https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-berg-vaclav-smil-a-cesta-od-inspirativnich-knih-k-pr-uhlobarona-tykace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Berg: Václav Smil a cesta od inspirativních knih k PR uhlobarona Tykače

27.5.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Václav Smil říká, že bychom měli jíst méně masa, ukazatel HDP se mu příčí a je odpůrce SUV. Že to na základě jeho aktuálních vystoupení v českých médiích nezní věrohodně?
 
Smil totiž dokáže naštvat i potěšit skoro každého. Proto je dobré ho brát s rezervou. A nejen proto - jeho současný pobyt v Česku zařídil a financoval uhlobaron Tykač.

Předně: je dobře, že někdo jako Smil otevírá spoustu podnětných otázek a určitě je na místě jeho důraz na data, čísla a snahu o objektivní popis reality. Stejně jako zdůrazňování „big picture“, tedy abychom globální problémy viděli z globálního pohledu.

V otázce klimatu Smil, což je téma které dle svých slov sleduje od 70. let, souhlasí s tím, že se planeta ohřívá. Zároveň ale tvrdí, že nejsme schopní tento globální problém vyřešit rychle, že to je spíš otázka na dvě generace a ambice udělat to rychle jsou falešné.

To je jistě relevantní postoj do debaty. Slepá skvrna Smilova postoje je ale v tom, že neříká, jak bychom měli tedy zvládat dopady klimatické krize, ať už to jsou četnější extrémní počasí, migrace nebo problémy s úrodou - které nastávají a budou nastávat stále častěji.

Pokud se k nim Smil podrobně nevyjadřuje, znamená to dvě věci: buď modelům (např. IPCC, tedy mezivládního panelu OSN pro změny klimatu) nevěří a pak by bylo na místě přinést nějaké jiné modely, nebo ty dopady nepovažuje za natolik významné. Smil říká jediné: nevíme. To je od tak sebejistého člověka podezřelé.

Z tohoto pohledu jsou jeho kritické názory na elektromobilitu, obnovitelné zdroje nebo obecně dekarbonizaci pochopitelné. Je možné odmítat to či ono, když ve vašem myšlenkovém konstruktu neexistují negativní dopady klimatické krize.

Smil se těm otázkám celkem i vyhýbá. V rozhovoru pro NY Times, když byl tázán na to, zda je klimatická krize „bezprostřední hrozba“, v podstatě odvádí pozornost na to, že jsou i jiné krize, jako je nedostatek potravin nebo hrozba jaderné války.

Na druhou stranu, Smil je proponentem toho, abychom zejména jako západní civilizace snižovali svoji spotřebu energie. Abychom méně létali, měli úspornější auta než SUV, stavěli úspornější domy a obecně spotřebovávali méně energie. A taky, že neexistuje žádný nekonečný růst.

Jeho návrhy nicméně obvykle spočívají v podpoře individuální činnosti, nikoli v rozsáhlých vládních politikách, jak se píše v jeho profilu na Science. Faktem ale je, že emise se daří ve světě snižovat v těch sektorech, které nezáleží na individuální akci, ale na politickém nastavení, dlouhodobých plánech nebo na zpoplatnění negativních externalit.

Profil na Science mimo jiné obsahuje Smilův argumentační faul: „Méně vepřového a méně hovězího, že? To je vše,“ říká Smil. „O tom nikdo pořádně nemluví.

„Nikdo pořádně nemluví“ ve skutečnosti znamená, že o menší spotřebě masa mluví nejen klimatičtí aktivisté, ale právě i ty zprávy IPCC.

S rezervou je potřeba brát i některé politické názory, přestože Smil tvrdí, že se politice vyhýbá. Rozpor najdeme například v jeho názoru na to, proč Německo nefandí jaderné energii. Jeho názor z roku 2013 je úplně jiný než jeho současné tvrzení.

2013: „Nejsou (Němci) na jádro tak fixování. Je to jediná velmoc, která se na obor dívá z čistě komerčního hlediska.“

2023: „Jak může být jaderná energie v Evropské unii k něčemu, když nejmocnější evropský stát (Německo) je proti ní fanaticky, ideologicky zaměřený?“

A tím se dostáváme k nejslabší části jeho výstupů - zatímco v knihách jsou jeho názory koherentní, snaží se lépe a hlavně podrobně argumentovat a neskáče od tématu k tématu, jeho mediální výstupy tohle všechno postrádají.

