https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/oldrich-sklenar-vyznam-energetickych-uspor-v-budovach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Oldřich Sklenář: Význam energetických úspor v budovách

2.6.2023
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | PxHere
Říká se, že nejlevnější energie je ta, která se nemusí vyrobit, tedy energie uspořená. V případě budov je to v praxi o něco složitější, protože opatření, která přinášejí významnější úsporu energie, rozhodně nejsou zadarmo. U většiny objektů nicméně stále platí, že největší část nákladů v průběhu jejich životního cyklu tvoří náklady na provoz, respektive energii nutnou k jejich vytápění či chlazení. Investice do nižší energetické náročnosti tedy vždy stojí přinejmenším za zvážení. To se týká jak renovací starších budov, tak standardů pro novou výstavbu.
 
Náklady stavebního díla v průběhu jeho životního cyklu.
Náklady stavebního díla v průběhu jeho životního cyklu.
Zdroj | Kuda, F., Beránková, E., Facility management v technické správě a údržbě budov
Kromě úspor pro majitele, případně provozovatele budov zde existuje ještě další důležitý rozměr. Pokud se podíváme na statistiku rozdělení českých domácností podle způsobu vytápění, zjistíme, že největší podíl představuje vytápění pomocí dálkového tepla a zemního plynu. Ten společně s ropou představoval v loňském roce největší položku českého zahraničního importu v hodnotě téměř 330 mld. Kč. Protože většina importovaného zemního plynu je u nás využívána pro účely vytápění (i v případě dálkového tepla pochází cca pětina výroby opět ze zemního plynu), představují energetické úspory v budovách záležitost doslova strategického významu.

Bilance zahraničního obchodu se zbožím ve statistice zahraničního obchodu (kumulace celého roku, údaje v mld. korun, vybrané oddíly klasifikace CPA).
Bilance zahraničního obchodu se zbožím ve statistice zahraničního obchodu (kumulace celého roku, údaje v mld. korun, vybrané oddíly klasifikace CPA).
Zdroj | Český statistický úřad

Klíčový význam sektoru budov potvrzují i údaje zmíněné ve Zvláštní zprávě Evropského účetního dvora. Podle nich se budovy v EU podílejí na spotřebě energie z více než 40 procent. Současně se v rámci Evropy jedná o oblast největším potenciálem energetických úspor. Související emise skleníkových plynů se podle stejného zdroje pohybují na úrovni 36 procent. Jinými slovy je sektor budov spojen s produkcí více než třetiny evropských emisí CO2 a dalších plynů přispívajících ke změně klimatu.

Problémem ovšem nejsou pouze skleníkové plyny. Například prachové částice, původem převážně z vytápění domácností tuhými palivy, jsou hlavním důvodem proč v České republice ve spojitosti s tímto typem znečištění každý rok předčasně zemře téměř 7 tisíc lidí.

Spotřeba energie v EU podle odvětví.
Spotřeba energie v EU podle odvětví.
Zdroj | Evropský účetní dvůr

Podle studie organizace Šance pro budovy a pražského ČVUT je při rychlé a důkladné renovaci rezidenčních budov možné snížit spotřebu energie nutné k jejich vytápění o jednu pětinu do roku 2030, respektive jednu polovinu do roku 2050. Z pohledu produkce skleníkových plynů lze v progresivním scénáři v kombinaci s rozvojem fotovoltaiky snížit celkové emise v sektoru budov o více než 80 procent.

Úkolem státu je zajistit vhodné podmínky pro využití tohoto potenciálu jak ve formě poradenství pro zájemce o energetické úspory, tak při pomoci s financováním, zejména v případě ohrožených skupin spotřebitelů, kteří nedisponují nezbytným počátečním kapitálem.

Informovanost zájemců o realizaci úsporných opatření by měla zlepšit budovaná síť poradenských center iniciovaná Ministerstvem životního prostředí spolu s dalšími úřady a subjekty včetně Místních akčních skupin. Financování vlastních opatření by zase mohlo být posíleno vyšším využitím výnosů z prodeje emisních povolenek, namísto jejich rozpouštění ve státním rozpočtu jako tomu bylo doposud.

Program Nová zelená úsporám light je zaměřen především na seniory a nízkopříjmové domácnosti.
Program Nová zelená úsporám light je zaměřen především na seniory a nízkopříjmové domácnosti.
Zdroj | Ministerstvo životního prostředí

Státní podpora energetických úspor současně přináší zvýšení hrubého domácího produktu. Vyplývá to ze závěrů práce, kterou před časem vypracovali ekonomové Tomáš Lhoták a Miroslav Zámečník, tehdejší člen Národní ekonomické rady vlády. Pokud stát vynaloží milion korun na energeticky úsporná opatření, lze očekávat kladný dopad na HDP ve výši 2,1 až 3,6 milionu korun. Investice do energetických úspor tak násobně převyšují dopad běžných státních výdajů, které podle dostupných statistik přináší na stejnou investici růst HDP pouze o 600 tisíc korun (tj. 3,5 až 6 krát méně).

Stát by rovněž měl jít příkladem při snižování spotřeby budov ve veřejné správě. Podle studie poradenské společnosti Deloitte v tom má stále značné rezervy. Studie mimo jiné upozorňuje na fakt, že stát neplní ani svoje vlastní cíle. Navzdory potenciálu, který úspory představují, je nutné mít na paměti, že jeho naplnění vyžaduje veliké úsilí. Je proto nutné, aby se energetická efektivita budov stala jednou ze státních priorit.


reklama

 
foto - Sklenář Oldřich
Oldřich Sklenář
Autor je analytikem Výzkumného centra AMO, kde je členem klimatického týmu. Zabývá se problematikou energetiky a produkce skleníkových plynů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AN

Aleš Nebáznivý

2.6.2023 07:46
Ty minimální tloušťky izolací z toho obrázku jsou šílené. Proč třeba ne rovnou půlmetr na všechno.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.6.2023 07:51 Reaguje na Aleš Nebáznivý
1*
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

2.6.2023 10:46
Jak čtu tady ty články, tak vidím, že výzkumníků máme dostatek.
Bohužel už není nikdo, kdo by to zrealizoval.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.6.2023 10:53 Reaguje na Michal Uhrovič
na každý výzkum uděláte jiný výzkum který bude tvrdit něco jiného. Obecně pokud člověk NEMÁ svůj vlastní rozum opírající se o možnosti kritické úvahy, tedy nejen "produkovat" ale i se poučit stává se "soutěž" výzkumů paralýzou a psychickým dilematem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.6.2023 10:47
si nějak myslím, že energetické úspory jsou buď přímé nebo nepřímé.
Samozřejmě můžeme vytvořit postavit budovu, která bude energetickou náročnost šetřit ale zároveň tu samou budovu postavíte z výrobků, jejichž výroba představuje energetickou zátěž a to i v rámci CO2 ona připomínka "Poslední generace" na potřeby "nerůstu" v tomto kontextu dává smysl. My totiž vyrábíme to čím postavíme domy neskutečně draze a s vysokým podílem energetické náročnosti ale i CO2
Mě čím dál více připadá, že politika Bruselu je jen taková, aby se vlk nažral a koza zůstala celá ale ta pověstná "koza" je spotřebitel, tedy my všichni. Velké firmy a výrobci si své zisky uchovají a spotřebitele, zákazníky lépe oškubají. Problém nastává v tom, že už ty jejich eko mantry nefungují a to třeba v poslední dobou zavedení Euro 7 zjišťuje, že už začínají šlapat vodu i ti výrobci ale ne proto, že by byli chudí, oni jen si počítají, kolik ze svého blahobytu oškubaných zákazníků budou investovat, aby si zachovali svoje tučné zisky a dividendy.
To, že ono běsnění ekologistů už je mimo dávno víme, tedy aspoň někteří. Ne však všude.
Odpovědět
DA

DAG

2.6.2023 12:03 Reaguje na Jaroslav Řezáč
S tím naprosto souhlasím. Proto jsou důležité rekonstrukce a využívat věci po dobu jejich životnosti.
S těmi automobilkami jste to trefil. Celou dobu říkali ok to zvládáme, ale jen šidily zkoušky. Přitom celou dobu si jen navyšovaly marže a říkaly, že jsou friendly nature. Teď už zjistili, že na Euro 7 nemají technologie, a proto se najednou začaly bouřit.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

3.6.2023 10:45
Celé ty energetické úspory a následné dotace, podporované údajným bojem o zachování současného stavu klimatu, jsou jen direktivním politickým rozhodnutím, které se postupně mění a zpřísňuje.
Ještě před pandemií jsme se klaněli kvalitnímu Ruskému zemnímu plynu, s obsahem metanu přes 95%, jako ekologickému palivu a naději pro přírodu. Ve velkém byly dotovány výměny kotlů, za moderní ekologické kondenzační plynové. Kotle byly často opatřovány značkou Modrého anděla. Díky geopolitice, je po letech zbožňování, ten ekologický zemní plyn již jen „fuj-fosil“, pryč od něj!
Když před lety začínala hysterie zateplování, bylo doporučováno zateplovat fasády domů vrstvou 4 až 6 cm polystyrénu. Teď je snad standardem 12 až 16 cm. A specialisté nám v článku již doporučují pro fasádu vrstvu minimálně 20 cm, opět výměnu oken dveří, atd…
Ten, kdo má dům zateplen podle předchozích eko-požadavků na tepelné ztráty, může si tak dům zateplovat znovu.
Až za pár let byrokrati usoudí, že i takto zateplené domy pořád potřebují energii k provozu, znovu se vytáhne nějaká statistika. Stejně jako nám bylo nedávno doporučováno nosit v zimě tři svetry, znovu nám ve své studii, nějací vědečtí činovníci doporučí, domy si doizolovat další vrstvou tepelné izolace, nebo si je znovu přeizolovat. A ti neznámí, anonymní byrokrati, studii rádi podpoří a její doporučení direktivně nařídí.
Až někoho napadne, stavět domy již jen z polystyrénu...
Odpovědět
LB

Lukas B.

5.6.2023 08:32
když se udělá A, tak aby to mělo smysl, tak se musí udělat B a C.

když zateplíme starý barák (pro jednoduchost "něco" jednoduchého bez památkové ochrany a s domovní kotelnou), čili naflákáme na stěny a střechu desítky centimetrů izolace a vyměníme okna za těsná, stane se následující:
1. stávající topení se stane brutálně předimenzovaným.
2. přestane probíhat přirozéné větrání škvírami a difuzně prostupnými stěnami (jakkoli ten systém zateplení se bije v prsa mávaje certifikáty)

výsledkem jsou imrvére okna na ventilačku a úspora se jaksi nekoná.

takže prosím i B a C.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist