Bio maso z pastviny? Pro životní prostředí ten nejškodlivější produkt zemědělství, tvrdí Monbiot
Monbiot uvádí, že nejdůležitější ze všech otázek životního prostředí je problematika využívání půdy. Protože každý hektar půdy, který nějak využíváme extraktivním způsobem (přímo či nepřímo z něj těžíme) by jinak mohl být divokým lesem, savanou, mokřadem, prostě součástí přírodních ekosystémů. A ze širokého spektra lidských činností je právě zemědělství tím oborem, který spolyká mnohem více půdy než jiné.
To, že zemědělství z nemalé míry neprodukuje obživu lidem přímo, ale skrze krmiva pro hospodářská zvířata, novinkou není. Hospodářské plodiny – z nichž některé jsou zkrmovány hospodářskými zvířaty - pěstované na obdělávané půdě, zabírají 12 % povrchu planety. Jenže mnohem více půdy - 28 % - se využívá pro pastvu. Na pastvinách o obrovské rozloze tedy „necháváme růst“ mléko a maso.
Přitom zvířata, která jsou krmena výhradně pastvou, produkují pouze 1 % světových bílkovin. Zjevný nepoměr mezi plochou globálně vyhrazenou pastvě a její produktivitou pak Monbiota dráždí, a rozvíjí na něm svou teorii dál.
Je to systém, nikoliv však ekosystém
„Chovatelé dobytka často tvrdí, že jejich pastevní systémy napodobují přírodu,“ píše Monbiot. „Ale pokud tomu tak je, je toto napodobování jen velmi hrubou karikaturou.“ Opírá se přitom o stovku studií, které dokázaly, že když se z vypásané krajiny odstraní hospodářská zvířata, zvýší se početnost a rozmanitost téměř všech skupin volně žijících živočichů (s výjimkou rozkladačů trusu).
„Tam, kde se pase dobytek, žije méně volně žijících savců, ptáků, plazů a hmyzu na zemi a méně ryb v řekách,“ říká Monbiot. „A co je možná nejdůležitější – navzdory jejich zásadní roli pro regulaci živých systémů - tam nebývají žádní velcí predátoři.“
To prý demonstruje pokrytectví obhájců „ekologické a regenerující“ pastvy, protože pastviny jsou podle nich rázem plochou určenou k produkci, a nikoliv onou přírodou. Jsou výrobním systémem, nikoliv ekosystémem, protože jsou jen pro někoho. A je pravdou, že snahy o návrat rysů, vlků a medvědů obvykle hatí odpor zemědělců, včetně těch, kteří se soustředí na organickou bio produkci pastvou.
Ohrady kolem pastvin pro dobytek vylučují volně žijící býložravce i predátory, brání migracím živočichů. Je to prý pro divokou přírodu stejně špatné jako konvenční chov.
Příliš málo za příliš mnoho
Monbiot dále kritizuje nízkou produktivitu tzv. regenerativní pastvy. Minimální definice ekologické regenerace přitom spočívá v umožnění návratu stromů na dříve zalesněné pozemky, což by – na příkladu britské Vysočiny – nemělo znamenat přítomnost 1 ovce na 20 hektarů. A v nížinách Sussexu? Pokud by se tam skutečně řešilo, jak hluboko musí klesnout produkce masa, aby se tam mohly vrátit stromy a další volně žijící živočichové, byla by tu optimální roční produkce masa okolo 54 kg/hektar.
„To by se rovnou nemusely chovat vůbec. Pokud by maso pocházelo pouze z obnovitelných farem, jak navrhují mnozí kuchaři, gurmáni a někteří ekologové, bylo by tak vzácné, že by ho jedli pouze milionáři!“ volá Monbiot. Regenerativní organická produkce masa a mléka na pastvině prý není nic jiného, než trochu jiný ranč. „Jde o přejmenovaný chov dobytka, pravděpodobně to nejničivější odvětví na Zemi“.
Monbiot vypočítává, že ve Velké Británii jsou využívány k chovu ovcí na pastvinách přibližně 4 miliony hektarů horských oblastí. Tato půda - na které by jinak rostly lesy mírného pásma - je bezlesá, protože semenáčky stromů jsou velmi výživné a ovce je selektivně požírají. „Takže v některých čtvrtích centra Londýna roste na každém hektaru více stromů než na "divokých" britských kopcích, kde se ovce pasou,“ říká Monbiot.
