https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-orel-senatori-podporili-vladni-kritiku-razantnich-zmen-v-zemedelstvi-aneb-o-cem-skutecne-je-usneseni-senatniho-vyboru
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Orel: Senátoři podpořili vládní kritiku razantních změn v zemědělství aneb o čem skutečně je usnesení senátního Výboru pro záležitosti EU

14.9.2020
Zdroj | archiv F.
Výbor pro záležitosti EU, jako pověřený výbor, si vyžádal k danému senátnímu tisku stanovisko senátního Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Jako zpravodaj tohoto tisku jsem usnesení tohoto výboru vzal na vědomí a dále s ním pracoval. Výsledné usnesení našeho výboru ke „Strategii od zemědělce ke spotřebiteli“ je pojato mnohem šířeji a určitě zcela nekopíruje pozici vlády ČR. (Pozn. redakce: tento text je reakce na zprávu ČTK, zveřejněnou na webu Ekolist.cz dne 10. 9. 2020)
 

Je potřeba uvést, že jde o sdělení, tedy komunikační dokument Komise, který slouží především jako informační podklad na základě kterého probíhá diskuse a dalších krocích.

V bodě 1. předmětného usnesení - doporučení, které bude projednáváno následně na plénu Senátu, uvádíme, že Senát podporuje cíl navržený EK, aby evropský potravinový systém byl odolný, udržitelný, produkoval bezpečné a cenově dostupné potraviny a měl minimální dopad na životní prostředí a klima. Dle mého osobního přesvědčení není ani jiná cesta možná.

V bodě 2., v souladu s pozicí vlády konstatujeme, že navržené cíle strategie „od zemědělce ke spotřebiteli” považujeme za velmi ambiciózní, nicméně je nekritizujeme, mi osobně jsou velmi sympatické, ale je potřeba zůstat „nohama na zemi“ a vnímat realitu českého zemědělství. Proto podporujeme v této souvislosti požadavek vlády, aby Komise předložila důkladné posouzení dopadů navržených cílů na celou EU i jednotlivé členské státy (EK tak chce učinit až při přípravě navazujících legislativních aktivit). Již mimo rámec pozice vlády chceme také srovnání s variantou, že by se pokračovalo za stávajících podmínek v zemědělství, stejně jako dosud. Jinak řečeno požadujeme také, aby se EK v rámci svého vyhodnocení dopadů zabývala také tzv. nulovou variantou, tj. co by se dělo a co by nás mohlo stát, pokud by v rámci společné zemědělské politiky nadále přetrvával stávající trend v aplikaci pesticidů, anorganických hnojiv, či antimikrobiálních látek. Jaký by byl v takovém případě dopad na úrodnost půdy, na biodiverzitu, na životní prostředí, … na zodpovězení těchto otázek by měly ve svém zájmu participovat všechny členské státy.

V tomto smyslu je naše doporučení konzistentní s usnesením Senátu, které jsme přijali k Zelené dohodě Evropy.

V dalším bodě vyjadřujeme, opět v souladu s pozicí vlády ČR, že je potřeba při plnění navržených cílů zohlednit rozdílné přírodní podmínky v jednotlivých členských státech a jejich dosavadní úsilí v této oblasti. Je skutečností, že ČR není v rámci EU na špici, co se týká množství aplikace pesticidů či průmyslových hnojiv, takže navrhované snížení využití těchto látek v naší zemědělské výrobě může ve svém důsledku velmi ovlivnit produkci potravin, a tím i ekonomiku.

Samozřejmě také struktura pěstovaných plodin je v rámci EU velmi rozdílná a v té souvislosti jsou velmi rozdílné nároky nejen na agrotechniku, ale právě i na využití zmíněných látek.

V následujícím bodu našeho doporučení pro plénum Senátu je vyjádřena podpora záměru EK promítat priority strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ do obchodních dohod EU se třetími zeměmi.

V posledním bodě našeho usnesení, pominu-li formální závěrečné body, žádáme vládu ČR, aby v připravovaném českém vnitrostátním strategickém plánu společné zemědělské politiky (SZP) byla vytvořena taková dotační pravidla, která budou respektovat cíle nové SZP a přispějí tak k udržitelnému zemědělskému hospodaření.

Nutno ještě doplnit, že týž den (8. 9. 2020) jsme na jednání předmětného výboru projednávali i strategii EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030. Obě strategie spolu velmi úzce souvisí, proto je také součástí našeho usnesení k tomuto materiálu apel na vládu, aby při nastavování vnitrostátních pravidel pro provádění nové SZP vytvořila vhodné nástroje, které reálně přispějí k zastavení úbytku biologické rozmanitosti na území České republiky.


reklama

 
foto - Orel Petr
Petr Orel
Autor je politik, ornitolog a ekolog, od roku 2016 senátor a člen Strany zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

15.9.2020 05:56
Je skutečností, že návrh Komise paušalizuje a srovnává nesrovnatelné. V každém státě je jiná struktura plodin, u některých plodin se používá 5 aplikací pesticidů (pšenice), u jiných až 12 (jablka). Nedá se to tedy průměrovat, navíc pro celou EU. Až budou mít Itálie, Francie, Rakousko, Belgie, Německo srovnatelně malé množství pesticidů na hektar, jako máme v ČR, tak lze vynucovat další snižování.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.9.2020 07:09 Reaguje na Katka Pazderů
Souhlas.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist