PřírodaPotravinový les11.4.2020 | PRAHA
(Pražská EVVOluce)
Hříbě divokých koní jako symbol jara a záchrany milovické rezervace9.4.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Tisíce Čechů zachraňují i v dobách pandemie koronaviru ohrožená zvířata v rezervaci divokých koní ve středočeských Milovicích. Přestože se řada lidí musí obejít s omezenými příjmy a mají obavy o sebe i o své nejbližší, přispívají na záchranu rezervace. Ochranáři potřebují získat částku 1,5 milionu korun na ohrazení zbývající části pastvin. Na jejich dokončení závisí desítky vzácných zvířat.
Kolik druhů žije v současnosti na Zemi?6.4.2020 | PRAHA
(Ochrana přírody)
Na první pohled se může zdát, že popisování nových druhů vědeckými postupy a jejich následné logické třídění podle příbuznosti může být důležité jen pro značně omezený počet posedlých nadšenců, kteří se jim věnují ve svém volném čase, v lepším případě pro pár nepraktických staromódních vědátorů, zakopávajících o krabice s brouky. Jenže opak je pravdou.
V Brdech se objevil rys ostrovid. Zavítal sem zřejmě ze Šumavy3.4.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Letos v lednu se opět podařilo potvrdit výskyt silně ohroženého rysa ostrovida v chráněné krajinné oblasti Brdy. Zachytila jej jedna z fotopastí, které jsou tu naistalovány díky mezinárodnímu projektu 3Lynx. Snímky byly porovnány se stovkami fotografií rysů z nejbližší oblasti jejich trvalého výskytu, tedy ze Šumavy. Zvíře se ale identifikovat nepodařilo. Na základě fotografie nešlo ani určit pohlaví, rys byl proto prozatím označen kódem R721.
Novodobé báchorky o vlcích ožívají přes sociální sítě1.4.2020 | OLOMOUC
(Ekolist.cz)
Zdokumentování vlků ve volné přírodě je snazší než kdy dřív. Vyfotografovat je může prakticky kdokoliv, kdo si pořídí fotopast a podaří se mu ji nainstalovat na místo jejich pravidelného výskytu. Záznamy někdy vznikají také při náhodných pozorováních a ojedinělých blízkých setkáních. Na internetu koluje velké množství materiálů, jež zachycují tyto šelmy. Ne vždy je však jasný jejich původ nebo i to, zda se na snímcích skutečně jedná o vlky. Záběry potom bez kontextu pomáhají prezentovat např. mylné informace o vlčím chování nebo i poplašné zprávy. Často se to stejné video či fotografie šíří mezi veřejností, vždy s udáním jiného autora, místa vzniku nebo i data pořízení. V některých případech může jít o spontánní reakci, u jiných bohužel vše nasvědčuje tomu, že se nejedná o náhodu.
Proč ochranáři kácí stromky a keře?30.3.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
S předjařím jsme s naší ČSOP Morava vyrazili do terénu, tentokrát do Popic. Cílem bylo dělat vyřezávky náletových dřevin v přírodní památce Hochberk. S šířením pozvánky pro dobrovolníky ale přišly i námitky. Proč vlastně kácíme a sekáme? Kritika zásahů do volné přírody, likvidace křovin, které poskytují zvířatům úkryt a plody pro potravu, narušování „přírodních procesů“ a „volné přírody“. Je pochopitelné, že skupinka ochranářů s motorovými pilamii a pákovými nůžkami může působit zvláštně. Jenže oni zachraňují step. Ta je na rozdíl od všudypřítomných a rychle se šířících křovin čím dál vzácnější a ohroženější.
Co dělat o víkendu? Pozorujte veverky28.3.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Příroda je na dosah všude, není nutné za ní jezdit do turisticky atraktivních míst, vzkazuje Agentura ochrany přírody ČR. Poukazuje, že i v okolí našich domovů lze pozorovat mnoho zajímavých zvířat a rostlin. Právě o nich toho ale někdy víme překvapivě málo. Proto přišla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR před časem s výzvou pro veřejnost k mapování veverek: „Na veverku s mobilem“.
Historie pražských lesů25.3.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Praha jako samostatný kraj má nejnižší
lesnatost ze všech krajů ČR, výměra lesů je
v současnosti 5 223 ha, tj. něco přes 10 %
plochy města. Všechny lesy bez ohledu na
vlastnické vztahy jsou zařazené do kategorie
lesa zvláštního určení jako lesy příměstské
a další lesy se zvýšenou rekreační
funkcí. Z celkové plochy lesa patří Hlavnímu
městu Praze 2 821 ha, cca 1 390 ha vlastní
fyzické a právnické osoby a církve, zbylých
cca 1 000 ha Lesy ČR.
Vlci na Šumavě vyvedli v roce 2019 další mláďata23.3.2020 | VIMPERK
(Ekolist.cz)
Lesíky v zemědělské krajině mohou být lidem užitečnější než velké lesní celky17.3.2020 | PRAHA
(Ochrana přírody)
Není žádným tajemstvím, že zdravé lesy poskytují člověku hned celou řadu ekosystémových služeb, a to nejen zásobovacích, jako je produkce dřeva nebo lesních plodů. Původní lesní pokryv byl ale rozdroben do té míry, že více než 70 % všech těchto porostů na Zemi leží do vzdálenosti menší než jeden kilometr od lesního okraje a mnohé lesy jsou menší než 10 hektarů, přičemž bývají nezřídka obklopeny krajinou přeměněnou lidskou společností na ornou půdu, pastviny nebo lidská sídla.
|
reklama |