Martin Mach Ondřej: Klecové chovy nosnic jsou téma pro filozofy
Napsal jsem tehdy dotaz i Erazimu Kohákovi, filozofovi a etikovi.
„Než klece, to raději vejce oželím,“ odepsal mi tehdy.
Ve své odpovědi pak přesně vystihl ten chybějící lidský rozměr:
„Na celé té debatě kolem klecových chovů mi připadá něco nelidsky monstrózního. Pro civilizovaného člověka je to přece naprosto jednoznačné: o svévolném působení utrpení druhým se nediskutuje. Pohybujeme se na morální úrovni, na které nic neospravedlňuje svévolné působení utrpení. Otázka finanční výhodnosti patří na docela jinou úroveň diskursu, čistě užitkovou, na které je možné hovořit jen o bytostech, které necítí bolest, ač i to je problematické, když přijde řeč na svévolné ničení lesů a krajiny. Ano, to, že žijeme jako vtělené bytosti, nás nutí ke kompromisům, ale porušit pro ekonomickou výhodnost základ všeho morálního jednání, tedy zásadu úcty a dobré vůle k druhému, považuji za zcela neospravedlnitelné.“
Myslím, že dnes by měl Erazim Kohák radost.reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (54)
Majka Kletečková
16.9.2020 18:30ANO, porušit pro ekonomickou výhodnost zásadu úcty a dobré vůle k druhému je špatné. Je dobré si občas připomenout myšlenky dobrých filozofů (jako byl pan Erazim Kohák).
Krejcar Stanislav
16.9.2020 19:33 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
16.9.2020 23:45 Reaguje na Krejcar StanislavJá jsem sbírala vajíčka jak u své venkovské, tak i u své městské babičky, a přesto se nepamatuji, že by na mně čmelíci udělali velký dojem. Možná proto, že byli drženi v ofenzívě stěnami kurníku vybílenými vápnem a slepice se mohly popelit podle libosti. Tihle roztoči se mohou podle mého názoru vyskytovat ve volných i „průmyslových“ chovech drůbeže. Naštěstí pro slepice a jejich chovatele existují dostupná a účinná opatření, jak se v chovu těchto otravných členovců zbavit nebo jejich výskyt minimalizovat.
Ta trilogie Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce, Za trnkovým keřem mne láká. Dosud jsem ji neviděla a tuší, že to bude dobrý film pro děti i dospělé.
Jan Šimůnek
16.9.2020 19:172. Je to otázka pro někoho, kdo bude zkoumat mortalitu a zranění v klecových a neklecovýách chovech (a ti, co to dělali, jasně ukázali, že v klecových chovech je těchtro případů výrazně méně, takže tam slepice trpí daleko méně než v jiných typech chovů.
3. Daly by se jistě stanovovat i stresové hormony (u člověka glukokortikoidy, fyziologii ptáků zase tak dobře neznám, ale jistě u nich nějaké hormony, co jsou markery stresu budou).
4. Ekonom bude mít jasno.
5. Spotřebitel, pokud není úplně hloupý, dá přednost levnějším a kvalitnějším vejcím (stres kvalitu vajec snižuje).
Jen vřeštící tlupa nevzdělaných a hloupých ekologických aktivistů furt vříská svou mantru o tom, že slepice je malý opeřený člověk a v kleci se jí nelíbí.
Jan Olejníček
16.9.2020 20:00Miroslav Vinkler
16.9.2020 20:03Z některých snímků klecových chovů běhal mráz po zádech.
Radek Novák
16.9.2020 23:10 Reaguje na Miroslav VinklerRadek Novák
16.9.2020 23:10 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
17.9.2020 08:54 Reaguje na Radek NovákV tom je přece obrovský rozdíl.
Je to stejné jako byste tvrdil,že koncentrační tábory byly normální.
Radek Novák
17.9.2020 09:50 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
17.9.2020 10:36 Reaguje na Radek NovákPro dosažení vyššího zisku a tedy vlastního prospěchu jsou některé firmy schopny jít podstatně dále než by měly.
