PřírodaSnímek tygra objímacího strom získal cenu za přírodní fotografii Aktualizováno15.10.2020 | LONDÝN
(ČTK)
Rus Sergej Gorškov zvítězil v soutěži o nejlepšího fotografa přírody za rok 2020 (Wildlife Photographer of the Year), kterou každoročně organizuje Přírodopisné muzeum v Londýně. Prvenství mu přinesl působivý snímek vzácného tygra, který objímá strom.
Fotopasti potvrdily v Orlických horách výskyt vlka15.10.2020 | HRADEC KRÁLOVÉ
(ČTK)
Fotopasti v Orlických horách poprvé v novodobé historii potvrdily trvalý výskyt vlka. Snímky z konce srpna a z konce září jsou ze dvou různých míst nedaleko česko-polské hranice. V oblasti mohou trvale žít dva jedinci, zřejmě jde o přeshraniční výskyt. ČTK to řekli zástupci Hnutí Duha, které vlky v ČR monitoruje pomocí tzv. Vlčích hlídek. Stopy vlků v Orlických horách se vyskytují několik let, ale dosud naznačovaly, že pohyb vlků je tam spíše sporadický a nejde o vlčí teritorium.
Břehouš uletěl bez přestávky 12 200 kilometrů za 11 dní14.10.2020 | WELLINGTON
(ČTK)
Jedovatý a plachý stepník rudý se po devíti letech znovu objevil na Radouči10.10.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Výjimečně nízké koncentrace suspendovaných částic a oxidů dusíku v prvních 9 měsících roku 20209.10.2020
(Ekolist.cz)
Objevil jsem na Radouči několik hnízd zápřednice jedovaté4.10.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jelen sika trápí české lesy3.10.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Poškozování lesa spárkatou zvěří představuje jeden z hlavních problémů našeho lesního hospodářství a myslivosti. Velké nevratné škody vznikají loupáním mladých smrkových porostů spárkatou zvěří. Tento typ poškození má zásadní vliv na produkci dřeva a tloušťkový přírůst poškozených stromů a stabilitu porostů.
Jedním z problematických druhů spárkaté zvěře je u nás nepůvodní jelen sika japonský, u něhož dlouhodobě narůstá početnost populace, která již výrazně převyšuje normované stavy. Informuje o tom Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.
Voda nám utíká z lesů a můžeme si za to sami, tvrdí Štefan Vaľo. A nabízí jednoduché, lokální a levné řešení30.9.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Povodně i sucha tu byly už dříve, ovšem dnes se s nimi potýkáme mnohem častěji. V Čechách i na Slovensku. Předstírat, že se nic neděje anebo všechno svádět na klimatické změny, je podle Štefana Vaľa zásadním omylem. Pomoci si podle něj můžeme snadno. Chce to jen změnit naše myšlení a přístup, jakým hospodaříme v krajině. Zvláště té lesní, kterou podle něho vytrvale a zbytečně odvodňujeme.
Mykologové našli "nejkrásnější z českých hřibů" - vzácný hřib rudonachový21.9.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Velký úspěch zaznamenali mykologové z Mykologického klubu Ryzec. Našli totiž vzácný a jeden z našich nejkrásnějších hřibů - hřib rudonachový. Informuje o tom ČSOP Klenice.
Jak může váš opalovací krém škodit českému rybníku?18.9.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Otázkou, zda mají UV filtry z opalovacích krémů vliv na sladkovodní ekosystémy, se v nové studii zabývali biologové z University of Alberta. Pro svá zkoumání využili vodní blechu hrotnatku velkou, jednoho z nejvýznamnějších planktonních živočichů, který je hojně rozšířen i u nás.
|
reklama |