Ochránci přírody zachraňují vzácnou orchidej střevíčník pantoflíček. Květinu, která má důmyslnou past na hmyz
„Doufáme, že se nám podaří krásný střevíčník pantoflíček v Českém ráji udržet. Zaměříme se proto na péči o jediné místo, kde dosud roste, plánujeme prosvětlit les, aby tu měl vhodné podmínky,“ říká Jiří Klápště z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
„Zároveň chceme ve spolupráci s libereckou botanickou zahradou vypěstovat ze semen rostlinky, které vysadíme jednak na místo, kde střevíčník nyní přežívá, a jednak na další vhodná místa v Českém ráji,“ dodává Jiří Klápště. Kvůli přemnožené spárkaté zvěři budou asi ochranáři muset podle jeho slov přistoupit k tomu, že rostliny oplotí, aby nedošly k úhoně.
Střevíčník pantoflíček je jedním z 64 druhů tuzemských orchidejí. Své jméno dostal podle spodní části květu tvořené vyklenutým pyskem okvětního lístku. Ten svým tvarem připomíná střevíc.
V něm je skryta důmyslná past s opylovacím mechanismem. Květem zlákaný hmyz usedne na okraj otvoru a sklouzne do nitra pysku. Cesta zpět je však kvůli vylučovaným kluzkým látkám a zpětně ohnutým chlupům nemožná.
Na svobodu se hmyz dostane pouze velmi úzkou štěrbinou v blízkosti báze pysku, kde jsou umístěny tyčinky a pestík. Při úniku malým otvorem ulpí na hřbetě oběti lepkavý pyl. Pokud pak hmyzí pomocník navštíví další květ střevíčníku, může dojít k opylení.
To je u většiny orchidejí vázáno na konkrétní druhy hmyzu. Střevíčník pantoflíček k němu potřebuje včely pískorypky.
V Liberci mají vhodné chladné skleníky, které budou rostlinám imitovat lesní prostředí.
Střevíčník je vytrvalá rostlina, která se dožívá i několika desetiletí. Ačkoliv u nás nyní roste zhruba na stovce míst, jsou oblasti, kde dříve byl hojnější, ale dnes je na pokraji vyhynutí.
Populace na Maloskalsku bude posilována rostlinami z vlastního genofondu. Do množení rostlin ze semen odebraných na původní lokalitě se zapojí Botanická zahrada Liberec.
„Abychom zvýšili šanci na úspěch a množení urychlili, budeme provádět sterilní výsevy semen do in-vitro kultur paralelně v laboratoři botanické zahrady a na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Až nám něco vyroste, bude třeba rostliny převést ze sterilního prostředí do reálných podmínek,“ uvedl Miroslav Srba z Botanické zahrady v Liberci.
V Liberci mají vhodné chladné skleníky, které budou rostlinám imitovat lesní prostředí. „Střevíčníky v přírodě rostou v symbióze s mykorrhizními houbami. Ze zahradnické praxe víme, že střevíčník pantoflíček dokáže růst i bez těchto hub, ale rostliny s kořeny osídlenými symbionty dříve a častěji kvetou a jsou celkově silnější. A to chceme“ pokračuje Miroslav Srba.
Zahradnicky produkované střevíčníky bývají podle něj uměle inokulovány komerčně dostupnými kulturami symbiotických hub. Ty ale podávat nechtějí, abych na lokalitu nezavlekli cizorodé houby a nerozvrátili tamní půdní mikroflóru.
„Budeme proto odebírat vzorky hrabanky z širšího okolí rostlin na lokalitě a sterilně připravené rostliny vysadíme do této směsi. Na lokalitu pak vrátíme kompletní tandem plně adaptovaný na růst v původním prostředí,“ dodává Miroslav Srba.
Přípravu regionálních akčních plánů, které slouží k záchraně populací ohrožených druhů rostlin a živočichů na regionální úrovni, zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Často se pro ně vybírají tzv. deštníkové druhy, jejichž ochranou se pomůže řadě jiných rostlin a živočichů s podobnými nároky na prostředí. Nový regionální akční plán tak pomůže nejen střevíčníku pantoflíčku, ale i dalším druhům světlých lesů, zejména dalším orchidejím, jako je třeba okrotice bílá.
Projekt PROSPECTIVE LIFE by měl zlepšit kondici české krajiny, uchovat a zvýšit její biodiverzitu a také zvrátit úbytek nejohroženějších druhů. Potrvá až do roku 2033. Přinese na čtyři desítky nových záchranných programů, programů péče a regionálních akčních plánů pro vybrané ohrožené druhy rostlin a živočichů. Zaměří se i na osvětu, vzdělávání a komunikaci oblasti ochrany nejohroženějších druhů, ale i druhové rozmanitosti obecně.
Přečtěte si také |
Do Jeseníků se po 80 letech vrátili pastevci ovcí. Pomohou vzácným rostlinámVíce na www.zachranneprogramy.cz.
reklama