https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-mach-ondrej-klecove-chovy-nosnic-jsou-tema-pro-filozofy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Mach Ondřej: Klecové chovy nosnic jsou téma pro filozofy

16.9.2020
V roce 2008 jsem si kvůli článku o klecových chovech psal s celou řadou lidí. S ministerstvem zemědělství, odborníky z ČZU, s chovateli, s ochránci zvířat. Něco mi ale v argumentech, studiích a vyjádřeních chybělo. Chyběl mi tam člověk.
 

Napsal jsem tehdy dotaz i Erazimu Kohákovi, filozofovi a etikovi.

„Než klece, to raději vejce oželím,“ odepsal mi tehdy.

Ve své odpovědi pak přesně vystihl ten chybějící lidský rozměr:

„Na celé té debatě kolem klecových chovů mi připadá něco nelidsky monstrózního. Pro civilizovaného člověka je to přece naprosto jednoznačné: o svévolném působení utrpení druhým se nediskutuje. Pohybujeme se na morální úrovni, na které nic neospravedlňuje svévolné působení utrpení. Otázka finanční výhodnosti patří na docela jinou úroveň diskursu, čistě užitkovou, na které je možné hovořit jen o bytostech, které necítí bolest, ač i to je problematické, když přijde řeč na svévolné ničení lesů a krajiny. Ano, to, že žijeme jako vtělené bytosti, nás nutí ke kompromisům, ale porušit pro ekonomickou výhodnost základ všeho morálního jednání, tedy zásadu úcty a dobré vůle k druhému, považuji za zcela neospravedlnitelné.“

Myslím, že dnes by měl Erazim Kohák radost.
reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (54)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Hu

Hunter

16.9.2020 17:55
To není téma pro filozofa, to je téma pro zootechniky a veterináře.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.9.2020 18:30
Děkuji šéfredaktorovi Ekolistu za připomenutí lidského rozměru v našem zvažování!

ANO, porušit pro ekonomickou výhodnost zásadu úcty a dobré vůle k druhému je špatné. Je dobré si občas připomenout myšlenky dobrých filozofů (jako byl pan Erazim Kohák).

Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

16.9.2020 19:33 Reaguje na Majka Kletečková
Před klecovým chovem - počátcích JZD byly chovy domácích slepic provozovány pastevním způsobem, slepičárny včetně líhní byly bud mobilní kurníky nebo zděné. Většina filozofů včetně EK byli a jsou spíše teoretiky než praktiky. Myslím si, že ani diogenes ani kohák si nevyzkoušel sběr slepičích vajec z hnízd v kurnících třeba jen u babičky na venkově. Problém chovu v kurnících, představil i Tomáš Holý v trilogii o vnukovi a dědovi v šumavské hájence ! Čmelík je cizopasník vyskytující se právě ve volných chovech slepic,hus a kachen.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.9.2020 23:45 Reaguje na Krejcar Stanislav
Mám pocit, že čmelíci se tady na ekolistu v souvislosti s klecovým chovem slepic ještě neprobíraly, tak je dobře, že jste je připomenul. Dobrodruzi Diogénes a Erazim Kohák, sběr vajíček v kurníku a čmelíci - vůbec jsem dřív netušila, s jakým krásným surrealistickým osvobozením mysli se na Ekolistu potkám.

Já jsem sbírala vajíčka jak u své venkovské, tak i u své městské babičky, a přesto se nepamatuji, že by na mně čmelíci udělali velký dojem. Možná proto, že byli drženi v ofenzívě stěnami kurníku vybílenými vápnem a slepice se mohly popelit podle libosti. Tihle roztoči se mohou podle mého názoru vyskytovat ve volných i „průmyslových“ chovech drůbeže. Naštěstí pro slepice a jejich chovatele existují dostupná a účinná opatření, jak se v chovu těchto otravných členovců zbavit nebo jejich výskyt minimalizovat.

