Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
V České republice se v důsledku sucha rozvinula největší kůrovcová kalamita v historii. Jediným zákonným opatřením je těžba a následná asanace kůrovcem napadených stromů. Proto je nezbytné, aby veřejnost v místech, kde dochází k těžbě a dopravě dříví dbala zvýšené míře opatrnosti, varuje CZECH FOREST think tank a zároveň informuje veřejnost, jak se v lesích vyhnout nebezpečí.
Kontroloři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) provedli v dubnu až červenu 2019 kontrolní akci zaměřenou na prodej boraxu běžnému spotřebiteli. Látka je často využívána dětmi pro výrobu slizů, může však poškodit reprodukční schopnost.
Jestli je v České republice místo, kam určitě nejít na houby, pak je to Příbramsko. Ne že by tam nerostly, naopak, ale houby v okolí tamější Kovohuti obsahují tak vysoké množství olova, kadmia, stříbra a zinku, že by je nikdo neměl jíst. Z místních hub nejvíce olova obsahují oblíbené hřiby.
Venku letní pařák a doma vedro k zalknutí. Řešením může být nákup klimatizace, ale ne každý si ji může dovolit a ne každý ji doma chce. Není ale důvod proto doma trpět. Existují triky a tipy, jak zkusit teplotu doma trochu srazit a přežít i saharská vedra.
Zasahovat do probíhajících dějů, kterým sami moc nerozumíme, je ošidné. Zachraňovat ptačí mláďata vypadlá z hnízda je do značné míry bláhové, naivní a může být i vyloženě škodlivé.
Jaké zkušenosti, znalosti a hodnoty by mělo mít předškolní dítě ve vztahu k vodě? Jak mohou maminky, tatínkové, babičky, dědečci, učitelky a učitelé v mateřských školách vybudovat v dětech zdravý vztah k pitné vodě, k vodě jako živlu a podmínce života?
Když na Instagramu zalovíte pod heslem #superfood, vyskočí na vás přes 3,6 milionů obrázků. Na stejný dotaz vám vyhledávač Google nabídne odkazy na 226 milionů příspěvků. Ano, superpotraviny jsou ve společnosti velké téma. A taky docela velký problém, jak na Sustainability Ninja píše Daniel Anthes, který se snaží propojit témata udržitelnosti a budoucnosti lidstva.
Když se člověk nebo zvíře včas neodebere do stínu a dostatečně nepije, zjistí hodně brzo, že mu není dobře. Schopnost termoregulace má totiž své meze. Volně žijící zvíře, či pes a kočka na stinné zahradě, ti mají šanci se úpalu a úžehu vyhnout. Ovšem za chovaná zvířata, domácí i hospodářská, zodpovídá člověk. Co tedy radí veterinární lékaři?
V době klimatických změn a narušené přírody je třeba změnit i přístup k údržbě pozemků. Otázka kosení a údržby pozemků je závislá především na tom, k jakému účelu pozemek využíváme. Údržba různých travnatých ploch je na druhou stranu celá věda. Rozdílným způsobem budeme kosit louku, jinak budeme udržovat zahradu a jinak veřejné prostranství. Na stejnou plochu veřejného prostranství bude mít jiný pohled zahradní architekt, zahradnická firma, řadový občan a přírodovědec či ekologicky smýšlející člověk. Nejde jen o to, aby byl trávník pěkný, na což může mít každý jiný názor, ale aby plnil i další pro nás nezanedbatelné funkce a nestálo to zbytečné prostředky.
Jen si to představte. Stojíte takhle ráno na své zahradě, nasáváte vůni rozkvetlých květů stromů krajových odrůd, radostně se podivujete bzukotu poletujících hmyzáků nad nekosenou loučkou a permakulturním záhonkem, přímo cítíte teplo rozkladu bioodpadu v kompostéru. To si jednou krásně zahnojíte! Prostě taková rurální idylka spokojeného hospodáře, ze které vás ale vyruší hukot a vrčení traktoru s rozprašovačem.
|
|