Majka Kletečková
17.9.2020 13:55 Reaguje na Radek NovákRadek Novák
17.9.2020 15:05 Reaguje na Majka KletečkováSvatá Prostoto
17.9.2020 14:38 Reaguje na Radek NovákPrůmyslový chov zvířat nikdy nebude nějaká selanka, ale je myslím na místě se vždy snažit, aby pro ta zvířata byl co nejvíce snesitelný. A pokud nějaký způsob chovu je horší než jiný, je zcela ok jej omezit či zakázat. Holt se chovatelé musí přizpůsobit.
Platí obecně, vždy je samozřejmě otázkou porovnání těch jednotlivých způsobů chovu, což například zde neumím posoudit
Viktor Šedivý
16.9.2020 23:45---
Mimochodem - co úcta k lidskému zdraví a životu? Klecová vejce jsou jednoznačně nejméně riziková při stejné nutriční hodnotě.
Svatá Prostoto
17.9.2020 00:04Klidně budu pro zákaz, klidně si připlatím, ale byl bych rád, kdyby to bylo opravdu smysluplné.
Jarek Schindler
17.9.2020 05:22Dále pak, žádný filozof ještě nenakrmil lidi.
Nakonec je ještě potřeba si ujasnit co ten člověk vlastně je. Je stéle ještě součástí ekosystému Země? Filozof má možná dojem, že se možná dívá na svět z výšky ale tento pohled byl vyhrazen někomu jinému.
Jan Šimůnek
17.9.2020 09:34Jan Vašák
17.9.2020 10:35Od roku 1992 funguji na různých pozicích v zoologické zahradě a věřím, že moje práce má nějaký smysl. Počítám nicméně, že teď už budeme na řadě my, protože "z lidského pohledu a rozměru přece není ospravedlnitelné držet nedomestikovaná zvířata, než za tuhle cenu, to ať raději vymřou" - nebo by to mohlo být formulováno nějak podobně. Lidé, zejména laici v oboru, mají tendenci si zvířata antropomorfizovat, což je cesta do pekla. Jiné potřeby k životu má slepice, jiné člověk a jiné třeba tygr nebo nosorožec. Ten lidský pohled laika do toho vnáší právě pohled vlastních pocitů.
Co bude po zrušení klecových systémů následovat? Nosnice se začnou chovat v halách (tedy u těch zemědělců, kteří na jakékoli podnikání nerezignují, protože relativně nedávno museli investovat do obohacených klecových systémů, teď, když to splnili jim stát ze zákona vystavuje stopku), takže se podmínky pro život každé jednotlivé nosnice zhorší. Další alternativou je dovoz vajec z Polska, kde veterinární kontroly rozhodně nedosahují úrovně těch našich. A myslím, že na vajíčko se dá natisknout prakticky cokoliv. A i pokud by toto neproběhlo, kde se asi vezmou vajíčka v těstovinách, knedlících apod.? Myslím že to z biochovů nebude (to není můj dojem, ale fakt po zákazu klecových chovů v Rakousku). Takže ono proklamované zastavení prodeje vajec z klecových systémů v řetězcích je pokrytecké gesto.
Jako opravdu smutný fakt vnímám jednu věc. Skupina několika filozofů, tedy laiků v oboru, prosadila zákaz něčeho, co bylo funkční a prosadila to navzdory podpory celé odborné veřejnosti. Toto se děje na základě podprahového působení na emoce opravdu široké laické veřejnosti. Je to opravdu velmi nebezpečný precedenc, kdy se takto dá manipulovat (a v současnosti vlastně manipuluje) prakticky s čímkoli a kýmkoli a vidím to v mnoha oborech, nejenom v tom, který jsem vystudoval a velmi příbuznému, který celý profesní život dělám.
Miroslav Vinkler
17.9.2020 10:50 Reaguje na Jan VašákVolební právo má také svou historii a donedávna byly ženy mimo jeho dosah.
Drezúra zvířat ? Nikdy mě nenadchla a nepovažuji to za správné.
Zoologické zahrady měly své oprávnění v době, kdy nebyla pro veřejnost jiná cesta seznámit se s jinými živočichy. V dnešní době existuje řada možností jak se se životem jiných exotických zvířat seznámit.
Vůbec nepochybuji o tom, že časem se význam a úloha zoologických zahrad bude výrazně snižovat nebo půjde zcela jiným směrem.
Ať to zkrátím, chceme-li se označovat za humanistickou společnost a uznáme-li práva jiných živočichů na existenci , potom se musíme postupně zabývat i těmito problémy jako je klecový chov slepic.