Ta trilogie Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce, Za trnkovým keřem mne láká. Dosud jsem ji neviděla a tuší, že to bude dobrý film pro děti i dospělé.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.9.2020 23:47 Reaguje na Majka Kletečková
opravuji ... tuším ...
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.9.2020 19:17
1. Je to otázka pro etologa, a kompetentní etologové říkají pro klecové chovy jednoznačně ano.
2. Je to otázka pro někoho, kdo bude zkoumat mortalitu a zranění v klecových a neklecovýách chovech (a ti, co to dělali, jasně ukázali, že v klecových chovech je těchtro případů výrazně méně, takže tam slepice trpí daleko méně než v jiných typech chovů.
3. Daly by se jistě stanovovat i stresové hormony (u člověka glukokortikoidy, fyziologii ptáků zase tak dobře neznám, ale jistě u nich nějaké hormony, co jsou markery stresu budou).
4. Ekonom bude mít jasno.
5. Spotřebitel, pokud není úplně hloupý, dá přednost levnějším a kvalitnějším vejcím (stres kvalitu vajec snižuje).

Jen vřeštící tlupa nevzdělaných a hloupých ekologických aktivistů furt vříská svou mantru o tom, že slepice je malý opeřený člověk a v kleci se jí nelíbí.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

16.9.2020 20:00
Pokud to postavíte takto, odsoudil jste lidstvo k vychcípání hladem. Pavěda jménem filozofie v tomto nemá co dělat.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.9.2020 20:03
Je dobře , že klecové chovy skončí.
Z některých snímků klecových chovů běhal mráz po zádech.
Odpovědět
RN

Radek Novák

16.9.2020 23:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Z některých snímků dopravních nehod také, proč neprosadit zákaz dopravy kromě chůze? Z některých záběrů z Alzhaimer center také pěkně mrazí, co povinná eutanazie? Co je realita a co manipulace?
Odpovědět
RN

Radek Novák

16.9.2020 23:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Z některých snímků dopravních nehod také, proč neprosadit zákaz dopravy kromě chůze? Z některých záběrů z Alzhaimer center také pěkně mrazí, co povinná eutanazie? Co je realita a co manipulace?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.9.2020 08:54 Reaguje na Radek Novák
Zatímco dopravní nehoda je neúmyslná , chov slepic v klecích je vědomé a úmyslné jednání .
V tom je přece obrovský rozdíl.
Je to stejné jako byste tvrdil,že koncentrační tábory byly normální.
Odpovědět
RN

Radek Novák

17.9.2020 09:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jednotlivé excesy které prezentují odpůrci klecového chovu také nejsou úmyslné. Chovatel nemá zájem o úhyny ukolváním nebo uškrcením. Jako domácí chovatel slepic v kurníku s velkým výběhem nejsem schopen dosahovat dlouhodobě snášky srovnatelné s klecovým chovem - protože slepicím nedokážu vytvořit tak dobré podmínky jako mají v těch nenáviděných klecích (ano i u mně na dvorku v počtu 10 ks jsou schopné uklovat se k smrti). Já naopak tvrdím, že není normální zlikvidovat někoho, protože já si jeho existenci nepřeji ať už mně o tom přesvědčili obránci zvířat nebo NSDAP.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.9.2020 10:36 Reaguje na Radek Novák
To už zní lépe. Teď jenom doložit, že se jedná o excesy a nikoli plošné a celkem běžné praktiky.

Pro dosažení vyššího zisku a tedy vlastního prospěchu jsou některé firmy schopny jít podstatně dále než by měly.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.9.2020 13:55 Reaguje na Radek Novák
Každý, kdo pozoroval slepice na dvorku, musí vědět, že plocha papíru A4 a drátěná podlaha, které mají slepice celý život zavřené v průmyslových klecích k dispozici, není v pořádku. Slepicím zde není umožněno naplnit jejich potřeby pohybu, hrabání, popelení, hřadování či létání.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

17.9.2020 14:35 Reaguje na Majka Kletečková
...a bohatého sexuálního života.
Odpovědět
RN

Radek Novák

17.9.2020 15:05 Reaguje na Majka Kletečková
Bude také povinnost postavit fotbalová hřiště pro miliony lidí kteří pěšky dojdou jenom mezi dveřmi bytu, auta a kanceláře? Tj. nejsem drůbeží psycholog ale pochybuji o tom, že alternativní technologie chovu pokud mají být ekonomicky přijatelné (což samozřejmě není případ domácího samozásobení) by byly pro nosnice významně lepší.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.9.2020 14:38 Reaguje na Radek Novák
No, dobré podmínky ... k produkci vajec asi jo. Ale k něčemu, co by se aspoň trochu podobalo volnému životu?