Ony 4 miliony hektarů přitom představují 22 % veškeré obhospodařované plochy Velké Británie. Zhruba to výměrou odpovídá veškeré půdě, na které se v této zemi pěstuje obilí, a třiadvacetinásobku plochy, na které se pěstuje ovoce a zelenina. Z hlediska vyprodukovaných kalorií však jehněčí a skopové maso z pastvy dodává jen něco málo přes 1 % potravin ve Spojeném království.
Bio pastva je škodlivý luxus
Lidé se ohrazují proti rozrůstání měst, tedy rozmařilému využívání půdy pro bydlení a infrastrukturu. Městské oblasti na světě však zabírají pouhé 1 % povrchu planety ve srovnání s 28 %, které jsou využívány pro pastviny. Rozšiřování zemědělských ploch je prý promarněnou příležitostí, protože místo nich mohly existovat skutečně přírodní ekosystémy. To, že na 1 % celkové produkce se obětuje 28 % příležitostí, není dobrým obchodem pro nikoho. A zvláště ne pro životní prostředí.
Z hlediska záboru plochy, nízké produkce kalorií, celkové ne-udržitelnosti, kvůli neschopnosti doložit údajné klady pastvin pro snižování globálního oteplování a schopnosti vázat atmosférický uhlík se proto podle Monbiota řadí ekologické organické bio hovězí a jehněčí k těm pro životní prostředí vůbec nejškodlivějším produktům zemědělství na světě.
„Žijeme v bublině iluzí o tom, odkud naše potraviny pocházejí a jak se vlastně vyrábějí. Zabýváme se hezkými příběhy, zatímco bychom se měli zabývat nehezkými čísly. A naše gastro-porno estetika, ukotvená v bukolické fantazii o prospěšnosti chovu na pastvinách patří k největším hrozbám pro život na Zemi,“ uzavírá Monbiot.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (113)
Jaroslav Řezáč
22.8.2022 07:19Zdenek Miklas
22.8.2022 08:26 Reaguje na Jaroslav ŘezáčNa mě to působí, jako by bylo podporováno takové černo-bílé vidění světa. Špičkové intenzivní zemědělství x les (jaký??). Ale řekl bych že diverzita je o něčem jiném
Katka Pazderů
22.8.2022 16:57 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
23.8.2022 07:35 Reaguje na Katka Pazderůradim buffalo tobias
28.8.2022 06:29 Reaguje na Katka PazderůJH
22.8.2022 17:31 Reaguje na Jaroslav Řezáčradim buffalo tobias
28.8.2022 06:32 Reaguje na JHJH
28.8.2022 08:33 Reaguje na radim buffalo tobiasKateřina Holušová
23.8.2022 06:53 Reaguje na Jaroslav ŘezáčLadislav Pícha
23.8.2022 10:30 Reaguje na Kateřina HolušováLíbí se mi myšlenka Martina Konvičky, nevím, jestli ji nepřevzal. My - určitě Evropané a možná - viz Afrika a rýžová pole v Asii - celé lidstvo, umíme krajinu buď intenzivně využívat, nebo nechat ladem. Pán uvažuje o krajině intenzivně využívané (bio)pastvou, jejímž důsledkem je v Anglii nakrátko ostříhaný trávník plný ovčích bobků (byla jste tam? Fakt plný, tam není kam šlápnout) a v Africe rozšiřující se Sahara (jasně, dost zjednodušuju). To, o čem píšete vy a co napadá všechny zasvěcené (kravičky spokojeně přežvykující ve stínu stromů) NENÍ intenzivní hospodářství, ale - přinejmenším z hlediska produkce potravin - opravdu luxus; přinejmenším VELMI extenzivní hospodaření. Existují k tomu pojmy jako polohospodářský chov.
Připomínám: ve víceméně přírodním biotopu opravdu musí fungovat velcí dravci. Určitě u nás a ve skoro celé Evropě - možná kromě vysloveného severu se soby a vlky - nejsou prostory dost velké, aby se tam uživila nějaká "geneticky dostatečná" parta vlků. PROTO chov polohopodářský, kde úlohu onoho dravce přebírá člověk - hospodář s výsledkem, že občas (JE to drahá sranda) si můžeme dát ať už biosejra nebo rovnou nějakého toho srnce, jelena, daňka nebo i zubra.
A jedna samozřejmost, překvapivě často přehlížená: když budeme intenzivně využívat všechnu půdu, tak se nám chudinka udře a nebudeme mít co jíst. Když budeme všude hospodařit na způsob pastevních lesů, nebudeme mít co jíst rovnou.
Vladimir Mertan
23.8.2022 15:50 Reaguje na Ladislav PíchaJan Škrdla
23.8.2022 20:45 Reaguje na Vladimir MertanTen příklad s Anglií se mi zdá celkem trefný (při lesnatosti 10% se těžko dá mluvit o nějaké mozaice. A pastva dobytka v Africe, která v přispívá k desertifikaci krajiny, je kapitolou sama pro sebe.
Vladimir Mertan
23.8.2022 21:25 Reaguje na Jan ŠkrdlaTeraz napíšem ako to je oproti teóriam p. Monbiota a Píchu.
Proste prax nám ukazuje, že existujú malé farmy, alebo dokonca aj väčšie, ktoré sú schopné rozumným využitím horských pasienkov vyprodukovať kvalitné mäso a mlieko či mliečne výrobky. Zároveň pastvou a kosením sena na zimu vytvárajú cenné lúčne biotopy s výskytom vzácnych rastlín a hojným výskytom hmyzu, plazov a rôznych druhov vtáctva. Ak by sa tam nepáslo a krajina by sa nevyužívala, rástli by na mieste pasienkov lesy, kde je celková biodiverzita podstatne menšia a úžitok je len drevo raz za rubnú dobu čo môže byť aj 80 -100 rokov.
Jan Škrdla
23.8.2022 22:03 Reaguje na Vladimir MertanJiná je ale situace v Anglii (o které pojednává článek), jiná v Africe nebo Jižní Americe.
Vladimir Mertan
24.8.2022 07:24 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
24.8.2022 12:41 Reaguje na Vladimir MertanNa příkladu Velké Británie bych viděl řešení využívat vhodné plochy přiměřeně intenzívně (dlouhodobě udržitelně), tím zajistit dostatečnou produkci potravin, část obhospodařovat v bio-režimu, část zalesnit (ideálně pestrou směsí dřevin), popř. ponechat jako mimolesní zeleň.
Tomáš Novák
23.8.2022 16:16 Reaguje na Ladislav Pícharadim buffalo tobias
28.8.2022 06:57 Reaguje na Ladislav PíchaAleš Svoboda
28.8.2022 21:35 Reaguje na Ladislav PíchaJestli vám vadí bobky - tak na ty ppastviny nelezte, když vás tam nikdo nezve.
Tomáš Novák
23.8.2022 16:12 Reaguje na Kateřina Holušováradim buffalo tobias
28.8.2022 06:49 Reaguje na Kateřina HolušováAleš Svoboda
28.8.2022 21:32 Reaguje na Kateřina HolušováJosef Valenta
31.8.2022 20:56 Reaguje na Kateřina HolušováTomáš Zeman
22.8.2022 08:00Jinak třeba u nás je lesů dost a prostě víc se vyplatí produkovat maso než dřevo. Až bude efektivnější prodávat dřevo než maso, tak se začne zalesňovat, ale nejpotřebnější sortiment dřeva se na současných pastvinách stejně udělá až nejdřív za 100 let... A nezdá se mi to nízké číslo 1 % bílkovin. Každopádně na podstatné ploše světových pastvin se jiné bílkoviny než z býložravců nevyprodukují, protože tam nic jiného než tráva neporoste.
vaber
22.8.2022 08:40 Reaguje na Tomáš Zemanale nebyl efektivní, byl jen zdravý
Jaroslav Řezáč
22.8.2022 09:00 Reaguje na vaberLadislav Pícha
23.8.2022 10:35 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJan Škrdla
23.8.2022 22:13 Reaguje na Jaroslav ŘezáčCo se ale týká podmínek Velké Británie, tam je ta studie na místě.
Tomáš Zeman
22.8.2022 09:44 Reaguje na vabervladimír šmídl
22.8.2022 16:48 Reaguje na vaberLadislav Pícha
23.8.2022 10:41 Reaguje na vladimír šmídlUhlí se začalo například na topení používat teprve poté, co lesy došly. I my Ještě-ne-tak-staří pamatujeme heslo "Šetřte naše lesy".
PROTO nevěřícně zírám na každého, kdo považuje za dobrý nápad nahradit uhlí dřevem. Dřevo došlo už před třemi sty lety a před šesti miliardami lidí.
Jan Škrdla
23.8.2022 22:21 Reaguje na Ladislav PíchaTakové Rakousko-Uhersko, podobně jako Německo, muselo spoléhat sebe.
Jarek Schindler
26.8.2022 10:16 Reaguje na Ladislav PíchaZbyněk Šeděnka
22.8.2022 09:09 Reaguje na Tomáš ZemanRadim Polášek
28.8.2022 21:17 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaU nás se půda rozkladem matečných hornin zasoluje taky, ale v našich zeměpisných šířkách se ty rozpustné nerosty pravidelně vyplavují až vícekrát za rok nadbytkem srážkových vod. Nadbytek srážkových vod ze sněhu v zimě a potom nadbytkem vody v hodně deštivých obdobích klesá srážková voda s vymytými rozpustnými nerosty půdou dolů a jako podzemní voda potom prochází propustnými půdními horizonty a nakonec teče prameny do potoků a řek a odnáší s sebou ty rozpustné nerosty. A úplně stejně například mizí i soli z solení cest a chodníků v zimě, pokud se ta voda z silnic a chodníků vsakuje, neodtéká kanály.
vaber
22.8.2022 08:37bylo jich moc a byli velcí ,pásli se a zničili krajinu a my tím trpíme dodnes,
odborníci zjistí vše
Jaroslav Řezáč
22.8.2022 09:03 Reaguje na vaberSlavomil Vinkler
22.8.2022 15:31 Reaguje na Jaroslav Řezáčvaber
22.8.2022 17:03 Reaguje na Slavomil Vinklerbincají se jen odnikud nikam
Zbyněk Šeděnka
22.8.2022 09:01Ještě bych zmínil to vypásání luk ve Velké Británii ovcemi. O primární likvidaci lesů se postaral člověk tím, že na těchto ostrovech vybil velké šelmy. Díky tomu se zde přemnožili jeleni, kteří původní lesy doslova vypásli. Staré stromy buď uhynuly, nebo byly vykáceny a protože jeleni vyžrali veškeré semenáčky, lesy se zde neobnovily a proto ovce nemají co likvidovat. To se ale ekoteroristovi, který má určité politické zadání, nedá vysvětlit. Stejně tak mi zatím nikdo z těch ekoteroristických pojašenců neodpověděl na jednoduchou otázku - až skončí ložiska, z kterých se těží látky pro výrobu umělých hnojiv, čím budeme hnojit pole?
Tomáš Zeman
22.8.2022 09:49 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
22.8.2022 09:53 Reaguje na Tomáš Zemanradim buffalo tobias
23.8.2022 06:34 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaLadislav Pícha
23.8.2022 10:45 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaRadim Polášek
28.8.2022 21:22 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaAnyr
22.8.2022 10:46 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaU "biozemědělců", respektive u jejich krav, neuvidíte na kravincích jedinou mouchu. Proč tomu tak je, nevím.
Totéž s "druhově pestrou flórou" - úplná blbost. Pastviny jsou tady složené z pár druhů trav, prakticky na nich nic nekvete (krom miliardy pampelišek na jaře). Za to louky - ne pastviny - kam zemědělská zvířata nevkročí, a kde se pouze seká na seno, ty jsou skutečně přepestré.
Za "soudruha ekoteroristu" bys zasloužil pár facek, nevychovanče. Ale co čekat od normalizační generace.
Ta část o jelenech... ach, to je ale přiblblé. :)
K hnojení polí hnojem: zkus se dovzdělat. Zdaleka to není jediná cesta. :*
pavel peregrin
22.8.2022 11:26 Reaguje na Anyrvladimír šmídl
22.8.2022 17:05 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
23.8.2022 06:50 Reaguje na vladimír šmídlJH
23.8.2022 07:22 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
23.8.2022 08:28 Reaguje na JHJH
23.8.2022 09:26 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
23.8.2022 13:21 Reaguje na JHJH
23.8.2022 14:58 Reaguje na pavel peregrinRadim Polášek
28.8.2022 21:27 Reaguje na JHJH
29.8.2022 05:10 Reaguje na Radim PolášekDalibor Motl
22.8.2022 12:31 Reaguje na Anyrradim buffalo tobias
23.8.2022 06:36 Reaguje na Dalibor MotlZbyněk Šeděnka
22.8.2022 12:44 Reaguje na AnyrRadim Polášek
28.8.2022 21:43 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaBlábol, že na exkrementy zvířat na pastvině hmyz nejde, protože jsou v těch exkrementech chemikálie je čistý zelený ekologistický výmysl zaměřený na sabotování pastvy klasicky chovaných zvířat. Larvy hmyzu živicí se touto odpadní biomasou, ať už rozkládajícími se těly zvířat nebo rozkládajícími se exkrementy jsou totiž už samy o sobě odolné různým chmemikáliím, protože musí zvládat přežívat v prostředí zatíženém vysokou koncentrací různých mikrobů produkujících vysoké množství různých toxinů. Další nějaká rezidua léčiv a podobných látek by na ně většinou měly v podstatě jen mizivý vliv.
Vladimir Mertan
22.8.2022 14:22 Reaguje na AnyrTomáš Novák
23.8.2022 16:22 Reaguje na Anyrradim buffalo tobias
23.8.2022 06:30 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaLadislav Pícha
23.8.2022 10:56 Reaguje na radim buffalo tobiasBřetislav Machaček
22.8.2022 09:45si dál svojí cestou. Masný dobytek škodí, ale zákonem chráněni kopytnatci
nikoliv, ač končí místo na stole lidí v kafilérii! To prostě sedlák nikdy nevymyslí, ale musí na to být "vědátor" s haldou titulů a doloží to grafy
a tabulkami. Nemá smysl to dál komentovat, protože hlupákům se neodporuje.
Jinak Britové si svoje lesy vykáceli sami pro průmysl a později si taky
vytěžili i své uhlí. Nic jim nebrání krajinu znovu zalesnit a místo
stejků jíst nahrážky z dřevní celuózy. Dobrou chuť!
Jan Tichý
22.8.2022 10:33 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
22.8.2022 15:25 Reaguje na Jan Tichýcelulózy si dělat stejky, když jim ty pastviny a krávy tak vadí.
Jan Škrdla
22.8.2022 21:02 Reaguje na Břetislav MachačekJan Tichý
22.8.2022 10:28Zbyněk Šeděnka
22.8.2022 10:59 Reaguje na Jan TichýAnyr
22.8.2022 10:39Zvláště Češi, kteří se tak rádi odvolávají na "ctěné předky", by v tomto měli následovat jejich příkladu, a většinu týdne si dopřávat bezmasá, a mnohdy i skutečně veganská, jídla.
Ale starého čokla... však to znáte. :)
Zbyněk Šeděnka
22.8.2022 11:03 Reaguje na AnyrDalibor Motl
22.8.2022 12:36 Reaguje na AnyrTomáš Novák
23.8.2022 16:28 Reaguje na AnyrRadim Polášek
22.8.2022 11:06Jeden pohled: U nás za socíku družstvo odjakživa chovalo krávy na mléko. Původně byl kolem kravína rozsáhlý systém pastvin oplocených ostnatými dráty, kde se ty krávy pásly, polí bylo z té obdělávané plochy asi tak polovina. Z toho odhaduji na polovině z té poloviny polí se pěstovalo něco pro krávy na zbytku produkce ro lidi. Krav bylo v kravíně asi 200 - 400. Okolo roku 1975 postavili nové kravíny a téměř všechny pastviny rozorali na pole. Krávy tak nevylezly z kravína, veškeré krmení pro ně rostlo na poli v polních plodinách a pícninách a potom v intenzívních travních porostech a kulturách pícnin. Plus trošku přírodního sena z toho trošku pastvin, které už nešly rozorat na pole.
A počet krav rázem mohl stoupnout z 200 - 400 na 2000 a produkce mléka ještě mnohem víc, protože ty předchozí krávy byly místní původní červenky, potomci zřejmě ještě původních krav, které kdysi místní ze soukromých chovů vkládali do družstva a které byla někde tady u nás v kraji v minulosti vyšlechtěny, zatímco ty nové v kravíně byl černobilý holandský skot s mléčností snad dvakrát vyšší. Neboli přeměnou mléčného chovu z pastevního na stájový a rozšířením plochy produkovaných krmiv o cca třetinu až polovinu, současně s intenzifikací, mícháním krmné dávky z množství komponent v kravíně místo pasení trávy venku a házení doplńkového krmiva na pastvinu stoula produkce mléka z jednotky plochy tak 10x.
Tomáš Kvítek
22.8.2022 11:18Radim Polášek
22.8.2022 11:27Při extenzívním pasení se prostě tráva jen spásává bez dalších dodatečných zásahů. Zvířata postupně spasou ty nejchutnější a nejvýživnější rostliny, ty jsou tak potlačovány a začínají převládat trávy a rostliny pro pasení nevhodné. Ty méně chutné, méně výživné nebo až nejedlé. Aby se ten vliv minimalizoval, je třeba pást s velmi malou hustotu zvířat na plochu, takže využití pastviny je velmi malé a současně taky hnojení zvířaty je malé, takže půda se časem stane chudou, kde rostou jen rostliny s malou produkcí zelené hmoty.