I proto jsou jeho rozhovory pro česká média rozpačitě přijímána i lidmi, co mají jeho knihy za zajímavé. Možná bývalo bylo lepší, když se držel toho pravidla, že rozhovory nedával rád a svolil k nim převážně jen díky tlaku jeho vydavatele jako promo jeho knih.

Například v článku, který shrnuje jeho názory na rozdíly mezi USA a Evropou na přednášce pro konzervativní CEVRO institut, je to už z velké části dojmologie, která ani nesluší vědci jeho profilu. Pamatujme, že Smil není antropolog, sociolog či politolog a moudra jako „V USA každý chce být miliardář, v Evropě chce každý dostat dávky,“ z něj padají podobně jako z náhodného strejce po pátém pivu.

A na závěr je dobré si říct, že Smil byl v Česku zejména kvůli akci Alter Eko, což je setkání, které si - ne úplně přiléhavě - říká "český Davos" a hostí jej na zámku „hrabě“ Kinský. Prominentní osobou a sponzorem té akce je uhlobaron Pavel Tykač.

Když se pak podíváte, jak vyzní rozhovory pana Smila v českých médiích, ve kterých se vyjadřuje proti obnovitelným zdrojům a dekarbonizaci, ale taky proti jádru, je zjevné, že minimálně z hlediska PR to byla pro Tykače velmi dobrá investice.

Ke škodě odkazu knih Václava Smila.

Přečtěte si dvojrecenzi Dvě dávky realismu pro uhlíkový rozpočet.


reklama

 
foto - Berg Michal
Michal Berg
Autor je český politik a podnikatel v oblasti IT, od ledna 2020 spolupředseda Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (30)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.5.2023 06:43
Smil je starý dědek. Vychází ze zkušenosti. A jak říkal Neruda, co může být horšího, než mladý pesimista? Snad starý optimista. Takže mladý pan Berg, bez zkušeností, věří ve světlé zítřky. No ale nakonec taky zestárne a ukáže se, že starý pesimismus byl velmi, ale velmi blízko pravdě. A poručíme větru dešti tady bylo už před 100 lety.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.5.2023 07:46 Reaguje na Slavomil Vinkler
Michal Berg zde naplantal již řadu nesmyslů. Ne nadarmo je místopředseda SZ. Zcela zjevně se shodují s panem profesorem Smilem.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.5.2023 07:03
Snad je čas zhodnotit škody, které boj za záchranu klimatu způsobuje. Neboť ty promrhané prostředky nechybí jen v našich peněženkách, ale schází i při ochraně přírody.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

27.5.2023 07:21
"Pokud se k nim Smil podrobně nevyjadřuje, znamená to dvě věci: buď modelům (např. IPCC, tedy mezivládního panelu OSN pro změny klimatu) nevěří a pak by bylo na místě přinést nějaké jiné modely, nebo ty dopady nepovažuje za natolik významné. Smil říká jediné: nevíme. To je od tak sebejistého člověka podezřelé." Práve naopak je podozrivé, keď niekto úplne bohorovne tvrdí že klimatický rozvrat je istota. To nevíme absolútne vystihuje situáciu.
Odpovědět
RS

Robert Seifried

27.5.2023 07:51
Neznám ani pana Smila, ani pana Berga, nejsem ani ochranář, dokonce ani biolog, ale protože jsem přírodovědec a k přírodě jakp takové tíhnu po celý život od útlého mládí. Ochranu přírody,a klima je její nedílnou součástí, považuji za extrémně důležitou, možná nejdůležitější věc v lidském životě vůbec. I bez toho, abych byl přímo z oboru, mohu zhodnotit, že z tohoto článku více než snaha o objektivní polemiku, čiší snaha pana Smila dehonestovat, urazit a odsoudit. Nikdy jsem o panu Smilovi neslyšel, ale na základě tohoto emotivního a odsuzujícího článku si nějakou jeho knihu rád přečtu. A vůbec mi nebude vadit, že jeho schopnosti vést stejně logicky strukturovaný rozhovor v reálném čase jsou nižší, než schopnost své myšlenky formulovat v knize, na jejíž sepsání má autor dostatek času. Nevím, jak panu Bergovi, ale mně to přijde přirozené, a z toho vyplývající introverze pana Smila naopak atraktivní.
Problémem dnešní ochrany přírody je, že ji čím dál tím víc začínají ovládat extatovaní "křiklouni", respektive malá, zato hlasitá a kolem sebe kopající, část lidí, kteří se o ochranu životního prostředí zajímají a přírodu si cení nade vše. Dělají tím všem ostatním lidem, kterým na přírodě záleží, medvědí službu, protože díky takovým lidem, se pak názor obecné populace lidí na ochranáře a na potřebu ochrany přírody posunuje negativním směrem, ba až do absurdna, kdy se lidé v poslední době, postupně, začínají dívat na ochranáře jako na nebezpečné blázny, kteří patří přinejmenším do blázince, hůře do vězení.
Jsem si jistý, že velké většině lidí na životním prostředí záleží, že přírodu chovají v přirozené úctě a důležitost její ochrany si uvědomují. Jsem si ale také jistý, že tato velká většina lidí, kteří nemají potřebu hlasitě křičet, a kteří raději chrání přírodu svým malým každodenním osobním přínosem, aktivity oněch extatovaných "křiklounů" odsuzuje, a bude odsuzovat tím více, čím více budou kolem sebe kopat, a tím více, čím více ze sebe budou dělat blázny, a tím více, čím více budou svými nesmyslnými aktivitami veřejnému obrazu ochrany přírody škodit.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.5.2023 10:03 Reaguje na Robert Seifried
Mluvíte mi z duše. Já se už dnes distancuji od novodobých ochránců
přírody kvůli jejich rozpolcenosti v samotné ochraně přírody. Na
jednu stranu horují pro prznění přírody fotovoltaikou, větrníky,
pěstování biomasy a biopaliv a "bojují" proti JE, spalovnám odpadů, obchvatům měst a jiným počinům, které jsou pro lidi nutností. Ono
životní prostředí je i prostředím pro život LIDÍ, aby netrpěli
hlukem z tranzitní dopravy v centru měst a vesnic, aby neměli za
domem městskou skládku s potkany, včetně těch "létajících", kteří
jim usedají na stromech v zahradě a rozbalují tak vyhozené jídlo.
Ti by místo skládky viděli raději spalovnu, kterou odmítají hlavně
ti, co žijí od skládky kilometry daleko. Na jedné straně je tu pláč po biodiverzitě a přitom se tleská čím dál větší výměře kukuřice
pro bioplynky pěstované v mrtvé půdě čistě na umělých hnojivech
vyprodukovaných z uhlíkových paliv. Prostě se dnes stydím za to,
že jsem v okolí znám jako ochranář a jsem s těmito pomatenci házen
do jednoho pytle.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.5.2023 06:23 Reaguje na Břetislav Machaček
ono by byo lepší, kdybychom takové záležitosti raději nepotřebovali v zájmu egoismu a spíše se chovali lidsky. Technologie nás můžou jako druh který vychází z nějakého vývoje naprosto zničit.
Posledních 300 let se tady k té planetě chováme jak hulváti a jako hulváti jak to slýchávám se často poslední dobou i vyjadřujeme. Bohužel, stačí poslouchat jak se reletavizuje Čeština jako dorozumívací jazyk " Jakoby" pitomostí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.5.2023 20:34 Reaguje na Robert Seifried
👍
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

28.5.2023 10:59 Reaguje na Robert Seifried
1*.
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.5.2023 10:30
Jojo, někdo by mohl Zeleným Khmerům rozkopat bábovičky, tak se dávají do pohybu hnojomety.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

27.5.2023 10:47
Rada pro autora:

někdy je moudré mlčení vhodnější, než neuspořádaná změť cizích myšlenek
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.5.2023 11:12
"Vím,že nic nevím" , citát připisovaný Sokratovi , známý lidem alespoň s průměrným IQ. Nelze ho brát pochopitelně doslova, ale sděluje nám, že míra lidského vědění bude vždycky omezená.

Naproti tomu mpř. SZ pan Berg ví , jak z článku vidno vše, tedy i to, že se profesor Smil mýlí. Dalším hříchem profesora Smila je, že mu pobyt v ČR hradil uhlobaron Tykač , což je doslova Kainovo znamení na čele tohoto vědce-filosofa .

Chtělo by se mi zvolat "Odkdy učí žába orla létat !" , neboť porovnám-li odborné předpoklady jak autora článku, tak Václava Smila , jde o rozdíl nikoli několika koňských délek, ale doslova několika levelů.

Profesor Smil říká to, co si myslím i já. Jsme fosilní společností a ještě dlouho jí zůstaneme, neboť není fakticky možné změnit energetickou infrastrukturu na které vyrostlo celé 19. a 20. století během několika desetiletí. Uvedený plobální problém nelze vyřešit v lokálním časovém rámci , protože současná společnost na to nemá finanční, materiální ani odborné předpoklady.

Současné politické vítězství ekomagorů a jejich dekretované diktáty (Směrnice EU, Green Deal ) mají stejnou faktickou hodnotu jako závěry bolševických sjezdů o vítězství socialismu nad kapitalismem.

