu rovnice - EU.
Protože Green Dead je v zásadě likvidace konkurence schonosti EU.
A pak pozor - Německo je pod politickou kontrolou USA - čili Německo hájí (musí..) zájmy USA. Takže kruh se uzavřel.
Východeskem je jedině "perestrojka" USA, vedoucí k jejich rozpadu a ztátě vlivu na EU. Na tom se ještě pracuje, ale do dvou let by mělo být jasno.
Pokud nebude tedy Evropa v té době už "na huntě", je šance na záchranu, Pokud bude, pak jedině rozpad EU a máš odklon od EU (Trojmoří atd..).
Svatá Prostoto
4.1.2022 14:49 Reaguje na Petr EkoJistě, to bylo v případě Angely a Donalda jasně vidět ... ehm. A NS, už ten první a druhý tuplem, jsou dalším skvělým příkladem, jak amíci germány řídí.
Pavel Hanzl
4.1.2022 15:18 Reaguje na Svatá ProstotoNavíc měli Amíci pravdu, což je vidět dnes.
Svatá Prostoto
4.1.2022 15:54 Reaguje na Pavel HanzlA neměli.
Prostě Německo má jiné zájmy než USA.
A samozřejmě tuplem jiné než pšonci nebo ukroši.
To bylo ale ostatně skoro vždycky a ve všem.
Pavel Hanzl
4.1.2022 16:31 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
4.1.2022 17:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2022 17:55 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
5.1.2022 15:47 Reaguje na Pavel HanzlNjn, že se u vás divím.
Pavel Hanzl
4.1.2022 15:16 Reaguje na Petr EkoPetr Eko
4.1.2022 18:46 Reaguje na Pavel HanzlVztah USA-Německo je samozřejmě podřízený ještě od dob 2. s. války, projděte si známý Kanzler akt.
Příklad - blokace schválení NS je taky práce USA, aby mohli dodávat svůj drahý zkapalněmý plyn a škodili Rusku..
Čili závěr - věnujte se svým EKO příspěvkům a do záležistostí globální politky se nemíchejte, pokud tomu nerozumíte.
Ostatním, které toto téma zajímá, doporočuji sledovat tento veb a zejména pana Campbella..
https://www.prvnizpravy.cz/sloupky/stripky-1-1-2022/
A pak tento veb s aktálními příspěvky
https://ksbforum.eu/index.php?u=/
Petr Eliáš
5.1.2022 08:39 Reaguje na Petr EkoJaroslav Pobeha
7.1.2022 03:03 Reaguje na Petr EkoJaroslav Řezáč
5.1.2022 10:14 Reaguje na Petr EkoJaroslav Řezáč
5.1.2022 10:12 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Pobeha
7.1.2022 02:53 Reaguje na Pavel HanzlVa Shek
5.1.2022 18:43 Reaguje na Miroslav VinklerZajímavé je, jak podle ceny energií za polední dva měsíce mluvíte o selhání a soudíte věci které jsou dlouhodobé.
JE přece nikdo nezakazuje. Jen do nich nkdo neche dát peníze a asi ví proč.
Jaroslav Řezáč
6.1.2022 11:03 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
4.1.2022 10:25Drtivá většina diskutujících má zájem na ochraně klimatu, na ochraně přírody, má zájem na dekarbonizaci a většina i chápe klimatickou katastrofu.
Ale ten jediný problém je EVROPA!!!!
Ta dělá všechno špatně, (nikdo ale neřekne jak to dělat lépe), ta nás šikanuje a buzeruje (i když nám výrazně pomáhá), ta je příčinou všeho zla a nositele totality (i když je plně demokratcká).
Důkaz: Když systematicky likviduje uhelné elektrárny je to špatně, když tlačí elektromobilitu je to špatně, když buduje OZE, je to špatně, my chceme jádro a plyn.
Když ovšem zařadí jádro a plyn do taxonomie, je to zase špatně, když nás nutí do čisté energetiky, je to špatně, protože na to nemáme. Když nám na to dá obrovské peníze, je to zase špatně.
To je výsledek velmi dobře promyšlené i provedené hybridní války, která nám velmi účinně brání stát se prosperující a uznávanou zemí, která má v EU odpovídající slovo.
"Český národ si vždy, kdy se mohl dostat k blahobytu a všeobecnému uznání vše podělal vlastní vinou". Josef Pekař, všimněte si data 1922!!!
Jarka O.
4.1.2022 14:26 Reaguje na Pavel HanzlAle k článku: Tak p. Šnobr je možná Michal, co píše v diskuzi pod tímto článkem?
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-navrhuje-zaradit-jadro-a-zemni-plyn-mezi-zelene-investice
Němci se NSII nikdy nevzdají. Obyvatelé Německa své vládě bezvýhradně důvěřují na rozdíl od Čechů po špatných zkušenostech, hlavně při hlasováních v Bruseli. Asi by Česko kvůli blízké budoucnosti nemělo rozbíjet V4 a o reformě povolenek mluvit s Polskem, pak s dalšími. Ty jaderky, co už stojí, se postavily mj. za daně mé rodiny, a patří nyní soukromé firmě, která na nich vydělává dost. Proto se mi zdá fér, aby nové jaderky stavěl pro změnu ČEZ ze svého. Na dividendy plynou v ČEZu miliardy, takže zdroje by byly, no a p. Šnobr aj. se jistě bezproblémově pár let trochu uskrovní, když se místo výplat dividend bude stavět JE :-). EU sice v tom svém návrhu taxonomie mluví jen dočasné podpoře jaderných zdrojů, ale to nic neznamená, může se to změnit xkrát.
