Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Co znamená sucho pro naši krajinu? Jak jí pomoci, aby udržela vodu a z luk a polí se nestaly vyprahlé stepi? Na záchraně místního ekosystému pracují místní akční skupiny společně se svými partnery. Zmírnit dopady sucha mají zejména správné postupy ve výsadbě a péči o zeleň.
V aktuální čísle spotřebitelného časopisu dTest si posvítili na peletová kamna. Podle dTestu představují peletová kamna stále populárnější způsob vytápění domácností. Mají menší emise než klasická kamna na dřevo, zapalují se automaticky a lze na ně získat prostředky v rámci takzvaných kotlíkových dotací.
Možná víte, že import květinové produkce pochází hlavně z afrických a jihoamerických zemí, dopravuje se letadly, v místě výroby zatěžuje prostředí nadměrnou spotřebou vody, syntetickými hnojivy a přípravky na “ochranu” rostlin, často dokonce nefér a nebezpečnými podmínkami pro zaměstnance (někdy bohužel i děti) a v neposlední řadě záborem půdy, tam kde hrozí hlad. Co možná ještě nevíte, je, že alternativa konvenční neudržitelné produkce existuje. V Čechách i na Slovensku, v každém kraji má citlivý spotřebitel několik možností.
"Kavárny byly vždy nositelem pokroku, protože fungovaly jako místo k setkávání a diskuzím," říká Petr Holata z Cukrárny Alchymista. Ale také jsou zdrojem odpadů. "Nejčastěji řešíme obalové problémy. Mléko, limonády, mouka, sušenky, potraviny v obalech," dodává Holata s tím, že nejvíc jeho podnik pálilo mléko. "V sezoně ho spotřebujeme i 200 litrů týdně. Proto jsme začali hledat dodavatele, který by mléko dodával ve větších a ideálně vratných obalech."
Spotřebitelská organizace dTest dnes spustila registraci do kampaně Chci sluneční energii. Ta spočívá v hromadném nákupu fotovoltaických panelů včetně příslušenství a souvisejících služeb. Jedná se o neziskový projekt podpořený Evropskou unií, jehož se mohou zúčastnit domácnosti z celé ČR. Cílem je dojednat výhodnější podmínky a zprostředkovat tak spotřebitelům levnější a ekologičtější energii. Účastníci mohou navíc získat státní dotaci v programu Nová zelená úsporám.
Všichni víme, že letecká doprava významně přispívá ke klimatické změně. Jistě, leckam se dá dostat vlakem, ale ne každý chce strávit na kolejích celý den, když letadlem je na místě za tři hodiny. Ale možná ve vás při nákupu letenek hlodá malá výčitka. Tak tady je pár tipů, jak se s ní vyrovnat. A pokud víte na tuty, že poletíte, skočte rovnou do druhé poloviny článku k mezititulku o odpustcích. Začneme totiž radami, které možná nechcete slyšet.
Češi mají doma zhruba deset milionů starých nepoužívaných mobilních telefonů. Ty dohromady obsahují 240 kilogramů zlata, 2500 kilogramů stříbra nebo 90 tun mědi. Odhaduje to společnost REMA, která se sběrem a recyklací elektro odpadu zabývá.
Ekologická organizace Greenpeace společně se zástupci Aliance pro energetickou soběstačnost vydala průvodce pro samostatnou výrobu elektřiny. Vzhledem k legislativě a dotačním mechanismům se publikace zaměřuje zejména na výrobu ze slunce. Průvodce je rozdělený do tří hlavních kapitol: rodinné a bytové domy, firmy a města a obce. Greenpeace o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě.
Do nového roku vstoupil projekt Učíme se venku videoklipem Také si to pamatujete?, který vizuální formou upozorňuje na rozdíl v motivaci dětí při běžné frontální výuce ve třídě a při výuce venku. Video sklízí na sociálních sítích nečekanou odezvu, když ho za krátkou dobu shlédlo přes 70 tisíc lidí. Informuje o tom Jakub Havel z organizace Tereza.
Energetické štítky na spotřebičích informují, jak velké úspory se dočkáte, pokud jimi vybavíte svou domácnost. Jenže tak snadné to s nimi není. Úspora se nemusí projevit, pokud se vaše chování vymyká průměru. A pak je někdy ekologičtější i ekonomičtější zůstat u starších a ne tolik efektivních modelů, píše o americké zkušenosti server Conversation.
|
|