Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
V běžné české domácnosti se podle společnosti REMA nachází padesát baterií. Vysloužilé baterie zhusta končí ve směsném odpadu, kam kvůli obsahu nebezpečných látek nepatří. Sběr a ekologickou likvidaci vysloužilých baterií by mohl usnadnit FamilyBox: krabice na baterky. Sběrnou nádobu dostanete zdarma a po naplnění ji REMA zdarma odveze a ekologicky zpracuje.
Zázraky nečekejte. Pokud udeří sucho, začne ubývat vody i ve vaší studni. Výše její hladiny odráží hydrogeologické poměry v širším území, takže žádné lokální zázračné řešení k dispozici není. Přesto je několik rad a doporučení, která vám během sucha mohou zajistit vodu ve studni.
Co znamená, když je na etiketě šamponu nápis „přírodní“? Vůbec nic. Podstatné je, co je napsáno tím malým písmem na zadní straně. Jenže kdo by to luštil... Život by spotřebilům mohla usnadnit aplikace Greenscan. Ta cílí na mírně angažovaného smrtelníka, který má na nákup pár minut času, ale nechce si na tělo aplikovat škodlivou kosmetiku a ničit životní prostředí. Načtením čárového kódu Greenscan obratem ukáže o produktu vše. Vznik GreenScanu můžete podpořit na Hithitu.
Pražská zvířecí záchranka má v těchto dnech stále plné ruce práce. Jarní sezóna sice skončila, přesto je stále mnoho případů nalezených mláďat. Nejčastěji se jedná o ptáčata, která se učí létat a výjezd odborníků k nim je zbytečný. Přesto přijmou záchranáři průměrně dva pacienty denně. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
Podle nejnovějších výsledků kontrol v zemích EU nejsou geneticky modifikovány jen oranžové petúnie, o čemž ministerstvo životního prostředí informovalo začátkem června, ale i vícebarevné. Ministerstvo životního prostředí proto apeluje na šlechtitele a pěstitele, aby si včas prověřili semena a řízky svých petúnií, které použijí pro příští sezónu, zda neobsahují genetickou modifikaci. K dispozici je aktualizovaný seznam s obchodními názvy odrůd, u kterých byla v různých členských státech EU k dnešnímu datu potvrzena přítomnost genetické modifikace.
Plýtvání potravinami je novodobý fenomén, který má nepříznivý dopad nejen na životní prostředí, ale také na naše peněženky. Podle výzkumu Organizace pro zemědělství a výživu (FAO) se každoročně vyhodí nebo zkazí jedna třetina vyrobeného jídla, dohromady 1,3 miliardy tun. Více se potravinami plýtvá v industrializovaných zemích než v zemích rozvojových a v obou typech zemí také dochází k plýtvání na jiném stupni výrobního či spotřebního řetězce. V rozvojových zemích jsou ztráty způsobeny právě nerozvinutostí dané země, ke ztrátám dochází především na úrovni výroby a distribuce kvůli nevyhovujícím výrobním, zpracovatelským a skladovacím podmínkám. Naopak v industrializovaných zemích se nejvíce potravin promarní na úrovni obchodů a především samotnými spotřebiteli. Průměrný potravinový odpad v Evropě a Severní Americe je 95-115 kg/osobu/rok, zatímco v subsaharské Africe či jižní a jihovýchodní Asii je to pouze 6-11 kg/rok.
Iniciativa Zachraň jídlo uspořádá v neděli 16. července Jam session. Podobně jako na happeningu Křivá polévka využije tři velké hrnce a uvaří 1000 skleniček džemu z ovoce, které by jinak přišlo vniveč. Džem bude pro příchozí zdarma. Akce začne od 14.00 hodin v Tiskárně na vzduchu v pražské Stromovce.
Nová interaktivní mapa České společnosti pro ochranu netopýrů přináší tipy na výlety, kde se lidé mohou přímo na místě dozvědět zajímavosti o tajemných létajících savcích. Do projektu se zatím zapojilo více než 30 turisticky přístupných památek, které netopýrům poskytují úkryty na půdách, ve zdech či sklepích. Pokud některou z nich navštívíte, seznámíte se s netopýry prostřednictvím výkladu průvodců, pracovních listů a dalších aktivit. Informuje o tom Česká společnost pro ochranu netopýrů.
Nejmladší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Brdy vstupuje do své druhé turistické sezóny. A protože mezi časté návštěvníky patří lidé, kteří si do Brd dojedou autem, připravila Agentura ochrany přírody a krajiny přehled míst, kde je možné pohodlně zaparkovat. Na území bývalého vojenského újezdu totiž není povoleno vjíždět motorovými vozidly.
Chcete mít vlastní med? Zajímá vás život včel? Chápete jejich důležitost v přírodě? Máte hned několik možností, jak včely podpořit. A nemusíte si hned pořizovat vlastní úly.
S narůstajícím zájmem spotřebitelů o kvalitní potraviny a zdravý životní styl roste i zájem o český med. Kde si ve vašem okolí můžete koupit med přímo od včelaře, můžete zjistit třeba na stránkách www.najdisivcelare.cz.
|
|