Jan Pluháček: Druh versus jedinec: jeden z největších problémů záchrany druhů v zoo
V přírodě totiž působí nemoci, paraziti a nejsou v ní veterináři. A v neposlední řadě jsou v ní všude nepřátelsky naladění jedinci vlastního druhu, s nimiž je třeba bojovat „o místo pro život“ (potravu, vodu, úkryty, opačné pohlaví).
Takže mnoho jedinců uhyne, aniž se kdy rozmnoží. Jejich smrt může trvat poměrně dlouho a z našeho pohledu může být velmi krutá. Velmi názorně to popsal v Ekolistu Prof. David Storch.
A tyto druhy evolučně připravené na nadprodukci potomstva máme nyní v chovech v lidské péči – na farmách, v oboře a zejména v zoo. Jde o zvířata, která jsou schopná se množit tak, jak jsou na to „z přírody zvyklá“. V lidských chovech ale chybí predátoři, paraziti, často i konkurenti, a navíc mají k dispozici veterináře. A v důsledku toho se nám tak tato zvířata množí neomezeně.
Co se stane? Takovému systému dojde brzy kapacita. Není totiž kam dávat další jedince. Zoo nejsou nafukovací.
K tomu je třeba zmínit, že evropské zoologické zahrady ve svých chovech dosáhly za poslední desítky let výrazného pokroku. Drtivou většinu druhů se nám v zoo daří množit takovým způsobem, že omezená kapacita představuje hlavní problém, kterému čelíme.
Nyní se podívejme na situaci z pohledu jedince a jeho prospěchu. Na ten se u zvířat chovaných v lidské péči (včetně zoo) v posledních letech klade obrovský důraz. Samozřejmostí je zmiňovat aspekty welfare čili pohody zvířete (= jedince). Jednotlivým zvířatům se dopřávají stále lepší podmínky, a to je samozřejmě dobře.
Avšak toto zlepšování zejména v zoo doprovází jedno velké nebezpečí jménem antropomorfismus – polidšťování. Většina lidí si myslí, že co je dobré pro ně, je dobré i pro zvířata: velký horizontálně neomezený prostor, přehledný prostor anebo více jedinců pohromadě.
Co na tom, že mnoho druhů upřednostní v přírodě samotářský způsob života, že pro stromové druhy je vertikální členitost důležitější než horizontální, že jsou pro ně důležitější skrýše než otevřená pláň.
Situace došla tak daleko, že v našem „sobeckém zájmu o jedince“ mu bráníme v reprodukci, protože nemáme, kam dát jeho případné mládě. Ale neusmrtíme jej. Většina laické populace si totiž naivně myslí, že to bude lepší pro jeho welfare.
A tím se dostáváme k vysvětlení současného paradoxu. Jedinci druhů chovaných v zoo, kteří se dožívají výrazně vyššího věku než v přírodě a kterým dopřáváme stále větší prostor, ubírají místo pro další (často dosud nenarozené) jedince i jiné příbuzné druhy. Reprodukce slábne až postupně mizí. Populace se musí zmenšovat, ztrácí dynamiku a odlišuje se od těch přírodních nízkou reprodukcí a přítomností mnoha starých jedinců.
Tato situace vyvolává mezi lidmi myšlenkový střet, který bychom mohli s jistou dávkou nadsázky nazvat konfliktem „milovníků přírody“ s „milovníky zvířat“. Milovníkem přírody je myšlen ten, komu záleží na ochraně přírody jako celku se vším všudy. Milovník zvířat je ten, komu záleží pouze na daném jedinci, ale ne na přírodních souvislostech ani na ostatních jedincích daného druhu.
„Milovníci zvířat“ milují jedince. Mají je opravdu rádi. A snaží se je za každou cenu chránit. Chránit před přírodou. Před krutou, drastickou přírodou, která jim tyto jedince vydala (obrazně a v mnoha případech bohužel i reálně). A činí tak k vlastnímu a jakkoli krásnému, tak poněkud sobeckému potěšení. Osud jiných jedinců je takovým milovníkům lhostejný. Pokud milují jednu konkrétní žirafu, tak ji lvovi jako potravu nevydají. Ať si lev sežene jinou. Jakou? To je nezajímá. Oni řeší jen svou sobeckou lásku ke své konkrétní žirafě.
Pokud někomu připadají výše uvedené řádky nadsazené, tak uvedu příklad hned dvou druhů, které k ohrožení vyhynutím v přírodě dovedli právě tito „milovníci zvířat“. Každý z těchto druhů navíc žije na jiném konci naší zeměkoule.
Přečtěte si také |
Jan Pluháček: Co má být smyslem zoo? Ochrana zvířecích druhů, nebo jedinců?Opice tamarín běloruký v Kolumbii, stejně jako jelen sambar skvrnitý na Filipínách totiž trpí tím, že jejich mláďata jsou lovena a pak prodávána na tržištích jako domácí mazlíčci. To je hlavní důvod, proč mizí z přírody. A bylo by možné jmenovat řadu dalších druhů, například papoušků či pěvců. „Milovníky zvířat“ nezajímají v pastech zabití rodiče svých mazlíčků ani osud těchto druhů, které svou láskou k jedinci přivádí na pokraj vyhubení.
Naproti tomu „milovníky přírody“ zajímají zdravé populace a nesoustředí se na lásku k jedinci. Dobře vědí, že chceme-li zachovat přírodu pro další generace, je nutné zachovat i její procesy.
Mezi tyto procesy patří pravidelná páření, narození, ale i úhyn jedinců. A pokud se začne úmyslně některému z těchto procesů bránit (například úmrtnosti), dojde nevyhnutelně k omezení ostatních procesů (například porodnosti) a populace tak ve svém důsledku oslabí či dokonce ztratí svou životaschopnost.
Tito milovníci přírody si nechtějí nechat přírodu jen pro sebe, ale zejména pro ty, co přijdou po nás. Jejich motivace tedy vychází spíše z altruistického projevu chování (= chování vedoucí ku prospěchu jiným).
V souvislosti s daným konfliktem je třeba vyzdvihnout důležitou skutečnost, která ilustruje naši společnost a její vztah k danému problému. Péči o jedince různých druhů zvířat je v naší společnosti totiž věnována velká pozornost, včetně té legislativní.
Pojem welfare jedince je akcentován ve všech chovatelských sdruženích včetně zoologických zahrad. Rád bych zdůraznil, že je to bezpochyby velmi dobře. Avšak péči o populace je věnována malá pozornost (společensky přímo zanedbatelná), legislativně nejsou chráněny vůbec (když si laxností vyhubíme všechny nosorožce v zoo, nestane se nikomu nic) a pojem welfare populace jsem dosud v českém prostředí (na rozdíl od toho v západní Evropě) neslyšel vůbec.
Bylo by velkým neporozuměním, kdyby byl tento text pochopen jako kritika lásky ke zvířatům. Ta je bezpochyby jedním z klíčových prvků, proč milujeme a chráníme zvířata i přírodu. Cílem tohoto textu by mělo být především důležité poselství, a sice, že nic se nemá přehánět. Přehnaná láska k jedincům, která ve svých důsledcích vede ke zmaru populací, je totiž jedním z velkých, neviditelných a společností (dosud) nerozpoznaných nebezpečí současné ochrany přírody.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (24)
Michal Ukropec
1.2.2023 17:43Majka Kletečková
6.2.2023 23:55 Reaguje na Michal Ukropecv mnoha svých komentářích jste napsal, že „emeritní poradce Lesů České republiky Ing. Jan Metzl požaduje vyhubení zvěře v přírodě“. Nikdy jste ale bohužel neuvedl odkaz na zdroj. Buďte tak laskav a aspoň jednou jedenkrát prosím zde uveďte odkaz na zdroj. Nevymlouvejte se na to, že si to může každý vyhledat sám. Už Vás o to požádalo dost čtenářů.
Slavomil Vinkler
6.2.2023 08:33Slavomil Vinkler
6.2.2023 09:13 Reaguje na SlovanSlovan
6.2.2023 09:24 Reaguje na Slavomil Vinklervaber
6.2.2023 09:38 Reaguje na Slovanhttps://mapy.cz/zakladni?l=0&x=173.9601502&y=-39.3137069&z=10&base=ophoto
Slovan
6.2.2023 18:50 Reaguje na vaberKdyž se v okolí Taranaki vyhlašovala v roce 1881 lesní rezervace, tak její hranice byla 9,6 km od vrcholu hory v každém směru - tedy v kruhu. To se, pokud se nepletu, nezměnilo ani vyhlášením NP Egmont v roce 1900. Je to sice i na wiki, ale raději sem si to ověřil z jiných zdrojů a sedí to.
Je to logické vysvětlení toho, proč je tvar jaký je v momentě, kdy se hranice jednoduše vymáhá a dodržuje. U nás lze podobný efekt vidět v menším provedení třeba na Řípu. Pokud by NP byl navíc oplocený, pochybuji, že by tam probíhala eliminace koz, které tam dříve unikly z pastvin kolem a zároveň se s místními chovateli spolupracovalo na tom, aby se to již nestalo.
https://www.stuff.co.nz/taranaki-daily-news/news/300549313/-its-goodbye-to-goats-in-te-papakura-o-taranaki-after-100-years
Proč p. Vinkler zároveň nedokáže obhájit svoji verzi a dává "palce" je mi záhadou...
Slavomil Vinkler
7.2.2023 07:58 Reaguje na Majka KletečkováDnes jsou lesy už teď plné oplocenek, že tam nejde vstoupit? Rezervace Boubín je oplocená, plot je dovnitř nebo ven?
Vám se zdá, že je vhodné vyhubit zvěř nejen na polích, ale i v lesích jak chtějí majitelé soukromých lesů kvůli zisku viz jiné požadavky zde? Já zastávám užitečnost zvěře v NP, kde by jí mělo být více. No a aby ji nevystříleli, tak za plotem.
Slovan
7.2.2023 16:38 Reaguje na Slavomil Vinklervaber
7.2.2023 09:36 Reaguje na Slovansamozřejmě že by bylo lepší kdyby ploty nemusely být ,ale jsou hlavně kvůli lidem kteří nechtějí parky respektovat a je to lepší i pro zvěř ,že neleze do míst kde ji lidé zlikvidují
Slovan
7.2.2023 16:32 Reaguje na vaberJsou rezervace, kde se ploty používají na citlivých místech. Např. NP Akagera ve Rwandě má plot na své západní i jižní straně hranice. Pomohlo to zmírnit dlouhodobé konflikty mezi lidmi a divokými zvířaty v daných směrech. I tak však mají zvířata možnost se svobodně pohybovat třeba na východ.
Jako nezlobte se na mě, ale zvířata nejenom v Africe, ale i u nás a jinde ve světě, migrují. Proto se po celém světě migrační koridory studují a jsou součástí ochranného plánu, který zahrnuje jak samotné rezervace, tak i ty migrační koridory, které jsou v mnoha případech životně důležité úplně stejně jako samotné rezervace.
Kompletní oplocení našich NP nebo jiných rezervací je naprostá kravina (slušně řečeno). Udělat z nich jakési velké obory? Jako fakt tohle může někdo myslet vážně?
Lukas B.
6.2.2023 09:44Zbyněk Hoták
6.2.2023 14:47Podobný problém byl chov bílých tygrů v Liberci. Když se ptám dětí, všechny znají bílé tygry a chtěli by je vidět, ale skoro nikoho nezajímá takin nebo sup, i když jsou to zvířata z hlediska ochrany nepoměrně důležitější.
Jan Pluháček
6.2.2023 18:59 Reaguje na Zbyněk HotákSlovan
6.2.2023 19:00 Reaguje na Zbyněk HotákS Libercem ovšem nesouhlasím. Je to ZOO která je mi nejblíž a navštívil sem jí opravdu mnohokrát. Zaprvé ten výběh nesplňuje absolutně nic a není ani kam by se mohl rozšířit - z jedné strany lvi, z druhé chodník pro návštěvníky a jiný pavilon. Navíc má ZOO v plánu tygry ponechat, ovšem ty "divoce zbarvené" - pokud se nepletu, mělo by se jednat o ty Ussurijské. Bílý tygr je samozřejmě symbol, vyrostl jsem na něm a je to nádherný zvíře. Věřím však, že tato změna je dobrá a logická.
Břetislav Machaček
6.2.2023 17:48číst poslední odstavec. Pak by se neupínali pouze k ochraně ikon i ve volné
přírodě. Ano, nic se nemá přehánět a je třeba nastavit uměle rovnováhu mezi
predátory a jejich kořistí, u hmyzožravců jich a hmyzu, u spásačů jich
a rostlin atd. Přírodní podmínky lidstvo trvale změnilo tak, že rovnováha bez regulace lidmi je utopií. Naše příroda už je pouze takovou velkou ZOO, kde musí být regulátorem člověk a nečekat, že bude fungovat samoregulace. Zejména všežravcům nevadí výpadek živočišné potravy při jejím vyhubení a nahradí ji pouze rostlinnou stravou a nebo odpadky na skládkách. Pokud se budeme snažit uměle zpětně namnožit jejich živočišnou potravu, tak se k ní obratem vrátí a bez jejich regulace se tak nikdy nepodaří ji namnožit
natrvalo.
To ale aktivistům nelze vysvětlit, protože to odmítají z ideologických
důvodů pochopit. Upnuli se k samoregulaci, ale i ta bývala cyklická
s přebytkem a doslova absencí jednotlivých druhů zvířat. Proto taky
vyhynuly i bez přispění člověka některé druhy tvorů. Dnešní trend
je bohužel zároveň chránit, ale nechat i vymřít bez rozumné regulace.
Panu děkuji za realistický pohled na přírodu vysvětlenou na zvířatech
v ZOO, kde se bez regulace jejich počtu už taky neobejdou.
Takže ten poslední odstavec by měl být modlitbou ekologistů a zákonem
pro ochranu přírody !!!
Helena Cucová
6.2.2023 23:41Majka Kletečková
7.2.2023 00:19 Reaguje na Helena CucováSlavomil Vinkler
7.2.2023 08:42 Reaguje na Majka Kletečková1. Zcela eradikovat přemnožené škodlivé primáty jako krysy na ostrově. (Jakýkoli zbytek se opět přemnoží a poškozuje přírodu viz pár tisíc lidí vyhubilo megafaunu na kontinentech.)
2, Nebo přijmout řeholi člověka regulátora, protože už poškodil samoregulační mechanismy natolik, že nefungují (a to i přes chyby co dělal, dělá a dělat bude).