Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Stromy prochází během roku dvěma obdobími. Na jaře začíná vegetační fáze, kterou na podzim vystřídá vegetační klid. Právě na podzim a v zimě se stromy kácí nejčastěji. Je ovšem nutné si obstarat různá povolení, která závisí na konkrétní situaci. Co tedy dělat, pokud vašemu domu stíní starý smrk, nebo máte podezření, že by buk v blízkém parku mohl být nebezpečný svému okolí? S tím poradí arborista Jaroslav Kolařík ze společnosti Safe Trees.
Dobrovolníkům se v rámci iniciativy Zachraň jídlo podařilo z českých polí zachránit 18 tun jídla. Takzvané paběrkování je úspěšný zejména v jižních Čechách.
V Kanadě se loni utratilo 1,13 miliard dolarů za kosmetické a zkrášlující přípravky, letos to má být zase o něco víc. Drtivá většina těchto komerčně úspěšných produktů nese ve svém názvu nebo na balení přízvisko „přírodní“. Odborníky a zástupce ekologických organizací to dráždí. Považují to za sice chytrý, ale společensky nebezpečný marketing. V článku uveřejněném na GlobalNews vysvětlují, proč má přírodní kosmetika s přírodou jen velmi málo společného.
Aktuálně nabízí vánoční jedličky v květináči dvě organizace v Praze, Lesy hl. m. Prahy a Toulcův dvůr, a v Brně pak Veronica. Je dobré nákup nenechat na poslední chvíli. Loni se vcelku rychle stalo, že byly jedličky vyprodány. Aktualizace: Jedličky nabízí i ČSOP Kokonín.
I když se teploty drží poměrně vysoko, není dobré už odkládat práce na „zazimování“ zahrady. Kromě ochrany rostlin a dřevin bychom neměli zapomínat ani na sudy, do kterých zachytáváme dešťovou vodu. Informuje o tom Tomáš Pruner ze Spolku Ametyst.
Ve světě je nyní využíváno více než 460 různých systémů certifikace nezávadnosti produktů pro životní prostředí. Potřebujeme tedy další ekoznačky? Joseph Poore, výzkumník věnující se na Oxfordské univerzitě problematice zemědělství, si myslí, že ano. Proč? O tom píše Guardian.
Klasické trávníky pokrývají pětinu rozlohy měst, ale jsou si do krajnosti podobné. Ve Švédsku jako v Austrálii. Unifikované parametry i druhové složení ale při měnících se klimatických podmínkách neobstojí. Jak píše Science, je čas na změnu.
Umělé osvětlení v noci může mít negativní dopady na lidské zdraví. Můžete se před nimi ale chránit. Část řešení je totiž ve vašich rukou.
Přemýšleli jste někdy nad tím, zda má smysl si domů pořídit čističku vzduchu? Pokud bydlíte v oblasti, kde jsou často překračovány limity znečištění vzduchu jemnými prachovými částicemi, pak zpozorněte. Američtí lékaři ve dvouletém výzkumu ověřili, že čističky vzduchu s HEPA filtrem mohou významně přispět k vyčištění vzduchu od jemných částic. Na rozdíl od čističek vzduchu, které HEPA filtr nemají.
Máte-li zahrádku, nejspíše jste si již pořídili nádobu na zachytávání dešťové vody z okapu. Nebo třeba o jejím pořízení uvažujete. Dešťová voda je totiž ta nejlepší a nejpřirozenější zálivka pro vaše rostliny: je měkká, má ideální teplotu a navíc je zadarmo. Stačí vám na to klidně stará vana, barel, praktické a oblíbené jsou také plastové IBC kontejnery. Na co si dát pozor, aby vám vaše nádoba na vodu pro zalévání dobře sloužila?
|
|