Volby do Poslanecké sněmovny 2013
30.9.2013
Kdo zasedne do škamen po předčasných volbách 2013?
Stránka Ekolistu.cz věnovaná předčasným parlamentním volbám 2013 přináší informace o postojích jednotlivých stran k tématům životního prostředí. V parlamentních volbách 2013 kandiduje dvacet dva politických stran a sdružení, některé ale jen v jednom či několika krajích. Předčasné volby se konají 25. a 26. října 2013.
Ekolist.cz oslovil všechny strany, které v předčasných volbách kandidují, s žádostí o odpovědi na anketu s osmi otázkami, které se týkají environmentální politiky. Ankety jsme doplnili krátkou informací o nejdůležitějších bodech programů k volbám 2013, tak jak je jednotlivé strany představily na svých webech. Vedle anket přinášíme rozhovory se zástupci vybraných politických stran o jejich zeleném programu.
reklama
Na konci listopadu Zelený kruh shrnul roční hlasování poslanecké sněmovny o zákonech týkajících se životního prostředí. Podle závěru Zeleného kruhu hlasují nově zvolené poslankyně a poslanci pro životní prostředí spíše nepříznivě. Ochránci přírody kritizovaný návrh zákona o Národním parku Šumava sice neprošel, dvě třetiny vybraných hlasování ale dopadly z ekologického hlediska špatně.
Aktivní podíl na mezinárodních smlouvách na ochranu klimatu, snižování závislosti na fosilních palivech, ochranu povrchových vod a volné krajiny, stejně jako ovzduší a kvality života, slibuje ve své smlouvě koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
Nastávající vládu zřejmě bude sestavovat koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Na čem se shodují programy těchto tří stran v oblasti životního prostředí? Koalice bude zřejmě pozitivně naladěná rozvoji jaderné energetiky a velmi umírněné podpoře obnovitelných zdrojů. Program Zelená úsporám by se mohl rozjet více, v krajině by se měla lépe zachycovat voda a zelenou dostanou české potraviny.
Předčasné volby do poslanecké sněmovny těsně vyhrála ČSSD, v parlamentu zasednou celkem tři strany, které v minulé sněmovně nebyly. Jen o necelá dvě procenta méně než vítězná strana získalo Hnutí Ano Andreje Babiše, do sněmovny se po více než třech letech vrací poslanci KDU-ČSL a nově zde zasednou také zástupci Hnutí Úsvit.
Volební program Komunistické strany Čech a Moravy slibuje zásadní změny státní správy v oblasti životního prostředí. Rozhodování se musí vrátit z Prahy co nejblíže k lidem. Některé kompetence by se mohly přesunout na kraje nebo obce, říká v profilovém rozhovoru o volebním programu Kateřina Konečná, stínová ministryně životního prostředí KSČM.
Stát by měl každoročně podpořil investice do modernizace budov 12 miliardami korun, což podle ekonomů vyvolá jednoprocentní plus pro HDP každý rok. Energeticky šetrné budovy tak mají lepší přínos pro ekonomiku, než vysoce riskantní mnohasetmiliardová investice do dalších reaktorů v Temelíně, říká Strana zelených. Na anketu odpovídal Ondřej Mirovský, energetický expert Strany zelených.
Národní socialisté - levice 21. století jsou naprosto proti těžbě břidlicových plynů, protože zatěžuje naše životní prostředí. U dostavby Temelína jasné slovo nedávají. LEV 21 chce, aby se do roku 2020 snížila spotřeba energie o 20 %, a zavést standardy pro energetickou účinnost spotřebičů, budov a vozidel (což vesměs už zavedla unijní legislativa). Národní socialisté také chtějí do roku 2020 alespoň 20 % energie v České republice z obnovitelných zdrojů. Za LEV 21 odpovídal Tomáš Sazima.
Podle TOP 09 musí být role ministerstva životního prostředí více aktivní než v posledních pěti letech. Podle TOP 09 v oblasti životního prostředí velmi zaostáváme za Evropou, například v agendě odpadového hospodářství, kde zatím neexistuje ustálená koncepce ani zákon. Odpovědi za TOP 09 vypracovalo tiskové a analytické oddělení.
Energetika má být podle Pirátů postavená na inovacích, nových technologiích, tržním prostředí a rozmanitosti. Státní garance pro Temelín nepodpoří, v otázce jaderné energie obecně prosazují referendum. Těžbě břidlicových plynů říkají ne. Odpovědi České pirátské strany na anketu zaslal místopředseda strany Mikuláš Ferjenčík.
Ochrana krajiny je klíčovým tématem pro volební program TOP 09. Podle Bedřicha Moldana, předsedy expertní komise pro životní prostředí, bychom se mohli inspirovat na severu Evropy. Tam se rozhodli, že mají příliš mnoho obcí, a jako základní jednotky veřejné správy zavedli podstatně větší komuny, které by měly lépe rozhodovat o svěřeném území a tím pečovat o krajinu.
Volební blok Hlava vzhůru nepočítá s podporou obnovitelných zdrojů energie, programu Zelená úsporám se však nezříká. Odpovědi zaslal mluvčí bloku Václav Musílek.