Při intenzívním pasení se na poměrně malou rozlohu dá znatelně víc zvířat, ale na kratší dobu jen pár dnů. Zvířata tak ty nejchutnější a nejvýživnější rostliny nedokážou ihned vypást, spásávají i ty méně chutné a méně výživné a navíc díky vysokému počtu zvířat se pastvina lépe prohnojí. Nejedlé nebo dokonce jedovaté rostliny se na pastvině zničí a ostatní nevypasené rostliny, co je krávy nechaly, se posečou, aby jejich zakrácení" bylo shodné s těmi vypasenými chutným i a výživnými. Pastvina se může i přihnojit, vyšlapaná místa přisít... Za takového režimu bude půda pastviny víc vyhnojená, chutné a výživné rostlin nebudou mizet, dokonce postpně mohou výživné trávy produkující v dostatku živin hodně zelené hmoty na pastvině převládnout nad těmi libujícícmi si v chudší půdě a s malými přírůstky. Na takové pastvině se dá produkovat několikrát víc než na předtím popsané extenzívní pastvině.
Je tedy otázka, jaké pastviny jsou uvažovány v článku.
Radim Polášek
22.8.2022 11:52Když vykopnete trs trávy na pastvině, uvidíte, že má husté kořínky do takových 10 centimetrů. Ojedinělé kořínky sahají tak do 20 až maximálně 40 centimetrů. Pěstované kultury na polích mají kořeny sahající mnohem hlouběji. Řepka a některé pícniny sahají do 1 - 2 metrů, kukuřice odhadem tak do metru, obilí půl metru až metr.
V lese potom stromy, pokud nemají z nějakého důvodu poškozený kořenový systém, mohouu některých dřevin sahat kořeny až tak hluboko, jak vysoko rostou.
Tráva tedy využívá půdni horizont, čerpá z něho živiny a vláhy, z hloubek do 20 - 40 centimetrů. Kulturní plodiny na poli čerpají živiny a vláhu z horizontu do metru až dvou metrů hluboko.
Stromy v lesích čerpají živiny a vláhu z půdního horizontu až desítky metrů hluboko.
Pro zemědělské využití se trvalý travní porost - pastvina nejlépe využije na horských loukách, svazích a podobně, kde je vrstva zeminy tak 20 - 30 centimetrů a níž už potom souvislá skála. Někde v nížinách, kde je půdní horizont hluboký, metr a víc a kde balvany a neplodný štěrk je v půdě až po úrovní danou hlubokou orbou se ta půda zemědělsky mnohem víc využije, když to je pole s kulturními plodinami. Kdy je tam, díky tomu, že plodiny využívají mnohem větší horizont půdy než trava, výrazně větší produkce.
Takže někde je využití té plochy jako pastviny ekologické a jinde zase ne, protože jako obdělávané pole je z té plochy při stejné ekologické stopě mnohem větší výnos.
Viktor Šedivý
22.8.2022 13:08Vilda Smakal
22.8.2022 13:38Katka Pazderů
22.8.2022 17:00A bio hovězí také. Když můžeme mít bílkovinu rostlinnou a hmyzí, proč hovězí, vždyť je to přežitek.
Vladimir Mertan
22.8.2022 17:16 Reaguje na Katka PazderůJaroslav Řezáč
23.8.2022 07:39 Reaguje na Vladimir MertanBřetislav Machaček
22.8.2022 17:37 Reaguje na Katka Pazderůpředků před námi. Hmyz se jedl nechtíc s něčím a nebo z nedostatku jiné potravy. Povězte horníkům, ať si místo špeku dají sóju s
chrousty a pošlou vás za sebe těžce pracovat a nemudrovat od PC.
Zelení si přejí zánik horských luk? Aha, tak už vím, proč chtějí
pomocí vlků zlikvidovat pastevectví! Děkuji za vysvětlení o co
vlastně oklikou jde! Nad 550 už dnes na poli nikdo nehospodaří
a pokud ano, tak proč mu to direktivně zakazovat, když chce!
Vidím, že Zelení jsou novodobou totalitní stranou plnou zákazů
a nařízení a opětovně děkují za odhalení plánů nové totality.
Přeji brzký konec této straně v propadlišti dějin naši země
a vám děkuji po třetí, za vyjasnění plánů této strany !
Zbyněk Šeděnka
22.8.2022 18:37 Reaguje na Katka PazderůTomáš Kvítek
22.8.2022 20:13 Reaguje na Katka PazderůJan Olejníček
22.8.2022 23:14 Reaguje na Katka PazderůJarek Schindler
23.8.2022 07:03 Reaguje na Jan OlejníčekTak jako v nižších polohách polních oblastí je les pro tu oblast požehnáním tak stejné je to s loukami v horských lesích. Nechci mít kolem sebe na rozdíl od paní Pazderů vše zalesněno a jsem rád za každou louku která zatím tomuto osudu unikla.