Jarka O.
4.1.2022 20:09 Reaguje na MichalSvatá Prostoto
4.1.2022 14:54 Reaguje na Pavel HanzlAle možná je Drábová agent Kremlu a je nástrojem hybridní války:-))).
BTW ... jak má Pekaře rád a fakt jej respektuji, tak třeba tenhle výrok je trochu mimo. Bo třeba v takovém 1914 jsme si vlastní vinou nepodělali nic. Od toho byli ve Vídni jiní a my jsme to v konečném důsledku jen ods.ali.
Pavel Hanzl
4.1.2022 16:35 Reaguje na Svatá ProstotoPotom zcela logicky nic nestíháme a jakýkoliv vývoj je pro nás příliš rychlý.
Svatá Prostoto
4.1.2022 17:05 Reaguje na Pavel HanzlA furt lepší vypisovat tendr 10 let a nic, byť je to na přesdržku, než típnout to, co v pohodě funguje a fungovat ještě dlooouho mohlo.
To tempo, které se tu EU snaží napálit prostě mohou dát jen ty nejbohatší země, protože. A pokud EU nedostane rozum, tak se rozpadne. Prostě střední a východní Evropa nemůže akceptovat stejné ceny energií, jako třeba Germáni. To prostě nejde a ještě dlouho nepůjde.
O druhým pilíři tu už kdysi řeč byla. A byl pěkně na hovno. A to říkám jako člověk, který zrovna v tomto oboru fakt není jen poučený laik. Ty podmínky byly nastavené vyloženě svinsky. Jo, a že by byl v celé Evropě ... to psali v Mateřídoušce, nebo kde jste k tomu přišel?
Pavel Hanzl
5.1.2022 08:20 Reaguje na Svatá ProstotoJestli myslíte Německé jádro, tak to máte pravdu, taky to nechápu. Ale jsou to DVĚ země ze sedmadvacítky.
Náš druhý pilíř mají snad všechny země Evropy, včetne Polska, Slovenska i Maďarska. A podmínky se nastavolaly při zavádění tak, aby je bylo možno měnit (hlavně procento odvodů). Navíc tehdejší opozice trucovala, odmítlala se toho zúčastnit, hyenizovala to v médiích. Tak proč se nezasadila o lepší podmínky? Odsáci by je rádi přijali.
Pokud vím, bylo to napsané podle Rakouska, včetně podmínek.
Střední a Východní Evropa měla 30 let na to, aby srovnala krok, dostala na to bambilión dotací.
Svatá Prostoto
5.1.2022 15:46 Reaguje na Pavel HanzlVy si fakt děláte srandu, ne? Viz. například to Polsko a Maďarsko ... https://www.lidovky.cz/byznys/polska-duchodova-reforma-znarodneni-pulky-penez-z-fondu.A130905_191232_moje-penize_sm
... a pár let poté ... https://www.kurzy.cz/zpravy/494400-polaci-prijdou-o-15-uspor-v-ramci-duchodove-reformy-neco-podobneho-zazili-i-madari-a-co-v-cr/
Vy jste opravdu tak neskutečně hloupej, nebo jste "jen" chorobný lhář?
Pavel Hanzl
4.1.2022 17:00 Reaguje na Svatá ProstotoNevím přesně, o čem pan Pekař psal, ale tenhle citát je platný celé 20. století až doposud. Z toho by se dalo usuzovat, že to nikdy nenapsal a je to hoax dnešního typu.
To stejné, jak Werichovy řeči o muslimech.
Svatá Prostoto
4.1.2022 17:09 Reaguje na Pavel HanzlKdyž to nevymyslí, tak vychcípáme ... žádný strom neroste do nebe a nic netrvá věčně. Ale to se jednak uvidí, jednak se toho my dva nedožijeme a jednak si myslím, že ta šance "něco vymyslet" je furt slušná.
A že vás to taky baví, furt se jen bát:-)))
Pavel Hanzl
4.1.2022 20:54 Reaguje na Svatá ProstotoNikdy jsem nepsal že Češi vyvolali Velkou válku.
Ale přesně se to hodí na naši situaci po plyšáku, kdy jsme byli jednoznačná jednička, očekával se ekonomický zázrak, Havla znal celý svět. Jenže my si pak zvolili Miloše Zemana.....
Svatá Prostoto
5.1.2022 15:39 Reaguje na Pavel HanzlA Zemana si zas tak moc lidí nezvolilo, toho udělal premiérem Ruml ... bo neuměl počítat. Vy si zase pamatujete kulový, co?
Havel byl fajn, dokud se coural venku ... tam to bylo ok ... doma to bylo horší a po té taškařici v Rudolfinu to bylo úý úplně někde.
Aha, takže vy někoho citujete, ale čistě podle toho, co si pamatujete že řekl/napsal ... možná. No tak to pak jo, to vysvětluje mnohé.
Petr Eliáš
6.1.2022 11:13 Reaguje na Svatá ProstotoMě se ten projev líbil.
,,...Skončil ‚čas jistot‘, sice malých, tupých a veskrze pro společnost sebevražedných, ale přesto jistot, a byl náhle vystřídán časem svobody, která se mnohým musela zdát po předchozích zkušenostech bezbřehá, a tudíž ke všemu svádějící. S touto svobodou pochopitelně nastal i čas úplně nových nároků na individuální odpovědnost. Odpovědnost, která se mnohým zdá být k neunesení. ... Pevně věřím a doufám, že mladí lidé, kteří vyrůstali už po pádu komunismu, nejsou tímto strašným syndromem postkomunismu zasaženi, a těším se na dobu, kdy věci veřejné převezmou oni do svých rukou. Zatím je však ve svých rukách nemají a nám nezbývá, než se znovu a znovu divit, jak dlouho trvá adaptace společnosti na nové a samozřejmě přirozenější podmínky života a jak hluboce totalitní éra zasáhla naše duše.,,
Něco takového by loutky jako Klaus a Zeman veřejně nikdy neřekly. ;)
Svatá Prostoto
6.1.2022 14:23 Reaguje na Petr EliášNěkdo to může samozřejmě brát jako optimální působení ve veřejném prostoru. Já ne.
A když jsem u toho citátu ... k tomu by se dalo napsat ledacos o zametání si před vlastním prahem. Ono vůbec věčná škoda, že prezidentem nebyla spíš Olga:-))).
Svatá Prostoto
6.1.2022 14:31 Reaguje na Petr Eliᚎe se spousta věcí dala udělat líp, a měla se udělat a že se taky stala spousta kurváren, je pravda, ale ono se to po létech u compu taky hezky mudruje. Fakt je nicméně ten, že z pohledu celého Ost bloku (dederóny logicky vynecháme) jsme devadesátky zvládli s přehledem nejlíp.
Petr Eliáš
7.1.2022 14:22 Reaguje na Svatá ProstotoKlaus sám sebe označuje za architekta úspěšné privatizace. Což o to, privatizace byla po čtyřiceti letech socíku zapotřebí, ale zapomíná se na to, že Klaus je synonymum klientelismu, mafiánství a tunelů. A jeho výroky v posledních letech...hrůza.
A Zeman? O něm se toho moc říct nedá, tedy alespoň slušně. Hromady afér (např. Bramberg), opoziční smlouva a jeho výstupy v roli prezidenta. Ten člověk má už dlouhá léta dřepět na Vysočině a ne dělat ostudu.
Transformace ekonomiky proběhla, ale ne tak úspěšně jak tvrdí Klaus. K i Z jsou strůjci současného politického marasmu a nedůvěry lidí v demokracii.
Svatá Prostoto
7.1.2022 14:52 Reaguje na Petr EliášNic to nemění, že to byl primárně Klaus, kdo prosadil, že se tu nebudeme pokoušet o Pražské jaro II., ale že ta transformace musí být z gruntu. Ok, v poslední době je to už slabší, což je ale už tak nějak jedno, ale v devadesátkách díky za něj.
Zeman podobně a ač tam nejrůznější kauzy byly a do vlády si natahal různé existence, tak v tom procesu v zásadě pokračoval a třeba za to, že dotáhl do konce privatizaci bankovního sektoru (a že to fakt bylo potřeba), si rozhodně pochvalu zaslouží. Taky se rádo zapomíná, že právě za Zemana jsme vstoupili do NATO a výrazným způsobem pokročili k členství v EU (i když z dnešního pohledu už to taková výhra není).
Opakuji, ani jednoho nemám rád, ale v devadesátkách byl jejich vliv rozhodující a celkově rozhodně pozitivní. Dál už to bylo samozřejmě trochu jiné, ale třeba poté, co Zeman pomohl Špidlovi a ČSSD vyhrát volby (tím že odstoupil) a oni mu pak namydlili schody, se mu až tak moc ani nedivím.
Co furt blbnete s tou oposmlouvou? Co jako měli K + Z dělat? Byly 2 možné koalice, ČSSD+lidovci+US a ODS+lidovci+US . Zeman dokonce udělal bezprecedentní vstřícný krok, když souhlasil s tím, že premiérem bude Lux. Výsledek? Ruml řekl, že s ČSSD do vlády nepůjde a s ODS jen bez Klause. Nutno mu uznat, že později sám přiznat, že to byla blbost a že to tenkrát podělal.
Proběhla a proběhla nejúspěšněji z celého Ost bloku. To je prostě fakt. Bych vás chtěl vidět, tak to tu po reálně 50 letech (38-89) dáváte do cajku líp.
Jen tak na okraj, kolik vám v těch devadesátkách bylo? Bo to co píšete většinou tvrdí ti, co je prožili tak na základce. No offence, kdy jsme se narodili si nikdo z nás nevybírá.
Petr Eliáš
7.1.2022 16:23 Reaguje na Svatá Prostoto2. To Klausovi neupírám. Kritizuji ale způsob, který zvolil. Třeba ten bankovní socialismus.
3. O vstupu do NATO bylo rozhodnuto před Zemanem a přípravy na vstup do EU začaly tuším někdy v roce 91. Ale jo, Zeman pokračoval v přístupových jednáních a dokončil privatizaci bank.
4. Rozhodující vliv měli, ale až tak pozitivní bych ho neviděl.
5. Jak jsem psal, opoziční smlouva měla ohromný negativní dopad na politiku v ČR. Dva političtí soupeří, tvrdící že se s tím druhým nikdy nespolčí, uzavřeli koalici. Jestli si pamatujete, tak to vyvolalo i nepokoje a vznik různých spolků. Jestli se pamatuju, tak Děkujeme, odejděte! byl jedním z nich. Pro oživení doporučuji knihu Vládneme, nerušit.
