https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petran-kolinska-priprava-noveho-stavebni-zakon-co-krok-to-preslap
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petra Kolínská: Příprava nového stavebního zákona – co krok, to přešlap

4.11.2020
Potřeba nového stavebního zákona je zřejmá. Na ilustračním snímku rozestavěná dálnice D3.
Potřeba nového stavebního zákona je zřejmá. Na ilustračním snímku rozestavěná dálnice D3.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | me / Wikimedia Commons
Ve všech ohledech nestandardní příprava vládního návrhu nového stavebního zákona se zapíše do dějin legislativy tučným písmem. Čeká nás totiž i hodně nestandardní projednání v Poslanecké sněmovně. Jde přitom o klíčový zákon, který v době klimatické krize a přicházející hospodářské krize ovlivní život každého z nás.
 

Přešlap první: Přípravu nejdůležitějšího zákona tohoto volebního období svěřil premiér Hospodářské komoře, která zastupuje i developery. S jejich návrhem nesouhlasili odborníci z věcně příslušných ministerstev ani právní experti z Legislativní rady vlády či Nejvyššího správního soudu. Nestandardnost přípravy první verze potvrdil i otevřený dopis úředníků MMR, kteří nesouhlasili s obsahem návrhu i způsobem přípravy. Ve výčtu přešlapů nemůže chybět porušení legislativních pravidel vlády, spočívající ve vynechání druhé kola meziresortního připomínkování. Na to zase veřejně upozornil veřejný ochránce práv. Marně.

Přešlap druhý: V rozhovoru pro Hospodářské noviny z druhé poloviny října ministryně Dostálová uvedla, že k vládnímu návrhu předloží komplexní pozměňovací návrh. Ministryně tedy plánuje zásadním způsobem pozměnit obsah návrhu bez toho, že by věc projednala s dotčenými ministerstvy a samosprávami. Nejde přitom o žádnou formalitu. Návrh zákona počítá s radikální reorganizací veřejné správy, která se dotkne tisíců úředníků a vážným způsobem zasáhne do fungování ministerstev i obecních a krajských úřadů. V této souvislosti těžko považovat za náhodu, že kontroverzní obsah návrhu obhajuje ministryně odkazem na externí posudky, ve kterých ovšem jakákoli zmínka o obsahu nového zákona chybí.

Přešlap třetí: vláda se rozhodla přinést důležitý návrh do Sněmovny v době nouzového stavu a mimořádných opatření. V praxi to znamená, že na zítřejší schůzi Sněmovny bude místo 200 poslanců sedět maximálně 100 poslanců a výbory, které budou návrh projednávat, budou neveřejné. Na jejich jednání budou vpuštěni jen pozvaní hosté. Není těžké odhadnout, kdo bude mít to privilegium a kdo naopak bude muset zůstat doma.

Přešlap čtvrtý: Návrh zákona není jen o lhůtách a délce řízení, jak se nám snaží namluvit mediální zkratka vlády, a netýká se jen těch, kteří podnikají ve stavebnictví. Týká se nás všech a de facto každodenně. Je proto potřeba mluvit o tom, že návrh nenabízí žádné nové nástroje pro řešení následků klimatické změny, omezuje účast veřejnosti a spolků v povolovacích řízeních, oslabuje práva vlastníků nemovitostí a zásadním způsobem oslabuje ochranu veřejných zájmů, ne náhodou nejrozsáhleji v oblasti životního prostředí.

Bude důležité sledovat, jak se poslanci s návrhem popasují. Potřeba nového stavebního zákona je zřejmá, ale současný návrh by špatnou situaci jen zhoršil a na kompletní přepsání není ve Sněmovně čas a prostor.


reklama

 
Další informace |
Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě, který podpořila Nadace OSF prostřednictvím programu Active Citizens Fund. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
foto - Kolínská Petra
Petra Kolínská
Autorka je ředitelkou Zeleného kruhu, asociace ekologických nevládních organizací.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

4.11.2020 13:56
Prostě tak dlouho blokovali ekologičtí aktivisté naprosto vše, až se domohli "nestandardního" zákona, který jim možnosti blokace všeobecně prospěšných staveb silně zkomplikuje (i když bych byl raději, kdyby jim to zcela znemožnil).
Odpovědět
Petra  Kolínská

