Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Výběr květiny v květinářství může být docela náročná věc – nepřeberné množství krásně barevných a voňavých květů, listy v různých škálách zelené a k tomu všemu rafinovaná směsice ozdob a pentlí. Je těžké vybrat – zohlednit estetiku kytice, její vhodnost k dané příležitosti a samozřejmě cenu. Pokud bychom přidali i environmentální hledisko, získá celá věc zcela jiný nádech. Hledat u květin nějaký ekologický háček by se sice na na první pohled mohlo zdát jako nesmysl: jde přeci o kytky – součást přírody. Podrobnější pohled ale napovídá, že řezané květiny vůbec bezproblémové nejsou.
Pokud jste si chtěli zateplit dům, přejít z topení uhlím či elektřinou na ekologicky šetrnější způsob topení nebo postavit pasivní dům, museli jste sáhnout do vlastní kapsy. Do teď. Od 22. dubna bude mít ale každý možnost získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Není se třeba bát, že se na někoho nedostane, dotace jsou nárokové a ve fondu je na letošní rok připraveno 10 miliard korun. Ve výhledu čtyř let se počítá s 25 miliardami.
Jedna čtenářka se Zelené domácnosti svěřila se svou obavou, že u myček nádobí nemá možnost – na rozdíl od ručního mytí – ovlivnit kvalitu oplachu. A že mycí prostředky tak zůstávají na umytém nádobí a jsou pak pojídány spolu s potravinami v nich připravenými. „Zajímalo by mne, které prostředky jsou z tohoto pohledu nejméně rizikové a zda existují myčky nádobí, které disponují funkcemi nebo technologiemi, které se s tímto problémem dokážou vypořádat?“ ptá se čtenářka. Zelená domácnost přináší odpověď.
Tento výrobek je recyklovatelný! Přátelský k životnímu prostředí! 100% přírodní! Podobných, na životní prostředí zaměřených reklamních upoutávek si už všimnul asi každý. Jak ale rozeznat, co je důvěryhodná informace a co je reklamní trik? Těžko.
Ze zkušenosti práce v záchranných stanicích víme, že za většinou příčin, pro které se zvířata do stanic dostávají, je přímo nebo nepřímo člověk. Odečteme-li tzv. „velké“ nebo hlavní důvody, tj. střety s dopravními prostředky a u ptáků úrazy na elektrovodech, zůstává velmi pestrá paleta případů, kterým lze mnohdy snadno předejít. Stačí být „jen“ ohleduplný a trochu předvídat. Samozřejmě je potřeba rizika znát.
Klasické jednorázové pleny představují nemalou zátěž pro životní prostředí. Například ekoporadna Rosa v roce 2007 uváděla, že odpad z plen činí celkem až jednu tunu na dítě a je nerecyklovatelný. Použité pleny jsou spalovány nebo ukládány na skládky, kde se za 200–400 let rozpadnou. Ekologické poradny proto místo nich často doporučují pratelné pleny látkové. Existují ale rodiče, kteří na to jdou ještě jinak – nepoužívají pleny žádné.
Pan – říkejme mu třeba Novák – bydlí ve starém panelovém domě. Starými okny trochu profukuje, takže účet za teplo začíná být nepříjemně vysoký. Pan Novák se zaraduje, když se v domě začnou měnit stará okna za nová a dům je opatřen silnou vrstvou izolace. Už není potřeba tolik topit a okna těsní dokonale. Pan Novák ale časem zjistí, že se mu v bytě nějak špatně žije. Na oknech se sráží voda, a když se probudí, je unavený a bolí ho hlava. Co teď?
Že státem dotované energetické poradny radí spotřebitelům, jak snížit spotřebu energie, asi nikoho moc nepřekvapí. Ale že něco velmi podobného dělají i energetické společnosti, to už trochu překvapivé je. Vždyť lidem radí, aby spotřebovávali méně produktu, který jim prodávají. Je to upřímná ochota pomoci spotřebiteli, nebo jenom sebepropagační snaha ukázat se v zelených barvách?
Brněnská Veronica připravila pro předvánoční čas několik inspirací, jak zvládnout vánoce trochu jinak než konzumně. Příznivce biozemědělství potěší vánoční ozdoby z biočokolády od firmy Heinz Food. A pro ty, co by na vánoce chtěli vrátit svobodu kaprovi, máme radu: nedělejte to.
|
|