Jaromír Bláha: Českým lesům hrozí možnost pěstování monokultur nepůvodní douglasky tisolisté
Ministr Brabec chce v novele zbavit Ministerstvo životního prostředí a státní ochranu přírody kompetence hlídat (závaznými stanovisky k lesnickým plánům), aby nedošlo k nadměrnému a nebezpečnému zavádění nepůvodní douglasky v českých lesích mimo chráněná území. Vzhledem k tomu, že v roce 2018 prosadilo Ministerstvo zemědělství douglasku do “zalesňovací“ vyhlášky jako meliorační a zpevňující dřevinu, by tato změna skutečně znamenala odstranění poslední legislativní překážky, která bránila ve velkém vysazovat stejnověké porosty douglasky tisolisté. Tou chtějí někteří lesníci nahradit hynoucí smrky.
Návrh invazní novely obsahuje i další škodlivé návrhy pro přírodu. Zrušení dalších kompetencí orgánů ochrany přírody při ochraně našich vod, které Richard Brabec odsouhlasil, by umožnilo nekontrolovatelné vypouštění mnoha nepůvodních druhů ryb. Zcela nepřijatelná je také navržená výjimka z povolovacího režimu kácení dřevin v ochranném pásmu vodovodu nebo kanalizace. Vzhledem k hustotě vodovodní a kanalizační sítě, které navíc často vedou pod pozemními komunikacemi nebo rovnoběžně s nimi, ohrožuje tato deregulace značné množství veřejné zeleně ve městech a obcích.
Přestože se douglaska pěstuje v Evropě již zhruba 150 let, stále není k dispozici dostatečná rešerše podrobných studií zabývajících se dopady jejího pěstování ve Střední Evropě. Z ekologického pohledu má pěstování douglasky významný dopad na lesní ekosystémy, houby, hmyz a případně i ptáky, především pokud je pěstovaná výhradně nebo ve velkém zastoupení na rozsáhlejších plochách. K největším škodám z hlediska ochrany přírody dochází, když douglaska plošně zarůstá paseky a dosavadní bezlesí. Z jiných zemí Evropy je nově doloženo i riziko jejího invazního chování. Stávající zkušenosti z jižního Německa navíc ukazují, že její odolnost vůči zlomům a vývratům během vichřic není větší než u smrku, který měla nahradit.
Na ministra Richarda Brabce v této věci naléhavě apelují také další odborné organizace jako například Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT), Český svaz ochránců přírody (ČSOP) a společným dopisem spolu s Hnutím DUHA další ekologické organizace - Česká společnost ornitologická, Koalice pro řeky, Beleco, Děti Země a Calla.
Obavy z navržených změn zasílají občané přímo ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi prostřednictvím webového formuláře. Žádají ho o stažení tohoto škodlivého návrhu z Legislativní rady vlády a přepracování tak, aby neobsahoval změny, které negativně ovlivní naše životní prostředí.
Invazní novela měla zabezpečit naši krajinu před šířením invazních druhů, ve skutečnosti ale ochranu naší krajiny v řadě případů ještě více snižuje. Vyzýváme ministra Brabce, aby z Legislativní rady vlády tuto novelu stáhl a před dalším projednáváním z ní odstranil pasáže, které jdou proti jejímu smyslu nebo s účelem novely vůbec nesouvisí, jako třeba snížení ochrany stromů ve městech.
Přečtěte si také |
Jiří Novák: Strach z douglasky v našich lesích? Zbytečná hysterie a záměrná manipulace
Přečtěte si také |
Lesníci a vědci: Otevřený dopis ministrovi životního prostředí k douglasce tisolistéreklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (37)
Miroslav Vinkler
30.11.2019 06:41V Portugalsku se dokonce konaly demonstrace proti výsadbě blahovičníků v minulosti a požadovalo se jeho odstranění.
Tento nepůvodní strom se v případech lesních požárů ukázal doslova jako vražedný - skvěle hoří, vítr daleko roznáší kusy hořící odumřelé kůry a hořící kořeny lze jen velmi obtížně uhasit.