Petra Kolínská

4.11.2020 15:27
Umožnit občanům účastnit se řízení o velkých dopravních stavbách je pro členské země Evropské unie povinnost. Takže ze zákona to může zmizet, pokud se rozhodneme zmizet z EU. Než žehrat na právo lidí mluvit do toho, co se děje v jejich okolí, by bylo užitečné zjistit, proč v Německu a dalších zemích se ta komunikace daří víc než tady.
U výstavby domů se už spolky dávno účastnit nemohou a žádné zrychlení procesu to nepřineslo.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

4.11.2020 22:26 Reaguje na Petra Kolínská
Nezlobte se, ale něco je tady asi špatně, když porovnáme co se postaví u sousedů např. v zeleném Německu a co se postaví u nás.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

5.11.2020 06:55 Reaguje na Petr Blažek
Ano něco je tady hodně špatně. Tím je pokus o odebrání práv občanům a obcím tímto kontroverzním zákonem....

Je třeba elektronizovat a zjednodušit systém povolování staveb, ale NE BRÁT PRÁVA OBČANŮM A DÁVAT OTĚŽE TÉTO ZEMĚ DEVELOPERŮM!

Babiš je zločinec, který dělá vše pro to, aby rozebral právní stát a odebral obyvatelům ČR jejich kontrolu nad tím co se v této zemi děje....

Ale na každou svini se voda vaří a Babiš si svým nehorázným jednáním pěkně přidává pod kotel!
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.11.2020 08:27 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Problém je v tom, že kdykoli a kdekoli se má něco postavit, sjedou se zelení kašpárci z celé republiky, případně i ze zahraničí, a snaží se do toho kafrat tak, aby to znemožnili. Což se jim, bohužel, při současné legislativě daří. Takže je třeba tu legislativu změnit tak, aby omezil "práva" aktivistů mařit výstavbu všeho prospěšného.

A proti bruselským zkorumpovancům hraje Babiš sotva druhé housle.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

6.11.2020 18:21 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Právě to, že má každý právo do všeho kecat, je že systém povolování staveb je tak zdlouhavý. Při stavbě rodinného domu v obci kde všude okolo už baráky stojí jsem musel mít ke stavebnímu povolení “ 33 “ razítek.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.11.2020 08:28 Reaguje na Petra Kolínská
To "zmizení z EU" pochopitelně podporuji a tohle je jen jeden z mnoha důvodů, proč to udělat.
Odpovědět
ig

5.11.2020 10:44 Reaguje na Petra Kolínská
Účastnit klidně, ale je potřeba zajistit, aby nemohli stavby svévolně blokovat, což je aktuálně oblíbená zábava aktivistů frustrovaných z toho, že sami nikdy nic nevybudovali, tak to aspoň zamáznou ostatním. Teď jim stačí říct, že v kaluži na rumišti žije ohrožený delfínovec ganžský a úřad se tím musí začít vážně zabývat a otravovat investora požadavky na předělání EIA, místo aby takovou připomínku dle selského rozumu rovnou zamítl.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

5.11.2020 16:36 Reaguje na
Podle studie Karlovy univerzity (MMR odmítá čísla o řízeních zjišťovat) se účastníci řízení (obce, spolky, vlastníci) odvolali v pěti procentech případů. Pokud by spolky z toho tvořily třeba celou polovinu - tak jsou to 2-3%. Studie ovšem proběhla předtím, než byly spolky zákonem od ledna 2018 z drtivé většiny řízení vyloučeny. Procento tedy zřejmě nyní bude podobné s tím, že se odvolávají už jen obce a vlastníci. Proto stavební zákon nyní míři hlavně proti nim a zejména proti státní správě, která má pečovat o přírodu nebo kulturní památky.
Odpovědět
MG

Milan G

4.11.2020 16:49
Každý zákon, který omezí možnost zelených pomatenců účelově brzdit jakoukoliv stavbu, je a bude dobrý zákon.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.11.2020 18:32
Schází vám tam ještě jedna důležitá věc - Ústavní soud ,zjevně přepracován, doposud nerozhodl ani po třech letech o stížnosti senátorů na novelu stavebního zákona omezující právo spolku vstupovat do správních řízení podle stavebního zákona .

Pokud bude zákon přijat a současně ÚS vydá nález, jehož některá tvrzení budou kolizi s novým stavebním zákonem, je zaděláno na další průšvih.

Možná by stálo za to, pozeptat se na Joštově ul. v Brně , kdy půjdou do výkonu a zda příslušný zpravodaj JUDR. Suchánek už dosvačil.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

5.11.2020 06:57
Tento zákon je krásná ukázka arogance moci Babišovi vlády! Myslí si, že mu projde cokoliv, ale to se plete....
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.11.2020 12:00 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tento zákon je reakcí na aroganci a škodění ekologických organizací. Společnost se prostě musí zeleným pomatencům bránit, jinak zkrachuje. A krach dopadne, pochopitelně, i na ty pomatence.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.11.2020 09:46
Neznám zákon, který by vyhovoval všem. Vždy budou jeho zastánci a odpůrci.
Zákon je schvalován demokratickou většinou a změna je možná většinou jinou.
Tím, by měla končit jakákoliv diskuse, ale nekončí a bude tu tak dlouho,
pokud nebudou oponenti spokojeni se svojí verzí. Zřejmě jim vyhovovala
verze dosavadní, která měla za následek to, že v povolování staveb jsme
terčem výsměchu celého světa, když je schopen stavbu blokovat i jedinec
proti miliónu zastánců stavby. To už není otázkou práva, ale mnohdy
pouhý potížismus ze zásady. Koupit si ar půdy v trase stavby a neprodat,
tak se není co divit tomu vyvlastnění i přes jeho odpor. Je to pouhý
účelový nákup a ne nějaká nostalgie k rodinnému majetku, či ztráta
existenčního zdroje. To netoleroval ani císař pán a ani demokrati
Masaryk s Benešem. To se netoleruje nikde ve světě, neboť by se tak
nepostavilo nikde nic. Co si aktivisté mnohdy nesmyslnými blokacemi
upekli, tak si nyní snědí sami a s nimi i ti normální lidé. Bohužel
tak tomu je a bude.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.11.2020 12:05 Reaguje na Břetislav Machaček
Mnohdy jsou ti blokovači evidentně lidé duševně choří a v řadě států by je zbavili způsobilosti k právním úkonům, nebo by jim ji alespoň omezili. My máme, bohužel, za sebou éru minulého režimu, kdy bylo prohlašování za blázny spolu s následnou násilnou "léčbou" běžně používáno proti kritikům režimu, což psychiatrii u nás v podstatě profanuje dodnes.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

5.11.2020 16:45 Reaguje na Břetislav Machaček
Zjednodušení vyvlastnění již proběhlo v jiných novelách. Problém tohoto návrhu zákona je v tom, že zase - stejně jako předešlá série novel - vyvolává chaos, ve kterém se orientují jen právníci největších developerských společností. Proto se mimochodem nelíbí ani části stavebníků. Povinné digitalizace, aby běhalo lejstro a ne lidé, jsme se zase nedočkali. Zato nám vláda nabízí "škatulata hejbejte se" s převody, rozdělováním stávajících úřadů a vytvářením nových. Dnes se proti němu veřejně postavily obce.
Odpovědět
MG

Milan G

6.11.2020 10:08 Reaguje na Daniel Vondrouš
Ani mně nepřekvapuje, že se proti tomu postavily obce.
Na tom, že dneska čeká soukromý stavebník na stavební povolení déle jak půl roku, nesou stejnou vinu jako stát.
Podle toho jak všichni postižení kvičí to vypadá, že ten nový zákon míří dobře.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.11.2020 10:01 Reaguje na Daniel Vondrouš
Vy by jste se nepostavil proti tomu, že vám někdo odebere
tak lukrativní pravomoc, jako je stavební řízení? Vím o čem
je řeč, kdy popohnání samotného řízení něco stojí a není to
vždy košer. Většina žadatelů ale mlčí, protože je rádo, že
to má za sebou. Samozřejmě nikdo nezaručí něco podobného
ani podle nového zákona, ale naděje na změnu tu je větší,
než zakonzervovat dosavadní povolovací džungli. Prostě pro
někoho bude přínosem a pro druhé ztrátou kulatého razítka.
Zmizí i "povolání" vyřizovače povolení, který za vás oběhá
úřady, kde má otevřené dveře a kam chodí mimo úřední hodiny.
I toto existuje, podobných žádostí přinese najednou více
a odchází za podezřele krátkou dobu, než obyčejný občan.
Tak už to u nových zákonů bývá, že někomu pomohou a jiným
zase ne.
Odpovědět
MH

Miroslav Hruška

9.11.2020 10:48
Možná by jste změnil názor, kdyby Vám 200 metrů od domu postavili dálnici, sebrali či vyvlastnili zahradu a zlikvidovali i zdroje pitné vody. To že by přitom vzal za své mokřad s množstvím vody a živočichů, to už by Vás patrně netrápilo, že ano.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist