ČlánkyRostliny, které (ne)změnily svět1.5.2005 | Karel Stibral
Nakladatelství Academia vydalo před pár měsíci slibnou knihu. Práce Henryho Hobhouse s lákavým názvem Šest rostlin, které změnily svět pracuje s objevným nápadem, otázkou však zůstává, jak se ho podařilo realizovat.
Vertikála materiální i spirituální1.4.2005 | Vlastimil Zuska
Nepočítáme-li mapu „Rozhledny České republiky“ (B.A.T. Program 1999), představuje kniha Naše rozhledny Pavla Miškovského třetí úspěšné „zmocnění se“ fenoménu rozhleden, po dvou reprezentativních barevných publikacích Jana Nouzy (Rozhledny Čech, Moravy a Slezska. Liberec, Nakladatelství 555, 1999 a Rozhledny na prahu 21. století, Liberec, Nakladatelství 555, 2003). Jde o skromnějšího turistického průvodce, který obsahuje v abecedním uspořádání popis celkem 246 rozhleden na území České republiky.
Zelený balíček do škol?1.3.2005 | Hana Klonfarová
Koncem října pořádalo Regionální environmentální centrum pro střední a východní Evropu (REC)1 v Praze za účasti zástupců ministerstva životního prostředí a ministerstva školství akci věnovanou uvedení multimediální učební pomůcky ”Zeleného balíčku” v České republice. Zelený balíček vznikl z iniciativy REC; po polské, maďarské a bulharské variantě přišla na řadu česká verze, v současnosti se připravuje verze pro Rusko a Turecko a podle sdělení představitelů REC se do budoucna počítá s jeho šířením do ostatních evropských zemí. Vedoucími projektu za českou stranu jsou Tomáš Kažmierski a Martin Smutný.
Smutný Sudek1.3.2005 | Jan Stejskal
Až do 20. března se česká veřejnost může v Císařské konírně Pražského hradu podívat na vůbec první ekologicky významné dílo v historii české fotografie. Výstavu slavného fotografa Josefa Sudka Smutná krajina, která představuje autorovy snímky Mostecka z let 1957–1962, navíc doprovází druhé vydání kvalitní publikace nakladatelství Kant.
Z českých hájů a kontejnerů1.2.2005 | Karel Stibral
V říjnovém EkoListu jsem na příkladě Slavíčkovy výstavy psal o významu krajinomalby pro naše vnímání přírody a krajiny a sliboval, že se ke krajinomalbě vrátíme (více viz recenze Jak se dívat na krajinu?). Dnes však recenze (nebo spíš pozvánka) týkající se výtvarného umění nebude o krajináři, ale o výtvarníkovi Františku Skálovi jr., kterého však těžko můžeme vymezit jednou „škatulkou“. Jeho dílo z velké části krouží kolem přírodních předmětů, aniž by se ovšem staralo o její nápodobu nebo naopak nějakou příliš intelektuální reflexi.
S vlky hyneme i my1.1.2005 | Jan Stejskal
Přestože kniha zlínského spisovatele Antonína Bajaji Zvlčení na jaře letošního roku získala jedno z nejvyšších literárních ocenění v zemi, zůstává stále téměř bez ohlasu jak mezi literární veřejností, tak mezi sympatizanty přírody. Je to přitom dobře napsaná kniha, která ukazuje, že podstatné chvíle lidského života jsou hluboce provázány s časem přírody a že snaha podmanit si divočinu nás může stát duši.
Chůze je dobrá1.12.2004 | Jan Stejskal
"Pokud lidé chtějí znovu objevit krásu přírody, měli by chodit pěšky," řekl EkoListu japonský básník a ekologický aktivista Nanao Sakaki při své říjnové návštěvě České republiky. Osmdesátiletý stařík s dlouhými šedivými vlasy se kolébal Prahou, Olomoucí a dalšími místy, mluvil s lidmi, od srdce se smál, zpíval - a četl své básně.
|
BásněSetkání všedního dne14.12.2012 | Miroslav Červenka
Když západ ploval v řídké rumělce
a vločky vály vzdorujíce tíži, slyšel jsem národního umělce, jak volá „buď zdráv, Mirku“ na refýži. Přehled knih a filmůMojmír Vlašín: Další příhody ochránce přírodyrok vydání: 2023
Viktorie Hanišová: Beton a hlínarok vydání: 2021
Omar el Karib: Ostrov Soccirok vydání: 2020
Danišovi, Justina a Petr: Svobodná hra. Jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné dětirok vydání: 2020
Svobodová, Maria Mia: Solfánci a Sluneční královnarok vydání: 2020
Blahušová, Anita: Zahrada žije – zahradničíme s dětmirok vydání: 2018
|
články z kulturyJak vznikal dům, který není připojený k inženýrským sítím. Recenze knihy Český soběstačný dům17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
Nemáme to v rukou: Antropocennosti. Průvodce světem antropocénu6.9.2024 | Karel Stibral
reklama |