PřírodaDo řeky Dyje bylo vypuštěno dalších 2000 jeseterů malých15.7.2020 | BRNO
(ČTK)
Prstnatec, pětiprstka, okrotice, vemeník, rudohlávek. Sezóna orchidejí ještě neskončila6.7.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jak ovce, koně a krávy pomáhají horské přírodě Jeseníků? Nenechají vyrůst les4.7.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pasoucí se zvířata napomáhají v horách tomu, aby tam nevyrostl les. Ponechat část přírodní krajiny bez lesa je totiž v České republice každým rokem cennější. Takzvané bezlesí totiž v Česku výrazně ubývá. Kvůli velmi chladnému jaru začala pastva nicméně téměř o měsíc později než obvykle. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
Divocí koně na Červeňáku v Pardubicích nebudou1.7.2020 | PARDUBICE
(ČTK)
Divocí koně v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích kvůli podmínkám ministerstva obrany být nemohou. Bývalé armádní cvičiště musí být kompletně přístupné veřejnosti, ohrady pro koně by část oblasti zavřely. Přání ochranářů chovat tam koně z Exmooru se proto nesplní. ČTK to řekl primátor Martin Charvát (ANO).
Počet invazních druhů se rapidně zvyšuje, varují vědci28.6.2020 | PRŮHONICE
(Ekolist.cz)
Vědci z celého světa varují v nové studii před rostoucí hrozbou související s invazními druhy rostlin a živočichů. Je podle nich naléhavě nutné učinit kroky, které budou předcházet jejich šíření. Měli bychom se vyhledat a udržet pod kontrolou na lokální i celosvětové úrovni. Nová studie byla zveřejněna v prestižním časopise Biological Reviews a jejím hlavním autorem je Petr Pyšek z Botanického ústavu Akademie věd ČR.
Po práci rekultivaci. Obnova těžených rašelinišť26.6.2020 | KAŠPERSKÉ HORY
(Ekolist.cz)
Rašelina se obvykle těží na vrchovištích, tedy rašeliništích, kde může mít vrstva rašeliny mocnost až deset metrů. Ruční těžba (borkování) byla obvykle méně důsledná a méně systematická než průmyslová těžba frézováním nebo strojovým borkováním. V obou případech mají ale vytěžená rašeliniště nebo jejich části několik společných charakteristik:
Povodně a sucho jsou jen dvě strany mince, kterou splácíme minulost, říká Štefan Vaľo24.6.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Tůně jako napajedla divokých koní a zubrů22.6.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vodu z itenzivních dešťů minulých dní pomohly v okolí Benátek nad Jizerou zadržet tůně v rezervaci velkých kopytníků. Ty na pastvině v bývalém vojenském prostoru Milovice vytvořili ochránci přírody v minulých letech. Slouží nejen jako napajedla pro zubry a divoké koně, jako biotop pro vzácné druhy, jako jsou listonozi letní či žábronožky letní, ale pomáhají také zachycovat intenzivní dešťové srážky. Informuje o tom Dalibor Dostál z České krajiny.
Záhadná plachost stromů: nevíme, proč se v některých lesích koruny nedotýkají19.6.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Stromy se nemohou pohybovat z místa na místo, přesto ale spolu komunikují a vzájemně se ovlivňují. Vzájemné působení je zřejmě i příčinou fenoménu nazývaného plachost korun (crown shyness), kdy se koruny stromů jakoby vyhýbají vzájemnému dotyku. Pokud se v některých lesích podíváte vzhůru, uvidíte zřetelné mezery oddělující jednotlivé koruny stromů.
Lupina mnoholistá - krásná, dravá a nevítaná17.6.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Lupina mnoholistá (nebo také vlčí bob mnoholistý) je rostlina původem ze Severní Ameriky. Kvete od června a její bohatá květenství plodí velké množství semen s vysokou klíčivostí. Tato krásně kvetoucí rostlina představuje značné riziko pro krkonošské luční druhy. Informuje o tom Správa Krkonošského národního parku.
|
reklama |