Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Kdysi romantika, dnes zajímavost, brzy nutnost – to jsou louky ve městě. Náročnost životního prostředí měst nás nutí hledat porosty, které vydrží sucho, horko i silný déšť. V obcích po celé ČR se proto na některých plochách objevují namísto klasických sečených trávníků louky. Jejich výhoda je, že jsou odolné vůči výkyvům počasí, mají nízké náklady na péči a jsou druhově pestré – je tedy velká šance, že alespoň některé druhy v nich přežijí.
Ekoporadnypraha.cz sdružují devět pražských organizací, které od roku 2012 pořádají semináře, akce pro veřejnost, vydávají publikace, letáky a poskytují poradenství v různých oblastech ochrany životního prostředí.
Život je plný nejistoty, ale jedno je téměř jisté. Letos v létě nejspíš bude zase sucho. Pokud se v srpnu nechcete tvářit překvapeně, není od věci svou zahradu na scénář možného nedostatku vody připravit. Ideálně tak, abychom vlny horkého počasí přestáli už každý následující rok s větším přehledem. Jen naše špatná nálada totiž očekávaný déšť nepřivolá.
Vybírat zboží přes internet a nechat si je pak zasílat domů je překrásně pohodlné. Proto na tenhle model nákupů přistupuje stále větší počet lidí po celém světě. Proto byznys s doručováním zásilek utěšeně narůstá. Jenže spolu s tím se zvyšují i produkované emise, a je třeba se začít ptát, jak dalece je náš komfortní a pohodlný způsob nakupování šetrný vůči životnímu prostředí. Píše o tom BBC.
Spolek Bezobalu na půli cesty mezi stanicemi metra Flora a Jiřího z Poděbrad otevřelo třetí prodejnu. Nakoupíte v ní potraviny a stáčenou i kusovou drogerii do vlastních obalů. Základní myšlenkou obchodu Bezobalu je nacházet a nabízet širší veřejnosti způsoby, jak se vyhnout vzniku zbytečného odpadu.
Také vám dělá starosti, že náš svět je plný neštěstí a problémů? Velká část zpráv o životním prostředí jsou informace o rozjíždějícím se klimatickém rozvratu, o úbytku přírodního bohatství, vymírání druhů. Sucho. Eroze půdy. Kůrovec. Velkochovy. Vystavit se těmto informacím znamená zahrávat si s ekologickou úzkostí a environmentálním žalem. Nebudeme vám lakovat realitu na růžovo, naopak vám poradíme, jak si tu ekodepku co nejvíc užít. Ekolist.cz je v tomto smyslu ideálním místem, kde takové pocity do sytosti načerpat. Věřte nám, víme, o čem píšeme:)
Projekt Digi-Label přináší aplikaci, která nám usnadní orientaci v energetických štítcích. Ty ukazují pouze nepřímé informace o spotřebě energie v kWh za rok nebo pod označením energetických tříd A-G. V posledních letech se zavedlo používání dalších tříd A+, A++ nebo A+++, a tak je označování lehce nepřehledné. Aplikace PocketWatt koncovému zákazníkovi poskytuje informace o provozních nákladech elektrospotřebičů přímo v korunách, s možností výběru pracovních cyklů například u pračky nebo myčky a motivuje je tak k výběru energeticky úspornějších modelů. O projektu informuje společnost SEVEn.
LED umožňují nahradit už téměř všechny typy světelných zdrojů a to včetně obvyklých lineárních zářivek. Náhrady jsou dnes bezpečné a velmi jednoduché na výměnu. Přesto je třeba si zkontrolovat několik důležitých detailů.
Oblečení, doplňky, organickou kosmetiku i bytové vybavení nabídne v Praze festival udržitelné módy Slou Days. Na festivalu se představí desítky značek z oblasti ekologické a etické módy. Cílem je upozornit na ekologické problémy a podpořit větší udržitelnost. Přehlídka se uskuteční od 5. do 6. dubna v karlínských prostorách Hauch Gallery. O programu informovala mluvčí festivalu Olga Bures Vrbikova.
Do konce května mohou zájemci z řad obcí, škol, spolků a sdružení žádat u Nadace Partnerství o grant na podzimní výsadbu dřevin, žádat je možné do 30 tisíc korun. Podmínkou však je, že stromy a keře vysadí dobrovolníci z řad místních obyvatel, kteří se zaváží pečovat o ně následujících pět let. Informuje o tom Nadace Partnerství.
|
|