PřírodaKriticky ohrožený jeřáb popelavý poprvé zahnízdil na Vysočině1.6.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pták na Šumpersku si sám přišel pro pomoc27.5.2020 | RUDA NAD MORAVOU
(Ekolist.cz)
Zatímco v Praze vyjížděla záchranná stanice k raritě v podobě vzácného rorýse velkého, na druhém konci republiky se ve stejný den o pozdvižení postaral pták, který si pro pomoc došel zcela sám.
Na dispečink Národní sítě záchranných stanic se dovolal člověk, který tvrdil, že za ním přihopsalo podivně zbarvené ptáče a nechtělo se od něj hnout. Identifikovat nalezence byl trochu ornitologický oříšek – o pomoc se totiž přihlásil mladý ořešník kropenatý.
Los evropský – nejistá budoucnost krále lesů25.5.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Losa evropského si většina z nás spojuje se skandinávskými zeměmi. Toto majestátní zvíře žije rovněž na jihu Čech. V současnosti je jeho populace na našem území velmi ohrožena, může dojít už podruhé v historii k jeho vyhubení. Jaká tedy čeká losa evropského budoucnost? Jaká opatření či výzvy mohou vést k opětovnému zvýšení počtu jedinců?
Tropické lesy dokáží odolávat zvyšujícím se teplotám, pokud budou nedotčené. Jinak je čeká nejistá budoucnost24.5.2020 | PRŮHONICE
(Ekolist.cz)
Klimatická změna chystá tropickým lesům nejistou budoucnost. Nová studie publikovaná v časopise Science ukazuje, že i v teplejších podmínkách mohou tropické lesy nadále ukládat velké objemy uhlíku, pokud ovšem současně omezíme produkci skleníkových plynů. Na zmíněné studii se podíleli i tři vědci z České republiky.
Hřebci divokých koní jsou tátové na hraní. Čeští vědci publikovali překvapivé výsledky studie22.5.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Česko má ode dneška nové chovné stádo zubrů evropských. Novou dynastii má založit zubří býk Tábor20.5.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dnes dopoledne vzniklo v Česku nové chovné stádo zubrů evropských. Do přírodní rezervace nedaleko Rokycan byl totiž přivezen zubří býk Tábor. Připojil se tak ke třem samicím, které do rezervace přijely letos v lednu. Tříletý samec, který nese jméno města, kde se narodil, se vydal na cestu před desátou hodinou dopoledne. Transport býka proběhl bez jakýchkoli problémů.
Vztah ke krajině po těžbě drhne jako struhadlo19.5.2020 | OSTRAVA
(Ekolist.cz)
Ryba překvapila vědce. Namísto stovek metrů migruje až desítky kilometrů17.5.2020 | VIMPERK
(Ekolist.cz)
Koruny stromů chrání lesní rostliny před globálním oteplováním, pomohli zjistit čeští vědci15.5.2020 | PRŮHONICE
(Ekolist.cz)
Teplotně stabilnější lesní prostředí pod korunami stromů chrání lesní organismy před teplotními extrémy, a ovlivňuje tak jejich reakci na globální oteplování. Lesní rostliny proto mnohem výrazněji reagují na změny v zápoji stromového patra než na celkové oteplování klimatu.
K těmto závěrům došla mezinárodní studie, na níž se podílelo šest vědců z Botanického ústavu AV ČR a jež byla dnes zveřejněná v prestižním časopise Science.
|
reklama |