Svého času byl trhákem film Planeta opic. A zajisté víte , kam tím směřuji.
Jan Vašák
17.9.2020 11:48 Reaguje na Miroslav VinklerSrovnáváte-li slepici, kterou chovám jako užitkové zvíře s otrokem, pak jste si buď nečetl, co jsem napsal, nebo jste to nechtěl vidět. Otroka vnímám jako člověka, který nemá práva. Fiziologicky je to ale pořád člověk. Slepice není člověk, ale kur domácí, tedy domestikovaný kur bankivský. Pokud budeme teď, po tisících let popírat domestikaci zvířat, díky nimž vznikla tato civilazace, pak nebudeme žádnou společností, protože se dobrovolně připravíme o zdroje potravy.
Když to podám od absurdum, pak bych rád protestoval proti necitlivém pěstování rajčat a salátů (ano i rostliny jsou živé a podle posledních průzkumů jsou schopné určitého vnímání) pomocí hydroponie ve španělské poušti, odkud je potom rozvážíme kamiony po celé Evropě. Z pohledu ekologického je to od začátku do konce opravdu ekologicky všechno špatně, přesto to nikomu nevadí.
Chcete-li dospět k humanistické společnosti tím, že popřete vlastní potřebu příjmu potravy, přeji vám mnoho štěstí. Já to na sobě zkoušet nehodlám. Nemyslím si, že smrt hladem souvisí s humanismem.
Majka Kletečková
17.9.2020 13:42 Reaguje na Jan VašákJan Vašák
17.9.2020 14:31 Reaguje na Majka KletečkováSvatá Prostoto
17.9.2020 14:42 Reaguje na Jan VašákAle třeba tomu jen nerozumím.
Jan Vašák
17.9.2020 14:59 Reaguje na Svatá ProstotoJinak je ale i z pohledu etologie chov nosnic lepší v klecích po 10 než v hale po 10 000. To už tady ale také zaznělo. A je pravda, že chovy v domácím kurníku s výběhem, jak je mám já, asi nenakrmí skoro 8 mld. lidí.
Miroslav Vinkler
17.9.2020 16:54 Reaguje na Jan VašákAle tvrdím, že bychom měli respektovat některé přirozené podmínky pro chov, je-li to možné.
A to klece s prominutím nejsou. Nejsou to ani haly s x tisíci slepic.
Sám píšete, že máte klasický domácí kurník s výběhem, jinými slovy praktikujete přirozený chov a to považujete za normální. Já také , a obdobně bychom se měli dívat na podstatu chovu obecně.
Jan Vašák
17.9.2020 17:37 Reaguje na Miroslav VinklerJan Vašák
17.9.2020 17:47 Reaguje na Miroslav VinklerSlepice nemám pro jejich krásu, ale pro produkci vajec, která jíme my i širší rodina a taky si líhneme další, přičemž kohouti končí jako oběd nebo večeře. Já drůbež mám, abych ji mohl využít.
Miroslav Vinkler
17.9.2020 18:27 Reaguje na Jan VašákSlepičí trus zkvasit a na zahradu , když holky zestárnou skončí na stole. Jak vidíte ,beru to prakticky také.
Ale to mi nebrání názoru,že ke každému domestikovanému zvířeti bychom měli mít určité ohled pro přirozené podmínky chovu.
Jan Vašák
18.9.2020 08:08 Reaguje na Miroslav VinklerSvatá Prostoto
17.9.2020 21:14 Reaguje na Jan VašákZ hlediska závislosti produkce potravin ... zrovna u vajec bych to tak nehrotil a pokud by polovina spotřeby byla z dovozu, neměl bych s tím problém.
Jan Vašák
18.9.2020 08:02 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
18.9.2020 11:37 Reaguje na Jan VašákOstatně, kdyby se něco opravdu fest podě...o, tak bude výrazně aktuálnějším tématem soběstačnost energetická. A tam to z domácích zdrojů fakt nevytrhneme.
Jiří S
17.9.2020 21:57 Reaguje na Majka KletečkováJan Vašák
18.9.2020 08:15 Reaguje na Jiří Spavel peregrin
17.9.2020 11:09 Reaguje na Jan VašákJan Vašák
17.9.2020 11:49 Reaguje na pavel peregrinHunter
17.9.2020 11:53 Reaguje na pavel peregrinJiří S
17.9.2020 22:08 Reaguje na pavel peregrinMajka Kletečková
17.9.2020 13:52Některé země (Velká Británie, Německo, Rakousko) klecové chovy zcela zakázaly už před několika lety. Neví někdo, jak se tyto země vypořádaly s dovozem levných vajíček ze zemí, které se pohodou zvířat příliš nezabývají a normy na pohodu slepic vůbec nedodržují?
Jan Šimůnek
17.9.2020 14:04 Reaguje na Majka KletečkováSvatá Prostoto
17.9.2020 14:47 Reaguje na Majka KletečkováViktor Šedivý
17.9.2020 20:24 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
17.9.2020 21:11 Reaguje na Viktor ŠedivýNa druhou stranu, pokud třeba v Reichu, malém i velkém, jsou vejce produkována mimo klecové chovy, tak to s tou kvalitou asi nebude tak zlé. Nevím jak v A, tam jedu max do Alp, ale v D čas od času jsem, mám tam část rodiny, a Bavoráci si docela na domácí produkci potrpí ... a nepřišlo mi, že bych jedl nějaká špatná vejce.
Viktor Šedivý
19.9.2020 00:06 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
21.9.2020 11:43 Reaguje na Viktor ŠedivýKarel Zvářal
17.9.2020 16:41Jinak čekám, kdy zelená klika vnikne k chovatelům kanárů či plazů, a bude pozuzovat, zda zpívajicí kanárek má v pidikleci dost místa, zda chřestýš v piditeráriu si může pořádně zachřestit a celý se natáhnout, když už to má v názvu, atp. Jinak souhlas s tím, že pokud to nebude plošné opatření, ale toliko omezené na pokrokové země, bude pokračovat další deformace trhu s potravinami. A jak bylo správně poznamenáno, o to tady jde především.
Břetislav Machaček
17.9.2020 20:36 Reaguje na Karel Zvářalpaní Biomasu, která taky nevěděla o čem mluví.Musím s vámi souhlasit
i v tom, že je otázkou času zákaz chovatelství, které jste popsal.
Snad jen s tím rozdílem, že ty slepice jsou v klecích kvůli užitku
a ty ostatní zvířata pro zábavu a obohacení chovatelů kšeftařů.
Tam bych pochopil jejich rozhořčení lépe, než u zvířat hospodářských. Obojí není nic pro mne, ač jsem si prošel i tím
chovatelstvím ptáků v klecích a voliérách či rybkami v akváriích.
Nyní jsem zůstal pouze u včel a slepic v travnatém výběhu se
stromy a potokem. Jsou to podle mne šťastní tvorové, ale úplnou
svobodu jim dopřát nemohu. Kdysi chodily i do lesa, ale to tu
nebylo tolik lišek, jezevců a pejskařů s jejich nevycvičenými
psy. Tak se už musí spokojit pouze s oploceným pozemkem, ale
i tak je to maximum možného. Klecové chovy považuji za nutné zlo
k výživě miliard lidí, které nelze jen tak nahradit nic moc lepším
podestýlkovým chovem v halách bez denního světla v nehorázném
puchu z nahromaděného trusu. To už jsou mnohdy ty klecové chovy
asi lepší. No a chovat slepice podobně jako já pro celý národ,
tak nám pochybí těch pozemků a to nehledím na výkyvy ve snůšce
vlivem počasí a stáří nosnic.
Marek Drápal
19.9.2020 22:27Karel Ploranský
20.9.2020 15:18Zásadní je, že ten zákaz je jen plácnutím do vody, pokud:
a) není úplný a všeobecný pro celou Evropu včetně zemí které nejsou členy EU (a pokud možno ještě kousek dál),
b) se nezajistí, aby ve všech zemích Evropy dostávali zemědělci naprosto stejné dotace.
Takhle se stane jen to, že:
1) čeští zemědělci se na chov slepic vykašlou, protože nebudou schopni konkurovat.
2) obchodní řetězce si zajistí dodávky odjinud (především z Polska). Lidé budou dál kupovat vejce z klecových chovů, protože jiná nebudou - ale budou je kupovat dráž.
3) na silnicích bude o něco rušněji, protože se bude vozit více vajec odjinud, a navíc na větší vzdálenosti.