ČlánkyŘízení poptávky po dopravě1.10.2002 | Martin Mach
Řízení poptávky po dopravě, indukce a redukce dopravy, hypermobilita, kongesce. Pojmy, které u nás zná a používá málokdo. Vždyť také proč, věc je přece snadná: tvoří se někde zácpy? Nu tak postavíme další pruh! A raději dva, ať nám to déle vydrží. Při čtení této knihy však záhy zjistíte, že to tak jednoduché není.
Douthwaiteova ekologie peněz1.9.2002 | Monika Jansová
Ekonomický růst je nezbytnou podmínkou fungování současného ekonomického systému, a to bez ohledu na to, jaké způsobuje environmentální a sociální škody. Britský ekonom Richard Douthwaite vidí hlavní příčinu této "růstové pasti" v současném mechanismu tvorby peněz, který je založen na komerčním úvěru. Úroky z úvěrů musí ekonomika dlouhodobě pokrýt právě ekonomickým růstem, jinak se začíná hroutit. Naopak "chcemeli budovat udržitelný ekonomický systém, který má schopnost přetrvat bez neobnovitelných sociálních a přírodních zdrojů, je nezbytné nejprve změnit současný peněžní systém," říká Douthwaite.
Průvodce po demokracii1.7.2002 | Martin Mach
Kohák ve své knize srozumitelně a čtivě definuje principy, které tvoří základní stavební kameny demokratické společnosti a na základě svých vlastních zkušeností s tímto zřízením citlivě srovnává naši mladou společnost se zeměmi s delší demokratickou minulostí. Kohákův Průvodce předkládá čtenáři návod, jak se demokracie tvoří a udržuje.
Nové prostory, nový život1.6.2002 | Jakub Kašpar
Brněnské nakladatelství ERA Group, které se specializuje na souvislosti moderní architektury a životního prostředí přikročilo k zásadnímu vydavatelskému počinu - k publikaci českého překladu knihy dánských architektů Jana Gehla a Larse Gemzoa "Nové městské prostory". Na trhu je tak již druhá kniha Jana Gehla, dostupná českému čtenáři - po "Životě mezi budovami", který vydala Nadace Partnerství (jež se ostatně podílela i na vydání "Nových městských prostor").
Volby v ČR a Bod obratu1.6.2002 | Marie Haisová
V době voleb do poslanecké sněmovny se na našem knižním trhu objevilo české vydání knihy Bod obratu amerického fyzika Fritjofa Capry, vydalo nakladateství Dharma Gaia a Maťa, v překladu Miroslava Štýse. Kniha byla napsána před dvaceti lety a zpoždění, se kterým se k nám dostává, odpovídá našemu "dobíhání za Západem". Situaci v České republice je potřeba vnímat v celoevropském a celosvětovém kontextu, neboť žijeme v globálním světě, kde pořekadlo "Mysli globálně, jednej lokálně" platí i opačně: "Mysli lokálně, jednej globálně", což se bude za pár týdnů připomínat na Světovém summitu OSN v Johannesburgu. Země je stále více vnímána jako globální vesnice a kniha Bod obratu dává návod, jak je možné naše "zpoždění" za světem vyrovnat.
Co je ekologie?1.5.2002 | Veronika Veverková
GMO před soudem1.4.2002 | Jan Šatoplet
V roce 1999 bylo v anglickém Norfolku zadrženo 28 členů Greenpeace za to, že sklidili a odvezli část úrody geneticky manipulované (GM) kukuřice. Tito dobrovolníci byli obžalováni z trestného činu krádeže a případ byl předán soudu. Důvodem této přímé akce byla obava, že kukuřice vykvete a dojde k rozptýlení pylu a následně ke křížové kontaminaci a rozšíření geneticky manipulovaného organismu (GMO).
|
BásněSetkání všedního dne14.12.2012 | Miroslav Červenka
Když západ ploval v řídké rumělce
a vločky vály vzdorujíce tíži, slyšel jsem národního umělce, jak volá „buď zdráv, Mirku“ na refýži. Přehled knih a filmůMojmír Vlašín: Další příhody ochránce přírodyrok vydání: 2023
Viktorie Hanišová: Beton a hlínarok vydání: 2021
Omar el Karib: Ostrov Soccirok vydání: 2020
Danišovi, Justina a Petr: Svobodná hra. Jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné dětirok vydání: 2020
Svobodová, Maria Mia: Solfánci a Sluneční královnarok vydání: 2020
Blahušová, Anita: Zahrada žije – zahradničíme s dětmirok vydání: 2018
|
články z kulturyNemáme to v rukou: Antropocennosti. Průvodce světem antropocénu6.9.2024 | Karel Stibral
Válka se Zemí: Zamyšlení nad dokumentárním filmem Josefa Šmajse20.8.2024 | Jana Létalová
reklama |