Papírově tehdy bolševici skutečně vyhráli protože o tom psali všechny noviny v RVHP a na schůzích si to odhlasovali , v realitě vývoje lidské společnosti potupně prohráli.
O čemž se dnes může přesvědčit každý včetně místopředsedy SZ Berga.

Veselá historka z natáčení :

Před několika roky přiletěla na návštěvu Vídně předsedkyně UK Ursula Leynová.
Poté měla absolvovat návštěvu Bratislavy (cca 80 km) což provedla tak, že letěla tryskovým letadlem. :-)

A tihle ekomagoři nás budou učit o vztahu k životnímu prostředí a sypat z rukávu strašidelné historky jak se upečeme z podělaného sodovkáče .


Odpovědět
KP

Karel Ploranský

29.5.2023 08:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, s Vašimi názory zpravidla souhlasím.
Tentokrát nemohu souhlasit s tím, že jste zařadil paní Ursulu von der Leyen mezi "ekomagory".

Paní von der Leyen myslím není magor - při proplouvání politickými vodami se chová velice chytře. Sice je neschopná něco úspěšně řídit, což velmi přesvědčivě předvedla ve funkci ministryně obrany SRN, ale ani to ji nedokázalo zastavit na cestě od toho koryta ke korytu ještě plnějšímu. A ještě přitom zvládla vyklouznout z afér, proti kterým je Babišovo Čapí hnízdo nicotný úlet.
Takže "magor", to ona asi není; za svým si jde racionálně.

A co není zcela určitě, to je to "eko".
K tomu, co dnes jako šéfová EU provádí v oblasti "boje za snižování emisí CO2", ji tlačí ÚPLNĚ JINÉ ZÁJMY, než nějaké její osobní přesvědčení o nutnosti zachraňovat planetu před změnou klimatu.
Tam jde o víc, pane Vinklere - o mnohem víc! O velké peníze, které jsou s tím spojené a o osobní prospěch určité vrstvy lidí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.5.2023 15:05 Reaguje na Karel Ploranský
Voni sou hlava, voni byli na školení v Kremlu, že?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.5.2023 15:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ta vaše historka je zase ze světa naopak, kde se sice realita (neboli pravda) někdy používá taky, ale zásadně jen ta výhodnější půlka.
Von Layenová z Bratislavy pokračovala do Varšavy a to letadlo by tam letělo tak, jako tak, i kdyby jela na kole.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

27.5.2023 13:08
Václav Smil se zabývá spíše významem různých katastrof z globálního pohledu. A problém změny klimatu je toho rázu, že probíhá opravdu dlouho a že bezprostředně žádnému z nás nic nehrozí. Ovšem jeho kumulace v čase ale ohrožuje nejen jednotlivce, ale i celé státy, které v budoucnu přijdou o část nebo dokonce o celé své území, díky stoupající hladině světových oceánů.
Ano, bude to za 200 let, ale ta jistota, že to nastane, je opravdu 99 procent.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.5.2023 20:32 Reaguje na Katka Pazderů
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-profesor-smil-o-elektromobilech-a-zelenem-svete-nedava-to-smysl-231348
Zkuste si to znovu přečíst. Takové závěry jako vy, já v jeho názorech nevidím.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

28.5.2023 07:50 Reaguje na Katka Pazderů
„Při stvoření světa se s Nizozemskem nepočítalo,“ říká známý bonbot. Velká část tohoto malého státu leží pod úrovní hladiny moře a Nizozemci musí tvrdě bojovat o každou píď své půdy. Nezbývá jim, než prát se se všude přítomnou vodou a vysušovat pobřežní mělčiny a jezera. Zkrátka – vytvářet poldery. Podrobnosti na: https://www.radynacestu.cz/magazin/nizozemsky-polder/ - človek sa vie proti stúpaniu mora brániť, dokonca už pomocou veterných mlynov.
Tá istota o 200 rokov je veľmi pochybná. Moria síce stúpajú a klesajú pravidelne o viac ako 100 metrov. Zaplavené a znovu odhalené boli veľké časti zemského povrchu, relatívne nedávno bolo morom zničené územie Dogerlandu : https://sk.wikipedia.org/wiki/Doggerland POstupne a veľmi pomaly sa dvíhajúca hladina mora nie je žiadna katastrofa, ale prirodzený proces. Samotná hladina mora nie je stabilná, ale príliv a odliv mení hladinu niekde aj o 10m. Napríklad Benátky, ktoré sú spomínané že ich ohrozuje potopa sa často ocitnú na suchu a v kanáloch chýba voda. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/italie-benatky-sucho-kanaly.A220323_093036_zahranicni_kha
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

