PřírodaKalifornské požáry: Řešením je kontrolované vypalování a stavební uzávěra15.9.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V Kalifornii hoří. Což by nás u státu, v létě nejsušším a jednom z nejteplejších z celé americké jednapadesátky, úplně nemělo překvapovat. Proč jsou letošní požáry v Kalifornii tedy považovány za výjimečné? Možná proto, že Kalifornie je se svými 40 miliony obyvatel nejlidnatější ze Spojených států amerických a je na ni víc vidět. A taky se tam blíží prezidentské volby. Proto není od věci požáry v Kalifornii představit v aktuálních širších souvislostech.
Bolševník velkolepý je nebezpečná rostlina. Ochránci proti němu zasahují v údolí Mladíkovského potoka9.9.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Bolševník velkolepý je nebezpečná invazivní rostlina. Šíří se na mnoha místech ČR. Proti jejímu postupu bojují ochránci přírody i na Šumavě. Členové Českého svazu ochránců přírody ze základní organizace Šumava se v tomto roce zaměřují na potlačení bolševníku v údolí Mladíkovského potoka, kde akutně hrozí jeho invaze do evropsky významné lokality.
Lesy jako původní česká krajina? Omyl, upozorňují vědci2.9.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Původní podoba krajiny v Evropě, včetně České republiky, byla mnohem otevřenější, než dnes. Její zarůstání a nástup lesů umožnil až člověk, který vybil stáda velkých býložravců, která do té doby bránila dřevinám v ovládnutí kontinentu. Čeští vědci na to upozorňují v rozsáhlém, dvojdílném článku, který publikoval časopis Vesmír.
Pratuři začnou spásat Josefovské louky v říjnu31.8.2020 | HRADEC KRÁLOVÉ
(ČTK)
Ptačí park Josefovské louky u Jaroměře začnou zřejmě v říjnu spásat dva pratuři. Jejich převozu z rezervace u Milovic do lokality na Náchodsku stály v cestě administrativní nesrovnalosti. ČTK to řekl správce ptačího parku Břeněk Michálek. Převoz praturů byl několikrát odložen kvůli tomu, že ochranáři neměli všechny potřebné dokumenty pro převoz a umístění zvířat.
Jaký podkorní hmyz kromě lýkožrouta smrkového hostí jehličnany v Česku?29.8.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vedle dominantní kůrovcové kalamity, kdy především lýkožrout smrkový poškozuje smrkové lesy, je řada jiných hmyzích škůdců oslabujících ostatní jehličnany – borovice, modříny, jedle. Trpí dřeviny, které mají nižší zastoupení v našich lesích, avšak do budoucna se s nimi počítá jako s perspektivními druhy, a proto je potřeba sledovat jejich zdravotní stav, jak upozorňuje Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.
Proč v Krkonoších něchtějí na loukách borůvku24.8.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Rozsáhlé porosty brusnice borůvky na lučních enklávách jsou důkazem, že se na dané louce již delší čas nehospodaří tradičním způsobem. Stávají se tak hrozbou pro jeden z nejchráněnějších fenoménů Krkonoš – květnaté horské louky. Když se tak stane, musí dojít k jejímu posekání. Období sečení právě začíná.
Liberecký spolek hledá vhodné lokality pro výsadbu vzácného tisu23.8.2020 | LIBEREC
(ČTK)
Vzácný tis červený chce liberecký spolek Čmelák, který se jeho záchraně věnuje 23 let, letos začít sázet i do volné krajiny. Pro vysazení této dřeviny nyní hledá vhodná místa. ČTK o tom za spolek informovala Romana Prošková. Čmelák plánuje, že do dvou let vysadí v Libereckém kraji minimálně 1000 sazenic této zvláště chráněné dřeviny. Jde o projekt zhruba za dva miliony korun, desetinu nákladů pokryje dotace z ministerstva pro životní prostředí.
Terén v jihočeských pískovnách pomáhají narušovat hledači "kešek"19.8.2020 | Č. BUDĚJOVICE
(ČTK)
Neustálé narušování terénu v bývalých jihočeských pískovnách, které napomáhá udržovat ideální podmínky pro rostliny a živočichy, zajišťují hledači geocachingu. Přírodovědci a ochránci přírody proto už pět let umisťují takzvané kešky do těchto míst. Nemusí se pak tolik starat o potřebné narušování terénu. ČTK to řekl Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.
Holoseče mohou narušit hnízdění jestřábů, ukázala studie brněnských vědců15.8.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nejen kůrovec. Lesy poškozuje i vítr, sucho a sníh. Přečtěte si účet za rok 201914.8.2020 | STRNADY
(Ekolist.cz)
Vedle kůrovce, který je v současné době dominantním škůdcem v našich lesích, poškozují lesy také vítr, sucho a sníh, tedy klimatické, abiotické vlivy. V roce 2019 dosáhl celkový objem nahodilých těžeb 19,3 mil. m3 dříví. Z toho tvořily abiotické faktory 23 % (4,4 mil. m3), biotické pak 77 % (14,8 mil. m3). V roce 2018 to bylo celkem 14,8 mil. m3. Jedná se tedy o další zhoršení stavu. Informoval o tom Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.
|
reklama |