6. Netvrdím, že byla neúspěšná.
Břetislav Machaček
4.1.2022 10:44jako vůdčí země "gryndýlu" v něm vidí příležitost, jak ovládnout zbytek
EU. Co nebude zelené, bude fuj, bude pokutováno a naopak vše zelené
dotováno a všemožně zvýhodňováno. Asi si myslí, že zbytek Evropy bude
stále pouze přikyvovat, ale odpor v mnoha zemích narůstá do podoby
revize členství v EU. Mírný nátlak se dá překousnout, ale brutální
a spojený s brutálním nárůstem cen energií ustojí málokdo. Některé
země se snaží lidem kompenzovat zvýšené ceny energií, ale jak dlouho
to jejich státní kasy zvládnou? Rok, dva, ale co pak, když se dá čekat
nárůst cen, než optimistický pokles. Pokles ano, možná přes léto, ale
pak co? I kdyby ihned postavili nestabilní OZE+ akumulace+ zálohy,
tak kapacita výroby těchto zdrojů v EU není a producenti v zahraničí
se budou chovat tržně a cenu znásobí nárůstem poptávky. Ta cena se musí
promítnout do ceny energie a ta naroste už o pouhý nárůst cen vstupů. Ekonomika je v tomto neúprosná a cena se řídí vždy poptávkou. Cítím odkud
fouká vítr a tím jsou nejen producenti, ale i dovozci, montážní firmy,
ale i zaháčkování politici. Vzpomínám na dobu "předkotlíkovou"(doba před
dotováním výměny kotlíků) a na ceny kotlů i prací. Pak došlo na dotace a
na skok u obou cen. Poptávka vyhnala ceny nahoru a stát přiléval peníze,
které nebyly slevou pro investora, ale pouze zisk pro výrobu a montáž.
Vyrojily se tisíce topenářů a desítky výrobců topidel. Technologicky to
byly často paskvily a emisní třídy se staly modlou často pouze na papíře.
Kotel na koks starší provenience třída 1 a kotel na hráškové hnědé uhlí
3. Měřit skutečné měrné teplo na tunu paliva i s množstvím spalin, tak
rušený kotel na koks byl jasný vítěz, ale ono se to nepočítalo takto a
tak byl určen ke šrotaci. Zanikla zde místní firma se stoletou tradicí
Viadrus se spolehlivými kotly a velkou životností. V nouzi se v něm
dalo spálit i dříví a jakékoliv uhlí. Moderní kotly jsou na jeden typ
paliva a s nákladnou regulací a údržbou. Alternativní zdroje tepla má
málokdo a tak jeden delší blackout by asi stačil na prozření lidí z
toho, že sítě jsou stabilní a paliva je dostatek kdykoliv potřebuji.
"Blackouty" z jiných příčin znají lidé z vesnic při výpadku proudu
den i dva díky vichřicím a ti se zálohami počítají. Městské obyvatele
ale zaskočí i jednodenní blackout tak, že začnou přemýšlet nad tou
stabilitou sítí, kterou OZE bude destabilizovat stále více a více.
Zálohy prodražují energii a kde berou jejich provozovatelé jistotu,
že budou ten zálohový plyn mít? Co když nebude vůbec a nebo omezeně?
Pak budou zálohovat čím? Jako Švédi a jiní mazutem? Bez stabilních
JE se neobejdeme a OZE mějme jako doplněk a nadstandard a nikoliv
jako základ. Jako základ měli OZE naši předci a proto šli cestou
stabilních zdrojů z uhlí a jádra. Ono bylo lépe mlít mouku podle
potřeby a ne podle toho, jestli foukal vítr a nebo jestli teklo
v náhonu dost vody. I to světlo ze žárovky bylo lepší, než čekat
na rozednění a nebo si kazit oči u svíček a loučí. Pokrok naruby
není pokrok, ale demagogická hloupost.

Miroslav Vinkler
4.1.2022 10:55 Reaguje na Břetislav MachačekTím už jsme si za bolševika prošli, zbytek EU to teď zažívá.
Jak říkal předseda vlády ČSSR Luboš Štrougal "V globále máme všechno !"
Břetislav Machaček
4.1.2022 12:04 Reaguje na Miroslav Vinklerk tepelným čerpadlům a od ropných paliv k elektromobilitě
bude znamenat takový nárůst spotřeby elektřiny, že by
si musel dát na střechu a celou zahradu panely i p.Hanzl.
A to by topil, svítil a jezdil pouze občas. Hlavně by
furt nepsal ty "svázácké" plky, protože by mu scházela
stabilní elektřina.
Pavel Hanzl
4.1.2022 16:41 Reaguje na Břetislav MachačekSvatá Prostoto
4.1.2022 16:57 Reaguje na Břetislav MachačekJaroslav Řezáč
5.1.2022 10:16 Reaguje na Miroslav VinklerJaroslav Studnička
4.1.2022 11:01Sice jsem zatím na 4 hod :-), ale i tak velice zajímavé.
Zejména doporučuji přednášku Ing. Vinklera z ČEPS od času cca 1:38.
Opravdu zajímavé jsou postřehy z účasti na konferenci v Německu a plány Němců.
Bude to tak, jak jsem to mimo jiné osobně předpovídal. Tedy v blízké budoucnosti zapomeňme na přetoky levné elektřiny. Region střední Evropy bude co do zajištění dodávek el. energie deficitní.
Jaroslav Studnička
4.1.2022 22:44 Reaguje na Jarka O.Nicméně několik postřehů, když jsem dosledoval celý seminář...
1) Nutno udržet energetickou soběstačnost, tedy uchovat / vybudovat dostatečnou zdrojovou základnu, protože nebude odkud dovážet el. energii.
2) Z uvedených příkladů v příspěvcích týkajících se Německa a Velké Británie přechod na vytápění elektřinou a výrobu zeleného vodíku dojde k dramatické spotřebě el. energie.
3) S uvažovanou decentralizací, změnou výrobní základny, atd., se opomíjí fakt na nutnost výrazných zásahů a investic do přenosové soustavy (přenos a řízení).
Milan Dostál
5.1.2022 07:12 Reaguje na Jaroslav StudničkaOldřich Vašíček
5.1.2022 11:42 Reaguje na Milan DostálStejně tak dopadne jakákoli nepřirozená preference známky EKO. Už se těším na šlapací Mercedes z 2M povinně nasazovaný do všech větších společností, aby i oni měli známku EKO. :)

Lubomír Tuček
4.1.2022 14:42Svatá Prostoto
4.1.2022 14:56 Reaguje na Lubomír TučekPetr Eliáš
4.1.2022 15:48 Reaguje na Lubomír Tučekhttp://ocp.ldeo.columbia.edu/res/div/ocp/gs/
https://climate.nasa.gov/ask-nasa-climate/2953/there-is-no-impending-mini-ice-age/
Pavel Hanzl
4.1.2022 16:39 Reaguje na Lubomír TučekVladimir Mertan
4.1.2022 18:50 Reaguje na Lubomír TučekPavel Hanzl
5.1.2022 08:22 Reaguje na Vladimir MertanSvatá Prostoto
5.1.2022 15:33 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
4.1.2022 14:57Děkuji!

Miroslav Vinkler
4.1.2022 16:24 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
4.1.2022 16:38 Reaguje na Miroslav VinklerTyhle vlivy jsou ale velmi pomalé, taky přirozené změny klimatu probíhaly asi 1°C za 10 tisíc let, tj. 100x pomaleji, než dnes.

Miroslav Vinkler
4.1.2022 17:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2022 19:21 Reaguje na Miroslav VinklerVladimir Mertan
4.1.2022 18:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.1.2022 19:24 Reaguje na Vladimir MertanNení to úplně fuk?
Vladimir Mertan
4.1.2022 19:42 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
5.1.2022 16:40 Reaguje na Pavel HanzlAle trotl ekolistu jste vy zcela suverénně a s takovým náskokem, že bychom na to my ostatní nestačili ani ve štafetě:-))).
Svatá Prostoto
4.1.2022 16:56 Reaguje na Miroslav VinklerTyhle články hodnotím primárně z pohledu velmi racionálního návrhu optimálního a přitom reálného energetického mixu ČR.
Svatá Prostoto
4.1.2022 17:11 Reaguje na Svatá ProstotoText v pidivobdélníku je zlo!:-)
Pavel Hanzl
4.1.2022 19:28 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
5.1.2022 15:32 Reaguje na Pavel HanzlSamozřejmě, s výjimkou Hanzla, vy máte ve všem jasno a že vlastně víte prd si nepřipouštíte:-))).
Pavel Hanzl
6.1.2022 08:54 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
6.1.2022 14:53 Reaguje na Pavel HanzlNelze přesně kvantifikovat příčiny klimatických změn v minulosti a nějak exaktně to neumíme ani do budoucnosti. Že si vy myslíte že do toho vidíte a vše, co s tou vaší vírou nesouzní buď ignorujete, nebo šmahem odmítáte (aniž byste měl mentální kapacitu většinu z toho alespoň trochu pochopit), na tom nic nezmění.
Raději řeknu že něčemu nerozumím a/nebo něco nevím, než být druhý Hanzl. Bo to ať mne doma raději utratěj.
Milan Dostál
5.1.2022 07:26 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
5.1.2022 08:25 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
5.1.2022 09:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.1.2022 09:24 Reaguje na Milan DostálTohle by celý problém vyřešilo.
V celé historii planety nenastalo, aby se tak obrovské množství uhlíku naráz uvolnilo do atmosféry.
Ve druhohorách ten CO2 v atmosféře byl, koncentarce CO2 byla i větší, jenže byla tehdy o možná +12°C vyšší teplota.
Celý ekosystém Zeměkoule byl ale úplně jiný a člověk by tam bez skafandru nepřežil.
Milan Dostál
5.1.2022 11:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.1.2022 08:52 Reaguje na Milan DostálPetr Eliáš
5.1.2022 09:49 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
5.1.2022 11:34 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
5.1.2022 12:13 Reaguje na Milan DostálTu hypotézu vyvrací sama realita - absolutní většina ropy pochází ze sedimentů. Pokusy vrtat podle abiotické hypotézy skončily absolutním fiaskem (např. ve Švédsku vytěžili celých (!) 80 barelů ropy).
https://richardheinberg.com/richard-heinberg-on-abiotic-oil
Milan Dostál
5.1.2022 20:30 Reaguje na Petr EliášMartin Svárovský
4.1.2022 18:57
Katka Pazderů
5.1.2022 05:38
Miroslav Vinkler
5.1.2022 06:22 Reaguje na Katka PazderůSvým bigotním prosazováním OZE za každou cenu , a to bez jakékoli osobní odpovědnosti členů EK , to doslova "zvorali".
Každý skutečný odborník z energetiky, od Pyrenejí po Balkán, by vám potvrdil, že se jedná o neuvěřitelné fušerství.
Analogie s Hitlerem, který jako vůdce odstavil vojenské špičky a "geniálně" dotáhl Němce do hořkého konce.