29.5.2023 07:44 Reaguje na Vladimir Mertan
S tímto názorem nemůžete uspět - na to je příliš blízko pravdě...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.5.2023 07:49 Reaguje na Vladimir Mertan
Ekologisti jako nositelé nenávisti ke všemu živému se vzhlédli v malé době ledové, jelikož to byla doba bídy, hladu a válek. Z času prosperity, kdy třeba Grónsko bylo zelené, a v okolí Pražského hradu se pěstovaly plodiny nyní dovážené ze středomoří se jim dělá zle. Ano. Mám zahrádku v Jistebnici, a vidím, jak na protějším kopci odchází smrkový les. Ten kopec se jmenuje Vinice. Proč asi?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.5.2023 13:02 Reaguje na Michal Ukropec
No přece rostly tam vždycky smrky, ne?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.5.2023 14:22 Reaguje na Slavomil Vinkler
Přesně! Po Kyrilu mi tchyně volala, jaké jsou tam u nich polomy v lese. Zeptal jsem se v kterém, a odpověděla, že ve Voděradských bučinách.
Odpovědět
LB

Lukas B.

29.5.2023 17:01 Reaguje na Katka Pazderů
z hlediska dvouset let máme jednu jistotu - nebudeme tady a chvastouna nikdo nezesměšní, a jestli ano, dávno bude v zemi hníti. bohužel se to nedá zpestřit ani sázečkou o basu šampaňského.
co nastane je otázka. za 200 let tady můžeme mít glaciál a obnovíme dnes padesátileté teorie o práškování polárních ledovců sazemi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.5.2023 20:10 Reaguje na Lukas B.
Může nastat naprosto cokoliv, ale tohle rozhhodně NE.
Odpovědět
PF

Pavel Fric

3.6.2023 08:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Nikdy neříkejme ne! Stačí,kdyby mezi Zemi a slunce na chvíli vstoupil předmět,zakrývající slunce třeba na jeden den,tak by Zemi obalila zamrznutá vzdušná vlhkost a vznikl by šest metrů ledový obal o teplotě blízké absolutní nule.PRÝ!
Je to jen teorie,ale Tuguzký meteorit tu už v minulém století byl a nadělal spousty škod.Naštěstí ne u nás.Ale Nikola Tesla se ho tak polekal,že to zavinil on svými pokusy,že zbořil i tu jedinou továrnu,co měLa příjmat energii z vesmíru!Takže Václav Smil je opravdu rozumný,že tvrdí,že nic nevíme!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.6.2023 21:08 Reaguje na Pavel Fric
Co je to za blbost? Půlka země je vždy 12 hodin odvrácená od Slunce a stane se co? Nic. Tak dalších 12 hodin by vytvořilo co? Zase nic. To odvrácení na půl roku, to je už úplně jiné kafe, jak je vidět na pólech.
Víme jistě, že takový objekt tam nevstoupí. A víme jistě, že ten mteorit s Teslou nic společného neměl. Víme taky, že sluneční erupce můžou poškodit elektická zařízení na Zemi, víme taky milión další věcí.
Odpovědět

Radek Čuda

29.5.2023 14:44
Tak nevím, zda Berg neumí číst, nebo prostě vědomě lže.

Smil není proti jádru, Smil jen dost pochybuje, že min stávající Evropa je schopna a ochotna skutečně využít jeho potenciál.
A s ohledem na protijadernou hysterii, která tady byla v minulosti téměř normou ... a i dnes se s ní lze i tady setkat velmi často ... má samozřejmě pravdu. Ostatně, praštění Němci jsou toho jasným důkazem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.5.2023 20:08 Reaguje na Radek Čuda
Smil pouze pochybuje, což dělá každý, kdo má do zádele díru. On pochybuje kvalifikovaněji, ale výskledek je pořád stejný, čili nic. Žádné jiné řešení nedává, tak je to celé na dvě věci.
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.6.2023 15:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Pochybovat a upozorňovat na to, že v dané politické a ideologické konstelaci neexistuje žádné efektivní řešení, není zas až tak zbytečné.

Kdyby to dělalo víc lidí, nebyli bychom na cestě do tak temné zadele ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.6.2023 21:09 Reaguje na Viktor Šedivý
Do temné zádele jdou především naši dezoláti, bo jim to nakukali v Kremlu. Normální lidi jsou v pohodě.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist