Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Alena Kováčová: Jednání v Bonně - nová klimatická dohoda ve víru diskusí18.6.2009
Více jak 4000 vládních představitelů, reprezentantů podnikatelských, pracovních, environmentálních a dalších občanských společností a organizací z celého světa se sešlo 2.–12. června 2009 v bývalém hlavním městě Německa, v Bonně, na zasedáních, kde se jednalo o globálních otázkách klimatické změny a nové klimatické dohodě, která bude podrobněji projednána na konferenci Společnosti národů o klimatické změně v prosinci tohoto roku v Copenhagenu (UN climate change conference, COP15). Delegáti ze 182 krajin diskutovali o klíčovém textu, který by mohli nabídnout jako podklad pro rozhodující klimatické jednání v Copenhagenu.
Martina Pokorná a David Pokorný: Český ráj Vás prosí o pomoc16.6.2009
Nyní se definitivně rozhoduje, zda vpustíme kamiony do Českého ráje, jestli transkontinentální R35 povede opravdu kolem našich zahrad a domovů.
Jak asi víte z novin, Krajský úřad Libereckého kraje má k dispozici studii proveditelnosti R35. V ní srovnává 3 koridory – superseverní, severní a jižní. Kraj nejprve odmítl studii projednat s veřejností, proto jsme se rozhodli uspořádat vlastní, soukromé projednání variant v turnovském muzeu. Martin Bursík: Dopis nevládním ekologickým organizacím před volbami do EP4.6.2009
Vážení přátelé z neziskových organizací,
obracím se na vás s naléhavou žádostí o pomoc. Dvacet let po listopadové revoluci se naše země opět ocitá na rozcestí. Hrozí, že z politické mapy České republiky zmizí malé strany. Stane-li se to, pak budeme mít na podzim buď vládu ČSSD a KSČM anebo novou opoziční smlouvu ODS a ČSSD, která na čtyři roky umrtví demokracii. Přitom výsledek evropských voleb, které se uskuteční již tento pátek a sobotu, výrazně ovlivní šance Strany zelených obhájit pozici středové strany, pro niž je ochrana životního prostředí, rozvoj občanské společnosti a ochrana lidských práv a svobod prioritou. Adin Vyhlídka: Východisko z krize?4.6.2009
V mediálních rozpravách můžeme sledovat rady a úvahy ekonomů a politiků, jak společně postupovat na cestě ze světové finanční "bryndy". Je otázka, jestli jsou to ti jediní povolaní. Právě v jejich hlavách se zrodily myšlenky o rychlém zbohatnutí bez účelné, společnosti prospěšné námahy. Rovněž naši "finanční experti" po roce 1990 přistoupili docela rádi na tuto hru s mnoha zachtivými, také toužícími rychle rozmnožit své někde menší, někde větší finanční obnosy. Znalecky lidem vysvětlovali, jak snadno lze získat velké peníze tzv. přeléváním peněz z jedněch kapes do kapes druhých a jak tyto peníze dokážou snadno zhodnotit, většinou o 32 - 36%. Po relativně krátké době zmizeli ze země tito finanční experti (majitelé fondů) i s miliardami vloženými do jejich zlatých ručiček a s plnou kapsou. Těm kteří chtěli také rychle zbohatnout, pokud možno bez práce, zůstaly oči pro pláč.
Jiří Svoboda a Jindřiška Svobodová: Jak dále s panelovými domy2.6.2009
Energeticky kvalitní rekonstrukce panelových domů je nejen velkým úkolem našeho stavebnictví, ale i otázkou politické vůle. Panelový dům má vzhledem ke svému objemu malý povrch s málo členitou fasádou, tedy má základní předpoklady pro to, aby se po rekonstrukci stal pasivním domem. Toho lze dosáhnout nejschůdněji tím, že k zateplení domu použijeme dvaceticentimetrových tepelných izolací fasády, třiceticentimetrových izolací střechy, deseticentimetrových izolací stropů sklepů a výměnou stávajících oken za okna s trojím zasklením. Se spotřebou kolem 1200 kWh tepla na třípokojový byt by to pro bydlící představovalo velmi příjemné platby za topení kolem 200 – 300 Kč měsíčně. Takové řešení však nemůže vyhovovat dodavatelům dálkového tepla, a jelikož jsou tito dodavatelé často přímo vlastněni obcemi, příp. zástupci obcí sedí v představenstvech a dozorčích radách dodavatelů, stává se problém automaticky i politickým.
Adin Vyhlídka: Přerov nebo Kácov?1.6.2009
Odbor životního prostředí Magistrátu města Přerova uvádí ve svém plátku "PŘEROVSKÉ LISTY", že v r.2008 vydal 121 rozhodnutí, kterými povolil kácení 496 ks stromů rostoucích mimo les, většinou z důvodu stavební činnosti. Uvedený počet je alarmující a nabízí se úvaha, proč byl zřízen "odbor životního prostředí" a komu je užitečný? Zpravidla se vyhoví požadavkům některého z podnikatelských subjektů, přátelsky svázaných s členy magistrátu.
Petr Růžička: Půda nebo pozemek?28.5.2009
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíEva Tylová18.1.2025 Investice do čistoty ovzduší a na protihluková opatření? S odpálením ohňostroje je vyhazujeme do vzduchu
reklama |