Průmyslový chov zvířat nikdy nebude nějaká selanka, ale je myslím na místě se vždy snažit, aby pro ta zvířata byl co nejvíce snesitelný. A pokud nějaký způsob chovu je horší než jiný, je zcela ok jej omezit či zakázat. Holt se chovatelé musí přizpůsobit.

Platí obecně, vždy je samozřejmě otázkou porovnání těch jednotlivých způsobů chovu, což například zde neumím posoudit

Odpovědět

Viktor Šedivý

16.9.2020 23:45
A co takhle nechat řešení podobných otázek každému na jeho vkusu a nevnucovat vlastní názor jako univerzálně správný?
---
Mimochodem - co úcta k lidskému zdraví a životu? Klecová vejce jsou jednoznačně nejméně riziková při stejné nutriční hodnotě.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.9.2020 00:04
Už jsem tu kdysi psal, že já mám v této souvislosti jediný problém. Zda jsou ostatní průmyslové způsoby chovu pro ty slepice opravdu lepší. Protože jsem zaznamenal názory, že třeba ten chov v halách je tak trochu z bláta do louže. Že je jin nejlíp na chalupě u souseda na dvorku a okolo baráku je jasné, ale to asi pro 10 mio lidí stačit nebude.

Klidně budu pro zákaz, klidně si připlatím, ale byl bych rád, kdyby to bylo opravdu smysluplné.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.9.2020 05:22
Myslím si,že odpověď je celkem jasná. Kdo nechce jíst vajíčka ať je nejí. Trochu asi bude problém v tom, že ty vejce se vyskytují i v mnoha polotovarech atd.
Dále pak, žádný filozof ještě nenakrmil lidi.
Nakonec je ještě potřeba si ujasnit co ten člověk vlastně je. Je stéle ještě součástí ekosystému Země? Filozof má možná dojem, že se možná dívá na svět z výšky ale tento pohled byl vyhrazen někomu jinému.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.9.2020 09:34
Od výroku (někdy v raných devadesátkách ho citovali ochránci zvířat), že by se pokusy měly dělat místo na zvířatech na malých dětech, je pro mě E. Kohák naprosto nepřijatelný.
Odpovědět
JV

