Zprávy
10.9.2011 05:00 | DENVER/ČESKÉ BUDĚJOVICE
( Ecomonitor)
 O nutnosti regulace početnosti přemnožených hlodavců by asi nikdo zvláštní pochybnosti neměl, ale postarat se o snížení nebývalého nárůstu spárkaté zvěře v USA, a navíc přímo laboratorní cestou, to už dokáže na tváři vyvolat úsměv. Přesto k problému přemnožení jelena viržinského v příměstských částech přistoupili američtí odborníci nadmíru profesionálně. Jak píše server TerraDaily, vyvinuli vakcínu, která jelenům „zklidní hormon“.

 Zbavili jste se vloni svého starého počítače? Možná vás překvapí, že i dnes může žít svým "druhým životem" a někdo v Africe ho stále používá. Ale až jednou počítač doslouží, nikdo ho zřejmě nezrecykluje. 
 Zemědělci v Japonsku s obavami čekají, jestli je jejich produkce kvůli havárii jaderné elektrárny Fukušima kontaminovaná, a tedy bezcenná, píše japantimes.co.jp.

 Patogen přítomný v lidských výkalech, vypouštěných do otevřeného moře spolu se splaškovou vodou, napadá i křehká společenstva bezobratlých organismů na korálových útesech. Velmi neobvyklý jev, kdy bakterie nebezpečná lidem, likviduje i výrazně odlišné organismy, odhalil ve své studii profesor ekologie James Porter z univerzity v Georgii, píše server MSNBC. 
 V liberecké Galerii U Rytíře začala 1. září výstava Oči vlčí, na níž své fotografie představují Petr Zinke a Daniela Vokounová. Jejich černobílé krajiny by obdivovatele jasných fotek z National Geographic nejspíš vyděsily, milovníci rafinovanější podívané si ale přijdou na své. Místo ostrých horizontů jsou tu pohledy do křoví s „máznutými“ větvičkami, do změti trávy nebo na lidská díla pohroužená zpět do náruče přírody. Shodou okolností přitom v Liberci probíhá ještě jedna výstava příbuzného zaměření - Zdenka Hrušková na ní prezentuje své grafiky pralesa. 
 Ekologické zemědělství patří jako hlavní pojem do slovníku zastánců trvale udržitelného rozvoje krajiny. Může být ale z dlouhodobého hlediska udržitelné také ekonomicky? 
 Poptávka po dřevě určeném na výrobu energie setrvale roste. Odborníci odhadují, že tato tendence bude posílena rozhodnutími některých rozvinutých zemí upřednostňovat zdroje obnovitelné a čisté energie před jadernou, informuje server Catorce6.com. 
6.9.2011 01:39 | DAR ES SALAAM/HODONÍN
( Ecomonitor)
 Tanzanie postavila mimo službu tři vysoce postavené úředníky ministerstva přírodních zdrojů a turismu. Konkrétně šlo o ředitele odboru pro volně žijící živočichy Obeida Mbwangwu a jeho dva kolegy. Podle zprávy agentury Reuters se tito lidé v loňském roce podíleli na pašování více jak stovky exemplářů chráněných živočichů, savců i ptáků z východoafrických národních parků a rezervací k obchodníkům na středním Východě. 
 Vykopáním posledního kubíku zeminy dnes skončila ražba tunelu Blanka pod Prahou. Teď se v tunelu začnou budovat silnice a technické zázemí, aby zde v roce 2014 mohla začít jezdit první auta. Podle odpůrců stavby je komplex předražený o jedenáct miliard korun a pražské dopravě nijak nepomůže. 
 V českých řekách se mohou vyskytovat endokrinní disruptory, látky, které narušují funkci hormonálního systému. V EU je sice zakázané je vyrábět a používat, ale do prostředí se dostanou ze zboží dovezeného ze zemí mimo EU. Česká pobočka Greenpeace dnes zahájila kampaň, která má zjistit, kolik těchto látek se v českých řekách nachází. Dalším krokem by měla být diskuze o endokrinních disruptorech na úrovni EU. 
 Užívání „čisté“ solární energie může mít i stinné stránky. Nová studie University of Tennessee varuje, že především v rozvojovém světě může toto odvětí v budoucnu vyprodukovat více než 2,4 milionů tun olova znečišťujícího životní prostředí. 
 Rychleji tající led v Arktidě žene tisícihlavá stáda mrožů dále na pevninu. Mnozí z nich se podle agentury Reuters stahují do oblasti, kde se má těžit ropa. 
 Rozsahem a množstvím sledovaných lokalit přelomová studie zaměřená na využití fotopastí při hodnocení druhové rozmanitosti savců přináší své první výsledky. Padesát dva tisíc snímků pořízených v rezervacích a národních parcích sedmi tropických zemí Asie, Afriky i Jižní Ameriky zachycující často nejvzácnější savce naší planety, píše Mongabay.com. 
 Plánovaná nádrž Vilémov, která by v Krkonošském národním parku zaplavila oblast Jizerského dolu mezi obcemi Harrachov, Kořenov a Vilémov, byla vyškrtnuta ze seznamu míst, kde by v budoucnu mohly vzniknout přehrady. Informaci dnes Ekolistu potvrdily Krkonošský národní park, vedení obce Harrachov a ministerstvo zemědělství. 
 Podle Hnutí Duha chce Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutovat správu národního parku Šumava za kácení u Ptačího potoka. Takové tvrzení ale Inspekce odmítá, nejdříve musí proběhnout správní řízení. V něm se právě bude dokazovat legálnost, či nelegálnost zákroku. 
 Destilací agáve lze získat nejen tequilu, ale také biopalivo. Rostlina navíc není náročná na přírodní podmínky, nepotřebuje ani ornou půdu, ani mnoho srážek, píše Guardian. 
 Když přišly doby ledové, zvířata se musela přizpůsobit chladnějším podmínkám. Anebo to někdy bylo jinak? Nové vědecké objevy naznačují, že v případě srstnatých nosorožců nejspíš ano. 
 Milovníci přírody se radují, populace vlků na západě USA se v posledních letech utěšeně rozrůstají. A nyní se ukazuje, že tento trend má pozitivní vliv i na různé další složky ekosystému a záchranu ohrožených druhů. 
 Oceány pokrývají více jak 71 % povrchu naší planety, přičemž hloubka u více jak poloviny oceánů přesahuje 3 000 metrů. Naše znalosti hlubin jsou stále značně omezené. Směle ale můžeme hovořit o pokladech na dně moří – ať už jde rozmanitost organismů nebo také o nezanedbatelném zdroji surovin. Stávající lidské aktivity však stále více tento neviditelný svět ovlivňují a dochází k narušení a ztrátě původního bohatství, píše ScienceDaily.

 Vláda odmítla návrh zákona o národním parku Šumava, který předložil Plzeňský kraj. Důvodem je jiný návrh zákona, který připravuje ministerstvo životního prostředí. Premiér Petr Nečas návrh kraje odmítl ze dvou důvodů - kvůli návrhu speciálních čtvrtých zón a kvůli převodu státního majetku na obecně prospěšnou společnost. Kraj si slibuje, že zákon přesto projde sněmovnou. 
 Republika Kongo vyhlásila nový vládní záměr, týkající se téměř milionu hektarů odlesněné či degradované půdy po celé zemi. Zprvu uším ochránců přírody libě znějící plán nazvaný Národní program pro zalesňování o obnovu lesa (RAN) však poměrně brzo dostal čistě komerční obrysy, píše server Mongabay.com. 
 Španělským vědcům se poprvé podařilo natočit unikátní záběry, při nichž lumci kladou vajíčka do těl mravenců. 
 O prázdninách proběhla rekonstrukce tramvajových kolejí na Smetanově nábřeží v Praze. Zástupci iniciativy Auto*Mat si myslí, že právě tramvaje spolu s cyklisty a chodci by tu měli nahradit automobily. 
 Redakce Aktuálně.cz si nechala vypočítat ekologickou stopu tří druhů dovolených. Modelovými příklady byla letecká cesta na Seychely, cesta autobusem do Španělska nebo cesta autem na dovolenou do Chorvatska. Ekologicky nejlépe vyšla cesta autobusem na španělské pobřeží, následuje dovolená ve Splitu vlastním vozem, jasně nejhorší je pak letecká exotika. 
 Je to možná jedna z nejnapínavějších bitev, které lidstvo vede – hledání efektivních zdrojů biopaliv, jejichž výroba by dávala ekonomicky smysl a byla technicky i společensky únosná. 
 Ideální nedělení odpoledne? Návštěva zoologické zahrady. Jen v České republice je navštíví statisíce lidí ročně, na celém světě až 600 milionů. Jak se ale líbí život v zoo zvířatům? Jsou pro ně vězením, nebo naopak pomáhají s jejich záchranou? Či jsou to místa, kde se o zvířatech mohou lidé mnoho naučit? Nejen na tyto otázky odpovídají odborníci, kterých se Ekolist.cz zeptal na roli zoologických zahrad v 21. století. 
 Indiánské kmeny Mapuche-Huilliche z oblasti Ancud, ležící na sever od souostroví Chiloé, pokračují v protestech proti výstavbě větrného megaparku. To plánuje vystavět chilsko-švédská firma Ecopower na severovýchodním pobřeží daného souostroví, informuje server RadioDelMar.cl. 
 V čele tradičního žebříčku nejekologičtějších vozidel, který sestavuje Německý dopravní klub (VCD) se letos umístily hybridní automobily japonských automobilek Lexus, Toyota a Honda, píše EurActiv. Aktuální hodnocení bylo zveřejněno koncem minulého týdne. 
 Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se rozhodl zrušit vypsanou veřejnou zakázku na nákup desítek nových aut pro svůj úřad. Původní zadaní požadovalo například rychlost přes dvě stě kilometrů v hodině u velkých aut, u malých měla rychlost dosáhnout nejméně 175 km/h. Na zakázku, navíc prý u některých vozidel šitou na míru konkrétnímu modelu, upozornila MF Dnes. 
 Indonéská pobočka Světového fondu ochrany přírody (WWF) se snaží zasadit o přísnější tresty usvědčených pašeráků a pytláků. Nedostatečné tresty pro provinilce nepředstavuje dostatečnou výstrahu či varování, píše server ENN. 
|
22.4.2025 | Zdeňka Vítková
|