Břetislav Machaček
23.8.2022 10:13 Reaguje na Jarek Schindlerpříchodu ze školy odmítají jíst maso a pít mléko.
Vždyť paní učitelka říkala, jak ta zvířata trpí a
dítě už nechce aby trpěly. Nakonec rodič zjistí,
že jim místo počtů vypráví učitelka o týrání
kuřat a kraviček na jatkách, protože je členkou
nějaké zblblické strany. Škola má být apolitická,
a politikou je i program strany Zelených!
Miroslav Vinkler
22.8.2022 18:56Náš spisovatel by asi raději rychlokvašné kuře stáří 30 dní , prosycené hormony , antibiotiky a nevím čím vším dál.
V podhorské oblasti s chovem skotu žiji hodnou řádku let a ani jednou jsem si nepovšiml nějakých negativních dopadů na okolní ekosystémy. Naopak , je to jedna z nejlepších forem obhospodařování volné krajiny.
Zbyněk Šeděnka
22.8.2022 19:08 Reaguje na Miroslav VinklerJan Škrdla
22.8.2022 21:15 Reaguje na Miroslav VinklerFrantišek Dvořák
23.8.2022 06:22Břetislav Machaček
23.8.2022 10:04 Reaguje na František Dvořákto nepřeháním, tak pastvina není hnojištěm jak píšete a pokud pasu
moudře, tak je spásána cyklicky s přestávkami, když se pase jinde.
Asi jste viděl spíše výběhy, než pastviny, protože výběhy slouží
na "vyvětrání" zvířat při úklidu stájí a je tam velká koncentrace
zvířat, exkrementů a zbytky travin. To ale není pastevní plocha,
kde by hladové zvíře konzumovalo pokálenou trávu. Mimochodem to
samé provádějí i ochranáři v Milovicích s chráněnými kopytnatci
a to vám nevadí? A co teprve chovy zvířat v ZOO, či třeba fena
uklízející kotec sežráním trusu štěňat? Máte vůbec přehled jak
je co chováno a jak se staví k trusu a moči? Takový okoupaný pes
se vám nadšeně vyválí v lejnu a nebo zbytcích zdechliny, protože
mu "voní" více, než šampón pro psy. Víte co jsou třeba kaliště,
kde se zvěř vyválí ve směsi bahna, trusu a moči, aby se chránila
před parazity a bodavým hmyzem? To by jste se divil, co zvířatům
chutná, ale vy se na ně koukáte okem chovatele křečků v teráriu.
Vše je o způsobu chovu a nikoliv o chovu samotném a o zvyklostech
zvířat samotných. Kdysi jsme měli krávu, která si vždy lehla do
jediného lejna v čerstvě nastlaném chlévě a neodnaučila se to
nikdy. Před vyvedením na pastvu se ji muselo vyčesat, aby nedělala
ostudu, že leží v neuklizeném chlévě, ale opak byl pravdou a jí
asi dělalo potěšení, být po vyválení v lejnu česána a omývána.
František Dvořák
23.8.2022 10:22 Reaguje na Břetislav MachačekZdenek Miklas
23.8.2022 10:13 Reaguje na František DvořákFrantišek Dvořák
23.8.2022 10:34 Reaguje na Zdenek MiklasBřetislav Machaček
23.8.2022 16:17 Reaguje na František Dvořáklejny a pomočená? To ty krávy chodily na WC? Já
hned v úvodu psal, že nic se nesmí přehánět a že
je třeba pastviny střídat, jak píšete i vy . No a
to, že na moč a trus má každý tvor jiný názor je
taky pravda. Pro některé tvory je trus potravou
a vůbec mu nevadí ani moč. To jste nikdy neviděl
zvířecí matky olizovat mláďatům vyměšovací orgány?
Nakonec i mezi lidmi se takoví najdou a dokonce
se "léčí" pitím moči. Pastvinářství na poli je na
hony daleko od louky s desítkami druhů rostlin
a pasení na pícninách na poli bývalo vyjímečné.
Pícniny z polí sloužily hlavně k výrobě sena,
později senáže a siláže, nebo čerstvé krmivo pro
ustájená zvířata. Jinak máte pravdu, že dnešní
zemědělská praxe je zatím to nejhorší, co přírodu potkalo díky rozdělení na čistě rostlinnou
výrobu a čisté intenzivní pastevectví. Jsou ale
stále zemědělci, kteří provozují s rozumem obojí,
ale podmínky nastavuje stát(EU) a globalizace
trhu s potravinami. Každopádně bez šetrného
pastevectví nastane zkáza luk a pastvin a to
bude přírodu zase bolet jinak.