Pavel Hanzl
5.1.2022 08:29 Reaguje na Miroslav VinklerCeny energií stouply na celém světě, v Asii jsou ještě vyšší. Taky tam vymřou na chudobu?
Kolikrát už takhle skákaly ceny? Každých 10 let určitě.
Evropa udělal jedinou chybu, spoléhala na férové jednání Vladimira Vladimiroviče. Doufám, že se to už příště nestane a rád si za to připlatím.
Martin Svárovský
5.1.2022 09:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.1.2022 08:49 Reaguje na Martin SvárovskýSvatá Prostoto
6.1.2022 14:54 Reaguje na Pavel HanzlDarth Bane
6.1.2022 20:26 Reaguje na Pavel HanzlMartin Svárovský
7.1.2022 09:58 Reaguje na Pavel HanzlMartin Svárovský
7.1.2022 10:02 Reaguje na Martin SvárovskýPavel Hanzl
5.1.2022 08:33 Reaguje na Miroslav VinklerTohle je ta hlavní příčina krize, žádné Německé OZE, ty ji jen zmírňují.
Milan Dostál
5.1.2022 09:04 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Pobeha
7.1.2022 03:36 Reaguje na Pavel HanzlMilan Dostál
5.1.2022 07:17 Reaguje na Katka PazderůPavel Hanzl
5.1.2022 08:31 Reaguje na Katka PazderůMilan Dostál
5.1.2022 09:15 Reaguje na Pavel HanzlMartin Svárovský
5.1.2022 09:15 Reaguje na Katka PazderůJiří Svoboda
5.1.2022 16:31 Reaguje na Katka PazderůOldřich Vašíček
5.1.2022 11:31Stejně tak by měla být vypracována energetická koncepce. Kdo má možnost nasadit OZE vzhledem k podmínkám, ať tak provede. Ostatní ať vybudují technologie, které umožní vykrýt nedostatky OZE.
Dále i přechod musí být koncepční. Nelze něco zavírat k určitému datu, když nemám adekvátní náhradu. Přitom tato "nekoncepce" se ladila již dlouho a mohla se dostatečně předem plánovat výstavba potřebných zdrojů. ALE KONCEPČNĚ! Ne tak, že když mám GW postavené na VE a v určitém období dodávají jednotky procent, tak to znamená, že musím postavit stovky GW ve VE.
Celé strašení klimatem je pro kočku. Ta změna je již v běhu a žádná síla ji nezastaví. Ničit ekonomiku bez prokazatelného vlivu je nesmysl. Zdroje se mají vkládat do technologií, které nás na změnu připraví a umožní nám přežít. Ne proto, aby se pak řeklo "Dělali jsme co jsme mohli, ale nepomohlo to. Teď každý sám za sebe."
Spoléhat na změnu chování nebo ještě hůře, na změnu myšlení je nesmysl. Tento pokus tu již v minulosti byl a jak to dopadlo víme všichni. Taky byl pokus, že se změní myšlení lidí. Že nebudou myslet na sebe, ale jen na společnost a každý bude pracovat co to dá a vezme si jen to co bude nutně potřebovat.
Toto je stejný předpoklad. Změna chování společnosti musí být pro jednotlivce přínosem. Pak ji bude podstupovat. Pokud mu jen bere, tak se bude bránit. A silou se ještě ničeho nedosáhlo.
Milan Dostál
5.1.2022 11:44 Reaguje na Oldřich VašíčekOldřich Vašíček
5.1.2022 12:28Pokud to s ochranou klimatu myslí vážně, tak bych vypnul uhelné elektrárny ihned. Momentálně se pálí více uhlí než před vyhlášením ochrany klimatu. Nahrazovat jednu fosilní technologii druhou je taky nesmysl. Pak se nejedná o ochranu klimatu.
Spoléhat na snižování spotřeby je taky nesmysl. Zaváděním elektroaut a topení elektrikou (přímo nebo tepelným čerpadlem) asi ke snížení nepovede. Spoléhat na přebytky energie v době kdy fouká a svítí je taky nesmysl. Vždyť se uvažuje o výrobě H2 právě z těchto přebytků. Tzn., že ani idealizované globální propojení všech giga OZE nepomůže.
Mají nějakou stabilní bezemisní technologii? Proč se nerozvíjí a nebuduje tam, kde je to možné? Proč není uvedena v taxonometrii udržitelné energie na prvním místě?
Nakonec to s takovou dopadne tak, jak musí. Energie se šíleně zdraží a bude o ně boj (doufám, že jen ekonomický). Na klima to bude mít minimální vliv, případně dojde ještě ke zhoršení. Růst cen ovlivní cenu výrobků a cenu práce (promrzlý dělník špatně pracuje, tak mu budou muset přidat). Tím se výroba v Evropě (a hlavně v jejich dílnách u nás) stane nerentabilní a zavřou se fabriky. Tím budou lidi bez práce a nebudou mít na utrácení za zboží (zastaví se obchod) a na drahou energii (budou topit čím se dá). Možná se nad námi slitují v Číně a postaví tu pro nás nějaké montovny s jejich pracovními podmínkami. Takové šití riflí v nevytopené místnosti a malém světle moc energie nespotřebuje. Už se těším, jak opět bude na výrobcích Made in Czech Republic nebo alespoň Made in EU. :)
Pokud tedy žádná jiná stabilní a bezemisní technologie než jaderná neexistuje, a přesto na ni nelze získat financování s podporou EU, tak se opět přímo obrátit na RU a Čínu, aby nám tu ty reaktory postavili včetně financování. Mám dojem, že Rosatom nám to tak i kdysi nabízel. Je celkem jedno jestli budeme plně závislí na ruském plynu z německých rukou (s jejich přirážkou) nebo přímo na RU či Číně. Budeme v (_|_) stejně, ale v teple. A možná bude fungovat i průmyslová výroba. Třeba by se tu pak mohli levně vyrábět čínské solární panely nebo větrné turbíny pro německý trh. :)
Jaroslav Studnička
5.1.2022 14:27 Reaguje na Oldřich VašíčekJinak souhlas a doplním.