Jan Vašák

17.9.2020 10:35
Omlouvám se, obyčejně do podobných diskuzí nevstupuji, ale už při titulku si vzpomenu na hlášku z "básníků" - když lékař filozofuje, je to hrůza, když filozof léčí, je to katastrofa. Klecové systémy asi nejsou ideálem, ale zajišťují na základě znalosti fyziologie hrabavé drůbeže produkci levných a zdravotně nezávadných vajec. Sám vejce nekupuji, produkujeme si je sami od našich slepic. Mohlo by mi to tak být jedno, ale není.
Od roku 1992 funguji na různých pozicích v zoologické zahradě a věřím, že moje práce má nějaký smysl. Počítám nicméně, že teď už budeme na řadě my, protože "z lidského pohledu a rozměru přece není ospravedlnitelné držet nedomestikovaná zvířata, než za tuhle cenu, to ať raději vymřou" - nebo by to mohlo být formulováno nějak podobně. Lidé, zejména laici v oboru, mají tendenci si zvířata antropomorfizovat, což je cesta do pekla. Jiné potřeby k životu má slepice, jiné člověk a jiné třeba tygr nebo nosorožec. Ten lidský pohled laika do toho vnáší právě pohled vlastních pocitů.
Co bude po zrušení klecových systémů následovat? Nosnice se začnou chovat v halách (tedy u těch zemědělců, kteří na jakékoli podnikání nerezignují, protože relativně nedávno museli investovat do obohacených klecových systémů, teď, když to splnili jim stát ze zákona vystavuje stopku), takže se podmínky pro život každé jednotlivé nosnice zhorší. Další alternativou je dovoz vajec z Polska, kde veterinární kontroly rozhodně nedosahují úrovně těch našich. A myslím, že na vajíčko se dá natisknout prakticky cokoliv. A i pokud by toto neproběhlo, kde se asi vezmou vajíčka v těstovinách, knedlících apod.? Myslím že to z biochovů nebude (to není můj dojem, ale fakt po zákazu klecových chovů v Rakousku). Takže ono proklamované zastavení prodeje vajec z klecových systémů v řetězcích je pokrytecké gesto.
Jako opravdu smutný fakt vnímám jednu věc. Skupina několika filozofů, tedy laiků v oboru, prosadila zákaz něčeho, co bylo funkční a prosadila to navzdory podpory celé odborné veřejnosti. Toto se děje na základě podprahového působení na emoce opravdu široké laické veřejnosti. Je to opravdu velmi nebezpečný precedenc, kdy se takto dá manipulovat (a v současnosti vlastně manipuluje) prakticky s čímkoli a kýmkoli a vidím to v mnoha oborech, nejenom v tom, který jsem vystudoval a velmi příbuznému, který celý profesní život dělám.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.9.2020 10:50 Reaguje na Jan Vašák
Nemohu s vámi souhlasit. Otroctví také bylo běžnou praktikou a nikdo se nad tím tehdy nepozastavoval. A nebýt práce otroků byli bychom o staletí zpátky po stránce ekonomické.
Volební právo má také svou historii a donedávna byly ženy mimo jeho dosah.
Drezúra zvířat ? Nikdy mě nenadchla a nepovažuji to za správné.
Zoologické zahrady měly své oprávnění v době, kdy nebyla pro veřejnost jiná cesta seznámit se s jinými živočichy. V dnešní době existuje řada možností jak se se životem jiných exotických zvířat seznámit.
Vůbec nepochybuji o tom, že časem se význam a úloha zoologických zahrad bude výrazně snižovat nebo půjde zcela jiným směrem.

Ať to zkrátím, chceme-li se označovat za humanistickou společnost a uznáme-li práva jiných živočichů na existenci , potom se musíme postupně zabývat i těmito problémy jako je klecový chov slepic.

Svého času byl trhákem film Planeta opic. A zajisté víte , kam tím směřuji.
Odpovědět
JV

Jan Vašák

17.9.2020 11:48 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nemám ambici, aby se mnou souhlasili všichni. Zároveň nemám ambici zakazovat, čemu nerozumím. Celý život dělám se zvířaty. Pokud nemáte rád zoologické zahrady, nechoďte do nich. Zoologické zahrady nicméně dnes suplují ochranu biodiverzity, seznamovat se se zvířaty bude brzy bohužel možné pouze virtuálně, protože je v přírodě při narůstající lidské populaci brzy vyhubíme a zoologické zahrady zakážeme stejně jako chov slepic v klecích.

Srovnáváte-li slepici, kterou chovám jako užitkové zvíře s otrokem, pak jste si buď nečetl, co jsem napsal, nebo jste to nechtěl vidět. Otroka vnímám jako člověka, který nemá práva. Fiziologicky je to ale pořád člověk. Slepice není člověk, ale kur domácí, tedy domestikovaný kur bankivský. Pokud budeme teď, po tisících let popírat domestikaci zvířat, díky nimž vznikla tato civilazace, pak nebudeme žádnou společností, protože se dobrovolně připravíme o zdroje potravy.

Když to podám od absurdum, pak bych rád protestoval proti necitlivém pěstování rajčat a salátů (ano i rostliny jsou živé a podle posledních průzkumů jsou schopné určitého vnímání) pomocí hydroponie ve španělské poušti, odkud je potom rozvážíme kamiony po celé Evropě. Z pohledu ekologického je to od začátku do konce opravdu ekologicky všechno špatně, přesto to nikomu nevadí.

Chcete-li dospět k humanistické společnosti tím, že popřete vlastní potřebu příjmu potravy, přeji vám mnoho štěstí. Já to na sobě zkoušet nehodlám. Nemyslím si, že smrt hladem souvisí s humanismem.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.9.2020 13:42 Reaguje na Jan Vašák
V Rakousku platí zákaz klecových chovů slepic od roku 2020. Jaký má dopad na rakouské občany a jak se s ním vypořádali zemědělci, kteří museli transformovat své chovy? Kolik lidí tam umřelo kvůli tomu hlady?
Odpovědět
JV

Jan Vašák

17.9.2020 14:31 Reaguje na Majka Kletečková
Hlady tam asi neumřel nikdo, ale vajíčka v těstovinách a dalších výrobcích jsou výhradně z Polska. Určitě z klecových chovů a ještě k tomu v mnoha případech z neobohacených. Jestli toto někdo považuje za pokrok, pak prosím. Proti gustu... Prostě vlastní produkce nestačí, tak se bere odjinud, to bude celý důsledek této kapmaně. ve výsledku to nepomůže nikomu a ničemu. O to ale asi až tak nejde...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.9.2020 14:42 Reaguje na Jan Vašák
Ok, část z klecových chovů. To mi přijde ale furt o dost lepší, než skoro všechno z klecových chovů.

Ale třeba tomu jen nerozumím.
Odpovědět
JV

Jan Vašák

17.9.2020 14:59 Reaguje na Svatá Prostoto
Jestli považujete za dobré řešení, že daná země je v produkci potravin závislá na jiných, že se značně zvyšuje ekologická zátěž díky dopravě vajec stovky kilometrů, pak asi v pořádku. Já se s tímto neztotožňuji.

Jinak je ale i z pohledu etologie chov nosnic lepší v klecích po 10 než v hale po 10 000. To už tady ale také zaznělo. A je pravda, že chovy v domácím kurníku s výběhem, jak je mám já, asi nenakrmí skoro 8 mld. lidí.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.9.2020 16:54 Reaguje na Jan Vašák
Myslím, že jste mě nepochopil. Neprotestuji proto domestikaci zvířat, ani proti jejich využívání .
Ale tvrdím, že bychom měli respektovat některé přirozené podmínky pro chov, je-li to možné.
A to klece s prominutím nejsou. Nejsou to ani haly s x tisíci slepic.
Sám píšete, že máte klasický domácí kurník s výběhem, jinými slovy praktikujete přirozený chov a to považujete za normální. Já také , a obdobně bychom se měli dívat na podstatu chovu obecně.
Odpovědět
JV

Jan Vašák

17.9.2020 17:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Myslím, že jsem vás pochopil, jen akceptuji, že nežijeme v ideálním světě. Je nás skoro 8 miliard, moje slepice teď pelichají a nesou docela málo. Tohle se ve velkochovu standardně neděje. Lidi musí něco jíst. Já krmím slepice zbytky z kuchyně, tohle je další problém, plýtvání a zbytečná nadprodukce. V celém tomhle mumraji beru klecové chovy slepic jako akceptovatelné neideální řešení saturace našich potřeb při počtu, který jsme naplnili. Zákazem pak budeme podporovat další a podle mě daleko palčivější problémy, viz. převozy vajec z Polska k nám do Rakouska apod.
Odpovědět
JV

Jan Vašák

17.9.2020 17:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ještě dodatek, domestikace zvířat (i rostlin) rovná se jejich využívání. Pokud domestikuji organizmus, tak ho přizpůsobuji tak, abych ho mohl co nejefektivněji využívat.
Slepice nemám pro jejich krásu, ale pro produkci vajec, která jíme my i širší rodina a taky si líhneme další, přičemž kohouti končí jako oběd nebo večeře. Já drůbež mám, abych ji mohl využít.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.9.2020 18:27 Reaguje na Jan Vašák
Malý chov slepic mám také, pořídil jsem si je pro domácí vajíčka a jsem nadšený. Jak správně říkáte,téměř veškerý kuchyňský odpad zkonzumují.
Slepičí trus zkvasit a na zahradu , když holky zestárnou skončí na stole. Jak vidíte ,beru to prakticky také.
Ale to mi nebrání názoru,že ke každému domestikovanému zvířeti bychom měli mít určité ohled pro přirozené podmínky chovu.
Odpovědět
JV

Jan Vašák

18.9.2020 08:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ano, myslím, že na vesnici patří chov hospodářských zvířat. Ale pořád je to jejich využívání, proti kterému jste se výše vymezil. Prostě chov domácích zvířat pro produkci nahrazuje lov. Ale co mají dělat lidi v panelácích? Chovat slepice na balkóně? Ti alternativu nemají a mít nebudou. Při vědomostech, které mám a při stavu světa, kam jsme ho dovedli, mi tak nosnice v klecích přijdou jako neoptimální ale akceptovatelá varianta jak nakrmit lidskou populaci.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.9.2020 21:14 Reaguje na Jan Vašák
Na to etologické hledisko jsem četl názory různé, v řadě případů protikladné, a neodvažuji si jako ryzí laik vynášet nějaké soudy.

Z hlediska závislosti produkce potravin ... zrovna u vajec bych to tak nehrotil a pokud by polovina spotřeby byla z dovozu, neměl bych s tím problém.
Odpovědět
JV

Jan Vašák

18.9.2020 08:02 Reaguje na Svatá Prostoto
Tady se nejspíš neshodneme. Já potravinovou soběstačnost považuji za klíčovou a naprosto strategickou. V posledních leetech jsme zvyklí na blahobyt, až luxus. Něco nemáme, tak se to prostě doveze odjinud. Považujeme to za samozřejmost - není to samozřejmost. V případě větší krize nebo konfliktu pak každý bude zásobit primárně svoje potřeby. Ekologickou zátěž zbytečnou dopravou už opakovat nebudu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.9.2020 11:37 Reaguje na Jan Vašák
Pokud se budeme bavit o plné potravinové soběstačnosti, tak ano, mám pocit, že se jedná o koncept veskrze archaický a překonaný. Navíc je řeč o vejcích. Což je komodita, u které si zrovna nemyslím, že by její částečné omezení dostupnosti (třeba na polovinu) mělo být považováno za nějaký doom. Byť by to samozřejmě omezující bylo.

Ostatně, kdyby se něco opravdu fest podě...o, tak bude výrazně aktuálnějším tématem soběstačnost energetická. A tam to z domácích zdrojů fakt nevytrhneme.
Odpovědět
JS

Jiří S

17.9.2020 21:57 Reaguje na Majka Kletečková
No on to bude velký rozdíl pro Rakousko a pro země bývalého východního bloku. Rakouský občan půjde vždy pro jejich zboží, tak to je i se zeleninou a ovocem a tak podobně. U nás a na východ EU to bude tak, že domácí chovatelé skončí a doveze se to třeba z jižní Ameriky, kde nebudou ani ty obohacené klece a ještě vyšší uhlíková stopa a ještě vykácené pralesy.
Odpovědět
JV

Jan Vašák

18.9.2020 08:15 Reaguje na Jiří S
Asi máte pravdu, ale má to ten zásadní háček, že vajíčka si rakouský občan asi koupí z domácí produkce, ale v polotovarech si koupí ta polská. Protože rakouských se při snížené produkci do těch polotovarů prostě nedostává. A to ty nudle jsou vyrobené v Rakousku. U nás to bude podobné, jen se asi sní víc polských vajec z klecí napřímo. Výsledek je ale stejný. Zvýšená ekologická zátěž nadměrnou dopravou, snížená potravinová soběstačnost a znevýhodnění až likvidace domácích producentů oproti zahraničním. A nevěřme tomu, že k podobnému zákazu dojde třeba i v Polsku. Tam je v zemědělské prvovýrobě zaměstnáno nějakých 25 - 30 % lidí, to není taková minorita jako u nás, která by se dala tak snadno rozšlapat.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.9.2020 11:09 Reaguje na Jan Vašák
Stalo se u nás dobrým zvykem, že o odborných věcech rozhodují ti, kdo jim nejméně rozumí a i proto to zde vypadá tak, jak vypadá.
Odpovědět
JV

Jan Vašák

17.9.2020 11:49 Reaguje na pavel peregrin
Bohužel mám dojem, že je to obraz celé západní civilizace...
Odpovědět
Hu

Hunter

17.9.2020 11:53 Reaguje na pavel peregrin
Když někdy čtu ty názory naprostých laiků, ovlivněných antropomorfizací a reklamních kampaní některých neziskovek, tak na mě padá hrůza, kam až je tu společnost možné zmanipulovat.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.9.2020 14:08 Reaguje na Hunter
Bohužel.
Odpovědět
JS

Jiří S

17.9.2020 22:08 Reaguje na pavel peregrin
Dobrý den, pane Peregrine. Chtěl bych se Vás zeptat touto cestou, jestli jste zaregistroval ve zprávách a novinách, že se kvůli zemědělcům bude zdražovat opět pečivo, že prý kvůli výkupním cenám, které údajně stouply o 200-400 Kč. Je to určitě zpráva buď od překupníků, či pekařů, kteří se na nás chcou navatit a bohužel veřejnost tomu opět věří. Za kolik prodáváte letos potravinu při 14N? My kolem 4000 +- 100 Kč a loni zhruba stejně. Děkuji za odpověď.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.9.2020 13:52
Ukončení obohacených klecových chovů zvedne ceny vajec v obchodech. V současné době se ceny podestýlkových vajec na pultech českých hypermarketů pohybují na přibližně stejné cenové hladině s těmi klecovými.

Některé země (Velká Británie, Německo, Rakousko) klecové chovy zcela zakázaly už před několika lety. Neví někdo, jak se tyto země vypořádaly s dovozem levných vajíček ze zemí, které se pohodou zvířat příliš nezabývají a normy na pohodu slepic vůbec nedodržují?
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.9.2020 14:04 Reaguje na Majka Kletečková
Vždyť ty zákazy prosadili lidé placení z těch zemí, takže nemějte péči. Klecová vejce budou na trhu dál a dál je budou lidi kupovat, protože jsou levnější a kvalitnější, akorát nebudou od nás a naše peníze za ně půjdou mimo ČR. O nic jiného taky těm lidem nejde.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.9.2020 14:47 Reaguje na Majka Kletečková
Jednoduše ... místní se snaží nakupovat od místních. I pokud je to třeba dražší. Neplatí absolutně, ale v řadě zemí dost. Nicméně tam musí fungovat očekávání, většinou naplněné, že za vyšší cenu dostanu vysokou kvalitu. S tím je u nás bohužel problém ... Plus naše extrémní citlivost na cenu, resp. preference ceny před ostatními atributy zboží.
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.9.2020 20:24 Reaguje na Svatá Prostoto
Jenže klecové vejce je především kvalitnější, koneckonců proto mu dávám přednost. O těch pár korun nejde - ale kdybych měl kupovat horší vejce za vyšší cenu, připadal bych si ... dost zvláštně.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.9.2020 21:11 Reaguje na Viktor Šedivý
Psal jsem to obecně, v tomto případě, jak výše píšu, nejsem schopen posoudit, zda je třeba chov v halách pro slepice lepší, stejný nebo horší.

Na druhou stranu, pokud třeba v Reichu, malém i velkém, jsou vejce produkována mimo klecové chovy, tak to s tou kvalitou asi nebude tak zlé. Nevím jak v A, tam jedu max do Alp, ale v D čas od času jsem, mám tam část rodiny, a Bavoráci si docela na domácí produkci potrpí ... a nepřišlo mi, že bych jedl nějaká špatná vejce.
Odpovědět

Viktor Šedivý

19.9.2020 00:06 Reaguje na Svatá Prostoto
Vám to možná nepřišlo, ale z hlediska rizika alimentárních infekcí jsou klecová vejce zdaleka nejbezpečnější.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2020 11:43 Reaguje na Viktor Šedivý
Zcela upřímně říkám, že nevěřím tomu, že by nějaké reálné zvýšené riziko v Reichu akceptovali.

