Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Nastává jaro, které je spojováno s dobou výsevů nejrůznějších druhů rostlin a zejména zeleniny. Problémem bývá padání klíčních rostlin, které pro pěstitele představuje doslova katastrofu. Existují však možnosti, jak tomuto problému předcházet či jak s ním bojovat.
Přesně za měsíc se desetitisíce dobrovolníků v Česku vydají udělat dobrý skutek. Nejen pro přírodu, ale i pro sousedy, pro své děti, pro čisté životní prostředí, pro svůj pocit odpovědnosti. Dobrovolnický úklid toto všechno v sobě má, lákají k zapojení do velké úklidové akce organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
V létě spustil Český svaz ochránců přírody aplikaci Zachraň zvíře, leč jen pro platformu iOS. Včera ve spolupráci se studenty Univerzity Hradec Králové spustili i aplikaci pro rozšířenější platformu OS Android. K čemu aplikace je? Když v přírodě nebo ve městě narazíte na zraněné zvíře, můžete se díky aplikaci spojit s nejbližší zvířecí záchrannou stanicí. Nemusíte tak ztrácet čas voláním hasičům či městským policistům, prostě se rovnou spojíte s odborníky.
Na jaře, po roztátí sněhové pokrývky, může mít váš trávník problém s plísní sněžnou, která kazí jeho vzhled. Je považována za jedno z největších rizik pro trávník. Jsou však způsoby, jak se této chorobě bránit.
Rádi byste nakupovali čerstvé lokální potraviny? Nebo podpořili české zemědělce hospodařící způsobem šetrným k půdě i přírodě? Řešením by pro vás mohlo být komunitou podporované zemědělství (KPZ). Tedy partnerství vytvořené mezi skupinou spotřebitelů a farmářem. V příručce Zapoj se do KPZ, kterou vydala na podzim PRO-BIO LIGA, najdete podrobný návod, jak na to. Právě zimní měsíce jsou totiž pro rozjezd přímé spolupráce mezi zemědělci a jejich odběrateli nejlepší.
Pokud se děsíte představy, že budou vaše ovocné stromy napadeny sviluškou, můžete zvolit ochranu v podobě aplikace dravého roztoče Typhlodromus pyri, který je pro tohoto savého škůdce přirozeným nepřítelem. Svilušky si v posledních letech proti chemické ochraně vytvořily odolnost. Použití dravých roztočů tento problém řeší a je navíc šetrné k přírodě. Právě teď je ideální doba na aplikaci.
Jak se tak přesouváme do stále lépe vybavených a skvěle izolovaných domů a bytů a „zvyšujeme“ tím svůj životní komfort, objevují se jiné problémy, které původně nebyly zřejmé. Jedním z často diskutovaných jsou zvýšené hodnoty oxidu uhličitého, které nepříznivě působí na naše zdraví a kterým se vystavujeme téměř každý den právě při pobytu v uzavřených místnostech.
Pokud se nemůžete dočkat houbařské sezóny, není třeba zoufat. Na houby se dá jít i v zimě. Sbírat můžeme hlavně druhy rostoucí na dřevě. Tyto „zimní" druhy hub jsou ceněny také pro své léčivé a protirakovinné účinky.
Ministerstvo životního prostředí se v dubnu chystá spustit nový dotační program. Jeho prostřednictvím chce podpořit šetrné hospodaření s vodou, informuje server iDnes.cz.
Tiskárny, monitory a počítače uvolňují látky, které mají nepříznivý vliv na naše zdraví. Jsou jimi například formaldehyd a benzen. Existují rostliny, které tyto látky dokážou odstranit. Jsou jimi například i oblíbené pokojové rostliny dračince ( Dracaena).
|
|