https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-patrik-stromy-prohravaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Patrik: Stromy prohrávají

23.7.2019
Stromy u nás stále prohrávají, neboť každý se spíše chlubí tím, že nějaký strom nově vysadil, než že by ho zachránil před likvidací.
Stromy u nás stále prohrávají, neboť každý se spíše chlubí tím, že nějaký strom nově vysadil, než že by ho zachránil před likvidací.
Licence | Volné dílo (public domain)
Když si na internetovém portálu Českého hydrometeorologického ústavu otevřeme kapitolu o změně klimatu, dočteme se, že "relativně nově je třeba počítat rovněž s dopady na energetický sektor, rekreační možnosti a turistický ruch i celkovou životní pohodu obyvatelstva, zvláště ve větších sídelních aglomeracích". Do budoucna je možné očekávat extrémní výkyvy teplot i srážek - tedy vedra a zimy, přívalové deště, záplavy i sucha.
 

Česká společnost tudíž bude muset zásadně přehodnotit svůj dosavadní technický a společenský vývoj, což nepůjde bez změny zažitých návyků. I proto je chvályhodné, že se dnes objevují například snahy o větší výsadbu stromů, které zvláště ve městech náš život prokazatelně zlepšují.

Podle odborných výpočtů strom během padesáti let svého života poskytne takzvané ekoslužby v hodnotě kolem sedmi milionů korun - jde například o produkci kyslíku, pohlcování oxidu uhličitého, zadržování vody v půdě, zvyšování vlhkosti vzduchu, snižování teploty, zachytávání prachu, snižování intenzity hluku nebo poskytování útočiště a ochrany rostlinám a živočichům.

Kromě vysazování nových dřevin ve městech je potřeba také vyšší náhradní výsadba za ty vykácené a lepší ochrana stávajících starších stromů. Možná se to zdá samozřejmé - přesto například letos v červnu vznikl v Praze 2 spor o kácení dvou více než šedesátiletých zdravých javorů, s jejichž další existencí nepočítalo nové sportoviště. Jednak prý mohou být životu nebezpečné, jednak se lidé mohou ze stromů těšit o kousek dál v Riegrových sadech.

Místní radnice navíc tvrdí, že za poslední čtyři roky vysadila více než pět set padesát stromů. Jestli se ale tyto stromy dožijí aspoň šedesáti let, než je někdo s nějakým bohulibým důvodem vykácí, je ve hvězdách. V tomto případě nad životem javorů zvítězil antropocentrismus a fachidiotismus.

Ještě bizarnější případ se týká Brna. Zde bylo v říjnu 2007 na ploše dnešního odstavného železničního nádraží vykáceno téměř čtyři sta osmdesát dřevin, ale k přiměřené náhradní výsadbě nedošlo ani po dvanácti letech. Děti Země jako účastníci řízení od počátku žádají, aby se vysadilo třikrát více nových dřevin, což ÚMČ Brno -jih i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která v květnu 2010 za zhruba tři miliardy nádraží dostavěla, opakovaně odmítají. V roce 2016 se úředníci rozhodli vysadit o pouhých sedmdesát pět procent více dřevin, než se vykácelo.

Do sporu zasahoval i Krajský soud v Brně, který rozhodnutí brněnského magistrátu o náhradní výsadbě již čtyřikrát zrušil pro porušení zákona. SŽDC vyhrála jeden soudní spor, Děti Země tři, naposledy letos v květnu. Nyní se čeká na další kolo rozhodování.

Přesto je zřejmé, že stromy u nás stále prohrávají, neboť každý se spíše chlubí tím, že nějaký strom nově vysadil, než že by ho zachránil před likvidací. Uložení náhradní výsadby aspoň tří nových stromů za ty vykácené se zdá snadné, jak ale vidíme, často je skoro nemožné takový požadavek prosadit.


reklama

 
Další informace |
Text původně vyšel v časopise A2 (17.07.2019).
foto - Patrik Miroslav
Miroslav Patrik
Autor je český přírodovědec a šéf ekologické organizace Děti Země.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

23.7.2019 14:12
Stromy prohrávají a bohužel prohrávat budou , zejména v urbanizovaném území. Společenský význam stromů se v největší míře redukuje na úvahu kolik polínek z něho budu mít a kolik plochy zabírají.
Měl jsem možnost několik let po sobě vidět žádosti o vydání povolení ke skácení a oko by nezůstalo suché, jak ty hrozné stromy ztrpčují lidem život.
Žádosti si podávala slušnější část populace, ostatní na to šli pilou a sekerou bez ptaní a z pohledu efektivity jejich jednání bylo účinnější, neboť se nenajde téměř nikdo,kdo by se stromů zastal.
Pro pobavení publika - důvodem ke skácení mělo být i to, že strom na podzim shazuje listí a znečišťuje pozemek, který je nutné potom vyčistit.
Další exot pak požadoval souhlas ke skácení cca 34 vzrostlých bříz na svém pozemku s odůvodněním, že tam chce pro děti postavit dva domy aniž měl v ruce alespoň nějaký papír o územním rozhodnutí a jednalo se pouze o jeho volnou úvahu do budoucna. Povolení nedostal a během jara stromy Někdo vytrávil podle hesla nikdo,nikde,nic.
Obzvláště smutným případem jsou mohutné vzrostlé stromy, 120 a více let,naprosto zdravé , jejichž vina spočívala v tom, že rostly právě tam,kde si někdo postavil nový RD. Přesněji těsně vedle. Po moravsky zavazejí,česky vadí, vrhají stín,padají z nich větve a listí,ráno na nich řvou ptáci. Prostě hrůza.

Shrnuto, volně rostoucí stromy sice zákonné ochrany požívají, ale pouze na papíru. Jejich praktická ochrana je mizerná.
A pokud je náhradní výsadba, ta obvykle končí do ztracena.
Odpovědět
ig

23.7.2019 16:04 Reaguje na
Nerad bych, aby to vypadalo, že s p. Patrikem v něčem souhlasím nebo že mu něco věřím, ale ty důvody proč lidi chtějí kácet stromy bývají někdy dost šílené. Jeden člověk která má barák blízko nás vykácel ovocné stromy na jižní straně baráku, protože manželce se nelíbilo, že "jim nejde do domu slunce". Příští rok už instalovali předokenní žaluzie :-) Dobře jim tak :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.7.2019 15:32
"Podle odborných výpočtů strom během padesáti let svého života poskytne takzvané ekoslužby v hodnotě kolem sedmi milionů korun - jde například o produkci kyslíku, pohlcování oxidu uhličitého, zadržování vody v půdě, zvyšování vlhkosti vzduchu, snižování teploty, zachytávání prachu, snižování intenzity hluku nebo poskytování útočiště a ochrany rostlinám a živočichům."

Této větě prostě nevěřím! Takový strom zachytí asi 1 tunu CO2 a podle toho, co se s ním stane, ji zase vypustí, nebo ne. Ta tuna CO2 má řekněme cenu 1000 Kč. Za co je těch 6 999 000 Kč?

Pokud autor zcela nekriticky vypouští taková tvrzení, dělá mnohem více škody než užitku.
Odpovědět
ig

23.7.2019 15:59 Reaguje na Jiří Svoboda
Ten zbytek je dotace pro Děti Země.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.7.2019 16:09 Reaguje na Jiří Svoboda
Metoda vychází z porovnání ceny služeb,které strom poskytuje oproti tomu,kdybyste si tuto službu zaplatil na komerčním trhu.
Jak jednoduché.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.7.2019 16:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Když je to jednoduché, tak ten zbytek vyčíslete. Já provedl druhou položku s tím, že ta první je v podsattě 0 Kč.

Pokud něčemu věříte, měl byste být schopen si to aspoň řádově ověřit. Jinak se vystavujete nebezpečí drsné manipulace.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.7.2019 09:06 Reaguje na Jiří Svoboda
Metoda peněžního hodnocení biotopů
České republiky
Seják, J., Dejmal, I. a kol.
http://fzp.ujep.cz/projekty/bvm/bvm_CZ.pdf

Stačí vám to ?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.7.2019 12:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Řekneme-li, že 1 strom odpovídá 10 m2 lesa, pak má podle těch tabulek hodnotu kolem 8 000 Kč. Pro vás tedy zbývá najít už jen těch zbývajících 6 991 000 Kč. Přeji hodně radosti z takové práce.
Odpovědět

Jan Škrdla

28.7.2019 21:10 Reaguje na Jiří Svoboda
10m2 odpovídá strom v dospívajícím zapojeném porostu.
Solitérní stromy jsou o řád jinde.
Zkuste si zadat třeba lípu o průměru kmene 50 cm.
https://ocenovanidrevin.nature.cz/strom.html

Netvrdím, že to musí být těch 7 mil, ale jedna věc je hodnota stromu, která se v tomto případě pohybuje o řád jinde, a druhá věc služby, které strom poskytne během své existence. Jinak pokud si myslíte, že ekosystémové služby, které jste mimojiné uvedl ve svém prvním příspěvku (23.7.2019 15:32) mají hodnotu 0 (nebo jen 1000 Kč), tak je potom škoda se o tom s vámi bavit.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.7.2019 10:16 Reaguje na Jan Škrdla
Taková lípa asi bude výrazně starší!

Tak kolik je to, když ne 7 milionů Kč?

Uvedl jsem odhad dvou složek ekosystémových služeb. Kolik je podle vás správně pro tyto složky?
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.7.2019 13:25
Autor by měl tak nějak prozradit, že většina těch stromů byly akáty (případně pajasany žlaznaté), které jsou v naší přírodě dosti nežádoucí.
Odpovědět

Jan Škrdla

28.7.2019 21:14 Reaguje na Jan Šimůnek
Nežádoucí jsou zejména na lokalitách cenných z hlediska ochrany přírody (stepi, květnaté louky, světlé lesy).
Co se týká železničních náspů, tak tam je dobré, že aspoň něco roste. Navíc tyto dva druhy, díky své mimořádné výmladné schopnosti, výborně snáší péči ze strany SŽDC (tj. řez na pařez).
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist