https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ve-velke-kotline-v-jesenikach-letos-sjely-uz-tri-laviny.z-pohledu-prirody-je-to-dobre
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Velké kotlině v Jeseníkách letos sjely už tři laviny. Z pohledu přírody je to dobře

25.3.2024 14:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tři laviny ve Velké kotlině z března letošního roku
Tři laviny ve Velké kotlině z března letošního roku
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Šaj / Agentura ochrany přírody a krajiny
Laviny do přírody patří, národní přírodní rezervaci Praděd udržují rozmanitější. Vytvářejí totiž mozaiku stanovišť, která je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů. Během března sjely ve Velké kotlině už tři. Pravděpodobně nejsou poslední. Sice nebyly tak velké jako lavina v roce 2019, přírodě ale prospívají stejně.
 
Letos šlo o takzvané základové laviny – částí svahu samovolně po povrchu sjede celá vrstva sněhu. Ve Velké kotlině se základové laviny objevují pravidelně, většinou ale až koncem března nebo v dubnu. I když laviny působí zdánlivě destruktivně, pro přírodu Velké kotliny jsou přínosem. Udržují tu totiž přirozené cenné bezlesí.

Neukázněný návštěvník pohybující se v lavinovém území NPR Praděd.
Neukázněný návštěvník pohybující se v lavinovém území NPR Praděd.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Marcel Dvorský / Agentura ochrany přírody a krajiny
Kvůli obnově přirozené dynamiky lavin AOPK ČR v roce 2021 vyřezala pás borovice kleče nad Velkou kotlinou. Ta tu byla v minulosti vysazena proto, aby se pádu lavin zabránilo. Kvůli zdejší jedinečné přírodě je však do těchto míst dlouhodobě zakázán vstup a laviny by tedy neměly nikoho ohrozit.

„Laviny s sebou strhávají také velké množství hlíny a humusu. Na lavinových drahách tak vznikají narušená místa, která jsou důležitá pro růst mnoha konkurenčně slabších druhů rostlin. Humus se pak ukládá na dně Velké kotliny a hnojí tak na živiny náročné vysokobylinné a kapradinové nivy. Svým pravidelným působením navíc laviny udržují bezlesí i v nadmořské výšce, kde by za normálních okolností ještě rostl les,“ říká Radek Štencl z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Někdy ale nemusí být pád laviny samovolný. Svým pohybem ho mohou způsobit skialpinisti nebo snowboardisti. „Naši strážci přírody návštěvníky rezervace stále upozorňují na nebezpečí, která jim při pohybu v lavinovém území hrozí. Do těchto míst národní přírodní rezervace je mimo vyznačené turistické trasy navíc vstup zakázán a pokuty za porušení jsou vysoké. I letos v březnu jsme tu už jednu udělili,“ doplňuje Vít Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Lavinové dráhy jsou přitom dobře vidět z jedné z dolních zastávek naučné stezky Velkou kotlinou.


reklama

 
foto - Šůlová Karolína
Karolína Šůlová
Autorka je tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.3.2024 15:56
Nevím, nějak jsem nepochopil, co je na tom dobré. To, že pod sutí z hlíny a kamení zahyne spousta zimujích živočichů, že laviny pohřbí např. kamzíky? Ono o "bezlesí" vytváří i člověk, např. při výstavbě komunikací - za to bude ale stíhán, že... Prostě když "disturbance" vytváří příroda, je to správné, když člověk, tak je to na žalobu.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.3.2024 21:45 Reaguje na Karel Zvářal
S pochopením toho, co je na tom dobré, nemám problém. V článku se píše

„Laviny do přírody patří, národní přírodní rezervaci Praděd udržují rozmanitější. Vytvářejí totiž mozaiku stanovišť, která je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů. …
Kvůli obnově přirozené dynamiky lavin AOPK ČR v roce 2021 vyřezala pás borovice kleče nad Velkou kotlinou. Ta tu byla v minulosti vysazena proto, aby se pádu lavin zabránilo. Kvůli zdejší jedinečné přírodě je však do těchto míst dlouhodobě zakázán vstup a laviny by tedy neměly nikoho ohrozit.
Laviny s sebou strhávají také velké množství hlíny a humusu. Na lavinových drahách tak vznikají narušená místa, která jsou důležitá pro růst mnoha konkurenčně slabších druhů rostlin. … Svým pravidelným působením navíc laviny udržují bezlesí i v nadmořské výšce, kde by za normálních okolností ještě rostl les … "
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.3.2024 11:52 Reaguje na Majka Kletečková
No a jak jde adorace lavin, které sebou strhávají velké množství hlíny ( někdy až na mateční horninu) dohromady s tvrzením, že kamzík poškozuje přirodu Velké kotliny hlavně sešlapem způsobujícím mimo jiné erozi?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.3.2024 16:00 Reaguje na Majka Kletečková
Potom nebudete mít problém pochopit tento text: zemětřesení vytvoří z města ruiny, zahynulo sto tisíc lidí. "Nebreč, z pohledu přírody je to dobré, lidí je dost. Postaví se nové město, osídlí ho náplava".

Ta lavina se sutí a hlínou vezme s sebou to, co se tam po předešlé události vytvořilo a žije. To bych pojmenoval jako "normální přírodní úkaz", ale hodnotit to jako "dobré" - toho bych se zdržel.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.3.2024 16:18 Reaguje na Karel Zvářal
Jen dodám, že kleč se v Jeseníkách nesázela aby zastavila nějaké sněhové laviny, jak tvrdí ochranáři ale z důvodu, že v předminulém století postihly Jeseníky dost vážné sesuvy půdy. Kleč měla v první řadě stabilizovat tyto svahy a zabránit tak dalším sesuvům. Co se bude dít po jejím odstranění? V každém případě kořenový systém bude ještě nějakou dobu jako brzda fungovat.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.3.2024 17:19 Reaguje na Jarek Schindler
Je to přesně tak, jak jste to popsal, ale tu se asi
některým stýská po skalnatých kopcích po sesuvech půdy včetně devastace údolí. Je zajímavý ten boj s
erozí polí, luk a lesů, ale eroze horských luk je
opěvována? Navíc způsob jakým byla kleč likvidována
včetně jejího odvážení vrtulníkem byla zhovadilost
hodna ekologistů, kteří ztratili komplexní myšlení a vyzobávají si pouze jen některé priority.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

26.3.2024 21:17 Reaguje na Karel Zvářal
V článku se píše: "Kvůli zdejší jedinečné přírodě je však do těchto míst dlouhodobě zakázán vstup a laviny by tedy neměly nikoho ohrozit."
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.3.2024 12:15 Reaguje na Karel Zvářal
Biologická pestrost Velké kotliny je závislá tedy tvořena občasným pádem laviny co vytvoří disturbance, vyrve stromky a trochu namíchá půdu. Jinak by zarostla smrky. Kamzíci nežerou smrčky, ale hlavně si vybírají jen některé kytky, co pak nesemení už roky. Je o tom celá dvoudílná kniha. Fenomén Velká kotlina 1 a 2 od Academia.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.3.2024 12:16 Reaguje na Slavomil Vinkler
Lidé čtěte.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.3.2024 13:21 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kamzík těžko něco sežere když to spláchne i s částí půdy lavina. Ano ty spláchnuté kytky opravdu roky nejen že nesemení. No a ohledně kamzíka jsem zmiňoval sešlap a jim zaviněnou erozi, jak tvrdi ochranáři. Zajímavé, jinde se pase a kytkám to prospívá. V alpínském pasmu Jeseníků začali zase pást a že by někdo mluvil o kytkách co díky spasení roky nesemení? A eroze? Když ji spustí lavina tak je to přírodní disturbance. Když kamzík, musí se vystřílet. Osobně , já proti lavinám nic nemám. Ať si klidně padají. Spíš se bojím toho co tu již bylo a co může v dohledné době přijít zase. Jen by mě zajímalo jestli se potom ochranáři přihlásí k odpovědnosti nebo to bude pouze další jedinečná příležitost pro přírodu.
Spíš bych řekl, lidé myslete.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.3.2024 15:26 Reaguje na Jarek Schindler
Lidé čtěte. https://jeseniky.nature.cz/velka-kotlina
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.3.2024 15:27 Reaguje na Slavomil Vinkler
A podrobnosti https://jeseniky.nature.cz/documents/873750/0/VK-Cevnate+rostliny.pdf/ba802921-0d66-c238-bafa-07f63bd54d50?t=1653988114730
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.3.2024 18:39 Reaguje na Slavomil Vinkler
Celkem zbytečný odkaz. To znám. Jen by mě zajímalo jak ty květiny a další mohly přežít tu vic než stovku let s klečí a kamzíky. Dnes je to podáváno pomalu stylem, že buď bude jedno nebo druhé. Je zajímavé , že dřív šlo obojí. O tom byste něco neměl?
Odpovědět
MM

Milan Milan

25.3.2024 19:39
Chudák příroda. Co ta musí vydržet za nápady? Nemůžu než to co se děje v přírodě a s naší přírodou nazvat jinak než lidský hyenismus. Podívejte se na letecké snímky ukazující devastaci naší nejkrásnější přírody od roku 2004 do roku 2020. Co nám zanechali předkové a jak dokázali svým přístupem za plné podpory politiků ekodarebáci zničit? Hlavně že budeme kontrolovat občanům emisní třídy kotlů. Odkaz: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kurovec-mapy-srovnani/r~b5178784e52e11eeb553ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1247601&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
PS

Peter Sládek

26.3.2024 18:47
"Kvůli obnově přirozené dynamiky lavin AOPK ČR v roce 2021 vyřezala pás borovice kleče nad Velkou kotlinou... Svým pravidelným působením navíc laviny udržují bezlesí i v nadmořské výšce, kde by za normálních okolností ještě rostl les“
Takže niekedy v roku 2041 AOPK ČR nainštaluje nad Velkou kotlinou snežné delá a zaháji zasnežovanie.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

27.3.2024 15:19 Reaguje na Peter Sládek
nad Velkou kotlinou snežné delá...
Tohle by skutecni ochranari udelali uz davno - a ani moc nezertuju
Plus by mne zajimalo jaky rozdil v charakteru prislusne "disturbance"
bude kdyz misto laviny, jejichz sila a cetnost skomiraji s pokracujici klimatickou zmenou mustim dolu Velkou kotlinou, Kotelnimi jamami a Obrim dolem misto laviny treba buldozer - samozrejme rizeny profesionalnim strazcem toho uzemi
ktery presne vi, kam ten buldorer navigovat aby jeho ucinek
co nejvic napodobil blahodarny ucinek prirodni, vsemocnou Prozretelnosti spousteny a rizeny laviny :)
Odpovědět
ja

jarda

27.3.2024 08:57
Milí mudrcové, tak pěkně popořádku. Kde se nachází Velká kotlina? Odpovím si sám. V národní přírodní rezervaci Praděd. Na základě čeho byla NPR vyhlášena? Zákona chlapci, zákona. A kdo ty zákony předkládá a schvaluje? Zákonodárci se jim říká. A kdo ty zákonodárce do funkcí dosadil? Občané, voliči. Kde jste byli v té době? Snad ne v hospodě U kameníka ve Vápenné. Tak se tam zase posaďte a mudrování o lavinách přenechte těm, kdo tomu rozumí. A Schindlere tobě otázka navíc. Co ti říkají slova medvěd, honitba K.Z., Vápenná, Nýznerov, šetření okresní prokuratury v r. 1996 a další. Škoda, že to ti kluci z okresu nedotáhli do konce.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.3.2024 13:06 Reaguje na jarda
1- V době kdy se sázela kleč nebylo o NPR či CHKO ani potuchy.
2- Chcete snad tvrdit, že kleč se sázela kvůli lavinám a ne pro zamezení půdních sesuvů? Tedy když tomu tak rozumíte.
3- V době kdy se schvalovaly zákony podle nichž vznikla NPR či CHKO jsem u Kameníka těžko mohl sedět. Srovnejte si to trochu časově ať nejste za ....... No a proč zrovna u Kameníka. Co tak Kanón nebo Černá zmije.
4- Honitbu K.Z. ve Vápenné neznám. V té době jsem byl na Smrku.
Medvěd nám tam dva roky po sobě zimoval. Viděl jsem ho, stopy měřil i odléval. Bohužel mi tenkrát dva odlitky shrábl sněžný pluh. No a pokud by něco šlo dotáhnout do konce tak věřím, že by to ti kluci do konce dotáhli. Teď jde o to co, že?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist