Výbor ČSO: Důvody, které vedly ke zrušení Názvoslovné komise ČSO
- od začátku nedostatečně nastavený způsob fungování komise, způsob výběru členů a absence kontrolních mechanismů (viz Statut a jednací řád);
- nedostatečná komunikace činnosti a výsledků ze strany komise, kdy navržené změny názvosloví nebyly před schválením a publikací diskutovány se subjekty, jichž se mohou týkat (akademickou sférou, vědeckými institucemi, odbornými skupinami, zoologickými zahradami, chovatelskými skupinami apod.);
- zveřejněné výsledky činnosti komise přispěly k rozštěpení ornitologické komunity namísto toho, aby ji tmelily a přispívaly k všeobecnému vzájemnému porozumění.
Jak ukazují i zkušenosti ze zahraničí, je tvorba názvosloví komplikované odborné téma, které je zejména ve vědeckých kruzích často diskutované, a různé přístupy k němu mají své zastánce i odpůrce. V rámci ČSO se problematice dobrovolně věnovalo několik členů, kteří na sebe vzali odpovědnost a snažili se pod záštitou Názvoslovné komise ČSO přiřadit české názvy postupně všem ptákům v souladu se stále se vyvíjející taxonomií. To, v jaké míře se jim to podařilo, či nikoliv, lze hodnotit různě, ale pravdou zůstává, že této činnosti věnovali nemálo času a úsilí.
Od sklonku prosince 2023 se však v médiích a na sociálních sítích objevuje kritika činnosti Názvoslovné komise ze strany odborné i laické ornitologické komunity. Výbor ČSO tyto podněty pečlivě sledoval, diskutoval o nich a hledal vhodný postup pro zlepšení činnosti komise tak, aby plnila účel, ke kterému byla zřízena. Bohužel se nám však doposud nepodařilo nalézt cestu k uklidnění situace a nastavit mechanismus, který by vedl k všeobecně respektovanému názvosloví. Snahou výboru ČSO bylo sjednotit názvosloví, a tím pomoci popularizaci ornitologie a propagaci ochrany ptáků. Vzniklých komplikací proto litujeme.
Po ukončení činnosti Názvoslovné komise ČSO zveřejňujeme tabulku s názvoslovím druhů zjištěných na území Západopalearktické oblasti, v níž je uvedeno jak nové (Čížek et al. 2021), tak staré jméno (Hudec K. a kol. 2003). Jména z nového názvosloví byla od jeho zveřejnění v roce 2021 již použita v několika publikacích (např. Hume a kol. 2023: Ptáci – Příručka k určování všech evropských druhů, Svensson a kol. 2024: Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu, Shirihai, Svensson 2021: Ptáci. Pěvci Evropy, Blízkého východu a severní Afriky, svazek 1 a 2), a považujeme proto za potřebné, aby byla veřejnosti dostupná s vyznačením změn oproti starší nomenklatuře.
U ostatních druhů ptáků světa doporučujeme jako výchozí zdroj českých jmen publikaci Hudec K. a kol. (2003): Soustava a české názvosloví ptáků světa. Muzeum Komenského v Přerově, přestože si uvědomujeme, že je již zastaralé.
Výbor ČSO neplánuje vést aktivní kroky k založení nové komise, ale bude se odpovědně zabývat všemi návrhy na zřízení nové komise, pokud by případně přišly. Výbor ČSO tímto děkuje za práci, kterou členové Názvoslovné komise odvedli, a také všem diskutujícím, kteří slušnou a konstruktivní kritikou poskytli zpětnou vazbu k činnosti komise.
