PřírodaNový Zéland aneb Bizarní pevnina v oceánu16.5.2012 | NOVÝ ZÉLAND
(Ekolist.cz)
Austrálie II. aneb Skličující osud Austrálců23.4.2012 | AUSTRÁLIE
(Ekolist.cz)
Kukaččí triky a pověry11.4.2012
(Naše příroda)
Už z fundamentálního díla Ondřeje Sekory Uprchlík na ptačím stromě každý ví, že kukačka si hnízdo nestaví a doplácejí na to drobní hmyzožraví pěvci, kteří si staví otevřená hnízda. Parazitovaní hostitelé to ovšem jen tak nenechali – mezi kukačkou a jejími hostiteli se odehrává jedno z nejdramatičtějších přírodních představení.
Austrálie I. aneb Příroda unaveného kontinentu2.4.2012 | AUSTRÁLIE
(Ekolist.cz)
Jak se stopuje rys26.3.2012 | BESKYDY
(Ekolist.cz)
Je mrazivý prosincový den, krátce po poledni, a naše tříčlenná skupinka sestupuje do jednoho z táhlých horských údolí, na jehož svazích jsme prováděli kontrolu fotopastí - automatických fotoaparátů, citlivých na pohyb, které máme nalíčeny na velké šelmy. Díky drobné nepozornosti odbočujeme na stezku, o které vlastně ani pořádně netušíme, kam vede. Chtěli jsme totiž původně odbočit až o jednu lesní křižovatku dále, ale je tu celkem čistý, neprošlapaný sníh, a tak si říkám, proč nakonec nepokračovat tudy. Ještě dlouho budu asi přemýšlet, zda to byla intuice, anebo jen pouhá náhoda. Po pěti stech metrech totiž křižujeme to, za čím se trmácíme celé dlouhé zimy po Beskydech - stopy rysa ostrovida, který dnes žije v Moravskoslezských Beskydech v počtu 4-6 jedinců. Společně s rysy, kteří obývají jižněji položené Javorníky, čítá rysí populace na východě republiky zhruba 10 - 15 jedinců. Tyto šelmy jsou okrajovou částí rysí populace obývající celý karpatský oblouk.
Jak lišejníky udržovaly suché prdýlky nemluvňat31.1.2012 | KRKONOŠE
(Ekolist.cz)
Pokud budete hledat světové strany podle toho, kde rostou lišejníky, dopadnete jak Cimrmanem popisovaná polární výprava k severní točně, která bloudila a dvakrát překročila 70. rovnoběžku. O existenci lišejníků má naše veřejnost sice ponětí, většinou ale ne víc než jen to ponětí. V následujícím článku se pokusím lišejníky trochu přiblížit a vyvrátit několik hluboce zakořeněných nesmyslů.
V Lužici žijí už desítky vlků – dokonce i v uhelných dolech. Kdy se rozšíří do Čech?11.1.2012 | LUŽICE (Německo)
(Ekolist.cz)
Kousek za českými hranicemi žije v Německu početná populace vlků. Kdo by ale čekal, že to bude v nějaké lidmi málo dotčené krajině, šeredně by se mýlil. Vlci tady žijí ve vojenských újezdech, v běžně obhospodařované kulturní krajině, dokonce i v odtěžených uhelných dolech. Kdy se odtud rozšíří do Čech?
Netopýři – tajemní tvorové noci4.1.2012
(Naše příroda)
Netopýři jsou zvláštní, naprosto výjimeční živočichové už od pohledu. Jako noční tvorové, s pro nás skrytým způsobem života, jsou zahaleni rouškou tajemna a neznámého. Tato specifičnost jim ale v Evropě moc neprospěla. Lidé si je spojovali s posly zla, viděli v nich ďáblovo znamení. Povětšinou se netopýrů báli nebo je občas přibíjeli na vrata, aby odehnali zlé síly od svých domovů. Tento po staletí pěstovaný odpor zůstává v lidech hluboce zakořeněn a jen pozvolna se daří dostat do obecného povědomí skutečnou úlohu netopýrů v přírodě a představit je takové, jací skutečně jsou.
Jak odhalit kouzlo zničené krajiny? Podívejte se na fotky oceněné na Czech Press Photo23.11.2011 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Výstavu letošních nejlepších novinářských fotografií můžete od minulé středy navštívit na Staroměstské radnici v Praze. Mezi snímky oceněnými na Czech Press Photo 2011 jsou i záběry hnědouhelných dolů od fotoreportéra časopisu Euro Hynka Glose. Krajina, kterou máme sklon považovat za deprimující, se na nich jeví jako výtvarně velmi působivá. Ostatně podívejte se sami.
Národní parky severovýchodní Austrálie9.11.2011
(Ochrana přírody)
Pokud se vydáte na severovýchod Austrálie, můžete v průbehu nepříliš dlouhé cesty navštívit desítky národních parků. V nich jsou přitom k vidění pro Středoevropana tak nezvyklé druhy jako karety obrovské, vodní hadi, klokani, kasuáři, varani atd. Ostatně i krajina je značně odlišná - mangrovové lesy, korálové útesy ani tropické pralesy v ČR nenajdeme. Přírodu severovýchodu Austrálie přibližuje ekolog Antonín Krása.
|
reklama |