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2020 16:41
Včera jedna paní poslankyně hovořila na toto téma, a její označení, že slepice patří mezi HRABIVÉ mi natolik rozpohybovalo bránici, že mi utekly další věty, takže už si přesně nevybavuji, zda má právo či potřebu hrabat... Ale s tím označením je to krásný antropomorfismus, a na to by měl mít právo každý červíček, nu ni?-)

Jinak čekám, kdy zelená klika vnikne k chovatelům kanárů či plazů, a bude pozuzovat, zda zpívajicí kanárek má v pidikleci dost místa, zda chřestýš v piditeráriu si může pořádně zachřestit a celý se natáhnout, když už to má v názvu, atp. Jinak souhlas s tím, že pokud to nebude plošné opatření, ale toliko omezené na pokrokové země, bude pokračovat další deformace trhu s potravinami. A jak bylo správně poznamenáno, o to tady jde především.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.9.2020 20:36 Reaguje na Karel Zvářal
TU mudrlantku z parlamentu jsem slyšel taky a připoměl jsem si
paní Biomasu, která taky nevěděla o čem mluví.Musím s vámi souhlasit
i v tom, že je otázkou času zákaz chovatelství, které jste popsal.
Snad jen s tím rozdílem, že ty slepice jsou v klecích kvůli užitku
a ty ostatní zvířata pro zábavu a obohacení chovatelů kšeftařů.
Tam bych pochopil jejich rozhořčení lépe, než u zvířat hospodářských. Obojí není nic pro mne, ač jsem si prošel i tím
chovatelstvím ptáků v klecích a voliérách či rybkami v akváriích.
Nyní jsem zůstal pouze u včel a slepic v travnatém výběhu se
stromy a potokem. Jsou to podle mne šťastní tvorové, ale úplnou
svobodu jim dopřát nemohu. Kdysi chodily i do lesa, ale to tu
nebylo tolik lišek, jezevců a pejskařů s jejich nevycvičenými
psy. Tak se už musí spokojit pouze s oploceným pozemkem, ale
i tak je to maximum možného. Klecové chovy považuji za nutné zlo
k výživě miliard lidí, které nelze jen tak nahradit nic moc lepším
podestýlkovým chovem v halách bez denního světla v nehorázném
puchu z nahromaděného trusu. To už jsou mnohdy ty klecové chovy
asi lepší. No a chovat slepice podobně jako já pro celý národ,
tak nám pochybí těch pozemků a to nehledím na výkyvy ve snůšce
vlivem počasí a stáří nosnic.
Odpovědět
MD

Marek Drápal

19.9.2020 22:27
Komentáře jsou dechberoucí přehlídkou tvrdého antropocentrismu. Chápu, že diskutující ventilují své názory, aby ještě více otupili svou vlastní vnitřní disonanci, ale přesto je to velmi smutné čtení...
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

20.9.2020 15:18
Zákaz klecového chovu považuji za pitomost, protože vím, že slepice chovaná na podestýlce se nemá o nic lépe. Ale to ponechme stranou.
Zásadní je, že ten zákaz je jen plácnutím do vody, pokud:
a) není úplný a všeobecný pro celou Evropu včetně zemí které nejsou členy EU (a pokud možno ještě kousek dál),
b) se nezajistí, aby ve všech zemích Evropy dostávali zemědělci naprosto stejné dotace.
Takhle se stane jen to, že:
1) čeští zemědělci se na chov slepic vykašlou, protože nebudou schopni konkurovat.
2) obchodní řetězce si zajistí dodávky odjinud (především z Polska). Lidé budou dál kupovat vejce z klecových chovů, protože jiná nebudou - ale budou je kupovat dráž.
3) na silnicích bude o něco rušněji, protože se bude vozit více vajec odjinud, a navíc na větší vzdálenosti.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist