https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-usporit-za-energie-tady-a-ted-domaci-spotrebice
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak uspořit za energie tady a teď: domácí spotřebiče

18.11.2021 08:14 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tohle se mělo odmrazit už dávno. Led funguje jako izolace a čím je ho tlustší vrstva, tím více energie mrazák spotřebuje.
Tohle se mělo odmrazit už dávno. Led funguje jako izolace a čím je ho tlustší vrstva, tím více energie mrazák spotřebuje.
Nedávné výrazné zdražení energie prodražuje náklady na naše domácnosti. Svést souboj s dodavatelem energie můžeme ale i mírumilovně a bez většího omezování. Druhý díl našeho seriálu zaměřeného na úspory energie bez potřeby drahých investic je zaměřen na domácí spotřebiče a jejich úsporné používání.
 

Chladnička a mraznička

Vyšší účinnosti chladničky nebo mrazničky pomůže správné umístění v bytě. Podobně jako na slunci nenecháváme pivo, sýr nebo brambory, tak bychom měli zařídit, aby slunce přímo nezářilo ani na chladničku. Vhodné je také dobře větrané místo s dostatečným odstupem od zdí a dalšího nábytku: chladnička jednoduše musí mít prostor předat teplo do okolního vzduchu. Pokud chladničce tuto možnost nedáme, může kompresor běžet zbytečně déle, než je potřeba. Zkontrolujte tedy minimální mezeru chladničky 5 cm ze všech stran. Pokud máte chladničku pevně vestavěnou do nábytku, zvažte vytvoření větracích mřížek.

Chladnička i mraznička jsou v podstatě krabice s tepelnou izolací. Teplo se do nich dostane především v situacích, kdy je sami otvíráme. Dlouhé rozpačité pohledy do chladničky jednoduše zvyšují její spotřebu a má smysl se trochu rozmyslet předem. Zejména pro domácnosti s více strávníky je také doporučeníhodné mít v chladničce pořádek a věci umisťovat systematicky – značně to zkrátí dobu otevřených dveří. A mimochodem umisťovat teplá jídla do chladničky znamená také zvýšenou spotřebu chladničky. Vhodnější je samozřejmě nechat jídlo nejdříve vystydnout mimo chladničku.

Chladničku s mrazničkou je dobré pravidelně odmrazovat. Led v místech předávání tepla funguje jako izolant a zbytečně zvyšuje spotřebu. Odmrazovat je vhodné bohužel někdy i beznámrazové („no frost“) modely. A když už budete u odmrazování, očistěte také těsnící gumy dveří.

Zvažte také, zda je možné zvýšit teplotu, na kterou chladnička a mraznička chladí. V chladničce může stačit 5-6 °C, v mrazničce -18 °C či více. Samozřejmě záleží, co nejčastěji v chladničce přechováváte a jak dlouho. Zbytečně nízké teploty spotřebu zvyšují.

Vaření a pečení

Nejčastějším nešvarem je naplnění rychlovarné konvice po okraj nebo do poloviny vodou i v případech, kdy potřebujete jeden hrnek čaje. Pokud se naučíte napouštět vodu do hrníčku a přelít dané množství vody do rychlovarné konvice, tak budete odměněni úsporou několika stovek Kč za rok, ve vícečetných domácnostech i mnohem více. To je zvyk, který se v dobách drahých energií rozhodně vyplatí!

Na uvaření šálku čaje nepotřebujete litr a půl vody.
Na uvaření šálku čaje nepotřebujete litr a půl vody.

Pokud to recept nezakazuje, vařte v hrnci s pokličkou. Teplo zbytečně neuniká a k ohřevu je potřeba méně energie.

Většina receptů si žádá předehřev trouby. Zkuste zaexperimentovat, kdy je to skutečně potřeba. Pro ohřev zmrazené pizzy si autor vyzkoušel, že to potřeba není.

Praní a sušení

Při praní se spotřebuje poměrně dost energie na ohřev vody. Proto platí, že prát s nižší teplotou vám výrazně ušetří náklady. Většinu prádla vyperete pohodlně na 30 °C. Výjimkou samozřejmě bude velmi špinavé prádlo nebo potřeba vyššího hygienického standardu. V těchto případech se vám bude hodit tradičních 60 °C či více. Nicméně dnešní pračky nabízejí také praní ve studené vodě a v kombinaci s některými mycími prostředky to stojí za vyzkoušení.

Využívejte celou kapacitu pračky. Některé pračky umí adekvátně k množství nadávkovat vodu a potřebný čas praní, nicméně u většiny praček platí, že prát jen několik málo věcí není šetrné. Pokud jste v nájmu sami s velkou pračkou, zkuste najít volbu poloviční náplně.

Prát jednu ponožku samotnou se nevyplatí.
Prát jednu ponožku samotnou se nevyplatí.

Moderní výbavou domácností se stala sušička. Výtečný pomocník, pokud spěcháte a nestačili jste vyprat včas. O to větší žrout energie pro pravidelné sušení. Sušící cyklus průměrné kondenzační sušičky má přibližně 5x vyšší spotřebu než prací cyklus. Jedno sušení vás tak může přijít na 25-30 Kč. To jednorázově není moc, odpovídá to lístku na tramvaj, ale při pravidelném využívání se částka vyšplhá do tisíců. Sušit postaru na věšáku s trochou trpělivosti má tedy poměrně ekonomický smysl.

Mimochodem sušit v sušičce se doporučuje podobné druhy tkanin dohromady. Některé syntetické materiály vyžadují pro uschnutí mnohem méně času oproti přírodním materiálům nebo např. ručníkům.

Mytí nádobí

Nádobí obvykle myjeme teplou vodou a pro její ohřev je potřeba mnoho energie. Proto bychom při mytí nádobí měli šetřit nejen samotnou vodou, ale také energií nutnou pro její ohřev. Šetrné je tedy mytí dostatečného množství nádobí v napuštěném dřezu.

Nechat téct vodu po celou dobu mytí nádobí je nehospodárné.
Nechat téct vodu po celou dobu mytí nádobí je nehospodárné.

Pro majitele myček platí podobná rada jako pro provoz pračky: nižší teplota vody ušetří více peněz. Po několika cyklech lze rychle zjistit, jaký program a jak nízká teplota vám bude stačit pro běžně zašpiněné nádobí. Ale je třeba se také obrnit trpělivostí: ty nejúspornější programy obvykle trvají nejdéle (naštěstí moderní spotřebiče lze načasovat dopředu a nemusíme s nimi být po celou dobu programu). Ani myčky nepouštějte poloprázdné: nevyplatí se to.

Druhý díl našeho seriálu úspor teď a tady jsme věnovali chlazení, vaření, praní a mytí. Ve třetím dílu si posvítíme na úsporné osvětlení a domácí elektroniku.

Text vznikl s přispěním projektu LABEL2020.


reklama

 
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, The Energy Efficiency Center. Je také tvůrcem webu Světloblog.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

18.11.2021 10:25
Tyto "babské" rady jsou směšné v kontrastu toho, že při praní na nižší
teploty musím použít agresivnější prací prostředky(nižší životnost
prádla, pračky a hůře čistitelné odpadní vody). Pokud se to nevypere
a zapere, tak musím praní opakovat(násobná spotřeba energie). U myček
totéž(při úsporném programu se musí umývat i opakovaně). No a ostatní
spotřebiče jsou na tom podobně. Energie dodaná=energie vydaná a pouze
záleží v jaké formě. Pokud topím žárovkou, chladničkou, pračkou atd.,
tak nemusím tolik topit elektrickým a nebo jiným topidlem. Je třeba
uvažovat logicky, kdy to efekt má a kdy je to marketingový tah, jak
prodat nové "úsporné" spotřebiče, když ty staré jsou stále funkční.
Pouhá výroba nového výrobku a recyklace starého, včetně dopravy už by
stála za to energeticky vyčíslit v poměru k intenzitě využití. Výměna
žárovky za 10 Kč svítící ročně v málo používaném sklepě celkem 5 hodin
toho v poměru k ceně nové LEDky asi moc neušetří. Vyhazovat funkční
výrobky a pořizovat nové, údajně úsporné, hlavně prospívá producentům
a obchodníkům a tak to beru hlavně jako reklamní článek.
Odpovědět
MS

Michal Staša

18.11.2021 10:31 Reaguje na Břetislav Machaček
O osvětlení bude až další díl.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

21.11.2021 10:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Cca před 20ti lety do kamaráda neustále ryla jeho snacha, aby vyhodili cca 15 let starou lednici s mrazákem Calex 225 ,protože má vysokou spotřebu, což on nechtěl protože byla v pěkném stavu.Připojil jsem mu ji přes jednofázový elektroměr a po týdnu jsme zjistili spotřebu - byla 0,66 kWh/den, byla jen o málo horší než tehdy nejúspornější modely, tož tak.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.11.2021 10:55
otázka na odpůrce sušiček: kde myslíte, že se vezme energie na přeměnu vody obsazené v mokrém prádle na věšáku na vodní páru (teatrologové nechť gůglují skupenské teplo)? a kam myslíte, že se poděje odpadní teplo ze sušičky umístěné v bytě? ergo: sušičku má smysl řešit pouze mimo topnou sezonu.
dále: můžete-li si dovolit zabrat několik metrů čtverečných skládacím věšákem na prádlo, potom tuto plochu bytu nepotřebujete a zbytečně jste vyčerpali zdroje (finanční i surovinové) na pořízení této plochy.
a ještě dále: cyklus praní, sušení a složení do komínků zabere 3-4 hodiny. cyklus praní, věšení na věšák, žehlení a skládání do komínků zabere 2 dny - tedy když se pro to žehlení přemluvíte hned a neprokrastinujete (prádlo ze sušičky se skládá při optimální vlhkosti a až na výjimky žehlit nepotřebuje). to znamená, že potřebujete v bytě skladovat méně oblečení (zase ta zbytečně vyprodukovaná plocha bytu), respektive oblečení nemusí být vůbec vyrobeno (děti rychle vyrůstající z oblečení).
Odpovědět
MS