Mnozí kritizují Česko, že zaspalo, že nic nedělá...
Jak ale chcete na státní úrovní připravovat nějakou koncepci, když to není doposud ani na evropské úrovni vyjasněné. EK to postupně vytahuje jako králíky z klobouky, viz příklad taxonomie...
Pavel Hanzl
5.1.2022 18:11 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
5.1.2022 19:39 Reaguje na Pavel HanzlPokud nebude investor vědět, jaké jsou podmínky, tak jsou mu nějaké vaše tři p.dele koncepce někde...
Pavel Hanzl
6.1.2022 08:47 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
6.1.2022 09:25 Reaguje na Pavel HanzlSolek aktuálně v drtivé většině realizuje v Chile. Zde aparát EU nesahá. To, že Chile má mnohem lepší přírodní podmínky pro provoz FVE snad víte?
Pokud ale chce nějakou FVE stavět v ČR, jistě se s projektem přihlásila do příslušné Výzvy RES+ Modernizačního fondu. Nebo samozřejmě může figurovat jako dodavatel pro nějakého investora.
My ovšem řešíme zcela něco jiného než OZE a o tom je i toto vlákno.
Pavel Hanzl
7.1.2022 16:25 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
7.1.2022 16:27 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
5.1.2022 13:10Svatá Prostoto
5.1.2022 15:28 Reaguje na Pavel HanzlJo, a kdo napíše ... důvodem extrémního růstu cen za ruský plyn ... je idiot, nebo hraje na city, bo žádná cena za ruský plyn není. Jen za plyn, odkudkoli.
A ten zkapalněný plyn ze Států, ten byl samozřejmě prakticky zadarmo, to jen Rusové jsou vyděrači:-))).
S vámi je fakt prdel:-)))
Pavel Hanzl
5.1.2022 16:16 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
5.1.2022 16:37 Reaguje na Pavel HanzlA furt jste nedodal ten zdroj, ať víme, kterej lumen to vypustil do světa.
Pavel Hanzl
5.1.2022 18:09 Reaguje na Svatá ProstotoStejně to číst nebudete, tak na co to chcete? Je to prostě jednoduchá realita, žádné moudro v tom nehledejte.
Milan Dostál
5.1.2022 20:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.1.2022 21:06 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
5.1.2022 22:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.1.2022 08:46 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
6.1.2022 09:22 Reaguje na Pavel HanzlKlesá, nebo stoupá?
Pavel Hanzl
7.1.2022 08:15 Reaguje na Milan DostálJe to v tom grafu, co jste poslal, proč se na to aspoň nemrknete?
Milan Dostál
7.1.2022 09:28 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
6.1.2022 14:57 Reaguje na Pavel HanzlNa vás v tomhle nikdo nemá.
I když abych byl spravedlivý tak musím připustit, že vy jste možná jen tak neskutečně hloupej ... a nebo duševně nemocnej.
Martin Svárovský
6.1.2022 03:29 Reaguje na Pavel HanzlVa Shek
5.1.2022 18:44pavel peregrin
6.1.2022 06:47 Reaguje na Va ShekVa Shek
6.1.2022 11:47 Reaguje na pavel peregrinAle stav věcí je takový, že tornádo minulo JE Dukovany asi o 60km.
pavel peregrin
6.1.2022 12:30 Reaguje na Va ShekPavel Hanzl
7.1.2022 08:23 Reaguje na pavel peregrinProto náš přítel nejvěrnější se nechal slyšet, že tam nebude na SA montovat jaderné hlavice, protože má v dostřelu možná padesát jaderných elektrárnen po celé Evropě. To byl taky jeden z důvodů, proč Němčouři jádro ruší.
pavel peregrin
7.1.2022 12:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.1.2022 13:28 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
7.1.2022 17:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.1.2022 13:30 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
7.1.2022 17:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.1.2022 09:36 Reaguje na pavel peregrinPutin veřejně prohlašuje, že chce obnovit nadvládu Ruska nad východní a střední Evropou. Je na tom ekonomicky vemi špatně a my byli vždy výkonní otroci, pak se bojí, že mu Čína sebere celou Sibiř (což už probíhá) a někdo mužika musí živit. Zatřetí má imperiální ambice, myslí prakticky stejně, jak Adolf Hitler.
Jenže nemá naštěstí takovou sílu, jinak jsme fakt v dupě.
Svatá Prostoto
7.1.2022 14:28 Reaguje na pavel peregrinA ono se nějaké NATO nikam neroztahuje. Je to přesně naopak, konkrétní stát projeví zájem o vstup. Fakt to není tak, že by NATO chodilo jak agent s teplou vodou a někoho přemlouvalo ke vstupu. Takové Švédsko, Finsko nebo Rakousko nejsou, a že by z toho NATO mělo těžkou hlavu, to teda nemá. Spíš ti Finové začínají přemýšlet, jestli by nebylo lepší tu přihlášku přeci jen z toho šuplíku vytáhnout.
pavel peregrin
7.1.2022 17:50 Reaguje na Svatá ProstotoDarth Bane
8.1.2022 13:20 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
9.1.2022 09:43 Reaguje na pavel peregrinRusko tam rozjebalo silnou hybridní válkou a děsivou mediální masírkou celou společnost, pomocí "zelených mužíčků" rozvrátilo systém státní správy, vytvořilo separatistické žoldnéřské pluky a samo tam posílalo vlastní voláky (dovolenkáre).
V kotli u Delabceve a Iljansku povraždila přímo ruská armáda tisíce lidí.
Z té oblasti všichni, co se cítí Ukrajinci utekli a to, co tam zbylo, žije v bídě a spolíhá na to, že je Rusko zachrání. Tomáš Forro, Donbas.
Pavel Hanzl
9.1.2022 16:15 Reaguje na pavel peregrinTakže logicky ty státy utíkají pod jiné velmoci do jiných "sfér globálního vlivu" a žádný Ruský mužik jim do toho nemá co kecat.
Lavrov cosi neurčitého fakt mektal o "červených liniích", ovšem jediná je skutečně červená. A to je Ukrajinská hranice. Kdo ji přestoupí, má být zničen.

Miroslav Vinkler
6.1.2022 10:19Klimatická politika Evropské unie počítá s tím, že klimaticky nejšetrnější zdroj energie bude v budoucnu utlumen a vyřazen z energetiky. Dává to smysl?
Taxonomie nebude nic přikazovat ani zakazovat. Určí však, jaké projekty budou dlouhodobě podporované z evropských fondů. Tím vyšle soukromému sektoru důležitý signál o tom, které jsou udržitelné a na které bude uvalena klatba.
Výstižně po popsal Václav Bartuška, velvyslanec pro energetickou bezpečnost, v ČT24: „Evropa dělá obrovský technologický skok, aniž by měla technologie, které k tomu skoku potřebuje. Skáčeme tedy víceméně do neznáma.“
Pavel Hanzl
7.1.2022 08:26 Reaguje na Miroslav VinklerAle i tak je to dobrý, kdyby naplánovala poloviční a vedla ty ropácký kecy jak čecháčci, neudělal by nikdo vůbec nic.
pavel peregrin
7.1.2022 09:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.1.2022 13:25 Reaguje na pavel peregrin
Miroslav Vinkler
7.1.2022 13:39 Reaguje na Pavel HanzlJako tiskový mluvčí byste byl doslova nepostradatelný.
A do poštovní schránky bych dostával Völkischer Beobachter , a to dokonce zadarmo.
Pavel Hanzl
9.1.2022 16:08 Reaguje na Miroslav VinklerA ten počátek to bere za války a po ní, kdy Němčouři dostli brutálně pohubě a všechno pochopili (KAŽDÝ POSLEDNÍ NĚMČOUR!!) kdežto Rusi nikoliv.
Oni teda dostali mlaty víc, než Němci, ale přeložilo se jim to jako vítězství, takže nepochopili ani ťok.
Milan Dostál
7.1.2022 13:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.1.2022 16:15 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
7.1.2022 17:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.1.2022 18:46 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
7.1.2022 20:19 Reaguje na Milan DostálPavel Hanzl
9.1.2022 09:24 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
9.1.2022 15:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.1.2022 16:01 Reaguje na Milan DostálSvatá Prostoto
7.1.2022 14:16 Reaguje na Pavel HanzlMartin Svárovský
7.1.2022 15:21 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
7.1.2022 17:51 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.1.2022 09:27 Reaguje na pavel peregrinNěmecké odstavované jaderky nemají dělaný předepsaný servis a bylo by asi dost náročné je nechat vyrábět, ale pokud by byla fakt bída o energii, tak tím směrem Němci půjdou. Ale asi tu potřebu nemají.

Miroslav Vinkler
7.1.2022 20:49Němci vystoupili s podporou Nord Stream 2. Podle průzkumu 60 % občanů Německa plynovod podporuje.
Projekt plynovodu Nord Stream 2 podporuje 60 % obyvatel Německa, což vyplývá z průzkumu institutu Infratest dimap pro televizní kanál ARD, sociologický průzkum byl zveřejněn 6. ledna.
Největší počet odpůrců projektu patří příznivcům strany „zelených“ až 55 % proti, přitom pro plynovod je 34 %. Největší počet příznivců projektu přitom připadá na stranu Alternativa pro Německo - 86 %.
Pavel Hanzl
9.1.2022 09:20 Reaguje na Miroslav VinklerJá mám velmi silný pocit, že Rusko vydírá Evropu kvůli Ukrajině, logicky to navazuje.
Putinovy požadavky jsou zcela nesmyslné a jeho armádu s tanky připomínající bitvu u Kurska by Amíci rozmázli za pár minut jak žabu po dálnici.
Vysvětlením je snad jen to, že Putinovi hráblo a je zcela mimo realitu z dlouhého pobytu v politice. To kdysi definoval dobře Vladimír Dlouhý.
Va Shek
9.1.2022 14:28 Reaguje na Miroslav VinklerTak to asi mluví za vše. AfD je přímo krmená ruskou propagandou.
Pavel Hanzl
9.1.2022 16:19 Reaguje na Miroslav VinklerSpíš udělat dobré, dlouhodobé smlouvy s Nory i Amíky a Arabáši a ruský plyn brát jen tehdy, kdy je výrazně nejlevnější.
Miloslav Zajíc
23.2.2022 17:50K osvětlení skladů, hal se můžou použít světlovody.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btlovod