Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Snižovat produkci svých odpadů nedělá život složitějším, ale naopak jednodušším, tvrdí Bea Johnsonová, propagátorka hnutí Zero waste. Obalům se podle ní dá vyhnout i při nakupování v supermarketu. Životní styl snažící se omezit produkci odpadů na minimum se navíc ukázal být i levnějším a zdravějším.
„Oblečení, v kterém chodíte do přírody, dost možná přírodě škodí,“ upozorňuje organizace Greenpeace. Do většiny voděodolného outdoorového vybavení se totiž v současnosti přidávají sloučeniny PFC - a některé jsou toxické a hromadí se v životním prostředí i v našem těle. Ve své publikaci radí ochránci přírody, jak se těmto chemikáliím při svých nákupech vyhnout.
Možná i vy pořádáte koncert, festival nebo prostě nějakou akci pro veřejnost. A je jedno, jestli jde o megaakci, nebo vesnickou zábavu pro pár desítek lidí, stejně se nakonec řeší, kam s tou děsnou hromadou odpadů. Jana Půlpánová ze společnosti Envirostyl tvrdí, že za určitých okolností je možné jakoukoliv akci udělat v konceptu Zero Waste – bez zbytečných odpadů. Jeden důležitý poznatek z její praxe je, že třídění odpadů na akci nemůže být dobrovolné. Protože pak to nefunguje a do hromady krásně vytříděných kelímků někdo hodí plastový talíř s nedojedeným gulášem.
Pět filmů, které byli na jaře uváděné v rámci festivalu Jeden svět, nyní můžete zdrama půjčit nebo stáhnout a promítnout sobě a svým přátelům v domácím prostředí. Organizátoři je totiž zařadili do nabídky projektu Promítej i ty! Mezi nově dostupnými filmy jsou i dva s environmentální tématikou.
Spolek Arnika v rámci své kampaně Jezme bez jedů prověřil několik stovek potištěného porcelánového nádobí. V naprosté většině z nich objevil nezanedbatelné množství olova. Výjimkou nebyly ani české výrobky nebo zboží určené pro děti, jejichž organismus je k účinkům toxického kovu nejcitlivější. Přesto se nové zpřísnění limitů EU, které vstupuje dnes v platnost, na porcelánové a skleněné nádobí nevztahuje, upozorňují ekologičtí aktivisté.
Není to tak dávno, kdy jedním z častých argumentů proti přechodu na LED stál fakt, že nemohou svým světelným tokem plnohodnotně nahradit 100W obyčejnou žárovku. Vybrat vhodnou náhradu můžete například v porovnáči na www.uspornespotrebice.cz.
Den dětí si jistě zaslouží malou oslavu. Tvořivou a hravou. Čas společně strávený venku nebo třeba vytvářením hraček z odpadu. Inspirace je na internetu spousty. Najdete tam nápady na hračky do pokoje, na zahradu i na funkční hudební nástroje. Přijít zkrátka nemusí děti ani už trochu odrostlejší. Nebo i děti dávno přerostlé.
Není snadné popsat v jednom článku všechny možnosti, jak se dá vyhnout vzniku odpadů. Je ale možné přinést článek plný konkrétní inspirace lidí z praxe. Redakce Ekolistu oslovila řadu ekologických organizací a odborníků s žádostí o tipy a doporučení, jak se vyhnout odpadům. Zde jsou. (Máte sami nějaký tip? Napište ho do diskuze!)
Na 22. květen připadá Mezinárodní den biodiverzity. Ochrana přírodní rozmanitosti není jen záležitostí přírodovědců a odborníků, zlepšit podmínky pro život divokých zvířat a rostlin můžeme i na svých zahradách, připomíná ČSOP. Jak na to radí na webových stránkách Živá zahrada. Zapojit se lidé mohou také do soutěže o titul „Živé zahrady".
Větrací zarážky. Větrák. Venkovní žaluzie. Seřazeno dle finanční náročnosti. Vhodné pořídit dřív, než začnou vedra.
|
|