Michal Staša

18.11.2021 14:14 Reaguje na Lukas B.
Milý Lukáši, já suším v nevytápěném sklepě.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.11.2021 14:58 Reaguje na Michal Staša
to Vám po takovém čtyřdenním sklepním sušení musí cejchy vonět jak rasův pytel:)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

19.11.2021 07:09 Reaguje na Lukas B.
Pokud má podsklepené jen dvě místnosti, natož celý dům, tak to prádlo usušíte díky průvanu raz dva a garantuju vám, že bude voňavější jak ze sušičky.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

21.11.2021 10:22 Reaguje na pavel peregrin
Suchý sklep mate v případě že v něm máte kotel k ústřednímu topení nebo vám skrz něj vedou trubky od topení.Dvě místnosti zaručí průvan?Jedině když v každé bude otevřené okno.V zimě si tím ovšem chladíte dům zespodu.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.11.2021 07:41 Reaguje na pavel peregrin
jestli Vám suchý průvanem větraný sklep pod tepelně izolovanou podlahou "zbyl", potom je to jistě racionální postup. pokud jste jej stavěl jen kvůli sušení prádla, potom se jedná o eko-eko nesmysl.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.11.2021 10:54 Reaguje na Lukas B.
Nic ve zlém, ale to je zase ode zdi ke zdi.
"můžete-li si dovolit zabrat několik metrů čtverečných skládacím věšákem na prádlo, potom tuto plochu bytu nepotřebujete a zbytečně jste vyčerpali zdroje (finanční i surovinové) na pořízení této plochy." ... super úvaha. Která ale předpokládá, že vám tam ten sušák s prádlem straší furt, což teda mně rozhodně ne.

Počítat do času manipulace s prádlem i sušení dává smysl jen pokud jej u toho hlídáte. Klidně můžete, ale mně zatím nikdy neuteklo. Stejně tak zapnu pračku a jdu od toho, takže jak dlouho pere mne tak nějak nebere.
Zda prádlo potřebuje vyžehlit či ne záleží na řadě faktorů, sušička je jen jeden z nich. Spousta lidí preferuje nějaké non/easy-iron košile, já ten materiál nesnáším, do sušičky bych košili nikdy nedal a vyžehlit ji mi fakt neva. Kvalitní košile z "tradiční" bavlny opravdu dobře vyžehlená je prostě nej a za tu trochu času a práce navíc mi bude stát vždycky (a třeba se jednou naučím žehlit jak průměrná americká číňanka, fakt nevím, co tam s tím prováděly, ale ani po letech nemám nárok).

Shrnuto ... každý má svoje, každý má své preference a tohle blbnutí co je lepší/horší bych od letitého diskutéra z DFENSu tedy nečekal:-))).
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.11.2021 14:11 Reaguje na Svatá Prostoto
každý ať to dělá jak chce a jak se mu to líbí. trochu jsem chtěl korigovat svaté absolutní pravdy uvedené v článku a postavit je do širších souvislostí.
a zrovna to skupenské teplo je věc jasná jak facka, ale spousta lidí vůbec netuší, že něco takového existuje. (skupenským teplem vody z namočené deky se dá solidně vychladit sud piva na trempské chlastačce)
Odpovědět
AM

Anežka M

18.11.2021 17:24
Vskutku, prát jednu ponožku samotnou bych nedala, ona by se tam chuděra v tom bubnu bála. Díky za osvětu!
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

19.11.2021 20:12
Některé ty rady jsou sice dobře míněné a některá tvrzení vypadají logicky, ale ne vždy to tak je.
Příklad: Led v mrazničce izoluje. To znamená, že když do mrazničky vložíme např. kus masa, jeho zchlazení pod 18 stupňů trvá déle a spotřebuje se o něco víc energie.
Ale pak led naopak pomáhá, aby si maso tu teplotu udrželo. Záleží tedy na tom, jak často se obsah mrazničky obměňuje - a když ne často, tak se klidně může stát, že s námrazou bude spotřeba menší. A také hodně záleží na okolní teplotě. Čím je vyšší, tím je to pravděpodobnější.

Podobné je to
Odpovědět
MS

Michal Staša

23.11.2021 13:48 Reaguje na Karel Ploranský
Měrná tepelná kapacita vody a masa je vyšší než vzduchu, ale v zásadě to jen prodlouží intervaly mezi spuštěním kompresoru. Dodané/odebrané teplo zůstává stejné. Problém s námrazou je především v místech, kde dochází k předávání tepla. Tam led působí jako izolace.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

6.12.2022 10:31
Taky se snažíme ušetřit kde se dá a je pravda, že nemáme úplně nové domácí spotřebiče, takže ta jejich spotřeba elektřiny nebude asi úplně nízká. Když si ale spočítám, kolik bychom dali peněz za nové spotřebiče, tak bychom se nedoplatili. Co jde, tak zapínáme na noční proud, manželka objednala z https://www.plaza.cz/ulozny-box-do-lednicky--4-ks/ úložný box do ledničky, abychom nemuseli mít ledničku dlouho otevřenou při hledání potravin, takže se alespoň tak snažíme šetřit :-) .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist