Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Výrobci halogenových žárovek dávají svému zboží často názvy či označení se slůvkem „eco“. Společnost Osram například nabízí halogenky s názvem "Halogen Classic Eco" nebo "Halogen Spot Eco, společnost Philips pojmenoval celou řadu halogenek jako "EcoClassic". Podle spotřebitelského webu Coolproducts.eu si lidé mohou myslet, že kupují úsporný zdroj světla. Po té, co by na trhu už neměly být klasické žárovky, jsou však halogenky ty nejméně účinné zdroje světla na trhu.
Rozbitý mobil, staré rádio či roztrhané šaty si budou moci Brňané nechat opravit už tuto sobotu na jednom místě. Na jeden den v něm totiž otevře OpraKavárna, putovní opravárenská akce, která odstartovala na podzim v Praze.
Prodloužit slepicím z velkochovů život a dát jim šanci poznat slunce nebo trávu, propagovat domácí chov slepic a nákup vajíček z alternativních chovů. A také změnit vnímání lidí slepic jako hloupých tvorů. To všechno si za svůj cíl vytkla nová iniciativa Slepice v nouzi, která odstartovala na podzim loňského roku.
Od 1. ledna 2015 se mohou spotřebitelé při výběru nových elektrospotřebičů na internetu snadněji zorientovat v jejich spotřebě energie. Podle nařízení EU totiž nesmí od tohoto data chybět evropský energetický štítek ani u domácích spotřebičů a žárovek nabízených v e-shopech. Doposud se nařízení vztahovalo pouze na kamenné obchody a na internetu se zobrazovala často pouze textová informace, navíc v nedostatečné podobě. "Tím, že energetický štítek každému výrobku přiřadí třídy účinnosti od A+++ (nejlepší) po D (nejhorší), štítky velmi jednoduše odhalí žrouty energie," vysvětluje přínos nařízení Michal Staša z centra SEVEn.
Vánoce s sebou nepřinášejí jen plné talíře a nůše, ale i plné popelnice. Jak se všemi těmi obaly správně naložit? Jak je správně roztřídit? Převažovat mezi nimi budou zřejmě opět papír a plasty.
Neutuchající poptávka po mořských plodech žene další a další rybářské lodě lovit další a další ryby. Jak tvrdí Jan Freidinger, který v organizaci Greenpeace vede oceánskou kampaň, 90 procent světových oceánů je přelovena a řada druhů ryb je na kraji vyhubení. Co s tím můžeme dělat my, spotřebitelé? Pečlivě si vybírat druh ryby i to, jak a v jakých vodách byly chycené. Od zítřka to bude snadné díky povinnému značení. A kdo chce mít ohledně světových oceánů úplný klid v duši, ať kupuje českého kapra.
Blíží se okamžik, kdy dveřmi svého bytu provlečete vánoční stromek. Co s ním, aby dlouho vydržel? V prvé řadě je potřeba mu seříznout kmínek a postavit stromek do vody. Starý řez už bude zalitý smolou a stromek by nemohl vodu sát. Můžete vodou postříkat i jehličí, protože i jím stromky přijímají vláhu. V druhé řadě je potřeba stromek dát někam do chladu, ideálně na místo, kde nebude vystaven přímému slunci. A v třetí řadě si navoďte předvánoční pohodu hledáním stojánku na stromeček.
Vánoční stromky s certifikátem FSC, které byly vypěstovány v lese, kde se hospodaří odpovědným a přírodě blízkým způsobem budou v nejbližších týdnech prodávat lesníci v Jihomoravském kraji i v Krkonoších.
„V návodu k sušičce prádla jsem se dočetla, že se do ní nesmí dávat prádlo, které bylo čištěné pomocí odstraňovače skvrn,“ napsala nám čtenářka. Na praní prádla přitom běžně používá mýdlový prací prostředek a k bílému prádlu přidává perkarbonát sodný, což je odstraňovač skvrn. „Je to problém? Můžu takto prané prádlo sušit v sušičce?“ zní její dotaz.
Listy stromů se zbarvují do krásných barev. Pastva pro oči. Podzim může však znamenat i hodiny strávené s hráběmi při úklidu opadaného listí. A snadno se může stát, že budete uklízet listí ze stromu, který roste na sousedním pozemku. Soused vám s úklidem nepomůže, protože listí, které k vám napadá z jeho stromu, je jen a jen vaše. Což ale platí i pro plody.
|
|