Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Ivan Brezina: Deset omylů zastánců tvrdé regulace chemických látek5.12.2005
Miroslav Šuta před časem na EkoListu zveřejnil článek, propagující radikální reformu chemické politiky REACH. Autor zde vystupuje jen jako člen meziresortní komise chemické bezpečnosti, takže se může zdát, že jde o nezávislého a objektivního odborníka. Miroslav Šuta však čtenářům EkoListu zamlčel, že byl v minulosti placeným zaměstnancem Greenpeace. Právě tato nátlaková skupina přitom REACH prosazuje.
Ivan Brezina: Na jednání Rady ministrů EU podpořte GMO jako moderní a perspektivní zemědělskou technologii – otevřený dopis ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi2.12.2005
Vážený pane ministře, reaguji na otevřený dopis, kterým se na vás včera obrátili zástupci české pobočky nátlakové organizace Greenpeace. Vyzývají vás, abyste na nadcházejícím jednání Rady ministrů EU v Bruselu prosazoval pozastavení všech povolení pro dovoz, zpracování a využití geneticky modifikovaných rostlin (GMO) coby potraviny, krmiva či osiva pro pěstování. Jedjich výzva je zcela pochopitelná – pro organizaci Greenpace je totiž strašení údajnými riziky GMO součástí vyvolávání celosvětové hysterie, na kterou pak bezprostředně navazuje její fundraisingová kampaň (viz www.greenpeace.cz).
RNDr. Magdalena Klimovičová a ing. Jiří Tutter: Podpořte změnu rozhodování o GMO na jednání Rady ministrů EU - otevřený dopis ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi1.12.2005
Vážený pane ministře, v nedávné době udělená povolení Evropské komise k uvolnění geneticky modifikovaných organismů (GMO) do životního prostředí i na trh vyvolala velkou vlnu kontroverse napříč celou Evropou. Jsou vnímána jako příklad nedemokratického rozhodování v rámci Evropské unie. Zítra, dne 2. prosince se zúčastníte v Bruselu jednání Rady ministrů EU pro životní prostředí s názvem „Next steps on GMOs“ a budete tak mít možnost vznést požadavek na revizi stávajícího rozhodovacího procesu, který je podrobován kritice nejen za nedemokratičnost, ale i za nedostatečnou rizikovou analýzu.
Vendula Povolná: Má také úřední šiml ušní známky?1.12.2005
Ušní známky, které se užívají pro označování ovcí, koz a skotu jsou pro mnoho lidí, především zemědělců a přátel a ochránců, zvířat velkou starostí. Naopak větší část společnosti má jen mlhavou představu o tomto problému, zejména proto, že média se věnují jiným záležitostem a informace o označování zvířat jen tu a tam probleskují.
Martin Baier: Nejsem poradcem ministra30.11.2005
Rád bych uvedl na pravou míru výroky Mariana Páleníka, které se týkají mé osoby: Nikdy jsem nebyl v pracovněprávním ani obdobném poměru k Ministerstvu životního prostředí. V minulosti jsem jako jeden z mnoha externích dodavatelů zpracovával analýzy v oblasti ekonomiky životního prostředí a fondů Evropské unie. Tudíž nemohu být v jakémkoli střetu zájmů.
Marian Páleník: Ministr Ambrozek obětí podvodu?24.11.2005
V GALERII (na těchto webových stránkách) naleznete náhled na Společné prohlášení ministrů dopravy a životního prostředí ve věci sjednocení stanovisek obou resortů ohledně problematiky splavnění „dolního Labe“ (z března 2005).
Ministr Ambrozek (KDU-ČSL) se podepsal pod větu, že se "výstavba jednoho plavebního stupně Děčín" se "jeví" "průchodným kompromisem" "kritické situace".
Martin Říha: Populismus, nezodpovědnost, nedostatek představivosti?14.11.2005
Na internetovém serveru Lidovky.cz se 4. listopadu objevil článek, v němž premiér Paroubek slibuje horníkům ze Severočeské hnědouhelné pánve prolomení tzv. "územních ekologických limitů těžby", které vláda ČR vymezila v roce 1991 jako linie, za které nesmí postoupit devastace osídlení, přírody a krajiny těžební činností. Zdůvodňuje to jednak starostí o energetické potřeby země (za limity zůstává 255 mil. tun uhlí), ale hlavně to slibuje odborářům jako příspěvek k odvrácení vysoké nezaměstnanosti, spojované s ukončením těžby na těchto liniích.
Marian Páleník: ČTK přebírá dezinformace ministra dopravy14.11.2005
Ve čtvrtek 11. listopadu 2005 (v 16:31) vydala agentura ČTK zprávu "Šimonovský: Jez na Labi se začne stavět v roce 2007 za peníze EU" z tiskové konference Milana Šimonovského v Ústí nad Labem. Zatímco dříve bývalo zvykem dát prostor také druhé straně, dnes se vrací praxe citování "státních činitelů" s okrajovou poznámkou "ekologové jsou proti". Je to pokus o vymývání mozků a je smutné, že na tom asistuje také Česká tisková kanclelář.
MUDr. Miroslav Šuta: Bude REACH na jedy bič?11.11.2005
|
reklama |