Zdenek Miklas
28.8.2022 11:01 Reaguje na František DvořákVětšině EU je celkem ukradené, jak si u nás kurvíme krajinu. Brusel dá nějaké mantinely - ale není nad kreativitu českého úředníka, který má ideové vedení právě kmenem Komančů. Tam je třeba hledat to, že peníze z té hnusné EU u nás použijeme k něčemu, co buď původnímu zaměru nepomůže, v horším případě uškodí..
Ladislav Pícha
23.8.2022 10:33A taky: https://www.youtube.com/watch?v=0JUryCRRsT4 (Martin Konvička: Je refaunace nekompletních ekosystémů svatým grálem ochrany hmyzu? A toho ostatního?)
Jinými slovy: Pitomost, kterou aplikovaný výzkum opakovaně popírá.
Jaroslav Kýpeť
25.8.2022 17:48radim buffalo tobias
28.8.2022 06:26Radim Polášek
28.8.2022 20:54Extenzívní pastvina, kde se dlouhodobě nezhoršují podmínky pro zvířata třeba tím, že vypásávání nejchutnějších rostlin je tak malé, že se jejich množství na pastvině nemenší a pastvina je tak stále stejně úživná, začíná na koncentraci zvířat někde na úrovni doporučené zazvěřenosti myslivecké honitby, to je 2 - 4 kusy spárkaté zvěře na 100 hektarů honitby. To je asi 1 - 2 kusy skotu na 100 hektarech. Se zlepšováním podmínek - úživnosti na pastvině se potom množství kusů skotu na 100 hektarů nebo potom na jeden hektar může zvyšovat. Se zvyšováním plochy trávy proti v podstatě neúživné ploše lesů, se zvětšováním intenzity zozotechnických zásahů na pastvině, jako je odstraňování nejedlých a jedovatých porostů, omezování málo úživných porostů jejich sekáním, aby se nerozrůstaly na vypásáváním omezované plochy chutných a úživných rostlin, dosévání žádoucích druhů rostlin, třeba trav nebo trvalých pícnin s yvsokou produkcí biomasy a chutných na volných místech nebo na místech nežádoucích rostlin až nakonec jako nejsilnější intenzifikační faktor intenzívní hnojení takových pastvin a cílené pěstování travin a pícnin rostoucích nejlépe v dobře vyhnojených půdách a produkujících vysoké množství pro zvířata chutné biomasy. Čímž se dostáváme až k něčemu jako holandských pastvinách a loukách, přehnojených produkyt těch zvířat, kdy vedle biomasy z těch pastvin a luk jsou zvířata přikrmována dalšími výživnými složkami dováženými odjinud a kde vychází snad až 2 kusy skotu na každý hektar takových intenzívních pastvin a luk.
Kde je ta správná míra nejvíc ekologické pastviny? Která na jednotku produkce nezabírá znytečné velkou plochu, takže může mít z titulu extenzívnosti a velké spotřebované plochy pastviny velkou ekologickou stopu? A naopak která na jednotku produkce nespotřebuje příliš moc zásahů na pastvině, příliš moc přihnojování pastviny, příliš moc krmných dovážených přísad a má z tohoto důvodu vysoké intenzity pěstování příliš velkou ekologickou stopu?
Aleš Svoboda
28.8.2022 21:15Chdinka ani netuší jak blbě to dělá.
V Americe se pásla milionvá stáda bizonů, vAfrice se pasou milionová stáda pakoní, zeber a antilop, na severu to jsou sobi, losi, jeleni a bůhví co ještě. . . . ale teprve Monbiot přišel na to, že to je blbě.
Za rokk přijde na to, že volné poletování ptáků je neekologické a že mravenci a žížaly ničí životní prostředí.
Jo jo - takovým dementům je třeba naslouchat - ale jen pokud budou v příslušném zařízení ve svěrací kazajce
Ivan Rusek
11.9.2022 03:34Dnes se tu rozmohl globální nešvar, že světu se snaží vládnout sorta lidí "oni ví co je správné"...Je to nové náboženství a náboženství je přeci dogma a o tom se prosím nediskutuje. ...oni ví co je správné... (a je jedno, zda se jedná o uprchlíky, zemědělství, lesy, dálnice, válku na Ukrajině) ...oni přeci ví....