Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Chcete snížit svou ekologickou stopu a zlepšit stav životního prostředí? Báječně, možností, jak toho dosáhnout, je celá řada. Jen pití ze znovupoužitelných kelímků, uzavíratelných hrnečků a designových nápojových lahví k nim zrovna nepatří. Píše o tom Independent.
S půjčením auta na dovolené je spojena řada rizik. Jednou z možností, jak se zahraničním autopůjčovnám vyhnout, je vzít si do vlaku vlastní vůz a použít ho až v cizině. Cestování po železnici nabízí službu přepravy automobilu nebo motocyklu do vybraného místa určení. Z České republiky se vypravují autovlaky pouze na Slovensko na trasách Praha – Košice, Praha – Poprad-Tatry a Praha – Humenné. Autovlaky lze však využívat i jinde v Evropě. Informuje o tom spotřebitelský časopis dTest.
K letním měsícům neodmyslitelně patří dovolené a venkovní aktivity. Dlouhé letní večery přímo lákají k piknikům nebo objednávání jídla prostřednictvím rozvážkových společností. V domácnostech se tak nad rámec běžné produkce hromadí i specifické odpady jako například jídelní obaly, staré cyklistické pláště nebo plynové kartuše. Následující odpadový průvodce Pražských služeb vám poradí, jak nezabloudit ke špatné popelnici.
Saláty a rajčata nepatří jen na zahrádku. Dají se pěstovat i na stěně bytu, ve skleníku na střeše domu nebo pod barem městské kavárny. Slouží k tomu hydroponický systém. Jeho hlavním znakem je, že se obejde bez půdy. Abyste si mohli udělat vlastní zahrádku přímo v interiéru bytu, musíte rostlinám zajistit jen dostatek světla, vody, vzduchu a živin.
Když jste byli ještě malí, tak jste nejspíš běhali s ostatními dětmi po hřišti nebo lezli po stromech. Časy se ale mění, a to, co bývalo považováno za běžnou součást dne, je pro dnešní děti nepředstavitelné. Možná i vaše děti zažívají každodenní nut(d)nou rutinu. Ráno přesun autem do školy nebo do školky, kde tráví několik hodin, aniž by se dostaly ven. Poté spěchají na kroužky a po napsání úkolů shlédnou něco v televizi nebo brouzdají po internetu, a jde se spát. Již od mala je jejich čas organizovaný, a od dospělých se tímto režimem moc neliší. Děti ale ke správnému vývoji pohyb a přírodu potřebují. Proč je tak důležité udělat si prostor pro kontakt s přírodou? A v čem dětem pobyt v přírodě prospívá?
Máte na zahradě vzrostlé stromy a nechcete o ně v současném suchu přijít? Tak je prosím zalijte. Snadná rada, ale málokdo to vlastně umí tak, aby stromu opravdu pomohl.
Téměř čtvrtině domácích koček v severní Americe byly chirurgicky odstraněny drápy, aby se jejich majitelé vyhnuli poškrábání sebe nebo svého nábytku. Čísla vychází z odhadů recenzovaných veterinárních publikací. Chirurgické odstranění drápků je v určitých oblastech tak zavedená praxe, že některé soukromé činžovní domy v USA povolují kočku v domě pouze za podmínky, že jí byly drápy chirurgicky odstraněny. Píše o tom BBC.
V České republice se v důsledku sucha rozvinula největší kůrovcová kalamita v historii. Jediným zákonným opatřením je těžba a následná asanace kůrovcem napadených stromů. Proto je nezbytné, aby veřejnost v místech, kde dochází k těžbě a dopravě dříví dbala zvýšené míře opatrnosti, varuje CZECH FOREST think tank a zároveň informuje veřejnost, jak se v lesích vyhnout nebezpečí.
Kontroloři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) provedli v dubnu až červenu 2019 kontrolní akci zaměřenou na prodej boraxu běžnému spotřebiteli. Látka je často využívána dětmi pro výrobu slizů, může však poškodit reprodukční schopnost.
Jestli je v České republice místo, kam určitě nejít na houby, pak je to Příbramsko. Ne že by tam nerostly, naopak, ale houby v okolí tamější Kovohuti obsahují tak vysoké množství olova, kadmia, stříbra a zinku, že by je nikdo neměl jíst. Z místních hub nejvíce olova obsahují oblíbené hřiby.
|
|