Může být borovice černá v Čechách perspektivní dřevinou, i když je u nás nepůvodní?
Přirozený areál borovice černé zaujímá asi 3,5 milionů ha od severu Afriky přes jižní Evropu do Malé Asie. Nejsevernější přirozený výskyt má v Rakousku. V jižní Evropě jde o hospodářsky nejvýznamnější domácí jehličnan, ale je často vysazován i mimo původní oblast. Rozlišuje se šest hlavních podruhů.
Roste na různém podloží od vápenců a mramorů až po kyselé a vulkanické půdy. Je netolerantní ke stínu, snadno podléhá požárům, ale odolává větru, suchu a částečně i mrazu. Se středoevropskými přírodními podmínkami se na rozdíl od rychle rostoucích proveniencí z Korsiky a Kalábrie lépe vyrovnává borovice černá – rakouská, která má minimální nároky na vodu, odolává mrazu, je dlouhověká a relativně odolná vůči větru. S postupující změnou klimatu tak lze předpokládat zvyšování jejího zastoupení.
Suchovzdornost borovice černé nepovažují vědci za striktně vázanou na lokalitu původu, a proto k podpoře adaptační schopnosti doporučují místo výběru jedné optimální zdrojové provenience využívat raději přirozenou obnovu či směs více genotypů. Druh má i krajinářské a jiné využití.
V ČR se zatím borovice černá příliš dobře nezmlazuje, mimo přirozený areál se však dokáže chovat i invazně. K častým příčinám odumírání v našich podmínkách patří sypavky, poslední dobou pak vlivem teplotních extrémů a přísušků trpí prosycháním, které může v akutní formě vést po několika letech až k odumření. Na oslabených borovicích je navíc usnadněn nástup dalších biotických škůdců.
K jejím pozitivům vědci řadí většinou obdobnou produkci jako u borovice lesní, široké využití dřeva, toleranci k půdě, imisím, suchu, větru, námraze, mrazům (s výjimkou časných), obdobné spektrum biotických škůdců jako u borovice lesní, možné uplatnění ve směsích s hlavními hospodářskými dřevinami a častou a dobrou úrodu semen s vysokou klíčivostí.
Z negativ uvádějí např. nízkou odolnost k těžkému mokrému sněhu či vysoké hladině podzemní vody, nepříznivé meliorační účinky, redukci bylinného patra a potenciální riziko invazního chování.
Objektivní posouzení růstových reakcí potomstev geograficky vzdálených populací na odlišné prostředí míst výsadeb umožňují provenienční pokusy. Znalost vhodných oblastí původu reprodukčního materiálu pro zajištění dostatečné produkce kvalitní dřevní suroviny a udržení stability porostů v očekávaných proměnlivých ekologických podmínkách po dobu obmýtí je v moderním lesním hospodářství nezbytná.
U nás se ověřuje růst devíti proveniencí na dlouhodobé výzkumné ploše s borovicí černou ve středních Čechách na výzkumné lokalitě č. 41 – Roblín, která se nachází v Českém krasu.
Tento provenienční pokus vyhodnotili vědci z VÚLHM, v. v. i., útvaru Biologie a šlechtění lesních dřevin, a své výsledky zveřejnili v článku Zhodnocení růstu proveniencí borovice černé ve středních Čechách ve věku 51 let, který vyšel v časopise Zprávy lesnického výzkumu 4/2024.
Experiment byl založen v roce 1971 na základě doporučení ověřit v ČR vybrané provenience z Rakouska (Vídeňský les), bývalé Jugoslávie, Řecka, Bulharska, Rumunska (Banát), italské Kalábrie (známé rychlým růstem, dobrou produkcí, tvárností kmene a relativní odolností k mrazu), Korsiky (půdy na zvětralých kyselých horninách), osvědčenou kulturní provenienci Koekelare z Belgie a domácí provenience (Český kras).
Vědci v současnosti změřili na výzkumné ploše ve věku 51 let celkem 306 borovic, zaznamenali však o 101 méně jedinců než před 10 lety. Již v období 2009–2011 zde docházelo k odumírání stromů a značná část jedinců vykazovala známky zhoršeného zdravotního stavu.
Nejvyšším výškovým růstem se vyznačovaly francouzská provenience 9 (průměr 20,0 m) a srbská 2 (19,3 m). Nadprůměrných výšek dále dosahovaly řecká provenience 8 (18,9 m) a bulharská 7 (18,8 m). Největší tloušťkový růst byl zjištěn u řecké provenience 8 (průměr 25,6 cm), francouzské 9 (25,3 cm) a bulharské 7 (24,8 cm). Nejtvárnějšími kmeny se vyznačovala bulharská provenience 7, kterou následovaly francouzská 9 a srbská 2. V ukazateli zdravotní stav vynikaly francouzská provenience 9, bulharská 7, srbská 2 a řecká 8.
Přečtěte si také |
Jedle bělokorá může být klíčovou dřevinou budoucích lesůPři souhrnném posouzení z hlediska kvantitativních i kvalitativních znaků se jako nejlepší projevily francouzská provenience 9 – Les Barres, Oise, která vynikala ve výškovém i tloušťkovém růstu, zdravotním stavu a tvárnosti kmene, a srbská provenience 2 – Crni Vrh, Titovo Užice, která byla kromě rychlosti růstu, tvárnosti kmene a zdravotního stavu pozitivně hodnocena i v tloušťce hlavních větví.
Domácí provenienční výzkum borovice černé dokládá, že při výběru vhodných proveniencí lze v ČR na sušších a teplejších lokalitách vypěstovat perspektivní porosty této dřeviny.
Zhoršující se zdravotní stav borovice černé, který je patrný v posledních letech, však zároveň nabádá k větší opatrnosti, pokud jde o doporučení pro budoucí využívání této dřeviny. Pro schopnost odolávat tlaku škodlivých činitelů a dožít se v dobré kondici mýtního věku je klíčový dobrý zdravotní stav (nízká míra defoliace).
Potvrdilo se, že provenience dosahující větších dendrometrických parametrů (výšky a tloušťky) mají současně nižší defoliaci, tj. mají i vyšší odolnostní potenciál.
Článek vznikl v rámci řešení výzkumného projektu NAZV č. QK22020045.
Článek Zhodnocení růstu proveniencí borovice černé ve středních Čechách ve věku 51 let je volně ke stažení.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Jaroslav Řezáč
1.3.2024 07:29 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Řezáč
1.3.2024 07:26Obecně bych se domníval, že by měly rozhodnpout podmínky, které v ČR panují a schopnost se začlenit do biologického " procesu " adaptace v kontextu společenství rostlinného a Etomologie.
Nicméně neočekávám, že v ČR budou panovat situace jako na Apeninském poloostrově, Itálii nebo Špenělsku.
DAG
1.3.2024 13:43 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJakub Graňák
1.3.2024 16:42 Reaguje na DAGHonza Honza
1.3.2024 08:50Ale omezeně jen na vybraných stanovištích, kde hůře roste domácí borovice, tato borovice se může křížit a vytvořit i schopnější křížence pro naše podmínky. Čím více invazivní v dané oblasti, tím lepší, tím i životaschopnější a to především jde. Její ev. invazivitu nutno sledovat a kácením usměrňovat. Z kácení zdravých vzrostlých stromů v jejich norm. užitkové zralosti určitě se budou lesníci radovat, více než z kalamitní těžby smrku při kůrovcové kalamitě- cena dřeva klesá, nutno náhle kácet ohromné množství dřeva, velké nároky na techniku a pracovníky, vznikají rozsáhlé holiny, které nutno dosázet, z toho žádný dobrý hospodář radost mít nemůže.
Slavomil Vinkler
1.3.2024 12:25 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
1.3.2024 20:19 Reaguje na Slavomil VinklerUrčitá opatrnost a sledování jsou ale nutné, jak píše p. Zvářal.
Jiří Wenzl
1.3.2024 22:41Jarka O.
2.3.2024 22:10 Reaguje na Jiří Wenzlhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakub-hruska-pekne-dubove-listi-jako-pekny-maler
Jarek Schindler
3.3.2024 11:35 Reaguje na Jiří WenzlHonza Honza
2.3.2024 06:04Chce to prostě změnit myšlení přírodovědců, uvědomit si závažnost situace, umět dělat kompromisy, vidět priority. Změnit pěstební taktiku.
- smrkové lesy na Šumavě vytlačují jiné druhy stromů, rostou nejlépe, ale monokulturní les není žádoucí, je tedy třeba uměle jej měnit na smíšený
- borovice černá by ev. mohla při změnách klimatu vytlačovat naše smrky a borovice, lépe růst, to je přece žádoucí, zrovna tak jako smrk dobře roste na horách, ne ji zavrhovat kvůli tomu, že je nepůvodní. Ale je nutná činnost člověka, aby opět nevznikal monokulturní les.
Netvořit si prostě zkostnatělé byrokratické zábrany, zjednodušená řešení - to nejde, ale svojí činností upravovat stav, napravovat přírodu.
Jarek Schindler
3.3.2024 11:44 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
4.3.2024 06:49 Reaguje na Jarek SchindlerDále je zde věc, že příroda se mění, nelze čekat na "přírodní" vývoj, kdy vlivem sucha začně tato monotonní monokultura usychat. To může být pozdě. Je třeba i "nepřírodně", uměle více zachycovat vodu. Vaše přírodní myšlení je největší škoda přírody!