Koruna Česká chce českou energetiku postavit na jádru, kterého máme dostatek. A to včetně lokálních reaktorů určených pro vytápění měst. Těžba břidlicových plynů je pro nerozhodnutá, dokud nebude známo, jaké jsou jejich zásoby a jaké by byly dopady na životní prostředí. Stát by měl pomoci těm, kteří si postavili domy v záplavových oblastech, a to buď výkupem jejich stávajícího pozemku, nebo prodejem nového. Na anketu Ekolistu odpovídal místopředseda strany Radim Špaček.
Odmítáme proto přijmout jakékoliv další závazky k navýšení podílu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů, stojí v programu ODS. Občanští demokraté jsou pro dostavbu Temelína a Dukovan. Pokud dojde k těžbě břidlicových plynů, musí dojít k dohodě mezi občany a státem. Občané v takovém případě nemají být vystaveni nátlaku těžařů. Stát má dohlížet na kvalitu potravin a zajistit potravinovou soběstačnost. Občanští demokraté chtějí ministerstvo životního prostředí sloučit se zemědělstvím a regionálním rozvojem. Za ODS zodpověděl volební anketu zástupce vedoucího mediální sekce Jiří Sochor.
Zelení nejsou ani pravicovější, ani levicovější než před odchodem Martina Bursíka, ale jsou schopni se lépe mezi sebou dohodnout, říká v profilovém rozhovoru pro Ekolist.cz Ondřej Mirovský. Strana zelených se cítí na české politické scéně jako jediný garant ekologické politiky, i když možná strana zůstane před branami parlamentu.
Politické hnutí ANO je pro efektivní podporu obnovitelných zdrojů energie. Odmítá těžbu břidlicových plynů metodou frakování, hrozí-li kontaminace podzemních vod. Z Šumavy by se podle hnutí člověk vyhánět neměl. Mělo by se pouze zajistit, aby svým pobytem a činností neškodil v nejcennějších rašeliništích, prameništích a přirozených lesích.
Protipovodňová opatření jsou podle KSČM důležitá, strana chce upozorňovat i na opačný extrém - dlouhodobá sucha a nedostatek vody. Dostavbu Temelína komunisté podpoří, za to zásoby břidlicových plynů chtějí zachovat našim vnukům a pravnukům. Autorkou odpovědí je kandidátka KSČM ve volbách do Poslanecké sněmovny v Moravskoslezském kraji a současně stínová ministryně pro rezort životního prostředí Kateřina Konečná.
Co se týče směřování Národního parku Šumava, chtějí se Zemanovci inspirovat praxí sousedního bavorského národního parku. V energetice jsou pro to, aby ČEZ zlevnil energii koncovým spotřebitelům, kteří pak budou více konkurenceschopní a budou odvádět státu vyšší daně. Stát by měl podporovat fotovoltaiku, jen pokud je umístěna na rodinných domech. Za Stranu Práv Občanů Zemanovci Ekolistu.cz odpovídal Petr Stehlík, předseda stranické komise pro životní prostředí.
Pokud budeme radikálně úspěšní s naším programem snižování energetické náročnosti, teplárny v některých městech ztratí ekonomický smysl, říká Vladimír Špidla. Rozhovor se stínovým ministrem životního prostředí o programu ČSSD pro předčasné volby se točí kolem energetiky, adaptací na klima nebo budoucnosti Národního parku Šumava.
Hnutí Úsvit přímé demokracie slibuje energeticky soběstačnou Českou republiku od státu, přes regiony, obce až po domácnosti. Podle Úsvitu tak hnutí říká: lidé mějte raději elektřinu zadarmo svoji. Naopak je potřeba revidovat program Zelená úsporám, protože v mnoha případech přinesl často nezvratné škody - a to v případě masivních výměn oken na historických budovách. Na anketu odpovídal člen výkonné rady Jaroslav Novák Večerníček.
Svobodní odmítají dotace a podporu jak obnovitelným zdrojům energie, tak zateplování soukromých domů nebo povinné výkupní ceny na elektřinu nebo teplo. Naopak by Strana svobodných občanů nebránila těžbě břidlicových plynů za předpokladu důsledného vymáhání a ochrany soukromého vlastnictví majitelů dotčených pozemků. Na anketu Ekolistu.cz odpovídal Petr Mach, předseda strany.
Snižování spotřeby energie nebo zákaz veřejné podpoře pro fosilní nebo jaderné zdroje. To jsou dva body z tuctu požadavků na kandidující politické strany, které ekologičtí aktivisté zveřejnili před volbami. Podle asociace Zelený kruh je potřeba jasně pojmenovat, co vlastně strany slibují a co odmítají.
Podle tiskového prohlášení se strana již pro předčasné podzimní volby pokusila spojit síly od středu napravo a jednala o spolupráci s KDU-ČSL. "Navzdory dobré vůli jsme však nedokázali v tak krátké době překlenout konkrétní programové rozpory," říká tiskové prohlášení strany LES.
Strana zelených v neděli představila kandidáty do předčasných voleb. Nezávislé osobnosti a podnikatelé mají potvrdit snahu strany rozšířit záběr mimo oblast ekologie a environmentalismu. Předseda Ondřej Liška také novinářům při představení kandidátů prozradil témata, se kterými jdou zelení do předčasných voleb. Vedle obnovy demokracie a aktivní politiky zaměstnanosti jimi má být oživení hospodářství a zejména energetická politika nebo přístup ke krajině.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
|
|