I jeho výsadba v Portugalsku byla zdůvodňována zejména ekonomickými důvody- rychle roste, nenáročný na stanoviště , poskytuje kvalitní celulózu. Díky němu však zahynulo mnoho lidí .
K nepůvodním dřevinám přistupovat s nejvyšší opatrností.
Jan Šimůnek
30.11.2019 09:392. Cokoli zabrání vzniku totálního bezlesí po kůrovcové kalamitě je vítáno. Ekologové ovšem preferují devastovanou krajinu bez lesa. Tohle může být autorův skutečný motiv.
Miroslav Vinkler
30.11.2019 10:39 Reaguje na Jan Šimůnekad 2) Můžete poskytnout odkaz na jedinou eko-publikaci, která
preferuje devastovanou krajinu bez lesa ?
Lukáš Kašpárek
30.11.2019 11:26 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
1.12.2019 10:54 Reaguje na Miroslav Vinkler2. Myslím, že přesně tohle dokazují ekology organizované líhně kůrovce (a ta douglaska je musí krknout, protože je vůči kůrovci přirozeně odolná).
Jaroslav Štemberk
30.11.2019 09:44Miroslav Vinkler
30.11.2019 11:04 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkOsobně souhlasím s názorem, že je nežádoucí vysazovat nepůvodní druhy v místech ,která jsou významnými přírodními lokalitami.
Třebas v Evropě neškodný králík se v Austrálii stal nejnebezpečnějším invazním druhem vůbec, jeho přemnožená populace zde působí obrovské škody.Stejně tak i kapr obecný tamtéž - je považován za extrémně nebezpečný invazivní druh, který má velmi devastující vliv na tamní sladkovodní ekosystémy.
A tak bych mohl pokračovat dál - v ČR plzák španělský , psík mývalovitý,rak mramorový ... Z rostlin netýkavky, bolševník,křídlatka ...
Hitem sezóny se stane sršeň mandarínská ,která se v r.2004 dostala z Číny do Evropy, Francie/Boredeaux/ a úspěšně postupuje dál na východ. Uvádí se, že ročně pouze v Japonsku zabije více lidí než žraloci ve všech světových oceánech dohromady.
Měli bychom být u všech nepůvodních druhů hodně opatrní.
Jan Šimůnek
1.12.2019 10:56 Reaguje na Miroslav VinklerJarek Schindler
2.12.2019 04:43 Reaguje na Miroslav VinklerČech M.
3.12.2019 00:55 Reaguje na Jarek SchindlerA to , že se douglaska nechová přirozeně jako invazivní bude v tu chvíli jedno, když bude všude.
Taky u těch škůdců bych se tolik nekolébal, podívejte se jak dopadl JS a to je původní druh. Každá rostlina má svého přir. škůdce.
Jarek Schindler
6.12.2019 17:03 Reaguje na Čech M.Lukáš Kašpárek
30.11.2019 11:32 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkBrabec zase ukazuje, že je pouze loutka v Babišových či jiných rukou.. je jen prodloužená ruka těžařské lobby.....
Jaroslav Štemberk
30.11.2019 14:33 Reaguje na Lukáš KašpárekJiří Svoboda
30.11.2019 15:08 Reaguje na Lukáš KašpárekJiří Svoboda
30.11.2019 15:17 Reaguje na Lukáš KašpárekJan Šimůnek
1.12.2019 10:59 Reaguje na Jiří SvobodaTakže já bych tu douglasku (a další exoty) klidně vysazoval, skácet a nahradit něčím jiným se to může vždy.
Čech M.
30.11.2019 12:07Jiří Svoboda
30.11.2019 15:12 Reaguje na Čech M.Doufám, že uplatnění dřeva jako konstukčního materiálu s minimální uhlíkovou stopou pořád poroste!
Jan Škrdla
30.11.2019 19:19 Reaguje na Jiří SvobodaJe tady i jedle, ale ta do stejných dimenzí naroste za 2-3x delší dobu než douglaska (pokud mluvíme o naší jedle bělokoré). Navíc s ní lze počítat od vyšších poloh než s douglaskou.
Pak je tady modřín, který roste rychle (z hlediska rychlosti růstu je mezi douglaskou a smrkem), ale je extrémně náročný na světlo a náročný na živiny - potřebuje k sobě výchovnou dřevinu. Kromě Sudet se považuje za nepůvodní dřevinu, proto je problém s pěstování v chráněných územích. Navíc podobně jako jedle s lze počítat od vyšších poloh.
Z našich původních jehličnanů zbývá ještě borovice, ale té se daří spíše na kyselých a písčitých půdách. Zejména v nižších polohách trpí suchem možná ještě více než smrk.
Jiří Svoboda
1.12.2019 15:30 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
1.12.2019 22:41 Reaguje na Jiří SvobodaJarek Schindler
2.12.2019 07:59 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
2.12.2019 19:15 Reaguje na Jarek SchindlerCo se týká douglasky, osobně nevidím důvod proti jejímu pěstování, mimo chráněná území, v zastoupení co uvádíte výše.
Co se týká modřínu, tak je dost sporné, zda jej považovat za původní nebo nepůvodní dřevinu (jakože v moravských Sudetech se považuje za původní). Dá se předpokládat, že v průběhu postglaciálního vývoje se vyskytoval i jinde. Každopádně modřín by měl zůstat vtroušenou nebo přimíšenou dřevinou (z důvodu jeho vlastností a nároků).
Čech M.
3.12.2019 01:01 Reaguje na Jan ŠkrdlaJarek Schindler
6.12.2019 17:22 Reaguje na Čech M.Jan Škrdla
30.11.2019 20:34Jako nepůvodní dřevina, by se neměla vyskytovat v místech se zvýšeným zájmem ochrany přírody, tedy v národních parcích, prvních zónách CHKO a v "maloploškách" a jejich ochranných pásmech.
Jinde bych je jejímu pěstování nebránil, s přihlédnutím k stanovištním podmínkám a dalším skutečnostem.
Mělo by se jednat o přimíšenou dřevinu. Pokud vezmeme v úvahu střední polohy, základem porostu by měly být původní listnáče, např. buk lesní, javor klen nebo lípa (spíš jako příměs prvních dvou), ve vyšších polohách by tam mohla patřit i jedle. Tyto dřeviny by plnily meliorační (zúrodňující, stabilizační a výchovnou funkci). Jejich zastoupení by se mělo pohybovat kolem 70%, ale klidně i více. Nástavbou by pak mohly být produkční dřeviny. mezi ně by mohla patřit i ta douglaska, která může poskytnout vhodné konstrukční dříví v poměrně nízkém věku.
Čemu bych se bránil, tak to je pěstování douglaskových monokultur a porostů s dominancí této dřeviny. O douglasce se mluví jako "suchém" smrku, protože lépe odolává nedostatku vody, ale v případě déletrvajícího sucha může hlouběji kořenící douglaska vysát vodu z hlubších vrstev, a pak může být problém. Dalším důvodem proti pěstování monokultur, je možné rozšíření kalamitního škůdce (kterého je zatím douglaska ušetřena).
Jan Šimůnek
1.12.2019 11:02 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
1.12.2019 22:30 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
2.12.2019 06:09 Reaguje na Jan ŠkrdlaOn by se opravdu velice hodil ten zákon, co navrhovala SPD, aby byly nevládky nuceny zveřejnit, kdo je financuje a kolik jim dává (jak to mají např. v USA). Pak by totiž bylo naprosto jasno, čí zájmy hájí.
Jakub Brenn
2.12.2019 17:49 Reaguje na Jan ŠimůnekVy máte v životě ve všem asi tři dva jasno,viďte. A to že,za veškerý problémy světa mohou ekologové. Právě ekologové (spíš marně) a někteří lesníci upozorňují na blahodárnou a nezastupitelnou úlohu přípravných dřevin.
pavel peregrin
3.12.2019 09:43 Reaguje na Jakub BrennJan Šimůnek
9.12.2019 12:11 Reaguje na Jakub BrennBohdan Podlena
9.12.2019 16:50Bohdan Podlena
9.12.2019 16:58Jaromír Štourač
23.12.2019 13:08Nezbývá než litovat, že nezůstal přivázaný.