Názvoslovná komise ČSO na Ekolistu
Tomáš Grim: Jak se neutopit v bouřlivých vodách českého ptačího názvosloví? 21. 12. 2023
Lenka Harmáčková: Jak dál s názvoslovím ptáků? 8. 1. 2024
Tomáš Grim: České ptačí názvosloví: nic osobního, jen žádost o transparentní a rychlé řešení 8. 4. 2024
Názvoslovná komise České společnosti ornitologické: Jak nepodléhat lžím, když nám pánbůh lajky dal 24. 4. 2024
Martin Vavřík: Změny ptačích názvů od Názvoslovné komise uživatelé nechtějí 1. 7. 2024
Miroslav Bobek: Louče a papučka. Ne, to není z Haška 8. 7. 2024
Miroslav Bobek: Otevřený dopis předsedovi Názvoslovné komise 13. 7. 2024
Jiří Bukovský: Milá Názvoslovná komise ČSO, zapomněli jste na tučňáky! 16. 7. 2024
Jiří Bukovský: Názvoslovná komise ČSO zveřejnila formulář pro připomínkování názvosloví 21. 7. 2024
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Robert Seifried
24.7.2024 18:15Břetislav Machaček
25.7.2024 08:06 Reaguje na Robert Seifriednehraje. Kdysi byl mým "učitelem" člověk, který třeba ptáky nazýval
zkomolenými a krajovými názvy, ale věděl z praxe mnoho o jejich
životě. Já se ho snažil opravovat oficiálními názvy, ale on byl
zarputilý ve svém názvosloví. Říkal, že on u těch svých názvů už zůstane a nebude jim říkat jinak, než generace předků před ním.
To se taky stalo a do smrti říkal stehlíkům ščygle, vlaštovkám
jaskule, vrabcům vruble, strakám zlodějky atd. On si s tím plně
vystačil, ale věděl z jejich života to, co v literatuře nebylo.
Názvy byly směsicí z jiných jazyků a místních názvů a nikomu to
nevadilo. Když nevěděli o čem mluví, tak se zeptali a nepožadovali
odborný název. Dnešní vědci už mnohdy nemají ani co podstatného
zkoumat a tak se zabývají podružnými a nepodstatnými hloupostmi.
To považují za prioritu za kterou jsou ochotni se i bít a přitom
jsou to zcela podružné záležitosti mající hodnotu pouze pro úzký
okruh vědců. Pro většinu lidí je i smetánka lékařská stále pouze
pampeliškou a je jim ukradené, že neříkají správný název. Líbí
se jim a s tak si vystačí i s jejím nesprávným názvem. Nedělejme
z komára vola při hře na dokonalost podstatnou pouze pro hrstku
odborníků a zaměřme se raději na osvětu mezi laiky, která je sice
nenaučí odborně , či dokonce latinsky nazývat to, co jim stačí
znát neodborně a nebo místně. Buďme rádi za ten jejich zájem a neodrazujme je vyžadováním vědeckých a cizích názvů a hlavně pak děti a takové "učitele", co učil mne a odmítal se přeškolit na odborné názvy.
Tomáš Grim
26.7.2024 11:33 Reaguje na Břetislav MachačekŽe "Dnešní vědci už mnohdy nemají ani co podstatného zkoumat" si může myslet jen někdo, kdo nečte. V posledních cca 20 letech se ukázalo, že obecné znalosti ptačí ekologie jednoduše neplatí, učebnice se přepisují každoročně. Než řeknete takto absurdní nesmysl, přečtěte si je nejdřív... nebo aspoň výcuc: https://www.tomasgrim.com/downloadfile/205-grim-remes-vesmir-2006-opereny-prusvih-pdf Není divu, že většina laiků nesahá svými znalostmi odborníkům ani po kotníky, v jakémkoli oboru a ornitologie samozřejmě není výjimkou: https://www.tomasgrim.com/cs/novinky/ptackari-a-ornitologove
A dělat osvětu bez názvů, to je bez prominutí absurdní nesmysl. Tečka.
Tomáš Grim
26.7.2024 11:24 Reaguje na Robert SeifriedVáš názor "lokální druhové názvy se mají co nejvíce blížit názvům latinským" bohužel naráží na masivní přeorání ptačí taxonomie v posledních letech, přesuny mezi rody i čeleděmi zasáhly snad tisíce druhů a změny pokračují dál a dál. V takové situaci jednoduše není myslitelné, aby české názvy odpovídali latině - dnes budou, za rok či pět ne.