Zprávy zelené domácnosti
10.11.2015 14:44 | LIBEREC
( ČTK)
Liberecký kraj chce díky dotaci z Operačního programu Životní prostředí vyměnit nejméně 940 kotlů na tuhá paliva za ekologičtější. Jen v obcích s překročenými limity znečištění ovzduší je přitom takových kotlů více než 5000. Kraj získal na projekt přes 140 milionů korun, na kotle z toho půjde zhruba 135 milionů. Peníze budou na dva roky, příjem žádostí o dotace musí kraj ukončit do 30. června 2017.
10.11.2015 12:50 | JIHLAVA
( ČTK)
V internetovém průzkumu na Vysočině projevilo předběžně zájem o dotaci na výměnu starého kotle za nový ekologičtější zdroj tepla kolem 2350 lidí. Poptávku potvrzují informační schůzky pro případné žadatele konané od října. Kraj Vysočina bude v první dotační vlně dělit 238,8 milionu korun, což postačí na výměnu nejméně 1600 kotlů za dva roky. Krajský radní Zdeněk Chlád (ČSSD) ČTK řekl, že podle jeho předpokladu se peníze podaří vyčerpat.
Energetické štítky se na domácích spotřebičích objevily poprvé před dvaceti lety. Za tu dobu pomohly snížit spotřebu elektrické energie, spotřebu vody nebo snížit hlučnost výrobků. Jak? Prostě díky konkurenčnímu prostředí.
Je to dvacet let, co Evropská unie zavedla energetické štítky pro první domácí spotřebiče. Díky štítkům spotřebitelé vědí, jak úsporný spotřebič si kupují. Pro výrobce je štítek silnou motivací k inovacím a zlepšováním spotřebičů, protože spotřebitelé dávají přednost spotřebičům úsporným. Jenže energetické štítky u některých výrobků už nenesou jasnou informaci a ve skutečnosti spíš matou. Evropská komise letos v létě kvůli tomu předložila Evropskému parlamentu a Radě návrh nařízení, který by energetické štítky aktualizoval a vrátil jim zpět jejich funkci rychlé a přesné informace.
Většina Čechů se domnívá, že dochází ke globální změně klimatu a spojuje si s ní celou řadu hrozeb. Není ale jednotná v tom, jak na ni reagovat. Takové jsou závěry jednoho z prvních podrobných výzkumů postojů české veřejnosti ke změně klimatu, který zveřejnila Masarykova univerzita v Brně.
Nabije telefon, připojí k Wi-Fi, změří znečištění ovzduší. To všechno nabídne kromě „starého, ale dobrého“ posezení chytrá lavička, kterou minulý týden představili její tvůrci z ČVÚT a společnosti Full Capacity.
26.9.2015 03:00 | PRAHA
(Ekolist/ČTK)
Evropská komise vydala nařízení, které zakazuje použití plynových kotlů s nízkou účinností. Od 26. září 2015 se v celé EU budou smět prodávat pouze kondenzační kotle. Obchodníci samozřejmě mohou doprodat své zásoby, ale výroba a dovoz neúčinných plynových kotlů už budou zakázány.
Stále větší počet předních světových stavebních firem a developerů nabízí nové řešení v oblasti energeticky soběstačných domů, které kombinují fotovoltaické panely s bateriemi. Důvodem je neustálý pokles cen fotovoltaických technologií a systémů pro skladování energie ve světě.
V létě se sice netopí, náročné na spotřebu energií je ale i toto období. Náklady na elektřinu zvyšuje například tvorba námrazy v ledničce. Její pravidelné odmrazování, efektivní praní nebo odpojování nepotřebných spotřebičů ze sítě se však vyplatí praktikovat po celý rok.
Polovina výrobků v evropských obchodech s elektronikou nemá správný energetický štítek, prokázala rozsáhlá kontrola prodejen, kterou v první polovině roku 2015 provádělo konsorcium partnerů projektu MarketWatch. Kontroloři navštívili 20 prodejen v České republice a celkem 243 obchodů v 11 zemích EU a zkontrolovali přítomnost energetických štítků na více než 30 000 produktech. V internetových obchodech je situace ještě horší, správný štítek má jen třetina výrobků.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|