https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studenti-ze-stovky-zemi-chteji-primet-politiky-k-ochrane-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studenti ze stovky zemí chtějí přimet politiky k ochraně klimatu

14.3.2019 10:05 | PAŘÍŽ;LONDÝN;PRAHA (ČTK)
Hnutí Stávky mladých za ochranu klimatu nemá žádné centrální řízení, a tak se počet protestů těžko odhaduje. Ilustrační snímek.
Hnutí Stávky mladých za ochranu klimatu nemá žádné centrální řízení, a tak se počet protestů těžko odhaduje. Ilustrační snímek.
Studenti z více než stovky zemí budou v pátek stávkovat - chtějí tak přimět politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. K celosvětové akci s názvem Fridays for Future, při níž studenti v řadě zemí od loňského září protestují po vzoru patnáctileté švédské studentky Grety Thunbergové, se přidají i středoškoláci z několika českých měst. Páteční protest studentů podpořila více než stovka českých vědců a akademiků. Patrně půjde o dosud nejrozsáhlejší stávku.
 

Hnutí Stávky mladých za ochranu klimatu nemá žádné centrální řízení, a tak se počet protestů těžko odhaduje. Na webu FridaysForFuture.org bylo do čtvrtečního dopoledne zaregistrováno 1659 protestů ve 105 zemích světa. Co do počtu protestů a bez ohledu na počet obyvatel dané země hnutí nejvíce rezonuje v Německu (195), Itálii (178), ve Spojených státech (158), Švédsku (123) a Británii (107). Studenti z České republiky na webu dosud registrovali 12 stávek.

Do školy na protest ale nepůjdou mladí z celého světa - od západní Evropy, přes USA, Brazílii, Chile, Írán, Indii, Japonsko až po Vanuatu, Tanzanii či Panamu. Celosvětové stávky jsou inspirovány protestní akcí Grety Thunbergové, která se loni v srpnu rozhodla každý den sedět před švédským parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po všeobecných volbách ve Švédsku pokračovala ve stávkách každý pátek.

"V situaci, kdy v produkci oxidu uhličitého na obyvatele stále patříme mezi největší světové znečišťovatele, se nemůžeme tvářit, že se nás problém změny klimatu netýká," uvedli čeští vědci v prohlášení, které inicioval fyzikální chemik Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Text prohlášení v pondělí organizátoři zaslali ČTK.

"Jen rychlým naplňováním konkrétních kroků, týkajících se například útlumu těžby a spalování uhlí, jakož i péče o zemědělskou půdu, lesy, vodu v krajině a dalších aspektů klimatické adaptace, se nám může podařit předat zemi dalším generacím tak, abychom stávkujícím středoškolákům a jejich vrstevníkům zcela nezkazili budoucnost," pokračuje dokument.

Klimatolog Alexander Ač soudí, že změnám klimatu nepřikládá svět náležitý význam a dosavadní snahy o řešení jsou nedostatečné. "Proto považují aktivní přístup mladých lidí za zcela legitimní," uvedl. "V průběhu dvanácti let je potřeba snížit celosvětové emise oxidu uhličitého o téměř 60 procent, jinak oteplení překročí hranici 1,5 stupně Celsia a riziko rozsáhlých nevratných změn se výrazně zvýší," dodal.

"My, mladí, se hluboce obáváme o svou budoucnost. Lidstvo právě způsobuje šesté masové vymírání živočišných druhů a světový klimatický systém se nachází na pokraji katastrofy," napsala koordinační skupina mladých aktivistů v otevřeném dopise, který zveřejnil mimo jiné britský list The Guardian. Členkou skupiny je i Thunbergová.

"Mladí lidé tvoří přes polovinu světové populace. Naše generace vyrostla v (kontextu) klimatické krize a budeme se s ní potýkat po zbytek života," pokračují představitelé hnutí Stávky mladých za ochranu klimatu.

"Ke klimatické krizi se musíme konečně postavit jako ke krizi. Jedná se o největší ohrožení v dějinách lidstva a my už nebudeme dál tolerovat nečinnost těch, co ve světě rozhodují, která ohrožuje celou naši civilizaci... Žádáme je, aby přijali zodpovědnost a klimatickou krizi řešili," uzavírají mladí aktivisté otevřený dopis.

Stávky neskončí, dokud "se ochrana životního prostředí nestane prioritou politiků s předností před vším," konstatovala 17letá Anna Taylorová ze severního Londýna, která také patří do koordinační skupiny. "Mladí lidé teď spolupracují, ale vlády rozhodně nespolupracují tak, jak by měly," dodala. Každý den ji kontaktují studenti z celého světa, naposledy z Estonska, Islandu a z Ugandy.

Debata ke studentským klimatickým stávkám

Do začátku je dobré vědět, kdo je Greta Thunbergová a proč přestala chodit v pátek do školy. A že se z toho stala masová záležitost, která se týká i Česka.

Kriticky se na studentské stávky dívá Vladimír Wagner, viz K čemu povede hnutí studentů iniciované Gretou Thunbergovou? a Povede studentská stávka za klima k lepší znalosti dané problematiky? Ke studentské stávce se kriticky vyjádřil i klimatolog Ladislav Metelka textem Nepravdivé zdůvodnění studentské stávky za klima.

Kladně ji vnímá například ekopedagog Martin Kříž, viz jeho komentář Protesty žáků středních škol pohledem ekopedagoga, pedagožka Kristýna Hrubanová, viz její komentář Studenti plánují stávky za klima. Měli bychom se radovat, nebo Yvonna Gaillyová, viz její text Bouře našich vnuků aneb Studenti mohou dokázat to, co se nejlepším vědcům k jejich velké lítosti nepodařilo, ale i sto českých vědců.

Do širšího kontextu pak stávky zasazuje Jiří Dlouhý v textu Studentské stávky za klima aneb Něco se mění i ve společenském klimatu. Ekopedagog Jan Činčera pak odpovídá na otázku, zda máme děti vychovávat k tomu, aby stávkovaly.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

14.3.2019 13:40
Fajn, budeme se řídit těmito zblblými hňupy.Zlikvidujeme veškeré telekomunikační vymoženosti.Zakážeme auta co jezdí na benzin a naftu.Zlikvidujeme jaderné a uhelné elektrárny.A co dál?To by nám mohli poradit ti skuteční hlupáci jako je ta švédská husa.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

14.3.2019 14:54
Vážený pane Ači, Jungwirte a další chybí Vám konkretizování výzvy aplikované na Českou republiku. Za co konkrétně stávkujete to jste nám sdělili (naplňování Pařížské klimatické dohody), ale jakou změnu si přejete v České republice nám tajíte. Tak se ptám: chcete kopírovat např. Německo v energetické politice nebo odsuzujete jejich energetickou politiku.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist