Zprávy zelené domácnosti
Aféra s jedy v potravinách se rozrůstá. Německo uzavřelo téměř pět tisíc farem a snaží se zabránit, aby se jedovaté dioxiny, které se do potravin dostaly z kontaminovaného zvířecího krmiva, šířily dál.
Jak lidé působí na přírodu a životní prostředí a také jak poškozené prostředí zpětně ovlivňuje civilizaci? To jsou otázky, na které by měly odpovědět statistické nástroje běžně označované jako indikátory. Jak ale měřit štěstí lidí, blahobyt nebo prostou spokojenost se svým životem? Indikátorů v posledních letech utěšeně přibývá, problém je ale v tom, že si o nich vyprávějí akademici, zatímco například lokální politici o nich vůbec netuší.
Celníci zabavili na letišti v Kolíně nad Rýnem 40 tisíc žárovek, které si v Číně objednali podnikatel Siegfried Rotthäuser a jeho bratr. Úřady nyní budou zkoumat, zda žárovky označené jako zdroj tepla neobsahují výbušniny. To je ale jen formální trik, jak zastavit zakázané zboží, píše server Aktuálně.cz. Pokus obejít zákaz prodeje klasických žárovek v Evropské unii tak narazil.
Výrobci mobilních telefonů a provozovatelé sítí se rádi chlubí ekologickými produkty, jako je „zelený“ telefon Samsung vyrobený z 80 % z recyklovaného materiálu a z bioplastů z kukuřičného škrobu. Otázka je, zda lidé takové telefony vyhledávají, píše New York Times.
Evropská komise chce zakázat používání fosfátů a omezit povolené množství dalších látek obsahujících fosfor v pracích prostředcích, napsala ČTK. Cílem je podle dnešního prohlášení komise snížit množství fosfátů v odpadu, a tím zlepšit kvalitu vody. V Česku se fosfátové prací prostředky nesmí prodávat od roku 2006.
Žaloba města Ostravy na stát kvůli kvalitě ovzduší se letos zřejmě před soud nedostane. Na tiskové konferenci to včera prohlásil právník Tomáš Sokol, který Ostravu ve sporu s vládou a ministerstvy životního prostředí a dopravy zastupuje. Jeho advokátní kancelář vystřídala původní kancelář Pyšný, Weber & Partneři, ve které dříve působil současný ministr životního prostředí Pavel Drobil.
22.9.2010 14:25 | ČESKÉ BUDĚJOVICE/LIMA
( Ecomonitor)
Chřest pěstovaný v Peru a dovážený na stůl jedlíků ve Velké Británii se stal symbolem pro ekologicky nešetrné potraviny, které se převážejí na vzdálenost tisíce kilometrů. Nyní se ale následky ekonomicky krátkodobého uvažování projevují další krizí, píše deník Guardian.
Novými lahvemi pro šampaňské se vinaři snaží stát ekologicky šetrnějšími, píše server Mother Nature Network.
Cena elektřiny příští rok od ledna vzroste až o desítky procent. Budou na vině pouze solární elektrárny? Podle analýzy České agentury pro obnovitelné zdroje Czech RE Agency se na zdražování proudu totiž podílejí i příjmy ČEZ a dalších výrobců elektrické energie, o kterých se příliš nemluví, uvádí Aktuálně.cz.
Již pět let zajišťuje trio neziskových společností Asekol, Ekolamp a Elektrowin zpětný odběr elektrozařízení, čímž plní povinnost, kterou výrobcům a dovozcům ukládá odpadový zákon. První sběrné místo vzniklo v prosinci 2005. Dnes je v České republice 10 865 samostatných sběrných míst a do dalších 4 035 obcích jezdí dvakrát za rok pro vysloužilé spotřebiče s kontejnerem.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|